1880. Fr. 4-00 Aalst, 7 October. iV' SO, Fr. 4-73 VOOR VRIJHEID WAARHEID ES RECHT. 600 Yroesrer en heden. All AH NICOLAS 'S jaars voor de stad aankondigingen 15",en (len drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. Re aknnemenlsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 0 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C:°. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. Een der meeste geachte ambten was vroeger zeker toch wel deze van den pastoor en kapelaan. Vele huisgezin nen, die zich een weinig opofferingen konden getroosten, telde een priester onder hunne zonen, wier bediening aanzien werd en vereerd. In stad en dorp werd de geestelijkheid geacht en geëerbiedigd. Met liberaal en katho liek bevriend, was hij een man van ge zag en invloed. Terzelvertijd dat zijne jaarwedde verhoogde en zijn pensioen door den Staat werd gewaarborgd, kreeg hij eene prachtige woning en eene kerk als een kasteel, waarin er niets ontbrak. Van alle kanten werd hij vriendelijk aangetrokken, arm en rijk hadden hem lief en op vele plaat sen was de grond als te koud voor sommige zielenherders. Dat was waar lijk een schoon, deftig en benijdens waardig bestaan. Maar nu Zij hebben hun eigen rui ten uitgeslagen Sedert dat de pries ters zich met politiek hebben bemoeid en door uitkooperij vele valsche uit slagen in de stemmingen hebben be komen, sedert zij de woorden van Christus hebben verloochend, die hun ..voorhield bemin uwen naasten als uw eigen, doe goed aan deze die u ha ten sedert zij al wat met hunne goes ting niet overeenkomt hebben aange vallen en verfoeid sedert zij 's lands ZORG VOOR KLEINE KINDEREN. DE SLAAP. HET BED. Maar het is ook min belangrijk dat de kinderen, na hun ontwaken, niet langen tijd aan hun zeiven in het bed overgeleverd blijven want de opge wekte verbeelding, de behagelijke warmte van het bed, en zelfs het op houden der uittedrijven stoffen kun nen zeer wel zekere aanhitsingen te weeg brengen, die ongelukkiglijk de te vroegtijdige ontwikkeling der ge slachtdriften begunstigen. Men zou onder deze betrekking niet te veel voorzorgen kunnen aanbevelen den genen die hunne kinderen voor de zelfbevlekking (onanie) willen behoe den. Het beste is, hen om negen uren des avonds ten laatste slapen te doen, en om zes ure des morgends uit het bed te halen, zoodra zij goed wakker zijn. Ik moet hier nog eene gewichtige vermaning over de slaapplaatsen der kinderen bijvoegen. Men vergete toch niet, dat de mensch in geene plaats langer leeft dan in de plaats waar hi slaapt, en dat gevolgenlijk de gezon- wetten en instellingen onder de voe ten treden sedertjzij van den gods dienst eenen geldwinkel gemaakt heb ben sedert zij de nieuwe schoolwet zoo hevig hebben aangerand en be streden sedert zij de helft van 't land in den ban hebben geworpen, o sinds toen is er in ieders hart een gevoelen van afkeer en haat jegens de pastoors ontstaan en hebben zij den godsdienst meer kwaad berokken, in dit ge voelen deelen zelfs de hevigste katho lieken, dan menige hervorming hadde teweeggebracht! nu zijnde zaken teenemaal veranderd. Nu is de pastoor vijand van arm en rijk; vruch teloos loopt hij zich de schoenen van de voeten, om van zijne onderdanen door de schrikaanjaging en geweld, toch ten minsten een blijk van ach ting en eerbied le verwerven. Moeite doet de man dat hij zweet, om de eenvoudige buitenlieden wijs te maken, dat de liberalen de vijanden van den godsdienst zijn. Niemand ge looft hem meer en men wijst hem schokschouderend de deur. Nu ver doemt en verwenscht hij alles wat met zijn politiek niet overeenkomt. In sommige dweepzieke dorpen, wil de pastoor de heerschappij voeren over alles. Alle middels van dwang en schrikaanjaging zijn hem daartoe goed. Wee den neeringdoenden burger, die niet gedwee 't hoofd buigt, voor de bende van Loyola Daarom wordt hij alom gehaat en verfoeid men veracht, men vlucht hem als de pest, zijne oude vrienden keeren hem den rug, niets dan ver achting wordt hem naar het hoofd ge worpen. En dit alles is maar een be gin. Welhaast zal de geestelijkheid, zooals Mgr. Dumont het met recht doet opmerken, de religie gansch hebban vernietigd en dan halaas, als het te laat zal zijn, met betraande oo- gen en zuchtende moeten uitroepen Ziedaar mijn werk Lezers, nu ziet gij wat het ambt des priesters geworden is, dank aan hunne onverdraagzaamheid en opperheer schappij. En voegt nu bij al dat aan gename, dat de geestelijkheid dag en nacht met angst de toekomst te ge- moet ziet. Veronderstelt au wij rlat 7Ü_zn£kJinort. gaat in hare onverdraagzaamheid, zal ons ministerie wel geld in 't water blijven smijten, om die oproermakers en banslagers te onderhouden, en zoo de vijanden van vooruitgang en be schaving, maar de gebraden kiekens in den mond te werpen, terwijl er zooveel kosten te doen zijn voor de verbetering van den lan 1b iu\v en het onderwijs in alle graden De gezonde rede zegt Neen En aan wie gaat de geestelijkheid dat alles danken? Aan haren ban waarin zij meer dan helft de of ongezonde eigenschapen dier plaatsen van een groot gewicht zijn op de bestemming zijns lichamelijken welzijns. Dit betreft nog meer de kin deren dan de volwassenen, daar deze meer nog van buiteninvloeden afhan gen, en bij hen de zoo gewichtige verrichting der voeding, van den wasdom en van de reiniging hoofdza kelijk in den slaap volbracht wordt. Nu, men denke eens aan de gewoon lijke slaapplaatsen der kinderen in eene kamer, die door hare laagte bijna geene reine lucht bevat (gewoon lijk worden daartoe de afgelegenste en donkerste kamers gebruikt,) waar in den ganschen dag de kinderen, als ook de dienstboden geleefd en de lucht bedorven hebben, waarin de wasch wordt doorgetrokken, en menige an dere onreinigheden de lucht met dampen vervullen, daarin moeten die arme schepselkens slapen, en ademen zij gevolgenlijk den ganschen nacht verdierlijkte en bedorvene lucht in, die niet alleen niets verlevendigends mededeelt, maar nog bovendien met schadelijke stoffen vervuld is. In zulk eenen dampkring moet nu het ge wichtigste deel der ontwikkeling en volmaking van het kinderlijk lichaam geschieden Is het dus te verwonde ren, wanneer dit met ziekelijkheid, zwakte en verachtering wordt aange daan, en moeten wij niet de onbeken de oorzaken daarvan in de slaapkamer der kinderen zoeken Wat helpen al le krachtige voedingsmiddelen en alle versterkende artsenijen binnen den dag gebruikt, wanneer het kind gedu rende zes of acht uren van den nacht met louter ongezonde en bedorvene stoffen gevoed en vervuld wordt Ik kan het dus niet dringend genoeg en als een hoofdpunt der lichameljke opvoeding aanbevelen, dat men de kinderen, zoo het mogelijk is, eene hooge slaapkamer geve, waarin lucht en zon vrijen ingang hebben want ook zonnelicht houd ik voor eene wezenlijke vereischte voor de gezondheid eener kamer, dat die bij dage niet bewoond wordt, dat men die bijzonder goed verluchte, en ook niet met andere uitwasemin gen, zelfs niet met geur van welrie- vau ons land geworpen heeftaan den haat die zij het liberalismus ge zworen heeft aan den opstand tegen s lands wetten en gebruiken aan de eugens en laster met volle handen op ons openbaar onderwijzerskorps uit gestrooid Dan zal de geestelijkheid met traande oogen, vol weemoed, maar eilaas te laat uitroepen O God, vergeef ons die dwaasheid. Wij moes ten den godsdienst redden en wij heb ben hem zelf in den grond geboord Reken ons die zonde niet aan, wij zul len het kwaa 1 herstellen dat wij in onze dwaasheid hebben gepleegd Maar bij die jammerklachten za^ men ook de kreet van vreugd en ziels verrukking uit alle vrije borsten boo ten opstijgen en zal ieder liberaal ze- gevierd mogen uitroepen de zwarte beer ligt ten gronde, hij heeft zijn éigen gezelfmoord Welnu, klerikale oproermakers, begint ge nu eindelijk gewaar te worden dat uwen vuilen boel om zeep gaat Vóór de vacantie waren er in de meisjesschool, bestuurd door Mmc Verhaeghe, maar 514 leerlingen. kende bloemen en dergelijke vervulle. Die kamer blijve ook in den winter koud want in eene verwarmde plaats slapen verzwakt het gansclie lichaam, en het meest nog de longen, en ver oorzaakt verkoudheid, hoesten, ja kan zelfs aanleiding tot longtering ge ven. Het openhouden der vensters gedurende den nacht billijke ik ech ter ook niet, daar bij eene spoedige weersverandering eene schielijke na- deelige verhouding u in den slaap kan overvallen. Ook de gesteltenis van het bed is gewichtig, en de hoofdvereischten van een gezond en doelmatig kinder bed zijn, dat het zuiver zij, dat men het dikwijls openlegge, opdat het geen te hoogen warmtegraad zou verkrij - gen, en den langzamen groei des li- chaams bevordere, daar de wasdom het meest in den slaap geschiedt. Ook vinde ik dat de pluimen bedden (wat men er ook over zegge) jvist het te- eendeel bewerken, dewijl zij de on reine uitwasemingen opslorpen, dooi de te groote hitte het lichaam verslap pen, de huid voorbereiden tot zweet- OORUÏT EEN nOEUKEN VAN'bÉN BUITEN.

Vooruit | 1880 | | pagina 1