nf<ibeurs:met een warm hart en koud® voeten WB-aktie voor een gewaarborgd woonrecht T li 1 I li II m Pf;.- li' - S-ll ütï Sexualiteit is meer dan kondooms of ziekelijke neigingen Los van deze strubbelingen menen wij echter dat het hier om een ernstige zaak gaat. Sexualiteitsbeleving en voorbehoedsmiddelen zijn veel te gewichtig om zomaar in de doofpot te steken. Ouders, opvoeders en iedereen die in kontakt komt met jeugdigen (soms ook "kinderen" genoemd) van 14 - 15 jaar staan er steeds weer over verstomd dat velen van hen zich reeds "rijper" gedragen dan "normaal" wordt vermeed Als je daarvoor blind blijft, kun je rustig in een hoekje kruipen en melancholisch zeuren over de "zedenverwil dering". Dan kan je het kordate optreden van burgemees ter en schepen toejuichen, in de stellige overtuiging dat nu alles terug in goede banen wordt geleid. Zedenverwildering ga je niet tegen door kondooms weg te moffelen, door alles wat met sexualiteit te maken heeft in het grote taboe te houden. Evenmin door met een vliegtuigje boven Aalst tc cirkelcr en er kondooms uit te werpen. Daarom vinden we ook dat het Centrum voer Scxuele v'orming mislukt is in zijn poging om de taboes rond sex te doorprikken Abortussen, ongewenste zwangerschappen op jeugdige leeftijd, relaties die verengd zijn tot "sexuele uitwisse ling" of zelfs mishandeling, doof je niet uit op zo'n ma nier Daarvoor is een ernstiger aanpak vereist, in een sfeer van opbouwende openheid en informatieverstrekking. Daarom ook vinden wc de aktie van het C.S.V. te Aalst op dit moment even stuntelig en weinig diepgaand als het optreden van sommige overheden. (Met dat verschil dat er op de stand van het C.S.V. wél ernstige informatie te verkrijgen was Al deze verhitte gemoederen hebben niet bijgedragen tot een grondige bezinning rond sexualiteit. Dat betreuren wij. Cat weze dan ook een oproep tot iedereen die "verant woordelijkheid draagt t.o.v. jongeren, in de eerste plaats het Stadsbestuur, de scholen en verenigingen, en de jongeren zelf. Er bestaat voldoende aangepaste infor matie voor alle leeftijdskategorieën van jongeren. Waarop wordt dan nog gewacht Elk langer stilzwijgen is veel erger dan een paar onbedachte reakties van het Stadsbestuur die de pers halen i~ - - - - C"O... - Ge kunt de jeugdinfobeurs wel als een prestigezaak van een schepen bestempelen, die naast een leefmilieubeurs een lentecontact en BPA-hearingsook eens op de voor grond wil treden met een grootse manifestatie. Toch was het ganse opzet in de Keizershallen pretentieloos. De vele standen kwamen van de jeugd zelf en het program ma was goed gevuld (overladen zelfs). Of de beurs voor kinderen bestemd was, betwijfelen we. Standpunten van jeugdorganisaties over politiek, films over opvoeding, film-, opera- en toneelgroepen, kunnen 6-jarigen niet boeien tieners zullen er allicht meer naar hun gading gevonden hebben, en anderen zeker ook. Een hint voor volgende keer kinderactiviteiten en -stands worden best in één zaal gegroepeerd, waar ook een kinderkrib- be niet mag ontbreken, voor de (jonge) ouders die in de andere zaal de verenigingen bezoeken die voor hun leef tijdsgroep interessanter zijn. Door de staking van de B.R.T. ontbrak de nodige rekla- me voor de optredens van o.a. popgroepen in de "grote zaal" en voor de zangers, jazz ensembles en cabaretiers in het "café chantant" geheel. Maar dit was niet de eni ge oorzaak van de eerder flauwe opkomst. De temperatuur van de zalen, vooral de eerste dagen, was beneden alle peil. Met koude voeten blijft niemand naar een lieds jeszanger zitten luisteren. We beklagen de kakmadam, die dan een ganse dag moet zitten bibbe ren. Het is trouwens mensonterend op zo een manier te moeten bedelen, en het is even mensonterend, te moeten betalen om aan zijn primaire maar primordiale behoeften te kunnen voldoen. Waarom betaalt de stad die mensen geen volwaardig loon, en is het kakje of pis je niet in de toegangsprijs inbegrepen Goed, koud was het er dus. Als we vernemen, dat de dienst feestelijkheden niet met graden celcius rekent (bijvoorbeeld het moet hier 19 °C zijn), maar met liters stookolie (trek uw plan met 1.000 liter voor gans de week) dan ruikt dat eerder naar tegenwerking, dan naar besparingszucht. De toegang langs het Keizerlijk Plein was erg moeilijk te vinden het café chantant dat gans achteraan lag (vooral toen na 20 uur de standen gesloten waren) was afgelegen. Maar ook hier opnieuw vermoeden we een ge brek aan medewerking van bepaalde stadsdiensten op donderdag 8/11, middenin de beurs, worden plots de schutborden aan het voorhuis weggebroken. De toegang wordt in een bouwwerf herschapen, de verlichting ver dwijnt. Alsof het stadspersoneel met dat karwei geen twee dagen kon wachten En dan nog een verzorgde at tentie van de dienst feestelijkheden Als bijvoorbeeld prins regent Karei zijn 'kladderschilderijen dreigt ten toon te stellen in het belfort, worden de twee vlagge- masten voor de poort met wit geschilderd. Maar vdór de ingang van de jeugdinfobeurs staan drie kromme af geschilferde stokken. Aan één hangt zelfs een verslen ste vlag van de stad Antwerpen, (maar kom, 't be gint ook met een A en de kleuren zijn ook rood en v/it). Tenslotte ook nog de geniale "inval" van burgemeester D'haeseleer (met een knieval voor schepen Monsieur), die op klacht van jeugdclub Terlinden en/of meneer de deken de condoomverkoop aan een stand verbood (zie een ander artikel in dit blad). Alleen de groendienst van de stad bood blijkbaar gul zijn diensten aan zijn jeugdpartner aan zowel binnenin als aan de ingang le verde zij net werk. Tijdens de jaarbeurs zal de toegangsweg niet afgebro ken worden tijdens het lentecontact zal de verwarming wel hoog staan voor het autosalon zullen de vlagge- masten net zijn Maar de jeugd, met info-stands tegen de consumptie maatschappij en voor politieke en seksuele ontvoogding, is onbelangrijkof misschien gevaarlijk Of heeft men het meer tegen de jeugddienst en het departe ment van schepen Monsieur J Louies -i.. - 5' 'f; «1 In het maandblad "Raak" van september '79 publiceerde de K.W.B. een artikel in verband met de huurwetgeving, aansluitend bij hun aktie "Huren zonder kuren". tien aktie die bedoeld was (is) om er voor te zorgen dat de nieuwe huurwetgeving het recht op wonen konkreet zou waarborgen. Inmiddels is de tijdelijke huurwetgeving verlengd tot midden '80. De aktie blijft dus aktueel want voor het groot verlof wil men in het parlement een definitieve wetgeving stemmen. Op het ontwerp van de kommissie Justitie van de Kamer vindt U hieronder enkele beden kingen van de K.W.B. meer bepaald in verband met de huurprijs en de duur van de huur ^D^nury^rrjs Huurder en verhuurder mogen de huurprijs vrij overeen komen. De huurprijs blijft dan in principe onveranderlijk tijdens de loop van het kontrakt. Wanneer het in het kon- trakt voorzien is, mag de huurprijs eenmaal per jaar aan de levensduurte worden aangepast. De aanpassing mag enkel gebeuren volgens de formule basishuurprijs ver menigvuldigd met het nieuwe indexcijfer en gedeeld door het aanvangsindcxcijfer Deze jaarlijkse aanpassing geschiedt niet automatisch, en gaat slechts in nadat de huurder of verhuurder er om vraagt Andere wijzigingen aan de huurprijs mogen slechts wor den toegepast voorzover ze beantwoorden aan een tegen prestatie. Duur vari de huur Wie een woning huurt, kijkt niet alleen naar de prijs, maar v/il ook niet om de haverklap verhuizen. Van Els- lande koos voor de formule 3-6-9. De kommissie nam een andere tekst aan. De duur van de huur van een ongemeubelde woning die tót hoofdverblijf van de huurder dient, mag niet korter zijn dan negen jaar. Evenwel kan de huurder jaarlijks mits een opzeg van drie maanden een einde maken aan de overeenkomst Ook de verhuurder kan tussentijds opzeggen doch enkel om een beperkt aantal redenen. Zo kan hij elk jaar met een opzeg van drie maand, de huur beëindigen om zelf het huis te bewonen of om het dichte familie (kinderen, kleinkinderen te laten bewonen. Ook elke ongeoor loofde handeling van de huurder die objektief gezien de voortzetting van de kontraktuele betrekkingen onmogelijk maakt, is een voldoende reden om jaarlijks de huur op te zeggen. De verhuurder kan bovendien de lopende huur beëindigen bij het verstrijken van een driejarige periode en met een opzeg van zes maanden wanneer hij het on roerend goed een bestemming wil geven die elke bewo ning uitsluit, wanneer hij het goed wil wederopbouwen (onder wederopbouwen wordt verstaan een verbouwing die door een afbraak wordt voorafgegaan zowel de af braak als de verbouwing moet op de ruwbouw slaan en de kosten moeten drie jaar huur te boven gaan), of om wille van een reden die door de vrederechter als zwaar wichtig bevonden wordt. Buiten die redenen kan de huisbaas de huurder geduren de negen jaar niet op straat zetten. Wanneer de ver huurder een geldige reden inroept (bv. zelf gaan bewo nen) en deze binnen de zes maand niet tot uitvoering brengt, heeft de huurder recht op een vergoeding gelijk aan zes maanden huur. Dit bedrag kan eventueel verhoogd worden om de huur der volledig te vergoeden. De tekst die de kommissie aannam is duidelijk beter dan het oorspronkelijk wetsontwerp. Een grotere miskleun dan wat Van Elslande in '78 produceerde was trouwens nauwelijks denkbaar. De negenjarige huurperiode met beperkte tussentijdse opzegmogelijkheid die nu wordt vooropgesteld, is een stap vooruit in vergelijking met de oorspronkelijke tekst waar eender welke huurperiode kon overeengeko men worden. Het feit dat de bepalingen van dwingende aard zijn (er kan dus niet worden vanafgeweken) kan de willekeur van veel eigenaars enigszins indijken. Toch rcalizeert het voorstel van wet dat na.de vakantie, in het parlement ter sprake zal komen, nog lang geen gewaarborgd woonrecht. Minstens twee belangrijke ele menten, namelijk de huurprijs en de duur van de huur, zijn nog a"l te liberaal geregeld. De prijs die bij het afsluiten van een huurovereenkomst gevraagd wordt, is vrij overeen te komen. Het is duide lijk dat het in ue praktijk de eigenaar is die zijn prijs dikteert en dat de kandidaat-huurder dat te nemen of te laten heeft Wie de huurprijzen in de advertentieblaadjes bekijkt, ziet al vlug tot welke overdreven huurprijzen de "vrije overeenkomst heeft geleid. In het voorstel van wet lezen we dat de vervaldatum van de lopende overeenkomsten van bepaalde duur (bijvoor beeld huurkontrakten met de 3-6-9- formule) automatisch worden uitgesteld tot de verjaring ervan ten vroegste in 1981. Lopende huurovereenkomsten van onbepaalde duur worden verlengd tot in 1982. Met andere woorden, vanaf 1981 of 1982 krijgen de eigenaars de kans om zonder eni ge reden op te zeggen, nieuwe huurkontrakten (voor 9 jaar) af te sluiten en nieuwe huurprijzen te vragen, ook aan hun huidige huurders. Wie niet wil of kan betalen, zal moeten verhuizen. Als arbeidersbewegingen kunnen we dit niet dulden, want het zijn juist de arbeiders en de laagste inkomensgroe pen die een huis moeten huren en daarvoor meestal een beroep moeten doen op privé-eigenaars Een gewaarborgd woonrecht De verhuurders mogen uiteraard een rechtmatige ver goeding voor het verhuren van hun wening ontvangen. Maar het is even duidelijk dat overdreven huurprijzen onrechtvaardig zijn. Daarom moet voor elke huurwoning een basishuurprijs vastgesteld worden aan de hand van objektieve kriteria (bijvoorbeeld door het hanteren van een puntensysteem of op grond van het kadastraal inko-

Vies Oilsjt | 1979 | | pagina 4