s i ÈHfi if— i BAH! ui i 1 19 s HEIMWEE NAAR HET ppfiP PP a Émj^:nwmimmammssm:m3ïSèwmmmmÊm'wam^mimmmmtmÊi a O BI LVDN Onze burgemeester ging acht tien jaar lang, elke week, op bezoek bij de zieke patiënten van het dorp, zowel naar de kliniek als naar het hospitaal. Daarenboven bedacht hij iedereen, van om het even welke poli tieke kleur, met een geschenkje. Acht tien jaar lang ook, hebben wij twee maal jaars een reis georganiseerd voor de ouden van dagen, de gehandicapten, enzomeer. De onkosten namen wij ge heel voor onze eigen rekening. Daar over is er nooit iets in de krant ver schenen, maar nu, bij elke manifestatie waarop een politieker van Aalst aan wezig is, worden er grote koppen ge drukt, met foto's en al De burge meester en ik hebben nooit fotografen nodig gehad, ook niet als wij op elk jubileum te gast waren. Met tegenzin liet Lucien zich dan ook fotograferen voor V.O. want hij wei gert dergelijke vormen van electorale publiciteit aan te wenden omdat zijn kiezers weten waarom zij voor hem stemmen. LVDN Want, van de vijfduizend en honderd mensen die op Hofstade wonen, ken ik er toch zeker vijfdui zend en dat durf ik gerust beweren Maar hoeveel mensen van Groot Aalst zou onze burgemeester Louis D'haese- leer kennen Hij die toch veel mensen kent Nee, het is allemaal te groot, te complex geworden. Vroeger hadden onze burgemeester en ik kontakt met de mensen, niet op officiële aangele genheden, maar gewoon op straat, aan de kerk, in de cafés Nu is ieders mond vol van „inspraak" maar ik kan mij moeilijk voorstellen dat een gewone mens van bij ons naar Aalst zijn zegje zal gaan zeggen op een officiële meeting, in een grote zaal en voor een pannel van burgemeester en schepenen. Om in zo'n vergadering in spraak te krijgen, moet je al goed kun nen spreken. Nee, de fusies zijn bij ons wel slecht overgekomen en dat zal in de andere dorpen ook wel zo zijn. V.O. Maar de kritiek van de stede lingen op de gemeenten is toch dat de randgemeenten steeds mee geprofi teerd hebben van de diensten en de centra die in de stad gelegen zijn, waar voor alleen de burgers van deze laatste moesten betalen LVDN Maar daarvoor bestaan toch andere oplossingen Hofstade betaalde toch een bijdrage in de kosten van de brandweerdienst van Aalst. (In de be grotingvan '77 bedroeg dit 540.721 fr.) Dergelijk systeem van bijdragen zou voor de andere dienstverleningen ook voldoen. V.O. Nu er een tendens bestaat van deconcentratie, gaat men fusioneren opdat het centraal gezag meer vat zou krijgen op de gemeenten. LVDN Men kon ook agglomeraties of federaties oprichten. Nee, mijn bloed kookt als ik er aan denk wat een administratieve rompslomp en om slachtigheid er nu te pas komen bij de meest eenvoudige zaken. Om een voor beeld te geven vroeger werden er hier verscheidene wielrennersronden inge richt met prijzen van 3.000 fr. Het geld werd door een collecte bijeenge raapt. De burgemeester en ik zorgden voor de gratis plaatsing van versperrin gen. Enkele vrijwilligers regelden het verkeer. Dus het inrichten van zo'n ronde kostte de mensen geen cent. Nu mag je eens in Aalst gaan vragen hoe veel een zelfde ronde je gaat kosten. Men zal je antwoorden tussen de 25.000 fr. en 30.000 fr. Om nog een voorbeeld te geven de ceremoniekosten van ons dorp bedroe gen 2.000 fr. voor het laatste begro tingsjaar. Maar wij stelden ons tevre den met goedkope, daarom niet slechtere wijn en de glazen leenden wij erbij. Bestaat zoiets in Aalst De burgemeester en ik draaiden elke frank driemaal rond vooraleer' hem uit te geven en de resultaten van zo'n beleid kun je in onze begroting terugvinden. V.O. Ja, Hofstade en Erembode- gem waren de gemeenten met de mees te boni (2). LVDN Wij hadden 8 miljoen over op onze begroting en je mag het dorp rondrijden. Trouwens wij steunden elke vereniging, of het nu een toneelge zelschap betrof of een vogelpikclub. Zal Aalst alle verenigingen nog kunnen of willen steunen V.O. Voor eind 1977 zal Aalsteen begrotingsdeficit van om en nabij 150 miljoen kennen. De vooruitzichten voor 1978 zijn mali (3) van hetzelfde bedrag, dus eind 1978 staan wij voor een schuld van 300 miljoen. Ziet U in deze evolutie en keerpunt of een licht punt LVDN Wij wachten af. Maar één ding is zeker er worden dagelijks nog steeds mensen aangenomen voor de verschillende gemeentediensten. De personeelslasten bedragen nu al 750 miljoen op een begroting van 1 miljard. Reken maar uit I Hier op Hofstade hadden wij twee veldwachters, twee klerken en twee vastbenoemde werk lieden die zowel grafdelver, grachten- kuiser of noem maar op waren. Nu is er voor ons reeds een grafdelver apart voorzien, zijn er twee mensen aange nomen om naar de bomen te komen kijken en ik weet niet hoeveel nog meer. Ik vraag mij eigenlijk af hoeveel personeel de stad nu al in dienst heeft. Eén goed punt dat wij bereikt hebben, is dat schepen Van Den Eede beloofd heeft de personeelskosten van 75 pro cent naar 55 procent te drukken. Om een paar cijfers te geven vergelijkende gemeentebegroting voor 1977 a) Aanslagvoet roerende voorheffing in opcentiemen Aalst 1.500, Hofstade 700. Waarde van 1 opcentiem Aalst 79.126 fr., Hofstade 4.231 fr. b) Aanslagvoet personenbelasting Aalst 6 procent, Hofstade 5 procent. Waarde van 1 procent Aalst ongeveer 18,5 milj. Hofstade ongeveer 1 milj. voor de begroting 1978 zullen de opcentiemen voor Hofstade stij gen van 700 via 1500 naar 1900. Belastingen die nieuw zijn voor Hof stade (de belangrijkste) Verhaalbelastingen (bestrating, leggen trottoirs, riolering, Belastingen op gebouwen voor ge bruik van riolering. Belasting benzine-, olie- en pers luchtpompen. Belasting op bouwen, verbouwen en schutsels. Belasing op inrijpoorten en bal kons. Belasting voor het reinigen van grachten Belangrijke verhogingen zullen zijn Belasting drijfkracht. Belasting vuilnis. Belasting rijwielen. V.O. Wat denkt U over het Jaar van het Dorp LVDN Ik geloof dat dit zowel een vraag als een antwoord is. Voor Hof stade is er geen verantwoordelijke ge vonden. Dat is duidelijk genoeg om te weten hoe wij er tegenover staan. En dan nog een anekdote een inwo ner van Hofstade riep schepen Annie De Maght de volgende kritiek in ver band daarmee toe „Het jaar van het Dorp is een koe die in de buitenge meenten graast en in Aalst op de Grote Markt gemolken wordt Vies Oilsjt kan niet anders dan terecht meevoelen met gemeenteraadslid Lu Vies Oilsjt kan niet anders dan terecht meevoelen met gemeenteraadslid Lu cien Van Den Nest. De toekomst voor de dorpsbewoners ziet er in het Grote Aalst inderdaad niet zo rooskleurig uit. Daarbij komt dan de opzet van het Jaar van het Dorp dat als het ware een cy nisch en sarcastisch toemaatje is om zand in de ogen van deze dorpsmensen te gooien. Het is zoals de mensen hun brood, hun eigenheid en hun geld af te nemen om ze dan een paar kruimels toe te gooien in de vorm van folkloristisch gedoe. WCL. (1) Belangrijk voor stemmenwinst. (2) Boni overschot. (3) Tekort. /-rv-vr». A i r-r> mao -jr\ rrMi/Ai ir\i^ CM kacmcci I 11/ 1AJAC\ (TOEN ALLES NOG ZO EENVOUDIG EN MENSELIJK WAS) EEN GESPREK MET GEMEENTERAADSLID LUCIEN VAN DEN NEST Lucien Van Den Nest heeft in het voormalig Hofstade verscheidene jaren lang het politieke leven mede beïnvloed, meer bepaald als schepen en als dienstdoend burgemeester. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij zich nu, mede door het overlijden van de oud-burgemeester, ergens verloren waant in het politieke spel van Groot Aalst na de fusie. Immers in ons gesprek is Lucien het grootst gebleken doorzijn beschei denheid. (Een deugd vrijwel onbekend bij de huidige Aalsterse politici Hij kon ons ter illustratie talrijke anekdotes reciteren over de nauwe menselijke kontakten die de burgemeester en hij met de dorpsbewoners onderhielden. Daarbij komt dan nog het elementair sociaal dienstbe toon, waardoor juist de kleine gemeenschappen gekenmerkt worden en wat nu tot de historiek behoort, tenzij het met veel uiterlijk vertoon kan gemanifesteerd worden. (En bijgevolg een electorale impact (1) ver krijgt).

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 9