riêlreic/en '22^ mgJ£J^ank en de metsen, vanzelf mg. 3^n ff&ki&fitj nee» w&h Jtk I en dan is het onbegrijpelijk waarom het weten schappelijk verslag vanuit de provincie niet werd bekendgemaakt, ofwel zijn er andere redenen. De ze situatie wordt in geen geval, zomaar aanvaard door de werkgroep. Sedert jaren bezorgt het asfaltbedrijf aan de Zee- bergbrug (in volle stad veel last aan de omwo nenden. Na verscheidene akties en druk werd uit eindelijk een filter geplaatst. Waar deze fitter aan vankelijk werkte en enigszins de last beperkte, is hij klaarblijkelijk sedert enkele tijd buiten werking, naar het heet omwille van de kostprijs of ook al eens wegens de onderhoudslast. De werkgroep eist met klem dat dit bedrijf geen vernieuwing van ex ploitatievergunning op deze plaats meer krijgt en dat intussen angstvallig wordt gewaakt op het be stendig optimaal werken van de filter(s). Belangrijk is eveneens de bestaande industrie en de uitbreiding in het industriepark te Gijzegem. Naast de bestaande „denderland" en „martins pro cessing", kwam het nieuwe „eutron" tot stand. Al len textielververijen. Juridisch vormen deze bedrij ven afzonderlijke eenheden. De familiale bindach- tergronden zien er helemaal anders uit. In de ogen van vele omwonenden vormde het op treden van het vroegere gemeentebestuur een dui delijk voorbeeld hoe gemeenschapsbelang kan wor den opgeofferd aan het belang van enkelen. Dit blijkt uit de volgende feiten. Sedert jaar en dag waren deze bedrijven een pest voor de omgeving sedert jaar en dag gaat men voort met lozing in oppervlaktewaters die honder den meters ver volledig biologisch dood zijn se dert jaar en dag hebben de mensen er last van de uitgestoten dampen en komen ze op bijna te voor spellen ogenblikken onder het roet te zitten. Het nieuwe eutron bekwam een exploitatie vergunning met een boel toelatingen die niet eens in de aan vraag werden gevraagd. Ook voor dit nieuw bedrijf is er nergens sprake van een zuiveringsstation. Tot slot bekwam het industriegebied in Gijzegem het statuut van industriezone van nationaal belang, na tuurlijk met de eraan verbonden voordelen. De werkgroep eist hier een serieuze aanpak, ook door de stad onder vorm van bestendige controle metingen van uitgelaten dampen, gassen en rook bestendige metingen van het geluid. Verder eist de werkgroep van de stad dat ze geen enkele vergun ning, wijziging, noch uitbreiding aan deze bedrij ven zou toestaan vooraleer een rechtzetting van ALLE hinder, en de bouw van een zuiveringssta tion is geschied. HET ergste geval in volle stadscentrum vormt Amylum n.v. aan de Dender te AALST. Sedert jaren klagen omwonenden over de besten dige hinder op velerlei vlak van dit bedrijf (stank, lawaai, neerslag). En dit niet alleen overdag maar ook 's nachts Amylum werkt immers 24 uur op 24 uur door middel van een vier ploegensysteem. Dat deze mensen het beu geworden zijn, blijkt dui delijk uit de affichenaktie van de werkgroep, waar mee honderden mensen protesteren tegen de hun opgedrongen ongezonde leefsituatie, ledereen weet dat er in onze stad eerst mensen woonden en dan pas fabrieken kwamen. Zo is dit ook met Amylum (ex-glucoseries-reunies, ex-callebaut). Aangezien dit bedrijf volledig ingebouwd is, beseft het kleinste kind dat binnen enige tijd Amylum zal verplicht worden zich op een andere plaats te vesti gen. De werkgroep vernam reeds dat de Isosweetaf- deling in de loop van het jaar '78 sluiten zal en overgeplaatst zal worden HIERUIT volgt duidelijk dat al de toegevingen die steeds weer aan dit bedrijf gedaan worden in de toekomst totaal misplaatst zullen blijken. WIJ, in onze stad zullen natuurlijk als erfenis een onmogelijke opeenstapeling van fabrieksgebouwen houden die nog vele jaren een estetische vloek zul len betekenen voor de historische stadskern. En vergeten we zeker niet het verpeste milieu dat zulk bedrijf zal achterlaten. De toekomst ziet er dus weinig rooskleurig uit. Het bedrijf maakt het daarenboven tot een volkomen nonsens voor de stad Aalst te spreken over stads kernvernieuwing. DOCH inplaats van de hinder te verminderen stelt -V *K -a --- '«TRANSPORT 11.

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 11