1880. Fr. 4-00 Aalst, 50 September. Fr VOOR VRIJHEID WAARHEID ES BECHT. N® 13. 4-/t> ,s jaars voor de stad. aankondigi]ngcn 15n,c" den'drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. Dé aboBiiciïieiilsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor (j uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C!'. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. UITSLAG VAN 'T SCHOOL-ENKWEST Het school-enkwest, dat tegenwoor dig plaats heeft, zal aan geheel het land toonen op wat ongehoorde en geweldige wijze de geestelijken, ge holpen door zekere burgemeesters, zijii te werk gegaan om hunne schooi- erscholen te bevolken. De klerikale bladen zonder onder scheid, trachten het uitwerksel van liet enkwest te verminderen, door het afkondigen van verminkte of vervalsch te verski gen en willen het ook belache lijk maken. Maar aller, die eenig- z'ns een onpartijdig oordeel willen vellen, zullen met ons moeten zeggen dat er daden van de geestelijkheid aan den dag zijn gekomen, die onmo gelijk kunnen blijven duren. lloe een priester, door den Staat betaald voor mis te lezen, biecht te hooren en de overige diensten te doen, mag, uit polilieken, ievertwist en twee dracht in de huisgezinnen brengen bij mag door zijnen geestelijken in- vloetl, de vrouw dwingen haren man en kinderen te verlatende vrouw aansporen hare huwelijksplichten niet na te komen, en dit alles onder voor wendsel om de kinderen naar de ka- tholijke scholen te doen gaan Zoo iets gaat alle palen te buiten. Iedereen ziet nu ten wat prijze de geestelijkheid er in gelukt is kinderen voor hare scholen aan te werven en soms ofï'icieele scholen hunne leer lingen te ontnemen. Indien in sommige gemeenten de mannen zich op hünne pastoors ge wroken hadden, die de schuld zijn van de tweedracht in hun huis en ook in hunnen ondergang, wie zou de schuld daarvan geweest zijn Gij geestelijken, gij priesters en die naars van een God van vrede en goed hartigheid, gij zijt het die geheel uw priesterlijk karakter verloochent, die geheel het land door haat en nijd stokt, in plaats van broederliefde. De pastoors zijn tot hiertoe alke t den baas geweest op de gemeente in geheel het enkwest ziet men dat zij het zijn die meester spelen over de hulpmiddelen van het bureel van wel dadigheid dat zij het zijn die de zie ken in het hospitaal aanvaarden en wegzenden dat zij het zijn die in plaats van de burgerlijke overheid, de gemeente besturen die over hemel en hel, over de logementen, over den verkoop van eetwaren en drank, over alles beschikken en macht genoeg be zitten om een persoon die hun niet aanstaat, van honger en dorst op zij ne gemeente te doen bezwijken. Zij hebben getoond, dat zij die macht bezitten maar de boeren heb ben nu van nabij gezien, dat dit alles enkel met een politiek doel is, dat de religie, in wier naam zij dit zeggen te doen, er voor niets in is. en daar door mag men zeggen dat de geeste- ijken in het algemeen 75 p. h. van ïun krediet verloren hebben. Uit. de afgelegde getuigenissen blijkt nu voldoende, dat vele lieden, van wie men dat niet kon denken, zich te gen den geestelijken dwang en inkwi- sitie durven verzetten en het zal niet ang meer duiea of de oorlog tegen den priestelijken willekeur zal alge meen zijn, want zoowel de boeren,als de stedelingen, zijn den priester dwang moede en willen er van verlost zijn, kost wat kost. Ja, het enkwest, zal een ongelooflij ken dienst gedaan hebben aan het land, want het zal iedereen ingelicht hebben over het hatelijk gedrag der geestelijken. klaren, in 't belang der Kerk van daar die lievige vijandschap tusschen die twee kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders, tusschen die mannen van vrede en eendracht hier op aarde zooals zij prediken. De Éioile-Beli/e verklaart een uit treksel van dat schrijven te bezitten, maar huiverig te zijn hetzelve te pu- blieeeren, om de hevigheid van den inhoud zij laat dat liever over aan Mgr. Dumont zelf, die voornemens is binnen kort daaraan algemeene be kendheid te geven. Mgr. DUMONT EN PEGGI. Waarom Mgr. Dumont zoo verbit terd is op den tegenwoordigeh Paus, is niet algemeen gekend. Eerstgenoemde is bezitter van een brief hem door wijlen Pius IX ge schreven brief die hij te gelegener tijd zal openbaar maken en waarin deze een scherp oordeel uitspreekt over zijn waarschijnlijken opvolger kardinaal Pecci, iets hetgeen hij on bewimpeld noemt de groote ramp voor de kerk.» Mgr. Dumont,die, zooals men weet, een groot aanhanger was van den vo- rigen Paus, is er dan ook bij de troonbestijging van kardinaal Pecci, overgegaan dezen den oorlog te ver- SPREEK EENS In De Denderbode van Zondag jl.leest men een deszelfs meester stukken, dat handelt over de prijs - deeling, welke, den achtsten dezer, in de gemeenteschool vanW.... bij Aalst plaatsgreep, en over zeker onheil» dat, dienzelfden dag, den onderwij zer zou overgekomen zijn. Wie de opsteller van dat artikeltje is, hoeft men niet te vragen men ziet er zijne kruin en ooren door heen blinken, en dat spijt en afgunst de drijfveeren zijner pen zijn geweest, lijdt geenen twijfel. Immers, de ge meenteschool van W.... heeft een betrekkelijk groot getal kinderen, het welk nog gedurig aangroeit. Bedoelde personage noemt ze «kin deren van Van Humbeek 's slaven Och arme hij denkt, dat, omdat er bij hen niets dan dwang en slavernij ZORG VOOR KLEINE KINDEREN. DE SLAAP. HET BED. Menige ouders hebben het zonder ling veroordeel te gelooven, dat een kind te veel, of wel te dom kan sla pen, en gaan zelfs zoo ver dat zij die arme schepselkens in hunnen zoeten slaap onderbreken, en er eenen tijd voor bepalen. En zij raadplegen hier toe niet den wil der natuur, maar hunne eigene grillen. Ik zeg integen deel dat het een goed teeken is, wam neer een kind veel en rustig slaapt, en dat men het zoolang mogelijk eene zoo heilzame rust moet laten genie ten, Een kind leeft veel gezonder dan een volwassen mensch zijn bloed vliet sneller, alle prikkelingen werken sterker, en zoowel de bestanddeelen als de krachten worden spoediger verbruikt. Het is dus hoogstnoodza kelijk, dat de twee voornaamste le vensherstellers, het voedsel en de slaap, in ruimere mate aan het kind dan aan den volwassen mensch ver gund worden. Voegen wij er bij, dat bet dit niet enkel noodig heeft voor zijn behoud, maar ook nog voor zij nen groei. Onder die betrekking moet de slaap op den zelfden rang als het eten en het drinken gesteld worden. Hij doet zelfs meer dan zij. En inder daad, hij onttrekt het kind gedurende eenigen tijd aan al de buitenindruk- ken, zelfs aan die der ziel, en geeft aldus aan de krachten de gelegenheid om hun verlies te herstellen. De slaap bewerkt verder eenen kalmen en ge- lijkvormigen bloedsomloop, laat de genoten spijzen zich beter met het bloed vermengen, en maakt dat de voedingstoffen zich rijkelijker en ge- lijkvormiger kunnen verdeelen. De horizontale- of waterpasligging van het kind in den slaap, vermindert ook de ruggraat, en bevordert en regelt de afzonderingen van het bedorvene, en wordt daardoor een der beste bloeezuiverende middelen, en aldus beantwoordt hij volkomen aan de be hoeften van dien ouderdom. Men veroorloove mij hier eenige nadere uitleggingen bij te voegen. Hoe naderbij de mensch aan zijnen oorsprong is, hoe meer behoeften hij heeft van te slapen. Na den slaap van negen maanden, waarin hij is gedom peld geweest, moet hij nog gedurende eenigen tijd het grootste gedeelte van zijn bestaan met slapen doorbrengen, en ik ben overtuigd dat mep een bore- lingje zou doen sterven, wanne e men het dwong om gedurende vier-en- twintig uren wakker te blijven. Naar mate het lichamelijk gestel kloeker wordt, groeit het vermogen en de be hoefte 0111 wakker te blijven ook aan, maar men moet niettemin toegeven aan den lust om te slapen, zoodra de ze zich doet gevoelen. Wanneer het kind tot den ouderdom van zes maan den is gekomen, dan kan men begin nen met zijne slaapuren te regelen de regelmatigheid is over het alge- gemeen heilzaam voor al de dierlijke verrichten. Men late het kind gedu rende gansch den nacht slapen, en daarenboven nog eenige uren voor als na den middag. Men moet vooral trachten het vroegtijdig de gewoonte te doen aannemen van den nacht aan den slaap toe te wijden dit bekomt men met al de buitenindrukken te verwijderen, als het licht, het ge rucht, maar vooral door niet aan stonds toe te geven aan het verlangen, dat het uitdrukt, van op te staan, te drinken, enz. Op het einde van het tweede jaar, misschien zelfs vroeger, verliest het van zeiven de gewoonte van des morgends te slapen hierbij echter laat men de natuur handelen. Wat den namiddagslaap betreft, men kan dien toelaten tot op den ouder dom van drie jaren en zelfs later, wanneer de behoefte zich op eene dringende wijze gevoelen laat want tot dan toe mag men rekenen dat eene helft van Letleven, het is te zeggen, twaalf uren per dag, noodzakelijk aan den slaap moet toegewijd worden. Die tijd vermindert vervolgens van een uur voor ieder jaar, en omtrent den ouderdom van zeven of acht jaren sluipt het kind niet langer meer dan acht of negen uren, tijd waarop het mag blijven tot op den mannelijken ouderdom. Niets is nadeeliger aan het kind, dan het schielijk te doen ontwaken maar erger is het nog, wanneer mep -<SX8g?*e*- OORUIT 0 I

Vooruit | 1880 | | pagina 1