1880. Aalst, 11 November. N°21. VOOR VRIJHEID WAARHEID EN RECHT. Fu. 4-00 Fis. 4-73 De rechte zijde. Afzetting van Mgr Dumont. SCHOOL-EN K WEST. Bravo, M. SaincfeïeUe 's jaars voor de stad. aankondigiagen 15mc" den drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale Ingevolge de voorschriften der grondwet heeft de opening der wetge vende Kamers verleden dinsdag plaats gehad en het is te voorzien dat er weldra eene groote politieke bepleiting zal plaats hebben, welke natuurlijk door het verreclitveerdigen van het afbreken met het pauselijk hof zal ontstaan. Men vraagt zich af welke de hou ding zal zijn der rechte zijde in deze bespreking. Van den eenen kant hebben de lei ders der clericale partij zich tot, den Paus gewend en hem verklaart dat de handelwijze der belgische bisschoppen de kei k hatelijk maakte. Zij zijn door Rome niet aanhoord geworden en de clericale leiders hebben het hoofd moeten buigen. Van den anderen kant heeft het schoolonderzoek, door M. Malou ge vraagd, eenen gevoeligen slag aan de clericale partij toegebracht en het dossier van dit onderzoek bevat schrikkelijke wapenen waarvan de liberalen zullen kunnen gebruik ma ken. Hierbij komt het dossier Dumont, waarin bewijsstukken gevonden wor den die verpletterend zijn voor de clericale hoofden der rechte zijde en van aard eenen diepen afgrond tus- schen hen en de bisschoppen op te delven. Inderdaad, zou het M. d'Anethan niet kwalijk genomen hebben wan neer de kardinaal, de man met twee gezichten, eenen brief schrijft waarin hij hem op verachtelijke wijze de ongelukkige baron d'Anethan noemt en dezes schrijven een ellendig ar tikel En wat zou M. Woeste doen, in wien de rechte zijde al haar betrou wen gesteld heeft, hij die door den zelfden kardinaal voor eenen school jongen uitgemaakt is, dien men be kijft en op de kneukelen klopt. De toestand der rechte zijde is ver schrikkelijk. Wat zullen de clericale kopstukken doen Zullen zij zich verlagen tot het verdedigen der bis schoppen door dewelke zij zoo wreed gegeeseld worden Of zullen zij zich aan de voogdij der bisschoppen onttrekken, ze tegenspreken, hunne handelwijze afkeuren en met de Jour nal de Bruxelles zeggen dat zij de religie afschrikkelijk maken. Het woord hun door M. Bara toegeworpen Gij zijt de polichinellen der bis schoppen woord dat nu door de geheime briefwisseling uit het dossier dePublicité Etrangère G. L. Daube et C:c. Dumont zoo waar gemaakt is, kleeft op hun voorhoofd als eene onuitwisch- bare vlek die hen met schaamte en razernij moet vervullen. Wat zal de rechte zijde doen Zal zij de aanmatigende geestelijkheid die opstaat tegen de wet en den burger oorlog stookt voorspreken Of zal zij ze tegen spreken met gevaar van ver brijzeld te worden Men moet bekennen dat de rechte zijde zich in eenen zeer moeielijken toestand bevindt. Eene Pauselijke breve, door de clericale bladen medegedeeeld, ont doet Mgr. Dumont van zijne bisschop pelijke weerdigheid. Men mocht er zich aan verwachten en nu is het doel der reis den Aarts bisschop van Meehelen naar Rome geen geheim meer. De rede welke de Paus bijbrengt om die afstelling te verreclitveerdigen geeft aanleiding tot de grootste ver wondering. Inderdaad de II. Vader beweert dat de geest van den bisschop van Doornijk aanhoudend ontroerd is, welke ontroering zelfs dagelijks erger wordt, in andere woorden dat Mgr Dumont geheel en gansch zot is. Is het niet te verwonderen dat men er nogthans niet in gelukt is, die geestesverbijstering te doen bestati- gen door de rechterlijke macht In alle geval is den genomen maat regel ten minste willekeurig. Onder het oogpunt der religie be schouwd is het besluit, van den H. Vader nog meer ongerijmd. Inderdaad, men heeft ons altijd ge leerd dat de bisschoppelijke wijding een huwelijk daarstelde tusschen den gewijden en de H. Kerk en daarom ook dragen de bisschoppen eenen trouwring. Nu, een huwelijk kan niet ontbon den worden dan door de dood, vol gens hetgeen ons de catechismus leert. De onfeilbare Paus bekrachtigd al dus de echtscheiding welke door de H. Kerk altijd verworpen is geweest. Indien wij de ware rede der afstel ling willen opsporen, dan moeten wij ze buiten de Pauselijke breve zoeken, want de gedachten wisseling heeft ons geleerd, hoe weinig geloof wij mogen hechten aan de woorden, ja zelfs aan de schriften die van het Va- tikaan uitgaan. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Mgr. Dumont die altijd nog bekleed was met de weerdigheid en den titel van bisschop van Doornijk heeft voor de rechtbanken de betaling zijner jaarwedde geeischt. Uit vrees dat de rechtbanken den bisschop Dumont somtijds zouden ge lijk geven omdat hij inderdaad nog altijd de ware bisschop van Doornijk was, heeft men zich verhaast hem dien titel aftenemen om er zijnen plaatsvervanger Mgr. Duroussaeux te kunnen mede bekleeden en omdat de ze dan heUrecht zou hebben de gelden op te strijken. Aldus ahveêr eene geldkwestie. Het is te denken dat Mgr. Dumont die afzetting niet onbeantwoord zal laten, en dat hij zal voortgaan met ons meer en meer te doen klaar zien in hetgeen een 1 onderpastor in het schoolonderzoek «den geestelijken winkel noemde. V. Wie heeft het school-enkwest gevraagd A. Malou en al de andere kleri- kalen der Kamer. V. Waarom vroegen Malou en consoorten dit A. Om de liberalen bang te ma ken en het volk te willen doen geloo- ven dat de klerikalen geenen dwang gebruikten om de kinderen naar hun ne ezelscholen te sleuren. V. Wie heeft het voorstel van school-enkwest met opene handen en met de grootste rechtzinnigheid aan genomen A. De liberalen. V Waarom? A. - Omdat zij de volle overtui ging hadden dat de geestelijken en hunne aanhangers den schandelijk sten dwang gebruikten en dat dit door het enkwest zoo klaar als de zon zou bewezen worden. V. Hoe wilden de liberalen dit enkwest doen A. Door eene commissie samen gesteld uit liberalen en klerikalen. V. Onpartijdig en rechtvaardig dus A. Ja, en in den volsten zin des woords. V. Werd die commissie zoo ge noemd A. Ja half uit liberalen en half uit klerikalen. V. Wie heeft terug getrokken als het erop aankwam A. De klerikalen die hetzelf ge vraagd en voorgesteld hadden. V. Waarom trekken zij toch te rug A. Omdat ze goed genoeg zagen dat ze ongelijk hadden en dat het en kwest verpletterend voor hen zijn zou. V. Waarom moesten de klerika- Vienne, Zurich etc. Jen dan zulks voorstellen A. Omdat ze dachten dat de libera len hun voorstel niet zouden hebben durven aannemen, dat stout gespro ken half gevochten is. V. De klerikalen hebben dus eene strop voor hunnen eigen hals ge kocht, met dit enkwest te vragen A. Ja, volstrekt want nu ko men al hunne deugnieten streken aan den dag. V. En hoe wordt dit enkwest ge daan A. In vollen klaren dag en in te genwoordigheid van alle menschen net als op het tribunaal. V. Dus onpartijdig en openbaar A. Natuurlijk en zeker vast. V. Ook geene valscheid of on rechtvaardigheid te vreezen A. Onmogelijk want honderden menschen van allen stand wonen het enkwest b:j en ieder getuige moet zij ne getuigenis teekenen zoo dat het gansch onmogelijk is er nog iets aan te veranderen. V. Wat kènmerkt nu dit enkwest? A. Dat er ongehoorde feiten van drukking bekene geraken en dat tot nu toe nog geen enkel pastoor of ka pelaan de couragie gehad heeft van recbtveerdiglijk en openlijk zijne deugeniete streken te bekennen. V. Wat volgt daaruit A. Dat boer en burger thans de volle overtuiging hebben dat de pas toors niets anders dan leugenaars zijn. Op 't oogenblik dat sommige bladen den huidigen minister van openbare werken aanranden voor de ramp van Herstal, die hem hoegenaamd niet aangaat of waarvoor hij niet verant woordelijk is, bevat de Moniteur een ministerieel besluit, welke door ieder zal worden toegejuicht. Dit ministeiieel besluit geeft vol doening aan eene klacht, die onder alle vorige ministeries weerklonken heeft, zonder dat er naar geluisterd werd. Zooals men weet moeten de reizi gers op de spoorwegen, die in eenen wagon van hoogere klas zitten dan hun coupon aanwijst, of op een ex- presstrein gaan als hunne kaart maar geldig is voor een gewonen trein, eenen oppertaks betalen, die grooter was dan de wezenlijke prijs der reis. Zeker was dat niet rechtvaardig en waren de klachten, die daartegen op rezen, gansch gegrond. Maar klagen noch protesteeren hielpen en men bleef maar altijd dien opertaks eisch- en. Welnu, te beginnen van 1 januari 1880 zal die oppertaks, ingevolge dit ministerieel besluit, afgeschaft zijn, -XX- OORUIT -ooo-

Vooruit | 1880 | | pagina 1