GEHANDIKAPTEN VOGELVRIJ- VERKLAARDEN Het stadhuis Er zijn in het Aalsters-centrum ongeveer 350 win kels waarvan er een 80-tal toegankelijk zijn voor gehandikapten met een rolstoel (d.w.z. géén trap pen of een hellend vlak). Nog geen 25 procent dus. De openbare gebouwen Enkel de hoofdbi bliotheek is toegankelijk. De enige moeilijkheid is dat de helft van de boeken zich veel te hoog be vinden voor iemand in een rolwagentje. Stel je één moment voor... Je bent kerngezond, je rijdt op de autostrade, de radio braakt een liedje van Jan de Wilde „Om halfnegen had ik meteen/ Die postzegel zeur aan mijn been/ Hij zegt ik maak van jou een filatelist/Maar ik blijf liever ex pressionist/Mijn rolstoel wacht al zo lang op een beurt/Met meta-blitz alles gepoetst/Het lijkt wel een andere koets/Vader zegt vaak Roger jongen, rol er eens uit...". Je droomt weg. Je slipt. Het volgende moment lig je in de kliniek. Je bent invalide voor je leven. Goed, je stelt je erin. Je wil voor de eerste keer alleen met je rolstoel naar de stad. Eerste moeilijkheid. Waar parkeren met jouw auto in het centrum Er zijn 5 plaatsen voorzien op de pendelparking, 2 in de De Visscherestraat en... Nu ja, met heel wat moeite lukt het je in de Zout- straat. Nu kan je verder met je rolstoeltje. Maar... Parkeermeters en verkeersborden maken je het leven zuur, fietsen en brommers versperren je de weg. Bijna nergens zijn de voetpaden verlaagd en als je dus van en op het voetpad wil moet je wachten op een bereidwillige voorbijganger. Als die je tenminste hoort of ziet. Je wil dus winkelen Als je de winkel binnenwilt moet je wel wachten tot iemand je een zetje wil geven. Nu je toch in de stad bent, je moest ook nog op het stadhuis zijn. Hier wordt het écht moeilijk. Liefst zes treden versperren je de weg naar bepaal de diensten. Och arme, da's toch erg. Zie dat nu ne keer. Ochgottekes, diene mens. Medelijden te veel. Maar er iets aan doen Of moet je in het politiebureau zijn Hier heb je 15 trappen en één bordje „voeten vegen" maar geen manier om binnen te geraken. De post ben je gek Blijf ook maar buiten. Je wil zwemmen Zoek maar een ander zwembad I Stel je één moment voor dat je gehandikapt bent. Dan kan je medelijden met jezelf hebben. Met medelijden zijn deze mensen echter niets. En toch is het zo makkelijk. De meeste gebouwen zijn mits een aantal aanpassingswerken vrij vlug toegankelijk te maken voor rolstoelbezitters. Aan de jeugdbibliotheek moet één trapje wegge werkt worden, idem voor ALLE winkels in Aalst waar ze tot nu toe nog niet binnen kunnen. In het stadhuis is er plaats genoeg om een hellend vlak te installeren. Zo ook voor de post en het zwembad. Voetpaden op bepaalde plaatsen verlagen of ver breden is niet zo moeilijk. In elke drukke straat 2 a 3 parkeerplaatsen voorbehouden lijkt ons ook geen onoverkomelijke hindernis. Misschien zou men beter daar mee beginnen voor men gaat aan stadskernvernieuwing doen. Ik dacht nochtans dat er ergens in de grondwet staat „Iedere Belg is gelijk voor de wet". De zwemkom

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 14