IMwiabel consumentenrubriek W mm Ut iTTiT iT^i m HHHfii 1 i h ^r.hv' men van een woning). De aldus vastgestelde huurprijs dient aan de woning te kleven, dat wil zeggen dat zelfs bij nieuwe overeenkomsten de huurprijs dezelfde blijft. Om de huurder een sluitend woonrecht te waarborgen, dient daarenboven de huurtijd van onbepaalde duurte zijn. Vele huurders ervaren nu, ondanks de tamelijk strenge voorlopige wetgeving, dat ze aan de kuren van hun huisbaas overgeleverd blijven. In de kommissie van Justitie werd door Bob Cools (BSP) opgemerkt dat van de 25 personen die jaarlijks in de stad Antwerpen ver huizen er 11 zijn die gedwongen worden hun gehuurde woning te verlaten. Daarom is het zo belangrijk dat huur overeenkomsten van onbepaalde duur zijn. Het is overi gens voor de verhuurder van geen belang wie in zijn wo ning woont, als hij maar zijn huur ontvangt en als de wo ning maar goed onderhouden wordt. De huurder daaren tegen heeft er alle belang bij dat hij in de woning kan blijven zolang hij wil. Het voorstel van de kommissie kent aan de verhuurder een aantal mogelijkheden toe om de huur op te zeggen. De ervaring met de voorlopige huurwetgeving leert echter dat hier in de praktijk heel wat ruimte voor interpretatie is en dat de woonzekerheid van de huurder er fel door uitgehold kan worden. Om dit te voorkomen was er een "subamendement" ingediend door ACW-volksvertegen- wcordiger Luc Van den Brande. Dit subamendement stel de voor dat de huurovereenkomst toch voortgezet zou kun nen worden indien het beëindigen ervan voor de huurder of zijn gezin een hardvochtigheid zou inhouden. Dit subamendement kreeg in de kommissie slechts één stem te weinig om aanvaard te worden. Een duidelijk huurkontrakt I en slotte geeft het voorstel van de kommissie niet de mo gelijkheid om het gebruik van een geschreven type-huur- kontrakt te verplichten. Nochtans zou een type-huur- kontrakt heel wat konflikten tussen huurders en ver- huurders kunnen voorkomen en een belangrijke stap vooruit betekenen wat betreft de duidelijkheid omtrent de wederzijdse rechten en plichten en de leesbaarheid van de overeenkomst. Wie deze aktie wil steunen of de petities aan de parle mentairen wil ondertekenen, kan steeds terecht op het verbondelijk sekretariaat van de K.W. B. in de St. jo- y.,-v "7 Voor meer informatie kan U, behalve daar, ook terecht bij - Nationaal huurdersfront p/a Mark David Grote Beerstraat, 11 2000 ANTWERPEN - Tel. 031/30 73 34 - WETSWINKEL Houtmarkt, 5 9300 Aalst - Tel. 70.38.88 Openingsuren vr. 19 - 22 za. 10 - 12 u. Als de crisis de passie preekt consument let op je rechten, als je er hebt Dat wist je al lang. En toch weet je het nog niet goed genoeg. Dat dacht je maar. Wetswinkel Aalst wil daarom een steentje in het water gooien. Consumentenrecht is immers één heet hangijzer, en de praktijken van vele firma's en verkopers (gedwongen door de crisis zijn op zijn zachtst uitgedrukt beden kelijk. Zonder afbreuk te doen aan de gedegen akties van de grote consumentenorganisaties blijken zij toch niet het grote publiek te bereiken. Dat blijkt uit de dagelijkse werking van Wetsinkel Aalst. Bijna iedere week komen "bedrogen" consumenten sys tematisch aankloppen om na te gaan in hoeverre ze zich kunnen verdedigen tegen bepaalde handelspraktijken. Dit gaat van bedrieglijk aansmeren van levensverzeke ringen, tijdschriften, tot aankoper: op afbetaling, be stekken voor uit te voeren werken die achteraf bestel bonnen blijken te zijn en ga maar door. Die praktijken liggen meestal op de grens van de onwet telijkheid. Dat wil zeggen strikt genomen zijn ze niet (altijd) onwettelijk. M.a.w. daar kun je niets aan doen. Nog m.a.w. als je gefopt bent, je steekt je hand in eigen boezem en zwijgt erover (het staat immers niet dat je te koop loopt met je eigen dommigheden Dat weten firma's en verkopers. Bovendien zijn ze best op de hoogte van wat nog net toegelaten is door de wet, en daar maken ze gretig gebruik van. Ook onze Belgische Wet reageert traag om deze erger lijke consumententoestanden beter te reglementeren. Waarom zouden ze, als wij bij de pakken blijven zitten Daarom wil Wetswinkel dus iets doen. Voorlopig moeten we ons beperken tot enkele gulden regels, waarvan de voornaamste de voorzichtigheid, en een gezond wan trouwen tegenover verkopers. Onderteken bijvoorbeeld nooit iets zonder alle gevolgen van uw handtekening te overwegen. Dat beogen wij in een reeks artikeltjes over konkrete da gelijkse konsumentenverkrachtingendie we op grote schaal proberen kond te maken. Daar houden we het echter niet bij. We gaan door tot de wortels van het kwaad en zoeken te gepasten tijde naar geschikte aktiemiddelen Ook met verbruikersverenigingen willen we graag samen- Dat hangt echter van U af, beste informatieconsument. Heb je klachten, ben je bedot Kom het ons stilletjes En waarom zou je je installatie aanschaffen in een klei ne gespecialiseerde zaak als je ze in olifant-instellin gen stukken goedkoper kunt bemachtigen Er zijn zeker redenen om heel kritisch te staan tegeno ver hifi aan sterk verminderde prijzen. Zo het om een einde reeks-toestel gaat, kan je wel eens een interessant koopje doen. De meeste hifi-merken hebben namelijk de dwaze gewoonte, hen opgedrongen door een zelfgewilde waanzinnige concurrentie, elk jaar hun toestellen te veranderen. Gewoonlijk geen of weinig kwaliteitsverbetering, maar wel een ander kleurtje of chassis, een nieuw model van bedienings- knopkes enz.om nog niet te spreken van de rack's- rage. En zo kun je vb. voor een stereo-versterker van de zelfde kwaliteit maar met verschillende knopkes prijs verschillen noteren tot 50 Kiest u zelf maar. Soms ligt de oorzaak van de denderende reklame-ver- koop in het zogenaamde systeem van PARALLELINVOER. En hier wordt de verbruiker dik bij de neus genomen. Hifi-apparatuur wordt normaal via officiële invoerders verspreid die instaan voor de garantie en een herstel- dienst hebben. Sommige verkopers betrekken echter op eigen houtje toestellen uit het buitenland en gooien die hier aan spotprijzen op de markt. Er wordt zelfs een garantie bijgegeven. Meestal is deze garantie echter waardeloos. De garantie is dan meestal een persoonlijke garantie van de verkoper maar niet van het merk en zijn officiële invoerder. Als er iets stuk is, werkt of prutst de ver koper zelf aan uw toestel. Hij kan immers niet terecht in de officiële nationale hersteldienst en kan meestal zelfs geen authentieke onderdelen krijgen. ".n d! De gevolgen zijn voor ons verbruikers. Want de verkopers van dergelijke toestellen maken mees tal weinig werk van hun service, daar valt met zo'n ver- koogpraktijken immers weinig aan te verdienen. Zij re kenen erop, en dat lukt hen ook, telkens nieuwe kopers te vinden die zich laten vangen door de grote kortingen die zij geven. Deze nagenoeg bedrieglijke verkooppraktijken zijn sche ring en inslag. Als koper moet je dus op uw hoede zijn. Zo moet je zeker de geldigheid van de garantiekaart na kijken en nagaan of het toestel dat je wenst te kopen via de officiële invoerder is verdeeld. Hierin kan vb. test aankoop je zeker helpen om je in te lichten wie juist de officiële verdelers van de tientallen merken in hifi— materiaal zijn. Dit probleem stelt zich niet alleen bij hifi-toestelien maar ook bij andere electro-apparaten. Bescherm jezelf tegen deze door de wet getolereerde praktijken door je aankopen kritisch voor te bereiden. Verbruikersorganisaties als test-aankoop en vivec kun nen je daarin zeker helpen. (Er bestaan vb. model- kontrakten voor de aankoop van verbruiksgoederente verkrijgen bij test-aankoopHollandstraat, 13, 1060 Brussel, en bij Wetswinkel Aalst. Je kunt de verkoper voorstellen om dat model-kontrakt te aanvaarden. Op die manier krijg je al een iets grotere zekerheid i.v.m. leveringstermijn, garantie, verborgen gebreken. Ook de wetswinkel wil je steeds helpen om op te boksen tegen dergelijk volksbedrog waar maar weer eens de zelfden alle profijt uitslaan. Wetswinkel Aalst Houtmarkt5 9300 Aalst (053/70.38.88) elke vrijdag van 19 tot 22 uur elke zaterdag van 10 tot 12 uur verbruikersverenigingen verbruikersunie vzw (testaankoop) Hollandstraat, 13, 1060 Brussel 02/537 42 65 - vivec Keizerslaan, 21, 1000 Brussel 02/512 34 38 GOEDKOPE HIFI-TOESTELLEN EEN ADDERTJE ONDER HET GRAS Heel wat winkels in hifi-toestellenondermeer ook te Aalst, smukken hun etalages op met apparaten aan sterk verminderde prijzen. Meestal zijn dit grote winkels die massaal verkopen. Voor ons verbruikers is dat natuur lijk heel verleidelijk want enkele duizend frank min of meer uitgeven doe je niet zo maar.

Vies Oilsjt | 1979 | | pagina 5