mm WLA STANDPUNT DOOR OSBROEK DE OUDE MADAM - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT mmam W.L.A. ZEGT NEEN AAN DE OSBROEK-RING Werkgroep Leefmilieu Aalst p.a. Frans De Saedeleer Stationsstraat 119 9322 GIJZEGEM - AALST Cr ,,'rDj - Met de overbrugging van de Dender en spoorweg tussen de Boudewijn- laan en H. Hartlaan is de Aalsterse ring praktisch volledig rond. Het enige nog ontbrekende stuk is ge legen in het Zuiden van de stad en zou de verbinding moeten vormen tussen de Siesegemlaan en de Al- brechtlaan. Dit deel wordt dwars door de Osbroek gepland. In vergelijking met het ontwerpge- westplan werd dit stuk in het ge westplan (bij K.B. goedgekeurd) dichter naar het Noorden verscho ven zodat hij nog meer door dit uniek natuurgebied loopt. Hier wilien we even uitwijden over het standpunt dat de streekcommis- sie voor advies van Oost-Vlaande- ren ovèrdeze plannen formuleerde, (zie' bijlage B.S. van 10/6/78) blz. 3 advies bestendige deputatie, lezen wijvijfde onderdeel, advies comm. betreft infrastruktuur, de ring rond Aalst dient opgeheveneen tweede vaste oeververbinding kan gereali seerd worden langs de industrie zone Erembodegemstraat. Onder het hoofdstuk infrastruktuur blz. 4 lezen we 1' De commissie stelt het nut in vraag van de ring, rond Aalst, door de Osbroek. Des ondanks werd het tracé van de ring- laan toch weerhouden Tot wat dient de adviescommissie dan Anderzijds werd het bezwaar van RALDES inzake het wijzigen van de Osbroek van natuurgebied in na tuurreservaat wel klakkeloos over genomen. Begrijpe wie kan Het intekenen van een ringlaan die het allure heeft van een autosnel weg dwars door een natuurreser vaat is een unicum in het gewest plan Aalst. Men mag ook niet verge ten dat de Osbroek ondertussen als landschap geklasseerd werd. Dan durft Openbare werken zich voor doen ais een milieuvriendelijk mi nisterie (cfr. fietspadenplan). Het komt ons ook onbegrijpelijk voor dat de parlementairen uit het Aalsterse een dergelijke natuurschending goedkeuren en zich zelfs inzetten voor de realisatie ervan. Het is reeds algemeen bekend dat minister D'Hoore van volksgezond heid en leefmilieu een wetsontwerp klaar heeft betreffende milieu ef- fektrapportering d.w.z. een onder zoek naar de invloed van grote in frastruktuur werken op het leefmi lieu. Of hij er zal in slagen, zoals het zijn bedoeling was, om deze wet voor het einde van het jaar te laten goedkeuren blijft een. open vraag. Maar een dergelijke studie lijkt ons alleszins noodzakelijk vooraleer men met de realisatie van de be wuste ringweg zou beginnen. Wij vermoeden dat het milieueffektrap- port van de zuidelijke ring negatief zal uitvallen, niet alleen op land schappelijk en biologisch vlak, maar eveneens het verkeerstechnisch nut zal ip vraag stellen van een dergelijke viervaksweg. Uit de gron dige studie kunnen alleszins een aantal waardevolle alternatieven uit de bus komen. Hij is een vriendelijk mamcïïëTurks gastarbeider die daar voor ons zit," en ons zijn verhaal uit de doeken doet Hij kwam 'n tweetal jaar ge leden als toerist in België waar hij via zijn eerste werkgever, kon wor den geregulariseerd. Er waren 3 kinderen in het gezin.1 Maar terwijl de man ging werken, bezocht de vrouw, eveneens van Turkse nationaliteit, geregeld cafés, ging bij andere mannen en-kwam vaak niet thuis om de nacht door te brengen. Gevolg was dat de kinde ren verwaarloosd werden, en vaak hier en daar bij familie of vrienden moesten worden ondergebracht. Voor de man zelf werd de situatie! ondraaglijk. Op straat en bij zijn] vrienden werd hij met de vinger na gewezen. Ook bij het gemeentebe stuur was hij en zijn gezin goed gekend. Inmiddels was de vrouw zwanger' van een vierde kind. Ondertussen,1 om de situatie te ontvluchten, ver bleef de man, zonder zijn gezin, enige tijd in Luik, waar hij hoopte werk in de koolmijnen te vinden. Dit lukte echter niet, en hij stempelde enige maanden... tot hij in Aalst be landde, waar hij via een vriend een huis kon huren. Ondertussen werd het jongste kind, een meisje, geboren. De moeder wilde het kind echter niet. Nadat het, enige tijd na de geboorte, nog in de kliniek had verbleven, diende het noodzakelijkerwijze in een kinder- tehuistewordengeplaatst. Demoe der verliet België om zich in Turkije te vestigen. Dendrie oudste kinde ren, die sedert het verblijf van hun vader in Luik, bij familie en vrienden waren uitbesteed, nam de vader onder zijn hoede, in het pas ge huurde huis te Aalst. Van deze kinderen is de oudste pas elf jaar. Men kan zich wel voorstel len, dat dit een zware opgave is, als man een ganse dag te gaan werken en ondertussen verantwoordelijk te zijn voor de huishouding, en voor deze drie kinderen, die weliswaar overdag meestal op de school kun nen worden opgevangen, maar die toch zeer jong zijn om op bepaalde dagen een tijdlang alleen te moeten thuis zijn (b.v. na schooltijd of op woensdagnamiddagen). Het is dan ook niet verwonderlijk dat de man na enige tijd kennismaakt met een andere Turkse vrouw, die hier als toerist in het land wordt binnengebracht en die voor de kin deren zal kunnen zorgen... Onder tussen zet de man bij een Turkse rechtbank een echtscheidingspro cédure in tegen zijn eerste vrouw. Wanneer deze echtscheiding uitge sproken zal zijn, zal de man deze tweede vrouw huwen. Gezien de feiten die zich hebben voorgedaan t.a.v. de kinderen, zal worden ge vraagd dat deze kinderen aan de man zullen worden toegewezen. Bij onze huisbezoeken stellen we vast dat de kinderen door hun „nieuwe moeder" goed worden op gevangen, de vrouw ontvangt ook veel vriendschap van de kinderen. Omdat de echte moeder het land heeft verlaten, zijn er moeilijkheden met het uitbetalen van de kinderbij slag, die zoals je weet altijd op naam _,van de moeder wordt uitbetaald. Rond de tijd dat dit probleem over de uitbetaling van kinderbijslag wordt geregistreerd, krijgen we ook b.ericht dat het jongste kind uit het gezin, een meisje dat nu ongeveer 1 2 jaar is geworden, niet langer inj het tehuis kan verblijven. Het wordt' ook de hoogste tijd dat dit kind in een gewone gezinssituatie kan wor den opgevangen daar het tot nu toe slechts in tehuizen heeft verbleven met alle gevolgen van dien. We nemen kontakt met de man en de vrouw om de mogelijkheid te bespreken dat het kind definitief naar huis zou kunnen komen. Het grootste bezwaar blijkt de kwestie van het kindergeld te zijn. Finan cieel blijkt het dus nogal zwaar te zullen zijn. Het kindergeld blijkt moeilijk geregeld te kunnen worden omdat vanwege de stad Aalst geen attest van verblijf voor de kinderen kan worden afgeleverd, daar ze niet in de registers ingeschreven staan. Het feit dat het kind gevaar loopt een „instellingskind" te worden, wanneer het niet in een gezin wordt opgevangen, blijkt wel de doorslag te geven. Er werd beslist dat de man het kind zou thuis halen, het daarop volgende week-end. Nadat het kindje enkele weken thuis had verbleven, brengen we een huisbezoek om na te gaan op welke wijze het kindje thuis wordt opgevangen en of erzich geen spe ciale moeilijkheden voordoen. Dit blijkt zeer goed mee te vallen. De vrouw blijkt reeds aan het kind ge hecht. Ook het kind schijnt zich goed te voelen en ziet er zeer ver zorgd uit. Ook bij enkele daaropvolgende huisbezoeken blijken zich op dit vlak geen moeilijkheden voor te doen. Kort daarop vernemen we toevallig langs het stadsbestuur van Aalst (de dienst vreemdelingen - weet u wel n.a.v. de regeling rond de kinderbijslag dat de vier kinderen van het gezin, alsook de vrouw die voor hen zorgt uit het land worden gewezen, en binnen de tien dagen het land dienen te verlaten. De man zelf had hiervan wel papieren ont vangen, doch daar hij niet verstond waarover deze precies gingen, had hij ons hierover niets gesignaleerd. Gelukkig dat dit feit dus door een toeval aan het licht is gekomen. Anders bestond de mogelijkheid dat de vrouw en de kinderen op een goeie dag door de politie thuis wer den opgehaald en zonder üïïïëg" over de grens gezet. Over deze uitwijzing zelf kunnen we het volgende zeggen wat de vrouw 'j k.-- ,-}/• r f - betreftdeze wordt uitgewezen om-ï dat ze met een toeristenpas slechts! beperkte tijd in het land kan blijven:! wat de kinderen betreftdeze wor-| den uitgewezen in het kadervandej wet op de gezinshereniging, waarbijl de kinderen zich bij hun moeder inj Turkije dienen te voegen (een moe- j der die hen n.b. niet moet hebben, hen verwaarloosde, en het kleinste kind van bij de geboorte, zo goed als verwerpt. Maar dat zai de wetgeving een zorg zijn Er resten ons dus nog negen dagen om te trachten het bevel tot uitwij zing uit te stellen... Onze hoop is een drietal maand uitstel te kunnen verkrijgen, zodat de echtscheiding met de man z'n eerste vrouw - z'n oude madam zo als hij ze noemt - kan worden uit gesproken. Wanneer hij dan huwt met de vrouw die nu bij hem woont en voor hem en zijn gezin zorgt, kan de gehele toestand geregulariseerd worden, en is er van uitwijzing geen sprake meer. Zover is het echter nog niet... Via een oud-parlementariër trach ten we kontakten te leggen op het Ministerie van Justitie, om deze dringende zaak met prioriteit te be handelen en hef uitstel van uitwij zing te verkrijgen. Het wordt... in spanning afwachten! Zeven dagen scheiden ons nog van de datum van uitwijzing. Dan 'n telefoontje er werden drie maanden uitstel verleend. Een gan se opluchting. Nu stelt zich nog het probleem dat de echtscheiding met de „oude ma dam" binnen deze periode uit de voeten zou moeten zijn. Van hieruit is het natuurlijk niet zo eenvoudig om deze zaken in Turkije te regelen. Normaal zou de man zeil hiervoor naar z'n land móeten rei zen. Het probleem hier is echter het geld voor de reis te vinden. De rechtzaak komt voor op 20/11- We trachten via het O.C.M.W. hel nodige geld los te krijgen. Eerst via een uitbetaling van de maanden achterstallig kindergeld, dan vja, een voorschot op'z'riTöon. Het O.C.M.W. hapt niet toe. Men is niet zekervooruitbetaling van het kindergeld is riskant omdat men

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 8