1880. Aalst, l2l October. iV 18. Fk. 4-00 VOOR VRIJHEID Fi Msgr. lleschamps te Home. Een valsch alarm. Hoe men de Sussen- scholen bevolkt. s jaars voor de stad. aankondigingen 15mc" den drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C:". Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. Gelegenheidstuk in één verhoor. Msgr. Dechamps is te Rome aange komen. Hij wordt oogenblikkelijk door den Paus ontvangen, die met zooveel ongeduld op hem wachtte als de religie het toelaat. De kardinaal-aartsbisschop is vlak tegenover den Paus gezeten, en die twee voorname prelaten bezien mal kaar... zonder te lagchen. liet gesprek vangt aan de paus. Welmijn beste kar dinaal, het wil maar niet vlotten in Belgie de kardinaal. Het gaat en het gaat niet de paus Verklaar u, mijn beste kardinaa'. de kardinaal. Ik heb alles ge daan wat ik kon, Heilige Vader, om uwe bevelen stipt uit te voeren wij hebben er nogthans geen groot voor deel uit getrokken, wij hebben wel leerlingen in onze scholen, maar er zijn er nog meer in de gemeentescho len. De katholieken, die wij in den ban hebben geslagen zijn goed af zij heb ben de rangen der vrijdenkers gaan vergrooten. De uitslag is dat er al leen twee fanatieke boeren door de gendarmen zijn gedood. de paus. De zaak van Heule, ja. Dat is zeer te betreuren, mijn beste kardinaal. de kardinaal. -— Zekerlijk, Heili ge Vader een dezer arme slachtof fers was gehuwd en vader van ver scheidene kinderen... de paus. 't Is dat nog niet alleen, maar uwe boeren zullen nu bang worden voor hunne huid en ze zullen zich zoo gemakkelijk niet meer bloot stellen voor het welzijn der Kerk. de kardinaal. O het ware on getwijfeld beter geweest dat men die twee ongelukkigen nietliadde gedood. de paus. Ofwel dat het de gen darmen waren die... Maar laat ons daarover zwijgen. Hoe staat het met 't schrikkelijk schandaal Dumont de kardinaal. Dat wordt van dag tot tot dag erger. Wij hebben ge tracht tegen gewicht van veel goud, de gevaarlijke stukken van het Dos- sier-Dumont in handen te krijgen, waarvan de openbaarmaking ons zoo zeer benadeelt, doch de dagblad schrijver die ze bezit, heeft geweigerd die te verkoopen. de paus. Ach die liberale dag bladschrijvers Hadden wij zoowel te doen gehad met een dagbladschrij ver van onze partij hij zou het geld spoedig.... de kardinaal. Hoe, Heilige Va der de paus. Ik weet wat ik bedoel. Maar dat kan toch niet blijven duren Neen, dat zal niet blijven duren die Dumont is ziek, niet waar, mijn beste kardinaal de kardinaal. Hij Heilige Va der, hij genoot de beste gezondheid toen ik België verliet. de paus. He he mijn beste kardinaal, die goede kanunnik Ant- heunis was ook wel te pas. Op een schoonen morgen echter werd hij zoo ziek bevonden, dat hij zijn in trek nemen moest in de abdij van Averbode. de kardinaal. Heilige Fader. Gij weet immers dat men geen twee missen leest voor hetzelfde geld. de paus. Ach, mijn beste kardi naal, wij weten toch altijd een vroo- lijk woordje te vinden Eh! eh eh Maar denk dat het niet om te la chen is dat ik u geheel naar Rome ontbood. Ik ben maar in het geheel niet tevreden over u, mijn beste kar dinaal. de kardinaal. Nogthans, Heili ge Vader, zou mijn ijver voor de Kerk.... de paus. Uw ijver is te groot, Monseigneur ik zou wel wat minder ijver verkiezen voor wat meer behen digheid. de kardinaal. Heilige Vader voer ik uwe bevelen dan niet uit de paus. Ge voert ze wel uit, maar gij voert ze slecht uit. de kardinaal. Ik doe nogthans al wat mogelijk is om ons doel te be reiken België overhoop zetten. de paus. Ge denkt dat, beste vriend de kardinaal. Te Heule, bij voorbeeld, is het de geestelijkheid die... de paus. O mio caroeen omloop is geen revolutie de kardinaal. Het leidt er toch naar toe. de paus. Neen, Monseigneur, dat leidt naar de korrektionneele regt- bank. Welnu, onze geestelijkheid heeft maar al te dikwijls met het ge recht af te rekenen, gij weet wel, die erfenis en aanranding historietjes de kardinaal. Ja, zeer veel en verschillende delicten. Heilige Vader. de paus. Dat dierbaar België ik houd er zoo aan. Monseigneur ik bemin zijn koning, zijne koninklijke famillie. 't Is toch zoo 'n goed en waardig landje de kardinaal uit het veld gesla gen. Zekerlijk Heilige Vader, maar.... de paus. En katholiek katholie- ker nog dan Frankrijk 't Is waarlijk het dierbare Belgie de oudste doch ter der Kerk. Ik bemin ze vurig, Monseigneur, die uitgelezen natie. de kardinaal. Iedereen, Heilige Vader, kent uwe gevoelens ten opzigte van mijn dierbaar land, maar de paus. Maar 't is spijtig dat het kleine en goede Belgie de prooi der vrijmetselaars is. 't Is een nest van ketters en goddeloozen 't Is van daar dat het onweer waait, dat dreigt de Kerk te vernielen, 't Is uit Belgie dat ons al dat leed komt, Monseigneur weet ge dat de kardinaal. Wij weten het zeer wel en 't is daarom dat wij het cwaad tot in den wortel willen uitroei en, al moest er een burgeroorlog van Komen. de paus. Een burgeroorlog dierbaar klein Belgie? Zeg aan zijn coning hoeveel belang ik in hem stel moest hem een ongeluk overkomen, ah ik zou wanhopig zijn. kardinaal. Ongetwijfeld nog thans de paus. Maar de kerk moet ge- •ed worden, Monseigneur. de kardinaal haastigOngetwij* feld kost wat kost alle middelen zijn goed. de p vus [opstaandeJNeen. mijn beste kardinaal door de beste mid delen. de kardinaal fverbaasdJ Zeker- ijk, man- door welke middelen de paus (op het punt zich te verwij derenDe beste, goede vriend Zoekt en gij zult vinden,» zegt liet heilig Evangelie. Maar. nog eens, wat minder ijver en wat meer behendig heid. (de paus af. J DE kardinaal De beste De mij ne zijn dus niet, goed Ik geloof dat de lucht van Biome niet goed voor mij is. laat ons vertrek ken De beste Verstrooid en dioorpend, botst de kardinaal op den drempel der deur tegen een monsignor die binnenkomt.) de monsignor. Lompert de kardinaal (gramstorigIk ben de aartsbisschop van Mechelen DE MONSIGNOR. Zoo Wel, Mon seigneur een goede raad dan tracht het te blijven. (LaGazette.J Intusschen barrikeerden de zus ters zich reeds vooraf in hunne loka len, waarvan zij de deuren en de ven sters toe nagelden, om alzoo ce;i grooteren tegenstand aan de overheid te kunnen Reden. Hier begint de grap. Een zieke moest bediend worden, iets dat op de dorpen, door het klep pen der klok wordt aangekondigd, De koster, die van niets wist, begint de klok te luiden terstond beantwoordt de kloosterklok daaraan en men zag in een oogenblik van alle kanten boe ren opkomen, gewapend met stokken, vorken, spaden en andere werktui gen, gereed om den bij zonderen com missaris en de gendarmen te weder- houden om de nonnekenste doen ver huizen. Eenige oogenblikken daarna ont moet de gewapende menigte in plaats van den bijzónderen commissaris met zijn bevel in handenden onder pastoor met het PI. Oliesel, en in plaats van gendarmen, den koster. Tableau!!! Maandag 11. heeft in Ruddervoorde, arrondissement Brugge een koddig voorval plaatsgehad. De zusters bewonen daar ook een gebouw dat aan het bureel van wel dadigheid toebehoort. Een bijzonderen commissaris was reeds aangeduid om de nonnen, die niet wilden verhuizen, op de straat te zetten. Het gerucht liep dat hij Maandag zou komen om zijn zending te vervul len Twee studenten van het kleine se minarie van Rousselare, te Rudder voorde in vacantie, stelden zich ten dienst der nonnen. Er werd besloten dat de studenten op den toren der kerk zouden klim men en de aankomst van den bijzon- deren commissaris van Brugge be spieden; zoodra zij hem in 't oog kre gen, moesten zij de klok der kerk lui den, een teeken voor de goede brave zusterkens, dat zij dan ook aanstonds de alarmklok in hun klooster moes ten laten kleppen, ten einde de boe ren tot hunne verdediging op te roe pen. Op eersten October, kwamen wij de Weezenstraat opgegaan, toen wij op eenige stappen der clericale kak school, een gehuil en gesclireeuAv hoorden dat ons deed stilstaan Het was een knaapje, van zes a ze ven jaar, dat zijne moeder naar de school sleepte. De kleine bengel wilde maar niet mede gaan en tussehen twee snikken huilde hij maar altijd toe Neen, ik wil naar geen sussenschool i> gaan Eenige voorbijgangers moedigde al lachende het mannetje aan, zeggende dat hij gelijk had. Maar daar was niet aan te doen. De moeder sleepte haar kind maar altijd voort met die hardnekkigheid dat men aan den dag legt hij het uitvoe ren eener daad dat ons niet als billijk voorkomt. Zij dacht haar proces reeds gewon nen. toen zij met haar slagtoffer de deur bereikte, maar 't, was mis, de knaap glipte haar uit de vuist en vlug als eene bie, liep hij op een drafje naar eene gansch andere zijde. De toeschouwers lachten en gaven den kleinen gelijk. De moeder was ais razend kom hier of ik verwurg u snauwde zij het kind toe, maar deze liep altijd maar voort door de voorbij gangers aangemoedigd. Ja, zegde de vrouw, hij heeft ge- lijk, zegt gij, maar hij zal er henen gaan, ik ben er toe gedwongen. OORUIT

Vooruit | 1880 | | pagina 1