- VIES OILSJT - VIES OiLSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT HOOG SPANNINGSLIJNEN IN HET DENDERLAND' WIJ GAAN DOOR GOED MAAR... ;;VÏ - v;ES oïlsjt - viesToTlsjf -Vies qïlsjt"- vits oilsjt - Vlaanderen is arm aan open ruim ten. Groot-Aalst, één van de meest dicht bevolkte streken, vormt hierop zeker geen uitzondering. In feite bezitten wij nog slechts twee gaaf gebleven gebieden het Dender- land en een deel van de Faluintjes- streek (Meldert-Baardegem). Nochtans zien we jaar na jaar deze groene longen van onze stad ver kleinen. Het Denderland dat zich uitstrekt over de arrondissementen Aalst en Dendermonde heeft tot op heden aan de vernielingsdruk kun nen weerstaan. Nochtans is ook het einde hiervan in zicht, zekerals niet tijdig opgetreden wordt. WLA heeft nochtans sinds zijn ontstaan al het mogelijke gedaan om het karakter van het Denderland dat gelegen is aan de beide oevers tussen Aalst en Dendermonde van de Dender in zijn eigen toestand te bewaren. Nadat het zuidelijk deel ingepalmd werd door de industrie (industrieterrein Hofstade en Wijngaardveld), werd het landschap geschonden door al lerlei onwettige bouwsels. We hoe ven hier maarte denken aan de dcor onze werkgroep aangeklaagde „paardestal" te Herdersem. Traag maar zeker groeit dit misbaksel uit tot een riante woongelegenheid. Uit wel ingelichte bron hebben we al dus vernomen dat de eigenaar een nieuwe vergunning van het stads bestuur bekwam, ditmaal voor „ver- beteringswerken". Wat moet er „verbeterd" worden aan een stal die amper twee jaar oud is In de direkte omgeving van deze paardestal werden begin maart een aantal knotwilgen op deskundige wijze afgezaagd, langzaam maar zeker verdwijnen aldus belangrijke landschapskenmerken uit het Den derland. Alsof dit alles nog niet vol doende was, werden wij onlangs geconfronteerd met een openbaar onderzoek commodo et incommo- do van 15/3 tot 10/4/1979 door de SV GECOLI, Rodestraat 125, 1640 ST GtNESIUSRODE, met de vraag tot het verklaren van openbaar nut van een hoogspanningslijn (boven grondse 150 KV lijn) van Aalst- Noord naar St.-Gillis-Dendermon- de. Gezien het hier een bovengemeen- telijk probleem betrof, werd het dos sier doorgespeeld naar onze over koepelende organisatie RALDES. Deze vereniging diende een be zwaarschrift in waaruit we de vol gende belangrijkste punten willen halen die belangrijk zijn voor Groot- Aalst. V &SW3 I 1) Het tracé doorsnijdt over de grootst mogelijke afstand het nog vrij gaaf gebleven natuur- en landschapsgebied van het Den derland. Indien de lijn gereali seerd zou worden, zou onher: stelbare schade berokkend wor den aan dit gebied op estetisch en ekologisch vlak. 2) Het tracé komt noch op het ge westplan Aalst, noch op het ge westplan Dendermonde voor. Gelet op het feit dat in de legen de de aanduiding van „aan te leggen afzonderlijke leidingen' voorzien is, had mendittracé dan ook moeten aanduiden. Nu dit niet is gebeurd, is er geen juri dische grond om dit projekt toe te laten. 3) Een gedetailleerd onderzoek doet ons besluiten dat eveneens bij de inplanting van de masten geen rekening werd gehouden met ekologische waarden —de masten nrs 106, 105, 104, 107, 112, 115 liggen zelfs in natuurgebieden op beide ge westplannen de mast nr. 100 komt in een moerassige zone te liggen, vrij klein in oppervlakte - vermoe delijk een overblijfsel van de vroegere Dender - doch met een-bijzonder hoge ekologi sche waarde (o.m. paaiplaats voor salamanders) de mast nr. 115 (Denderbels Broek) is nog een flagranter voorbeeld van onverantwoor de inplanting (broedplaatsge- bied van o.a. wielewaal, riet zanger, waterral, slobeend). Welke oplossing stelt RALDES dan voor Indien deze lijn inderdaad noodza kelijk is, stellen we een ondergrond se aanleg voor. Tussen Dendermonde en Aalst be- staatereen unieke mogelijkheid om dit tegen een minimum aan meer kosten uit te voeren. Er bestaan immers konkrete plannen bij het Bestuur der Waterwegen om de Dender aldaar te herkalibreren tot 1350 ton (zoals grafisch op het ge westplan aangeduid). Bij die gele genheid moeten nieuwe en stevige, tegen overstroming beveiligende dijken gebouwd worden (op open baar domein uiteraard). Wij stellen voor de „ondergrondse" aanleg te voorzien in de nieuwe oosterdijk van de Dender. Daartoe is uiteraard koördinatie nodig tussen de Ministeries van Openbare Werken en Ekonomische Zaken. Dit mag geen beletsel zijn om de werken aldus uit te voeren en zo het Denderland te vrijwaren van een nieuwe milieu-aanslag Gelet op de ervaringen in het bui tenland (o.m. in Nederland) met on dergrondse aanleg van 150 KV lij nen in moeilijke bodemkundige om standigheden én het feit dat het voorgestelde alternatief zelfs boven het natuurlijk maaiveld kan komen te liggen, menen we dat dit voorstel zeer haalbaar is. Naar we ondertussen konden ver nemen heeft het Schepencollege het bezwaar van RALDES onder schreven en heeft zich dus ook ver zet tegen deze bovengrondsehoog spanningslijn. Hopelijk zal dit ad vies van het stadsbestuur genoeg gewicht in de schaal werpen opdat de hogere overheid geen toelating zou verlenen. WERKGROEP LEEFMILIEU AALST p.a. Frans De Sadeleer Stationsstraat 119 9322 GIJZEGEM-AALST 16 oktober1978 hielden wij voorde eerste keer open in het CSV-'t Fa- brieksken. Sedertdien heeft onze toogploeg elke maandag zijn/haar beste beentje voorgezet om de gas ten op een joviale manier te ont halen. Intussen heeft de werkgroep niet stilgezeten. Onlangs richtten we een vereniging zonder winstoog merken (vzw) opGespreks- en ont- haalcentrum, kortweg het „G.O.C.". Het G.O.C. heeft een eigen huis, gelegen in de Hoogstraat 64-66. Vanaf begin april zijn we druk bezig aan de inrichting ervan. Er is veel werk, er zijn materialen en meubile ring nodig, maandelijks dient de huursom betaald te worden... en ieder kan zijn steentje bijdragen I Vooral wie wil helpen bij de uitbouw van G.O.C.-Aalst bel ons 053/ 70.28.71 (maandag van 19 tot 22 uur) gi 053/ 77.25.74 (alle andere da gen). Kamiel053/ 77.24.82 (alle andere dagen projektleider). Steun ons rek. nr. 795-5158716- 64 G.O.C. vzw, Postbus 75, 9300 Aalst 1 Breng ons een bezoekje elke maandag vanaf 19 u. in CSV 't Fa- brieksken, Burchtstraat 20 te Aalst. Over ons nieuw huis willen we nog het volgende kwijt. Er worden een caféruimte, een instuif met beperk te gespecialiseerde bibliotheek, een consultatiebureau, een keu ken, een secretariaat en drie verga derlokalen voorzien. Daarnaast nog de nodige bergplaatsen en het sani tair. We hopen je op een maandagavond in 't Fabrieksken ook eens te ont moeten. Werkgroep Homofilie Aalst G.O.C. vzw Deze maand kwam het vijfde num mer uit van „Het bestuur dichterbij ook voor handel, landbouw en tuin bouw". Een heel verzorgde brochu re die ook wat de inhoud betreft fijn is afgewerkt. Zo wordt b.v. heel over zichtelijk de situatie van onze bloe- menkwekers uit de doeken gedaan, het kwekersrecht wordt toegelicht, er is een lijst van de voorhanden zijnde vakliteratuur in onze biblio theken enz. Heel interessant dus, zo op het eer ste zicht. Tot je alles dan eens wat kritischer gaat bekijken deze bro chure werd verspreid op 5.000 ex emplaren en werd naar de bloe- menkwekers en andere zelfstandi gen toegestuurd. Gezien het ge bruikte papier, de vele foto's en de kleurendruk moet dit de stad een flinke duit gekost hebben. Je kan je dan ook afvragen in hoeverre dit initiatief nuttig is en verantwoord. Dezelfde informatie kon op een veel goedkopere manier aan de kwekers verstrekt worden en een echte re- klamecampagne ter bevordering van de bloemenverkoop zou hen waarschijnlijk veel meer geholpen hebben. Tenslotte wordt nu veel geld uitge geven om slechts een kleine groep mensen te bereiken, die er dan op hun beurt rechtstreeks niet zoveel voordeel bij hebben. Wat verder op valt is een soort van „sluikrekla- me" één bepaalde winkel wordt helemaal belicht. Toegegeven het gaat hier om het initiatief van twee jonge mensen, die zeker een pluim verdienen voor de manier waarop hun zaak is opgebouwd en opgevat, maar ergens is het niet logisch dat op kosten van de stad een soort propaganda gevoerd wordt. Andere middenstanders kunnen dan te recht stellen dat ook zij wel eens een gratis reklame voor hun zaak op 5.000 exemplaren verspreid willen zien. Het venijn zit echter- zoals gewoon lijk - in de staart en wel in de vorm van een lezersbrief (niet onderte kend). Deze brief bevat een recht streekse aanval op de vakbonden en dus onrechtstreeks op de arbei ders. Daarenboven krijgen ook de werklozen nog gauw even een (be dekte) veeg uit de pan. In een vrij land mag iedereen zijn mening heb ben over wat dan ooken die dan ook verkondigen. Ik neem dus aan dat de schrijver van die brief die opvat tingen heeft. Maar dat u en ik, ook de arbeiders en werklozen van deze stad mede belastingen betalen om een brochure te bekostigen, waarin zij dan als „krankzinnig" bestem peld worden, dat gaat de perken te buiten. Als verantwoordelijke uitge ver staat het College van Burge meester en schepenen vermeld. Onze schepenen werden hier ech ter niet over geraadpleegd. Het is in elk geval een blaam voor een be stuur dat ten d'enste wil staan van ALLE inwoners, dat om een kleine groep ter wille te zijn, het nodig vindt de grootste groepde arbeiders, op zó'n ongenuanceerde en trouwens niet helemaal juiste manier, aan te vallen. Goed de brief werd door een „be drijfsleider" geschreven. Het opne men ervan in een door de stad be taalde uitgave, stelt de uitgevers ervan echter mede verantwoorde lijk. De Jong Socialisten Groot-Aalst. Overname van de lezersbrief Geachte Heer Burgemeester, In verband met het driemaandelijks tijdschrift las ik een bericht, U toe gestuurd door een Aalsters bedrijfs leider, betreffende het loonniveau in de textielindustrie in België in vergelijking met c£e ons omringende landen. Hierbij vindt u de loonkost in de metaalverwerkende industrie, waaruit blijkt dat de export fataal

Vies Oilsjt | 1979 | | pagina 6