- VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT BRIEF AAM DE GEMEENTE RAADSLEDEN VAN DE STAD AAI D.D. 24 MEI '79 VIES OILSJT Alsgevolg van de sterk verzwakte wer king is bovendien de erkenning 'en sub sidiëring door het Ministerie van Neder lands Cultuur onzeker geworden. Van de 75 punten die het jeugdhuis op 1 januari 1976 als kwotering haalde, zijn er slechts 40 overgebleven op 1 januari 1979, de minimumgrens. Indien het jeugdhuis voor het jaar 1979 onder deze grens van 40 punten zou dalen, verdwijnt de laatste nog overblij vende betoelaging en zal de stopzetting van de werking vrij snel een feit zijn. Sedert december'78 werden drastische bezuinigingsmaatregelen getroffen om vooralsnog Kreja van een nakend bank roet te redden. Met deze gegevens voor ogen heeft de vergadering van de kernleden op woens dag 23 mei II. besloten liever de werking van het jeugdhuis NU stop te zetten dan nieuwe lasten en uitgaven te aanvaar den die door het stadsbestuur aan Kreja zouden opgelegd worden en die door het jeugdhuis momenteel toch niet te dragen zijn en de toestand alleen nog zouden verergeren. De aanvaarding van deze nieuwe lasten zullen bovendien èen laatste en thans nog bestaand al ternatief, nl. een verhuizing van Kreja, ook onmogelijk maken. Uit recente reakties van sommige be leidsverantwoordelijken en gemeente raadsleden blijkt dat velen niet in kennis waren van de werkelijke situatie van het jeugdhuis en de bijzonder negatieve rol die de stad hierbij gespeeld heeft. Nochtans heeft het in de drie voorbije jaren niet ontbroken aan allerlei vragen, verzoeken, voorstellen, bemiddelingen, waarschuwingen, protesten, e.d. en dit niet enkel vanwege het jeugdhuis zelf, maar ook van sommige gemeenteraads leden die de zaak volgden, de jeugd raad, en de jeugddienst. Vanwege de stad bleef het echtervooral bijwoorden, de mededeling „dat men de zaak zou ondeïzoeken..." en vage beloften. De moeilijkheden tussen de stad en het jeugdhuis, waarvan de huidige krisis het eindresultaat is, begonnen in april 1976. Teneinde in de stadsgebouwen, op het gelijkvloers aan de straatzijde, een bi bliotheekfiliaal van de stad op te richten, dienden verbouwingswerken uitge voerd te worden. De ruimte voorzien voor de inplanting van deze bibliotheek bevond zich onder de aan de V.Z.W. verhuurde jeugdloka len. Volgens een mededeling van de stads architect zou men ervoor zorgen dat het jeugdhuis, en vooral de verenigingen en groepen die gehuisvest waren op de 1ste en 2de verdieping, zo weinig moge lijk last zouden hebben van deze wer ken. De werkelijkheid was echter precies andersom. In april 1976 werd doorstadswerklieden de trap die toegang verleende tot de jeugdlokalen van de 1ste en 2de ver dieping, weggenomen zodat er alleen nog een moeilijk bereikbaar en tevens steile en gevaarlijke noodtrap overbleef om deze lokalen te bereiken. Ook de leidingen van de centrale.ver warming voor deze lokalen werd verbro ken. Hoewel men Kreja had meegedeeld dat het ongemak slechts van korte duur zou zijn (men sprak van vier of vijf maanden), en dat zeker tegen het einde van'76 alle verbouwingswerken achter de rug zou den zijn, bleek een en anderflink mis te lopen. Eind september '76 (6 maand na het begin der werken, die echter intussen stilgelegd waren) bleek de toestand voor het eerst echt moeilijk te worden. De bovenlokalen konden nog wel be reikt worden - zij het met enige „akro- batie" maar niet meer verwarmd, en herfst en winter stonden voor de deur. De stad bleek echter niet erg gehaast te zijn, ondanks het feit dat het hier ging om een herstelling van beperkte omvang. Jeugd en Wetenschap en jeugdatelier Team (1 ste verdieping) konden dan ook niets anders doen dan hun werking op te schorten, tot de chauffageleidingen hersteld werden. „Carnac" en de Amateur-Radiozenders, beiden gehuisvest in de kleinere ruim ten van de 2de verdieping, behielpen zich zo goed en zo kwaad al het kon met kleine elektrische straalkacheltjes en radiators. De raad van beheervan Kreja drong toen bij het toenmalige stadsbestuur sterk aan om zeker voor het einde van '76 deze zaak nog te regelen, omdat men vreesde dat het nieuwe stadsbestuur, dat vanaf 1 januari '77 geïnstalleerd werd, misschien minder zou vertrouwd zijn met het dossier van Kreja. De toenmalige Schepen Henri Van Der Veken, die altijd een groot begrip had voor de moeilijkheden van het jeugd huis, zorgde ervoor dat op 6 december '76 een afvaardiging, bestaande uit Bur gemeester De Bisschop, de Schepenen De Neve en Van Den Eede en de Stads- sekretaris Willems, een bezoek bracht aan het jeugdhuis om zich te vergewis sen, van de toestand en om te zien wat kon gedaan worden om alleszins de ne gatieve gevolgen die voortsproten uit de aanslepende verbouwingswerken, te ondervangen en tot een minimum te herleiden. Er werd besloten dat onmiddellijk de chauffageleidingen zouden hersteld worden en dat dringend een nieuwe trap naar de 1ste verdieping moest aange legd worden, gezien de noodtrap zeer gevaarlijk was, vooral voor de kinderen van het jeugdatelier Team. Ook het probleem van het appartement, gelegen boven de ingang van Kreja werd aangeraakt. Kreja deed terzake een konkreet voorstel. Begin '77 werd uit eindelijk de chauffageleidingen her steld. De nieuwe trap zou later komen (juni '77). Ondertussen was in de Stad een nieuwe bestuursmeerderheid gevormd en werd Eddie Monsieur, zelf oud-voorzitter van een jeugdhuis, Schepen van de Jeugd. Toen bovendien Guido Moens, op 1 maart '77 aangesteld werd als jeugd- sekretaris van de stad, en medewerker van Eddie Monsieur, was men erin Kreja algemeen van overtuigd dat de moei lijkheden die toen reeds een jaar duur den en het jeugdhuis financieel en orga nisatorisch uit evenwicht hadden ge bracht, zeer spoedig voorbij zouden zijn. Het bleek echter valse hoop te zijn- In mei '77 werd door Openbare Werken aan het jeugdhuis meegedeeld dat eerstdaags alie lokalen op de 1ste ver dieping dienden ontruimd te worden, want dat de „echte" verbouwingswer ken nu zouden starten. En inderdaad, gedurende een tweetal maanden ging men volop aan de slag. De lokalen werden ontruimd, de noodtrap weggebroken, de recentelijk herstelde chauffageleiding werd opnieuw afgeslo ten, alsook de elektriciteit. De ingang van het jeugdhuis werd her schapen in een bouwwerf. Op sommige ogenblikken moesten bezoekers van Kreja over zavel- of steenhopen om de ingang van de lokalen van het achterge bouw, verhuurd aan Kreja, te kunnen bereiken. Artikel 15. zo het materieel en organisatorisch mogelijk is, moet het jeugdhuis alle akti- viteiten met een politiek, godsdienstig of ideologisch karakter in haar lokalen la ten plaatsgrijpen en dit ongeacht de inhoud van de aktiviteit of de inspiratie van de inrichtende groep of persoon. Deze aktiviteiten mogen echter slechts plaatsgrijpen in een afgesloten ruimte, verschillend van de „Instuif". Het jeugdhuis zelf, in casu het bestuur, moet zich inzake politieke, ideologische of filosofische aangelegenheden, stel lingnamen of aktiviteiten, strikt neutraal opstellen. Het jeugdhuis bereikte op dat ogenblik zowat 400 personen en vervulde een werkelijk belangrijke socio-kulturele funktie voor de wijken H. Hart en Mijl beek, en dit zeker niet alleen met be trekking tot de jeugd. Over het „Concept Kreja" was niet iedereen gelukkig, maar het jeugd centrum bewees in ieder geval zijn dy namisme en levensvatbaarheid. Mei 1979. Mevrouw, Mijnheer, Op maandag 21 mei 1979 deelt de elek triciteitsmaatschappij Intercom aan jeugdhuis Kreja mee dat het stadsbe stuur niet langer het elektriciteitsver bruik van het jeugdhuis wenst te betalen en dat Krêja, in overeenkomst met het huurkontrakt tussen de Stad Aalst en Kreja, voortaan zelf dit elektriciteitsver bruik dient te vereffenen, (ongeveer 50.000 fr. per jaar). In uitvoering hiervan beslist Intercom dat ten laatste op dinsdag 24/5/79 een eigen aansluitingsovereenkomst dient onderschreven en een waarborg van 10.000 fr. betaald dient te worden door het jeugdhuis zoniet zal geen elektrici teit meer geleverd worden aan Kreja. De vroeger geplande algemene verga dering van de kernleden van Kreja, die samenkwam op woensdag 23 mei '79 neemt kennis van deze houding van het Stadsbestuur, maar weigert deze te aanvaarden. De vergadering beslist het jeugdhuis vanaf dinsdag 29/5/'79 te zullen sluiten indien het stadsbestuur zijn beslissing handhaaft, de bepalingen van het huur kontrakt met Kreja eenzijdig wil doen naleven (zonder zelf het huurkontrakt na te leven en aan het jeugdhuis geen normale exploitatiemogelijkheden ge geven worden. HOE IS MEN IN DEZE SITUATIE TERECHTGEKOMEN We weten immers dat Kreja, begin '76, amper twee jaar na de terbeschikking stelling doordestadvandegebouwen in de Driesleutelstraat een bloeiend jeugdhuis was. Samen met St.-Jorisclub werd Kreja op dat ogenblik tot de best werkende jeugdhuizen in het Aals'terse gerekend. Er waren een tiental groepen en vereni gingen aktief en er werden talrijke ma nifestaties en aktiviteiten georgani seerd. Vier verenigingen beschikten over eigen lokalen, gelegen op de 1ste en 2de verdieping van het stadsgebouw, aan de straatzijde. Op de 1 ste verdieping Jeugd en Wetenschap (met labora torium). Jeugdatelier Team. Op de 2de verdieping Jeugdatelier Team Jongerengroep „Carnac". De Aalsterse afdeling van de Ama teur-Radiozenders. Bovendien bevond zich in dit voorge bouw ook een mooi vergaderlokaal. De andere helft van de gebouwen die aan Kreja verhuurd werden, lagen aan de achterzijde van de stadseigendom. Het waren de grote lokalen met een polyva lent karakter de instuifruimte of Bar, een speelzaaltje, een sekretariaat en een zaal voor grotere samenkomsten, feesten, films, e.d. Op dat ogenblik (voorjaar'76) was er een vrijgestelde (maatschappelijk assistent) beiast met de administratie, animatie en begeleiding. De overkoepelende organisatie en te vens kontraktent van de stad, was de V.Z.W. „Aktiegroep Vrij". Deze organisa tie mocht financieel gezond worden ge noemd, had weliswaar geen reserves, maar het geheel was - met behulp van de niet onaanzienlijke toelagen van het Ministerie van Nederlandse Cultuur - zelfbedruipgend. Het eigen kapitaal van de balans op 31/12775 bedroeg zowat 350.000 fr. Het jeugdhuis kenmerkte zich door de inzet van een groot aantal vrijwillige me dewerkers, een pluralistisch karakter en door een erg gevarieerd gamma van manifestaties en aktiviteiten, gaande van vormingsavonden, debatten, films, e.d.-. tot allerlei sportclubs, muzikale groepen, jeugdatelierwerk, volksdans, kaartersclub, reizen, sociale akties, feesten, popkoncerten, kulturele mani festaties, enz... Tussen de stad als eigenaar van de ge bouwen en de beherende V.Z.W. „Aktie groep Vrij" was er een overeenkomst met betrekking tot het zogenaamde OPENBAAR EN SOCIO-KULTUREEL KARAKTER DER GEBOUWEN. Deze verbintënissen werden in het huur kontrakt als volgt beschreven Als we het jeugdhuis nu bekijken, dan blijft van die bloeiende werking van drie jaar geleden nog nauwelijks de helft over. Het jeugdhuis zit financieel en or ganisatorisch aan de grond. Het eigen vermogen op de balans van 31/12/78 bedroeg nog slechts 110.000 fr. Ook het aantal aktiviteiten is minstens gehal veerd.

Vies Oilsjt | 1979 | | pagina 3