l'il IK' i illiiiiiiiiiüüii! £HtU M JURY TOEN TOEKOIVIST Mf.,nor20 een .000 a\s aftefte ,aven K, en e° n ^elr®n^orden^enP\e\n EN NU OBJECTIEVE KEUZE j.s«> De tweede prigs werd ex aequo toege deeld aan de heren M. De Block en Moens, - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES nil sit \/1Cq oner i 7~ Vlcb mLaJT VIES OILSJT VIES OILSJT VIES OILS.IT Ondanks de moeilijke bevalling die de Jaarbeursaffiche gekend heeft, heeft ze ons alles behalve bevallen. Toen we ze voor het eerst moch ten „bewonderen", vroegen we ons af of deze nu werkelijk dé beste van alle ingezonden wer ken was en dat er dus iets schortte aan het gehalte van onze kunstenaars of dat er toch betere ingezonden waren en dat erdusnietsschortteaan het peil van de kunstenaars maar wel aan de „objectiviteit" van de jury. Nieuwsgierig als we zijn, gingen we het even bij „ingewijden" uit zoeken. We kregen niet alleen het relaas van dit jaar, maar te vens een korte historiek. Ten tijde van Fons Singelijn, voorzitter van het Stedelijk Feestcomité en later tevens di recteurvan de Stedelijke Acade mie voor Schone Kunsten, wer den de ingezonden affichen door grafici - verbonden aan academies uit het Vlaamse land - beoordeeld. Deze grafici kwa men niet speciaal voor deze af fichewedstrijd naar Aalst ze vormden nl. ook de jury bij het beoordelen van de eindwerken der leerlingen uit de afdeling publiciteit (avondonderwijs). Deze juryleden konden tamelijk objectief de ingezonden werken beoordelen. Eersten vooral wa ren ze specialisten in grafiek en bovendien kenden ze de mede dingers niet persoonlijk. Voorin genomenheid was dus quasi uit gesloten. Odilon Mortier (hoofd van de stedelijke drukkerij en tevens lid van het Feestcomité) steunde dit ontwerp, samen met zijn goede vriend Frans Wauters. De overige vijf juryleden gingen daarmee niet akkoord. In plaats van echterde volgens hen beste affiche te steunen, stemden ze „opposiet" telkens voor de (Slechste) affiche van A. Amant. Zo vielen al vlug door„selektie" de betere affiches weg en ging het tenslotte nog tussen de be tere affiche van de drukker en die van A. Amant, die het uitein delijk haalde (vijf tegen twee). De drukker moest zich met een tweede plaats tevreden stellen. Dergelijke manier van handelen is alles behalve objectief te noe men en is totaal onverantwoord Deze zeven mensen beslissen zo maar - alsof het een spelletje is - welke affiche mensen naar de Jaarbeurs moet lokken. De affichewedstrijd voor Karna val '80 is reeds uitgeschreven. We vragen ons in alle ernst af of er nog kunstenaars zijn die gek genoeg zijn om twee keer een zelfde gefoefel mee te willen maken. Eén keer met je voeten laten spelen is meer dan ge noeg. Als een jury zo oordeelt (en dan hebben wij het zeker niet over een verantwoorde „persoonlij ke" voorkeur voor de een of an dere affiche) moet de stad Aalst zelf ingrijpen. Als wij weten wel ke corrupte boel het is, zullen zij het nog veel beter weten. |ffi^ uW3: NfjO1 A9"79 pO A5oWO^e! we9e" esW ,sW Onder Frans Wauters (huidige voorzitter van het Stedelijk Feestcomité) werd de jury hele maal anders samengesteld. Grafici konden blijkbaar toch niet zo goed over grafisch werk oordelen en werden „feestelijk" bedankt voor de bewezen dien sten en niet meer gevraagd. In hun plaats zouden dit jaar zeven leden van het Feestcomi té zelf oordelen. Even objectief Iemand die in de drukkerij zelf werkt en reeds verscheidene malen een affichewedstrijd in het verleden gewonnen heeft, dong ook dit jaar mee. 't Is voor ons een troost dat op de Grote Markt de aartslelijke affiches van de Jaarbeurs overplakt werden met politieverordeningen en dat de politieverordeningen aan het poli tiebureau overplakt werden met wulpse affiches vooreen Afrikaanse balletgroep en dat deze affiches ergens anders... In eerste instantie zouden we aan de heer RB willen vragen, waar hij het recht vandaan haalt, om in naam van alle persmensen te spreken, die zeker niet akkoord gaan met dit overdreven subjectieve artikel, waar een aantal grove onwaarhe den in vermeld staan. Wij wensen dan ook op te merken 1) Te Erpe bestaat geen Rijks school met twee afdelingen maar wel twee Rijksscholen. 2) De persmensen werden niet sa mengeroepen door directie en personeel, wel door het be- schermcomité. 3) De heer RB weet maar al te best dat tijdens de persconferentie van de RLSBO-Erpe noch ge sproken, noch geïnsinueerd werd dat we hier met „zwaar ge handicapten" te doen hadden. Het gaat hier inderdaad om min- dervalide kinderen van type I (licht mentaal gestoord) en type 8 (leer en/of spraakgestoord). In dien RB beweert dat gebouwen met verdiepingen geen hinder paal betekenen voor kinderen uit het buitengewoon onderwijs, no digen wij hem alvast uit, om met deze leerlingen een aantal keren per dag die verplaatsing te doen. Vooraleer daarover te oordelen zou betrokkene eerst zelf met die kinderen een tijdje moeten om gaan. Of heeft RB, als reporter, misschien voldoende ervaring met B.O.-kinderen Er werd echter gewezen op de gevaren bij het betreden van trappen door mentaal gehandi capten gezien de vaak onbere deneerde reakties. 4) De RLSBO wil de werking van de Rijksbasisschool zeker niet schaden. Ze verklaarde zich ech ter steeds bereid met deze laat ste samen te werken. 5) Wij weten niet wat RB verstaat onder een veilige op- en afstap- plaats. ledereen die de RBS-Me- re kent weet dat er GEEN opstap plaats is in de Steenstraat en dat er ook geen mogelijkheid be staat om een aantal bussen daar te stationeren. 6) De leerlingen van de Rijksbasis school Erpe hoeven niet naar een andere school te verhuizen gezien de Rijksbasisscholen Er pe en Mere één school vormen. 7) De directeur van de RLSBO heeft slechts een wagen aan het rollen gebracht om dringend no dige lokalen te kunnen bekomen. Na het (buiten zijn wil om) falen van alle vorige pogingen ziet hij een kosteloze, onmiddellijk en zonder stoornissen uitvoerbare oplossing door het grootste deel van de leerlingen van de gefu sioneerde basisschool Erpe-Me- re in de gebouwen te Mere onder te brengen. 8) Het lijkt ons ongepast de politie ke opvattingen van onderwijs mensen in de verf te zetten. Als goed onderwijsmens zijn ze neu traal. 9) Volgens RB spelen persoonlijke belangen geen rol maar dan zijn er alleszins politiekers die hier de bovenhand willen halen. Waarom anders werd op 27 fe bruari 1979 een deel van het BSP-bestuur samengeroepen in Mere om een standpunt i.v.m. de school in te nemen Waarom neemt de heer RB kon- takt op met het kabinet van mi nister Galle die alles zou probe ren om beide directies te verzoe nen 10)Het stelt ons teleur dat een pers mens zo vlug in het ootje is te nemen en daardoor bewijst wei nig objektief te kunnen oordelen. 11)Naar ons oordeel zijn er geen directies te verzoenen. De RLSBO stelde nooit een vijandi ge daad tegenover de Rijksbasis school. Op het kabinet van Na tionale Opvoeding werd door de RLSBO samenwerking aangebo den. Het beschermcomité van de Rijkslagere school voor buitengewoon ondenwijs-Erpe Laten wij ons antwoord kort hou den. Als we de zaak opnieuw punt voor punt gaan uitdiepen komen we ongeveer aan de inhoud van ons oorspronkelijk artikel. En die extra bijlage willen we Vies Oilsjt besparen. Ik heb ook nooit be weerd in naam van ALLE pers mensen te spreken. Ds uitzonde ring bevestigt hier de regel. Aan gezien we alvast één persmens kennen die tot het bescherm comité istoegetreden nè de pers- konferentie. Graag hadden we wel vernomen wie of vrat het be schermcomité is en wie in naam van dit comité een rechtzetting eist Verder stellen we vast dat punt 1 en 6 duidelijk in tegenspraak zijn. Wel weten we dat het hier over één schooicornpiex gaat met twee verschillende direkties. De zetduivel heeft ons wel enig zins parten gespeeld want in de oorspronkelijk tekst staat dat we meer informatie opgeslagen had den bij de h. A. Schorreel, iid van het Kabinet van minister Galle, die in zijn persoonlijke naam sprak. Een kabinetsattaché mag nog altijd een persoonlijk stand punt hebben. Met hem delen we dan ook de mening dat minder- valide kinderen van het type 1 en 8 wel degelijk mogen gebruik ma ken van trappen. Waarom zouden zij een uitzondering maken met normale kinderen Moeien wij er niet naar streven ook deze kinde ren te laten integreren in onze huidige samenleving. Men kan overigens moeilijk een menig als die van Fons Schorreel afwimpe len als zijnde van iemand die niet bevoegd is in die zaken. Hij heeft jaren genoeg deskundige erva ring in het B.O.-onderwijs. Voor de rest blijven wij bij ons stand punt en komen uitgebreid op de ze zaak terug in het volgende nummer. RB „Wegens omstandigheden buiten onze wil, wordt de ambachtsmarkt van 26 augustus met een week ver daagd". H. Roels, 15 augustus 1979 De omstandigheid nu isdaterop26 augustus ook nog jaarbeurs is. Vastleggen van de data gebeurde voor de jaarbeurs september 1978. voor de ambachtsmarkt sep tember 1978. Wij noemen „buiten onze wil" iets anders... 5 - L;,v -

Vies Oilsjt | 1979 | | pagina 10