HAK GROEIT AAN Henny-Pcnny ■MttHMKMHMM Hf UHMMmnwmiai HMMIMHMHUMlIVfMlllliniimilWIN^ Het lijkt ons beter dat deze niet te ver van de stad ligt zo dat deze mits een gezonde wandeling ook te voet bereik baar is. Zou het trouwens niet beter zijn, dit is natuurlijk een ander aspekt, wat minder boerderijen en landbouwgronden in Aalst te onteigenen en te bebouwen. Het is juist dat een dagje voor een kind op de boerderij iets doet tegen de ver vreemding van kind van de natuur en de dieren. Maar ondertussen is de ongebreidelde groei van de stad de oorzaak van de vervreemding. Een aantal mensen zijn ook van mening dat een kinder boerderij meer ruimte nodig heeft dan er ter beschikking is in Baardegem. OP DE GEMEENTERAAD... Bij de diskussie in de gemeenteraad, die vrij autoritair door de burgemeester afgebroken werd, was het duidelijk dat het hier voor een groot stuk een politiek spelletje was. Enerzijds een poging om R. De Pauw en zijn plannen aan te vallen (deels terecht) en hem ais tegenstrever in een slecht daglicht te stellen Anderzijds een poging van Gracienne om zich in een goed daglicht te stellen door als lid van de meerderheid ook eens een voorstel te doen zodat het niet altijd van de schepenen uit de eigen partij komt. EN DE JEUGDRAAD... Al is deze zeker niet de enige raad die omtrent kinderboer derij iets mag te zeggen hebben, dan zijn zij er toch mee gekonfronteerd geweest. Vanuit het jeugdsekretariaat was namelijk een poging on dernomen opdat het bestuur van de jeugdraad zich posi tief zou uitspreken over het projekt kinderboerderij te Baardegem. Gelukkig is het bestuur, dat hiervoor onvoldoende op de hoogte was van de zaken en slechts beperkte informatie mocht hebben, in dit politiek spelletje niet ingetrapt. Gewestplannen zijn kaarten waarop kleuren de bodembestemming aangeven per gewest. De vraag dient gesteld hoe meer gedetailleerde plannen (struktuur- plannen, APA, BPA) de gewestplan idee verder vertolken. Is er geen behoefte aan een overkoepe lend plan (nationaal en streek plannen) Ik heb me er toe laten verleiden naar het volkscongres „Na de gewestplannen WAT NU te gaan (Gent 8 nov.). Ik heb, samen met één mijnheer met pet, vrouw en boodschappentas incluis, er weinig van gesnapt. En toch voelden we ons belangrijk want wij drieën waren het volk op dat volkscongres. De 473 andere deelnemers waren allen adj.-adviseurs, secretarissen-generaal, specialisten al dan niet van een of ander socio-economisch of ruimtelijk-orde ningsorgaan. Een mooi VOLKScongres is het geweest. Terwijl de werkman één dag van zijn va kantiedagjes diende te offeren en de mo numentale trappen van de indrukwek kende „grote akademiezaal van de R.U.G." nauwelijks op durfde, kwamen de „Heren" (wel betaald) met eigen chauffeur en aktentassen. Dat ons stedebouwkundig beleid wars is van alle creatieve denken en verzuipt in zijn administratieve rompslomp hoeft geen betoog. We hebben maar geen vra gen gesteld, het zou de „Heren" kunnen gestoord hebben in hun hoogstaande redetwistingen. De gewestplannen zullen mij een zorg wezen. Voor Aalst is er ook een gewest plan (gratis voor iedereen in te kijken, o.a. op de dienst openbare werken). Voor de mensen wiens grond in het rood gekleurd ligt, is alles dik in orde (rood is bouwgrond). De anderen zullen weer eens hun relaties moeten gaan aan wenden. 21 oktober jongstleden kon Hak samen met haar vijfjarig bestaan, eindelijk het langverwachte CRISISINTERVEN TIECENTRUM „De Klapper" openen. Als enig initiatief in het Aalsterse vinden we dit zeker welkom. Wat willen ze daarmee nu echter bereiken Vanuit de werking als hulpcentrum had men in Hak heel vaak moeilijkheden met het tijdelijk opvangen, onderdak geven aan mensen. Tot nu toe kreeg dit probleem iet of wat oplossing via gezinnen die zich hiervoor vrijwillig aan boden. Enerzijds gaf dit wel goeie resultaten, doch ander zijds bleek dit toch een zware taak te zijn voor de gezin nen in kwestie. Temeer omdat het niet gemakkelijk was voor hen om inzicht te krijgen in de problematiek van hun tijdelijke gast. Dus na één ervaring lieten vele gezinnen het afweten. Hak zou in de toekomst moeten zoeken naar een oplos sing om zelf onderdak te verschaffen aan onverwachte gasten. In 1974 werd een huis gehuurd, en zocht men ijverig naar een gezin of koppel dat bereid was om er perma nent in te wonen. Duidelijk niet gemakkelijk. Slechts twee jaar later kreeg men vanuit Hak kontakt met een echtpaar wiens kinderen reeds uit het nest waren getrok ken, en dat zich voor de zaak wilde inzetten. Men kon eindelijk beginnen aan de definitieve inrichting en aanpassing van het huis. Dit verschaft naast plaats voor het inwonend echtpaar, nog 4 kamers voor mensen-in- krisis, een woonruimte voor hen en een tuin. Gezien de financieel moeilijke situatie van Hak werden er primaire veranderingen verricht zodat mensen daar, onder begeleiding, een korte termijn (max. 10 dagen) kunnen verblijven. Het echtpaar zorgt voor de huiselijke sfeer. Hak verzorgt de begeleiding van eventuele gasten. Hierdoor wordt de taak van het echtpaar minder zwaar. Verder hebben zij geen enkele verantwoordelijkheid op te nemen. Er wordt immers ook niemand in het huis opgenomen zon der een begeleider van de Hak-ploeg. In het achterhoofd van deze Hak-ploeg leeft ook nog de idee om op langere termijn accommodatie te voorzien om mensen te kunnen opvangen voor een langere periode. Het ware zeker niet verkeerd als de stad Aalst dit initiatief meer zou subsidiëren, daar het beantwoordt aan een drin gende behoefte. Behalve het uitbreiden via accommodatie groeit Hak, tot nog toe hulp-advies- en kontaktcentrum, ook nog intern aan, via het uitbouwen van een degelijker informatiedienst. Gezien de hulpverlening in de loop van het voorbije werk jaar 1976-1977 opnieuw een grote vaart nam, ervaarde de Hak-ploeg dat de informatiefunktie nodig moest opgeno men worden. Rekening houdend met het feit dat Aalst andere centra kent, die een bepaalde sektor van alternatie ve informatie voor hun rekening nemen (b.v. Jebron, 't Fabrieksken, Wereldwinkel, enz...) meent Hak zich te moeten beperken om nutteloze overlappingen te vermijden. Vandaar dat het infocentrum in Hak in eerste instantie moet fungeren als onderbouw voor de hulpverlening via gedetailleerde dokumentatie voor de medewerkers, evolu tie van de sociale wetgeving, aanbod van diensten die met hulpverlening bezig zijn, In tweede instantie wordt een permanente infostand uitge bouwd, die voor alle bezoekers bereikbaar is. Inhoudelijk kan je er allerlei informatie vinden overhet Aalsterse kui tuurleven en de vrijetijdsbesteding voor jongeren, aktivitei- ten i.v.m. „permanente vorming" met de klemtoon op maatschappij-kritische kursussen en opleidingen die de per- soonlijkheidsgroei nastreven en tenslotte informatie gericht naar frekwent voorkomende vragen (vb. infofolders). In derde instantie wil het infocentrum ook een „duidende" funktie hebben via uitgebreide dokumentatie over margina le groepen. Hiermee wil Hak bijdragen tot een verandering in houding van de publieke opinie tegenover deze groepen (zoals vb. minderjarigen, gewetensbezwaarden, gastarbei ders, (ex-)gevangenen, werklozen, bejaarden, homofielen, ongehuwde moeders, alternatief onderwijs, daklozen, ont wikkelingslanden, psychiatrie, Tenslotte wil Hak jongere wind in de werking blazen. De huidige ploeg beseft dat zij aan het verouderen is en zoekt naar jongere medewerkers.

Vies Oilsjt | 1977 | | pagina 4