IH HnMNHMIVWUliHTHiniMIB HNUiUlIVfMUUUIItlM HMk!' Zowel op de 14-daagse perskonferenties van het schepencollege als in een plaat selijke krant kregen we uitvoerig, en uit sluitend de versie te horen van Jan De Neve in verband met het bouwmisdrijf aan de Kluisdreef. Hij poogt zijn voortvarende rol bij het laten gebeuren van dit bouwmisdrijf te verantwoorden vanuit een sociaal stand punt, een vorm van sociaal dienstbetoon als het ware. Op een bepaald ogenblik verontschudigt hij zichzelf in de zin van „is het ver wonderlijk dat je tussen de honderd be slissingen eens een verkeerde treft Toevallig gebeurt dit wel meer dan eens, zie o.a. onze vorige nummers. (We drukken hieronder de versie van De Neve, persmededeling van 22-11-77, af in een schuin lettertype en geven onze kommentaar in het gewone recht voor de raapse lettertype). DE VERSIE VAN ONDER DE LOUPE. DE NEVE Enkele burgers kopen een perceel gele gen Kluisdreef te Aalst tijdens een open bare verkoop (ongeveer 1965). Dit ge beurt op dezelfde dag, tijdens dezelfde verkoop en onder dezelfde voorwaarden van de verkoop van een aanpalend ter rein dat later verkaveld werd (1968) Het verkavelde terrein doelt op de ver kaveling De Jonghe, waardoor een resi dentiële wijk gerealiseerd werd, waarbij De Neve de term grondspekulatie liét vallen. Een voorontwerp van B.P.A. (geen enke le juridische waarde) voorziet op bewus te gronden sociale woningbouw 'en voor het aanpalend terrein de partikuliere verkaveling. Het Schepencollege geeft in 1974 een principieel akkoord aan „Vei lig Wonen" voor het uitbouwen van een sociale woonwijk in de zone tussen Af- f/igem- en Immerzeeldreef. De bouw maatschappij neemt geen initiatieven en beantwoordt ook niet ons schrijven dat ze akkoord gaan met de uitbouw. Met dit gezegde wil De Neve de indruk geven dat S.V. Veilig Wonen reeds jaren de principiële toezegging had voor deze gronden maar er verder niet meer aan gewerkt had, en er dus wellicht nog weinig belang aan hechtte. Volgens V.W. zou de toezegging slechts in '75 gebeurd zijn en hebben zij wel verder gewerkt. (Zij dienden in september '77 een aan vraag in bij de nationale maatschappij voor huisvesting als reaktie op de over treding Het vernoemde voorontwerp was echter wel goedgekeurd door de gemeenteraad. Het ontwerp-gewestplan Aalst houdt rekening met de verkaveling Steenland (1) en met de aanleg tot sociale woon wijk van het overig gedeelte. Dit lokt be zwaren uit van de betrokken eigenaars die een bezwaarschrift overmaken aan de heer Gouverneur. Gelet op de confi guratie (2) van de zones op het gewest plan acht de gemeenteraad van Aalst het geraadzaam om de gronden links van de Kluisdreef, op gewestplan dus a/s sociale huisvesting aangeduid, tot woonzone voor partikulier initiatief voor te behou den. Deze suggestie wordt in het advies van de stad Aalst geakteerd en overge maakt aan de heer gouverneur. De Commissie onderzoekt de ingediende bezwaarschriften. Er dient een B.P.A. opgemaakt. De Commisie wil zeggen, de „streek- kommissie voor advies". Deze werd bij wettelijke bepalingen opgericht om de klachten bij het opmaken van de gewest plannen te onderzoeken. De Neve is op dit vlak gebonden aan de geheimhou ding van de besprekingen volgens een schrijven van de goeverneur. De bij de zaak betrokken burgers doen hun rechten gelden, dringen aan op een gunstige en rechtvaardige oplossing. De eigenaar van kwestieus perceel, T.K., wordt ingelicht omtrent de gunstige vooruitzichten. Hij dient een bouwaan- vraag in en de stadsurbanist wordt gelast met het opmaken van een nieuw voor ontwerp B.P.A., teneinde de toestand te regelen. De bouwaanvraag wordt ge toetst aan het voorontwerp B.P.A. en aan de bouwheer wordt medegedeeld dat zijn aanvraag verder zal behandeld worden. Na verder aandringen van ver zoeker, gezien de gunstige beslissing in de Commissie en het voorstel van B.P.A. krijgt hij mondeling toestemming om de werken aan te vangen, mits bouwaan vraag en voorstel B.P.A. te volgen. Het bleef niet bij een mondelinge toe stemming, De Neve tekende ook voor akkoord op het bouwplan van Karei Temmerman. Feit is dat de gronden vol gens het gewestplan bestemd zijn voor sociale woningbouw. Welke garanties bieden die plannen nog, als men daar zo maar van afwijkt omdat daar toevallig iemand enkele gronden liggen heeft (welke doorsnee burger kan zich dat permitteren voor zijn kinderen. Veilig Wonen" dient daarop klacht in bij Stedebouw. Het voorstel van B.P.A. werd door mij persoonlijk toegelicht bij 2 hooggeplaatste personen van de maat schappij „Veilig Wonen", alsook bij het bestuur van Stedebouw. Aan Veilig Wonen wordt gevraagd de klacht in te trekken wat zeker zou leiden tot gunstig advies van Stedebouw. Ingevolge klacht legt het Bestuur van Stedebouw de werken stil. Daarna vraagt betrokkene mij een bewijs af te leveren waaruit moest blijken dat het stadsbestuur principieel akkoord gaat met de bouw aanvraag. Er werd hem in die zin een ondertekend bouwplan overgemaakt. De Schepen beweert dat V.W. op de hoogte was dat een aantal gronden zouden onttrokken worden aan het ge bied bestemd voor sociale woningbouw. Uiteindelijk is het aan hem om op dit vlak met bewijzen voor de dag te komen. Waarom heeft hij geen schriftelijke be wijsstukken van het zogenaamd akkoord met V.W. in een dergelijke belangrijke aangelegenheid. DOODGEWOON EEN POLITIEKE AFREKENING noemde De Neve deze zaak in de pers. Hij verklaarde echter niet hoe. Volgens ons speelt de wederzijdse „vriendschap" Jan De Neve, Wim Verleysen, Etienne Bogaert wel een belangrijke rol. En wie kaatst moet de bal verwachten. De Neve verklaarde op de perskonferen- tie van het schepencollege (in afwezig heid van D'Haeseleer zodat de boel er nogal wat losser aan toeging) dat het toch dwaas was iemands grond te ont eigenen om hem achteraf door te verko pen via een sociale verkaveling. Een vrij simplistische redenering want op die manier kan men geen beleid in het al gemeen belang voeren als men struikelt over het privé-belang. Hoe denkt het schepencollege soms zijn stedelijke grondregie operationeel te maken De zaak blijft lopen. Veilig Wonen dien de klacht in tegen de bouwovertreding. Deze maatschappij (waarin W. Verleysen lid van de raad van beheer is) houdt voet bij stek. De rechtbank zal uitspraak doen, en dan zullen we zien of wat we nu denken juist gedacht is DE MORAAL Enfin, feit is dat je geen twee meesters kan dienen. We zouden de waarheid onrecht aan doen als we zouden zeggen dat Jan niet een stuk beleidsvisie heeft. Maar zijn be leid en hijzelf worden „ongeloofwaar- dig"(...) wanneer hij de vriendjespolitiek dient. Een vriendjespoltiek waarvan we wellicht slechts de top van de ijsberg zien. In dat verband horen we nog al eens de kritiek dat V.O. alleen Jan De Neve viseert. We hebben nochtans geen voorkeur voor een bepaalde schepen. Maar ja, de job van De Neve springt meestal wel meer in 't oog. Van schepen van den Eede weten wij wel dat hij in zijn aankopen soms liever de duurste winkels neemt om zijn blauwe partij genoten een pleziertje te doen. In het „gesloten beleid" van de stad dringt men echter niet gemakkelijk door om elementaire informatie te krijgen, die verder gaat dan een lief interview of een verheerlijkend verslag met allemaal foto's van schepenen. (1) verkaveling De Jonghe. (2) samenstelling, onderlinge verhou ding van Kj regeien. ue bouwaanvraag wordt ge- ding van

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 4