1 J I i AALST ENBAA g n imimitffMirv/JififfnmMNf MVMMWMAIMIINHMMIMMM/IIUiniA S ministratieve moeilijkheden en pa perassen terecht kunnen. Het organiseren van socio-kulturele aktiviteiten. Het werken aan mentaliteitsbei'n- vloeding. V.O. Hoe zie je deze mentaliteitsbe- invloeding konkreet Valère Deze mentaliteitsbei'nvloeding probeerde ik o.a. door een motie aan alle kerkdeuren in Aalst tegen de bordjes „interdit aux étrangers". Via het preken in kerken rond de gastarbeidersproble- matiek bereikte ik wel een aantal men sen, alhoewel het bleef bij enkele paro chies waar de pastoor het toeliet. Tenslotte ging ik ook spreken in kleine re groepen zoals in jeugdbewegingen of in klassen die rond het thema werkten. Verder is de werking van Sodiga ook ge- inspireerd vanuit een christelijke getui genis, die voortspruitte uit het tweede Vatikaans Concilie. In Sodiga willen we konsekwent de nieuwe stroming, die dialoog met andere godsdiensten in houdt, uitwerken. V.O. Hoe runt Sodiga het financieel Valère Voor de konkrete werking van Sodiga worven we een half-time sociaal assistente aan. Via leningen werd deze financiële last wat gekoeld. Na 6 maand echter bleef dit niet meer houdbaar. Subsidies krijgt Sodiga bijna niet. De stad Aalst geeft een aalmoes van 3.000 f r. de provincie niets. Deze laatste heeft een eigen integratiedienst voor gastar beiders en vindt het overbodig Sodiga nog te steunen „Er wordt al genoeg gedaan voor de gastarbeiders Gelukkig voor Sodiga is er nu een kans om gesubsidieerd te worden als catego riaal opbouwwerk. V.O. Welke aktiviteiten gebeuren in Sodiga Valère Vooreerst is er het café dat fun geert als ontmoetingsruimte voor gast arbeiders. Via de permanentie wil ik samen met een groep vrijwilligers aan individuele dienstverlening doen. De problemen waarmee we hier in aanraking komen, situeren zich naast familiale, medische en juridische moeilijkheden vooral op het vlak van materiële en financiële hulp (o.a. gratis leveren van meubelen en huisraad via de „meubelaktie"), huis vesting, werkgelegenheid en de admi nistratieve rompslomp van verblijfsver gunning, arbeidsvergunning, identiteits kaarten, kinderbijslag, De socio-kulturele aktiviteiten omvat ten o.a. een inhaalklas voor gastarbei derskinderen in de St. Gudulaschool, die in 1975 werd gestart. Sodiga ijvert ook voor de oprichting van een moskee. Ontspanning komt vooral aan bod in de ontmoetingsruimte, de café „het Cen trum", die druk bezocht wordt door, vooral Turken. Elke zondagnamiddag worden voor de kinderen spelnamidagen georganiseerd in de St. Gudulaschool. Sodiga probeerde ook naar buiten te tre den en aan mentaliteitsbei'nvloeding te doen bij de Aalstenaars door een reeks informatie-avonden, info-stand, voor drachten en het ter beschikking stellen van informatie. V.O. Waar en hoe wonen de gastar beiders specifiek in Aalst Valère In Aalst vormt huisvesting een groot probleem. Vele Aalstenaars heb ben een heleboel vooroordelen tegen over de levenswijze en het woongedrag van deze gastarbeiders. Deze vooroorde len stijgen nog doordat ze meestal in slechte huizen wonen, die immers de goedkoopste zijn en financieel houdbaar voor hen. Doch de meeste van hen vind ik, leven zelf heel net en proper in wat wij „krotten" noemen. Wanneer gastarbeiders met huisvestings problemen te kampen hebben, kunnen ze in Sodiga terecht, die zich dan ver antwoordelijk en borg stelt tegenover de eigenaar van een huis waar deze in trekken. Vele huizen zijn echter onbewoonbaar en verwaarloosd door de eigenaar. Deze worden dan opgeknapt door Tele-Bouw- orde. V.O. Veelal wordt gezegd dat gastar beiders samenhokken met 15 20 op 1 kamer Is dit reëel Valère Het samenwonen met verschil lende families komt niet voor in Aalst. De meeste gastarbeiders keuren dit sa menwonen immers af. Zelfs verkiezen ze een huis boven een appartement om dat in het laatste teveel gemeenschap pelijk moet gebruikt worden, zoals toilet, Wat wel gebeurt is dat familieleden op bezoek of in financiële moeilijkheden onderdak vinden bij elkaar en gebruik kunnen maken van een grote gastvrij heid. V.O. Hoe is de situatie van de gastar beiders in het Aalsterse werk milieu Valère Als „gast"-arbeider vervullen deze mensen over 't algemeen onge schoolde arbeid. In de meeste fabrieken in Aalst (Tupperware, Denderland) - voor zover er gastarbeiders toegelaten worden (niet in Amylum, FFR) - wer ken deze mensen continu in nachtploe gen en hebben geen mogelijkheid om in een drie-ploegensysteem te werken. V.O. Klopt het dat, zoals sommigen beweren, de gastarbeiders ons werk afnemen Valère Velen denken dat wanneer de gastarbeiders buiten gezet worden, de werkloosheid vermindert. Doch dit brengt geen oplossing. Immers wij Bel gen willen het werk van de gastarbeiders niet doen. Er is bij ons nood aan goed kope werkkrachten voor het werk uit de laagste kategorie. De meeste gastarbei ders zijn immers werkzaam in de textiel- sektor, die de laagstbetaalde en meest problematische sektor is nl. met veel tijdelijke werkloosheid, de verzorgende sektor (huisvuil, onderhoud van open baar vervoer, kuisvrouw, afwasser in hotels, en de bouwnijverheid als handlanger. De werkloosheid tussen gastarbeiders is kleiner dan bij de Belgen. Als deze voorkomt is het meestal om wille van gezondheidsredenen (vb. een mijnwerker die in textiel gaat werken en last heeft van het stof). V.O. Moeten gastarbeiders zich volle dig integreren in onze samenle ving of hun eigen kuituur behou den Valère Gastarbeid is zinyol in het ka der van ontwikkelingspolitiek, nl. men sen hier afleveren die hun opgedane ken nis doorgeven in eigen land. Doch de meeste gastarbeiders komen er niet toe omdat ze zo ingekapseld raken in het systeem hier bij ons en niet meer terug raken naar hun eigen land. Echter om godsdienstige redenen wil elke moslim in moslimaarde begraven worden en dus terugkeren De realiteit is dat door hun verblijf hier een grote kloof groeit tussen klangeno- ten in eigen land. Hierdoor keren vele gastarbeiders na een tijd kontakt in eigen land, terug naar de westerse we reld. Deze mensen leven dus duidelijk in een tweestrijd, enerzijds zijn ze ma terieel en financieel afhankelijk van hier, anderzijds relationeel, religieus afhankelijk van ginder. Integratie hier vind ik dus zeker niet ideaal en dit heeft tot gevolg dat de gastarbeider met de opgedane kennis niet meer terugkeert naar eigen land, doch hier blijft. Een zekere aanpassing is wel nodig om het „uit te houden" en niet geïsoleerd te geraken. Bijvoorbeeld vind ik het belangrijk dat kinderen van gastarbeiders hun eigen taal blijven behouden. V.O. Tenslotte welke plannen heeft Sodiga nog verder voor de toe komst Valère Na drie jaar moeten we zeker andere aspekten aanraken dan louter hulpverlening. Ook socio-kulturele akti viteiten moeten meer uitgebouwd wor den. Samen met het werken aan een mentaliteitsverandering bij de inwo ners van Aalst. Belangrijk in de werking in Sodiga is dat er iets moet gedaan wor den op het vlak van de gezondheidszorg en zeker de hygiëne bij gastarbeiders- I vrouwen bijbrengen. 1.3, ALOSr -- Bus Abert L AALST -- Albert t Straat 5S» ALOST Place des Fabriques HERk5 ALOST - Rue de la Station AALST Statie-Straat

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 11