analen vrij voor communicatie In het Staatsblad verschenen onlangs de nieuwe beslui ten die de gebruikers van frequenatie 27 MC het recht geven een vergunning aan te vragen om voortaan onge straft ie "tokkelen" of in gewone taal met elkaar te communiceren B.C.B.A. B.C.B.A. telt op dit ogenblik zo een 11.000 leden en is meteen samen met Liga 27 de grootste vereniging van zendamateurs B 27. In Aalst zelf telt de vereniging zo wat 100 leden, dit is zowat 10 van de B 27'ers (d.i. mensen die radio als communicatiemiddel gebruiken) uit het Aalsterse. Volgens insiders zou dit getal in de toe komst zeker stijgen zo beschikken in de Verenigde Sta ten zowat 10 mensen over een zend- en ontvangstappa- ratuur Eén van de bekendste initiatieven van B.C.B.A. is Ra dio Hulp Dienst (RHD) en Traffic Center. Gedurende het weekend wordt het E3 en E5-complex op het Gentse grondgebied onder een aantal vrijwilligers in zones verdeeld. Om zowat elke kilometer volgen deze B.C.B.A.'ers het verloop van het verkeer vanuit stil staande wagens, uitgerust met zend- en ontvangstappa- raiuur. In geval van een ongeluk of van defect aan de wagen zijn zij op die manier onmiddellijk ter plaatse. In het eerste geval wordt een centrale Zebra 1 (even eens vrijwilligerswerk) opgeroepen en worden de be voegde instanties (900 brandweer rijkswacht) verwit tigd. In geval van defect wordt de bestuurder gevraagd of hij op de een of andere manier wil geholpen worden. In het begin werd in deze gevallen nogal te vlug zelf standig geopereerd de vrijwillger riep zelf één of andere hulpdienst of garage op, wat een inbreuk op de vrije keuze van de betroffen autobestuurder was én door sommige garagisten o.a. als "broodroof" gebrandmerkt werd Deze vrijwilligers langs de weg geven ook geregeld in formatie ir\ verband met verkeersdrukte, opstroppingen enz. door aan Zebra 1. Zebra 1 is de codenaam van de spilfiguur in dit commu nicatiesysteem. Om de drie uur wordt deze centrale functie omgewisseld. Om deze taak te mogen vervullen, moet de vrijwilliger een apparatuur in uitstekende con ditie bezitten en bovendien over een eigen telefoon en wagen beschikken om, in geval van nood, de geschikte personen te kunnen verwittigen. Langs frequentie 27 MC kanaal 19 verstrekt het Trdffic Center Gent allerlei verkeersinformatie over de toestand op E3 en E5. Indien men bijvoorbeeld een bepaalde straat in Gent niet kent, kan men ook hier terecht voor informatie. 22 Kanalen De nieuwe besluitvorming heeft 22 kanalen bij 0,5 Watt op frequentie 27 MC voor de E'27-ers voorbehouden. Nu verstaat iedereen dat bv. tijdens de week-ends veel meer mensen aan het zenden zijn dan tijdens de werk week. Als we nu alleen naar Groot Aalst kijken, waar zo'n 1000 mensen over dergelijke apparatuur beschikken dan is het voor iedereen duidelijk dat bepaalde afspra ken zich opdringen. Eerst en vooral is het zo dat vier van de 22 kanalen één bepaalde functie hebben. Zo is kanaal 11 (voorlopig) het oproepkanaalDe oproe per meldt zich op dit kanaal, deelt mee op welk kanaal hij overschakelt en de mensen die het aanbelangt, swit chen op dit kanaal over. Dit oproepkanaal mag alleen daarvoor gebruikt worden. Kanaal 9 is het zogenaamde noodkanaal. In geval van bv. een ongeluk zal een B'27-er die zich in de buurt bevindt het volgende doen. Vanuit zijn wagen meldt hij zich eerst op het oproepkanaal 11. Wie deze oproep hoort, meldt zich en de oproeper vraagt dan zijn colle- ga('s) over te schakelen op noodkanaal 9, waarop hij dan de nodige informatie doorgeeft. Is bv. de 900 nodig -dan zal de persoon die over een telefoon beschikt, deze informatie verder doorgeven. Kanaal 1 is het maritiem noodkanaal en is voorbehouden voor noodoproepen op zee. Kanaal 19 wordt, zoals hoger reeds vermeld, gebruikt voor het verkeer en de informatie daaromtrent (traffic). Dat betekent dat er in principe slechts 18 kanalen bruik baar zijn voor de amateur (andere lijnen zijn uiteraard voorbehouden voor hulpdiensten, taxi-chauffeurs of men sen die vanwege hun beroep moeten kunnen uitzenden en ontvangen). Beperkingen Voor de 1000 B'27-ers uit Aalst is het uiteraard onmo gelijk allemaal samen aan het communiceren te gaan. Naar de toekomst toe - een toename van 2000 a 3000 amateurs is binnen een niet zo verre toekomst te ver wachten - zal er een beperking in de tijd van uitzenden opgelegd moeten worden. Bovendien zal ieder, die zich niet aan de voorgeschre ven rege s houdt, zijn vergunning ontnomen worden. Bij sommigen heerst immers nog een soort walkie-talkie- mentalitet, waardoor anderen in hun communicatie ten zeerste eestoord worden. Ook zal het uiteraard verboden zijn, muziek uit te zen den. Reeds meer dan eens in het verleden werd het woord "piraat" en "piratenzenders" ten onrechte voor B'27-ers gebruikten van dat scheldwoord willen zij zich duidelijk distanciëren. RHD-Aalst Ook binnes de Aalsterse afdeling van de B.C.B.A. denkt men aan plaatselijke R(adio) H(ulpdienst) zoals hoger beschreven. De plaatselijke leden zouden als onderdeel van een groter plan (de gehele E3 Brussel-Oostende bestrijken)het gedeelte van de autosnelweg tussen Ter- nat en Wetteren voor hun rekening nemen. Ook zou men bij hen terezht kunnen voor verkeersinformatie e.d.m. Volgens onze zegsman zou in de toekomst zeker gestreefd worden naar een nauwere samenwerking met de verschil lende hulpdiensten in Vlaanderen (brandweer, 900, hos pitalen, rijkswacht Op gebied van de hulpverlening zouden deze aangeboden vrijwilligersdiensten zeker een hele verbetering kun nen betekenen

Vies Oilsjt | 1979 | | pagina 9