s S- fiwiMMiiwiiBwi imuMmnvwuai MMWIIHmmiUMMaNUMMi HMP - i DE BARAKKEN TE MIJLBEEK (AALST) Zangwijze Dolle Roza In Mijlbeek tegen de kerk op 't groot mestplein Waar de barakken allemaal gep/aceerd zijn Daar kunt ge zien als g'er passeert Hoe deftig 't volk is gelogeerd Het is daar goed, wordt gij als 't moet door d'huishuurwet Met krot en mot, met g heel den boel op straat gezet Wel maakt daarin toch geen verdriet Gaat daar naartoe, ge woont subiet. REFREIN 't Is magnifiek, die villa's aan den boulevard 'tis magnifiek, daar leven z'in groote schaar En in 't plezier, leeft daar elk op zijn manier 't Is daar gezond, een warme streek in Mijlbeek. 't Is schoon om zien, 't zijn al kasteelen die daar staan, Waar dat z'het halen, komt op geen mi/joentjen aan Nen bottoniek, prachtig en chick Zelfs de trotoirs in mozaik Eenieder woont daar om het schoonst, lach er niet mee Dat kost nog geene knop van heur gilet Voor het publiek geen schooner zicht Dan den boulevard in 't volle licht. Een vlek ontsiert het stadsbeeld. De Barakken. Die vlek wordt niet alleen vastgesteld te Aalst, een fabriekstad, met overwegende arme bevolking, maar in menige andere lokaliteit, om maar te noemen Dendermonde, Roesselaere, Thielt, Pcperinghe. enz. Heel het land door had men af te rekenen met de na-oorlogsehe miserie, met een van dak beroofde, door ontbe ring uitgeputte menigte, slachtoffers van de opeischingen of van de vier sombere bezet tingsjaren. die ons teisterden: met werkloozen, met zieken, met invalieden. in een woord, met het menscheli.ik noodlot. Zij, de edelmoe- digen, die zich voor de opbeuring van dien akeligen toestand te pande stelden, bevonden zich voor een zware en ondankbare taafk. Elk weet of moet het weten, dat deze nood woningen daar niet geplaatst werden en blij ven staan in het belang der stadskas of voor het louter gemak en plezier der bestuurlijke en rechterlijke overheden CD X -< CO m 2 CO X O 't Is daar plezant, want zulke stand is 't liefst alleen Naar ne café of stamninée is te gemeen Naar chick hotels, waar 't goed volk zit Soms met ne crème of patatfriet Zij zijn voor 't sport, z'halen 't rekord zonder bezwaar Ook cinema, 'k zeg a mo dat in 't openbaar Tot in den nacht hoort ge, 't is straf Nog het consert radiograf. Eenieder staat, als ge daar gaat, het is curieus Ze zijn beleefd, wel gemanierd, niet crapuleus Ge ziet de vrouwen in toilette 't Haar gecoiffeerd op mistinguette En op zijn fransch doen ze nen dans gedecolteerd Allé chemiséé, ofwel fox-trot ongegeneerd Als ge dat ziet, zeg maar gewis Dat in Mijlbeek plezierig is. Voor 't slot v.an t lied, vrienden ge,ziet wat nier omgaat Vliegt ge metxlank, met g'heel den boel soms op straat In Mijlebeek ligt al 't profijt Ik weet, dat ge daar welkom zijt Op tijd en stond komen van 't front, barakken toe Verhuurd per maandniet kostelijk, ge weet wel hoe Maar 't veertig franken, 't is niet te duur 't Werk van ons schoon stadsbestuur. De geldelijke opofferingen van oprichting en onafgebroken onderhouds- en herstellingswer ~ken der Barakken; het aanleggen voor deze bevolking van eehe gansch kostelooze waterlel ding en openbare elektrische verlichting; he reinhouden der pleinen en ruimen der aal bakken; het plaatsen van afsluitingen, baree len en stalling, al het geld, daartoe vereisc'nt is een druppel water in de zee, vergeleken bi.' de opbrengst den geringen huurprijs, die ge vraagd wordt... maar zelden betaald wordt. We spreken liefst niet over de meerderheid der Barakenbevolking, die uitsluitend leeft van den openbaren onderstand. Wij hebben bewezen, dat, door het opbou wen van honderden woningen, aan de vooruit ziende en plichtbeseffende inwoners der Ba rakken. sedert langen tijd, de geKvenheid ge geven werd. onder do aller gunstigste voorwaar den. een beter onderkomen te betrekken. Eeni- ge hebben van die gelegenheid gebruik ge maakt; andere blijven onverschillig, en nog andere voelen zich, in dat milieu zoo thuis, dat zij voor geen nieuwe kostelooze woning zouden wiilen ruilen... Men trachte zoo spoedig mogelijk uit dien treurigen toestand te geraken. Daartoe is rechtzinnige medewerking en ware eendracht vereischt. PETRUS VAN NUFFEL. maal naar haar begrafenis in Diks- muide geweest. V.O. Op een moment zijn de ba rakken verdwenen De Witte Wij zijn in 1950-1951 naar de manke pasterstraat (Pas toor Lauwerijsstraat) komen wo nen. De laatsten zijn verhuisd één maand voordat ze aan de Bloemen veiling begonnen zijn. We zijn al lemaal verspreid geraakt naar de Bevrijdingsstraat, 't Saar, Korea, den Tir, naar allemaal huizen in de zelfde stijl. Daar hebben we alle maal spijt in dat we allemaal ,,uit- eengeroeid" zijn. Sommigen hadden nog veel kinde ren en werden in die kleine huize- kes gestoken. Waar en hoe dat ge sliep, dat interesseerde hen niet. De barakken werden verkocht en daar hebben ze nog veel aan ver diend 't Stadsbestuur moest niet van die mensen hebben. We waren „barakkensoort". Een barak is een aardige naam, maar moest ik er morgen weer naartoe mogen gaan, direkt. Veel mannen die in die barakken woon den, zijn te rijk geworden, ze scha men zich, ze zijn te fier geworden. Ge moet toch niet beschaamd zijn daarover. Zie, als ze hier weten dat ge ne frank meer verdient, bezien ze U niet meer. V.O. En hoe zit het hier in de buurt De Witte Kunt ge geloven dat we nu van die veiling meer last heb- ben dan vroeger in ons barakken. Die afval van de veiling katjes en honden die ze hier achterlaten, die chickées van 't stad die hier ko men storten. In de barakken mocht ge niet met een karre of een auto door (nvdr eerste autovrije speelwijk of woon erf van Aalst). In ons straat hier zitten we met een muur van de veiling vóór ons en de muur van Bosteels (Du Pare) achter ons. V.O. Wonen hier in de straat vooral jongeren of ouderen De Witte Hier wonen er weinig jonge mensen. Maar het contact is niet meer zoals vroeger. In de zo mer zitten de mensen hier op ne stoel buiten te babbelen of ne keer te kaarten. We zijn ook in een bond van de ge pensioneerden. We gaan veel op reis met de gepensioneerden on langs zijn we' eens met autocars Schockaert uit Wichelen op reis geweest. We zaten op de autostra de en dan riepen ze af dat we niet naar de Rombautsfabrieken gingen, gelijk in den Aankondiger gestaan had. Met ons gingen ze naar een brouwerij, anderen heb ben ze in een bos afgezet. Ze wa ren vervroren. En als we dan op 't einde afstapten, moesten we dan nog 75 fr. betalen in plaats van 59 fr. Daarmee was het gesprek nog niet ten einde. Maar zelfs een boek is soms nog te weinig om mensen hun leven te laten vertellen

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 4