J 880. Aalst, 25 September. iV 1 I n. 4-00 Fr. 4-75 a a n k o n <11 g i*n g"e n ~De abonnementsprijs Een ernstig woord aan de liberalen Aan de Kwezels en Sus- fc ens opgedragen. s jaars voor de stad. 15'ne" den drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. is voorop betaalbaar. De aankondiging! n verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Eti'angère G. L. Daube et CA Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. Het liberalismus moet daadzakelijk dat is door daden dat men libe raal is liberale werken doen liberale bevoordeeligen helpen, ondersteunen; ja, rechtvaardig zijn jegens de libera len. Door wie worden wij meestal bij kiezingen verraden Onderzoekt eens wel, liberalen, hoeveel klerikale winkeliers en kleri- le neerigdoeners door u niet bevoor- deeligd worden, terwijl gij geen frank besteedt aan de liberalen die het des te meer noodig hebben daar zij van geenen enkelen klerikaal een Centiem ontvangen. Eu nogtans zijn het de Kle rikalen die u bedriegen Waarom die lasterende, beleedi- gende weekbladen houden Is het, om den laster te verspreiden, en er kracht aan te geveir? Smijt die vuilnis sen weg Besteedt uw geld aan libe rale gazetten. Gaat te winkel bij libe ralen, en dan zult gij liberaal zijn met der daad. Doen de klerikalen het ook niet Geene duit geven zij aan iets wat den schijn heeft van liberalismus betalen wij onze tegenstrevers met hetzelfde geld dat moeten wij doen Indien de toekomst u, liberalen, wezentlijk aan het harte ligtindien PRAKTISCHE WENKEN. Een vader, die het met zijnen kin deren goed meent, en dagelijks bij ondervinding leert, dat goed opvoeden eene bijzondere kunst is, vraagt ons raad. Hij tracht van ons te leeren hoe hij moet handelen met zijnen zoon, die sedert eenigen tijd liegt. Wij zeggen hem Onderzoek ernstig, maar kalm en bedaard wie of wat uwen zoon tot liegen aanspoort. Doet hij het uit praatzucht, om de aandacht op zich te trekken Of vindt hij er eenig voordeel in om fouten of gebreken te verbergen of zich daarover te verschoonen Liegt hij voorgeleerde leugens na, of vindt hij ze zelf uit Van wie leerde uw kind liegen Spreekt gij en uwe vrouw en ande re kinderen en dienstboden immer waarheid Liegt gij nooit om be ters, wil, gelijk men zegt Na dit onderzoek zal het u niet moeielijk vallen de oorzaak weg te gij waarlijk liberaal zijt en doordron gen van de waarheid dat voor het ge luk van de stad en land de liberale grondbeginselen moeten zegenvieren, en indien gij niet wilt, dat gij zeiven zoudt kunnen aanzien worden als de oorzaken van het verlies der libera len, ha begint dan van morgen met rechtvaardig te zijn en die neerigdoe ners buiten broodkommer te stellen, die zich voor't liberalismus geslachtof ferd hebben of die gij geslachtofferd hebt. Er dient zonder uitstel in eenen echten volkszin gehandeld te worden, volkszin die de rechtvaardigheid tot grond heeft, vertrouwen ii.boezemt en de liberale grondbeginselen doet kennen en beminnen. Zoolang de klerikalen begunstigd en gekoesterd worden door de libera len terwijl de liberalen als verstoote- lingen worden behandeld zoolang ook zal er met schoone woorden niet veel te winnen zijn. Maar zoodra gij in en voor alles uwe partijgenooten bevoordeeligt, dan liberalen, dan zult gij de kroon span nen en zoo doende zult gij door uwe handelwijze toonen dat gij weet wat het zedelijk en stoffelijk belang uwer politieke partij is. Het, Kristendom dat aan het heiden - nemen, of krachteloos te maken. Vooreerst zult gjj niet uit het oog verliezen, dat men, in zake van goede opvoeding, meer vliegen vangt met honig dan met azijn. Uw zoon liegt uit praatzucht, om de aandacht op zich te trekken. Geef op hem geen de minste aan dacht zeg alleen, aan anderen spre kende, dat al wie liegt, de waarheid niet eerbiedigt, niet mag aanhoord worden, geene aandacht verdient, niet gelooft wordt. Maar pas op dat gij u zeiven niet tegenspreekt. Die genen die U in de opvoeding helpen moeten handelen als gij. Pas nog op, hem voor die soorten van leugens niet anders te bestraffen. Uw kind liegt om er voordeel uit te trekken, om fouten of gebreken, te verbergen of zich daarover te ver schoonen. In dees geval is zijn liegen uitge daagd. Hij wil eene verdiende straf ontgaan of hij stelt eer in 't goed en wil zij fouten en gebreken, die hij af- schuwt, niet bekennen dom opvolgde, was in rijnen oor sprong eenen godsdienst, welke door zijne eenvoudigheid den meesten bij val moest verwerven. In den beginne leerde men Aanbidt slechts God alleen. Bemint elkander. Doet niet aan anderen het kwaad, dat gij niet zoudt willen dat men aan u dede. Geeft aan God wat aan God en aan den Keizer wat den Keizer toekomt. Weest eerlijk, minzaam en liefda dig. Zijt streng voor u zeiven en toege vend voor anderen. Dit waren wel de verhevenste voorschriften van den grooten Men- schenvriend. Ongelukkiglijk zijn deze maar al te weinig gevolgd door diegenen, welke de discipelen van Hem willen zijn, die niets anders predikte dan zedig te zijn en zich te onderwerpen aan 's lands wetten van Hem, die gedu rig zegde Mijn rijk is van deze we reld niet Christus had eene schoone leering achtergelaten, maar Rome met er het eene en het andere bij te voegen heeft er een wezenlijk komediespel van ge maakt. Ziehier de nieuwigheden, die men heeft ingevoerd Het Wijwater 120 jaar na Chris. De Biecht 157 id. De Monikken 328 De Latynsche Mis 391 Voorzichtig voorzichtig in het verbeteren want naast het kwaad, het liegen, ligt het goed eer in en voor het goede. En met het kwade te bestraffen, zult gij de kracht ten goe de te vermeederen. Gij moet de rechtzinnigheid doen ontstaan, den moed om zijne zwakhe den te durven bekennen. Waar zwak heid heerscht, moet men verster ken. Dat is wet in de opvoeding. Zegt uwe zonegij zegt de waar heid niet om uwe fout te verbergen, om u beter te vertoonen dan gij zijt. Gij wenscht dus als bekwaam door te gaan, om het goede, dat gij ver waarloosd hebt te kunnen doen. Wel nu, ik wil u helpen dat goede te doen, op eene voorwaarde, dat gij mij immer de waarheid zegget. Ik zou niet graag zien dat ik u mijn vertrou wen moest ontnemen, dat zou mij in nig pijn doen. Want ik bemin u, maar ik kan in u het liegen, de ge veinsdheid niet beminnen. De liefde voor de waarheid vere delt, verheft den mensch. Het H. Olysel 550 Het Vagevuur 593 VereeringderBeelden 713 Heiligverklaring 993 Transsubstantie 1000 Celibaat der priesters 1015 Aflaten(geldklopperij) 1119 Inkwisitie 1204 De Oorbiecht 1215 (4° concilie van Latranen) 1215 Dispensatiën 1220 Onbevlekte-Ontvangenis 1854 Pauselijke Onfeilbaarheid 1870 Men kan bemerken dat de oorbiecht onmiddelijkdeInkwisitieis opgevolgd. Niets was natuurlijker daar de eene Zonder andere niet kon bestaan. Het is met de biecht dat men in de gehei men der familiën dringt het was met de biecht dat de Spaansche in- kwisiteurs hun bloedig schandwerk in de 16" eeuw konden voortzetten. De zonen verraadden hunne vaders, de man zijn vrouw, de dochter hare moeder, alles tot meerdere eer en glorie der H. Inkwisitie, die niet ver gat al de goederen harer slachtoffers binnen te palmen. Dat was die goede oude tijd, door onze ultramontanen zoo diep betreurd Jammer toch maar, dat men die goude eeuw van den hei ligen. Dominicus en van Filips II niet kan doen terug komen Wat zou men, tereere Gods, die afgrijselijke libera len en geuzen braden en pijnigen en hunne goederen aanslagen Dat zou waarlijk eene hemelsche zegering De leugen vernedert, verlaagt hem. Kies het beste, mijn zoon, het zal u een gerust geweten geven en de achting van alle brave lieden, die u kennen. Liegt uw kind omdat hij heeft leeren "liegen, dan handelt gij anders. Hebt gij het hem geleerd, denk dan de vrucht valt niet verre van den boom, en begint het hem, aftelee ren met zelf den diepsten eerbied in alles en voor allen voor de waar - heid te toonen. Is het een ander en kent gij hem, dan zegt ge Die man of dat kind heeft goede hoedanigheden. Hij is beleefd, vrien delijk, gedienstig, verdraagzaam... Om die goede hoedanigheden moe ten wij hem beminnen. Het is echter jammer, ja betreu renswaardig, dat hij de waarheid niet altoos bemint, dat hij somtijds liegt. En dat is eene verfoeilijke daad; '-at beneemt het betrouwen en baartmis- trouwen. Ik zou niet gaarne hebben dat gij .J 9 If m -^sCK5@— OORUIT zijn,

Vooruit | 1880 | | pagina 1