1880. Aalst, 25 November. Fr. 4-00 Fn VOOR VRIJHEID No y)V \mé i) n p Vlaanderens Voorspoed. Senaat. 's jaars voor de stad. aankondigingen 15""m den drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 1 H 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor (1 uren namiddag te zenden. u Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C!c. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. DF VIJF GEBODEN DER H. KERK. Door de H. Kerk moet men ver staan, de Paus en de Bisschoppen. Deze hebben geboden der H. Kerk ge maakt en zij maken er nog gedurig bij. Iedereen weet genoeg welke On der andere 0° Gij moogt voor de liberalen niet kiezen. 7° Gij moogt geene gazetten lezen, dan degene die vol leugens staan. 8° Gij moet voor de katholieke scholen geven. 9" Gij moet uwe kinderen naar de scholen met God zenden. 10' Gij moet naar de katholieke winkels gaan 11° Gij moet de wetten des lands verachten. 12' Gij moet uwen naasten (de li- 1 eralen te kort doen enz. enz., zoo danig veel nieuwe geboden, dat men c" eene gansche gazet zoude meê op vullen. Nu vermits zij die geboden zelf ge maakt hebben, en ze geenzins door Cod gegeven zijn, zoo zijn de geestelij ken in hun volle recht, ze te verande ren, ze af te schaffen en er nieuwe bij te voegen, zooveel het hun lust. Dit hebben zij gedaan, want in mijn Men schijnt op zoek te zijn naar middelen om den hoogmoed en de heerschzucht onzer roomsehe geeste lijkheid wat te bedwingen en volgens de Étoile zou men voorstellen de inkomsten der priesters te verminde ren naar het getal personen, welke nog aan hunne bevelen gehoorzamen en dus niet uit de kerk zijn gesloten. Wij meenen dat er iets anders te doen is iets dat min moeielijk om on derzoeken en daarbij veel gemakke lijker zal zijn om verrechtveerdigen. 't Is onbetwisbaar dat het budjetder eerediensten, hetwelk door de libera len over eenige jaren verhoogd is, thans ook kan en mag verminderd worden zelfs kan men zonder aan eene ei k Ie verplichting te kort te blijven tot den toestand van 4830 terugkeeren en dien als ingangs- punt nemen. Iemand die de plattelandsche streek goed kent weet welke groote politieke rol elk zwartgerokt man er speelthet stoffelijk welzijn der parochianen is van geringe waarde, want, zeggen zij, dan worden ze te lastig om te leiden de welvaart en zaligheid der zielen is slechts een dekmantel voor al hunne handelingen, cn het eenige waarmeê kerkboek staat er voor zesde gebod der H. Kerk Gij ault des vrijdags en zaterdags vieesck dervenen dit laatste is sinds lang vergeten. Eerst waren het maar eenige die des zater dags vleesch mochten eten, en even zoo zijn er nu maar eenige, die niet moeten biechten, noch communicee- ren. Met eenigen tijd, zal die regel algemeen zijn heb maar moed, gij die niet gaarne biecht! Ook als hei niet noodig is, voor de eenen, is het niet noodig voor de anderen. God heeft geene twee woorden, noch twee ma ten, gelijk het meerendeel der geeste lijken tegenwoordig. OPROEP AAN DE OUDERS. Gij, ouders, gij hebt den plicht u- wen kinderen eene goede opvoeding en een degelijk onderwijs te verschaf fen. Die plicht is zoo groot, dat al wie er niet aan volkomt, onwaardig is den verheven naam van Vader of moeder te dragen. In den keus van den onderwijzer aan welke gij uwe kinders wilt toevertrouwen moet gij eerst en vooral uw geweten, uw ge zond oordeel te raden gaan uw af vragen of de leermeester de vereisch- zij zich sedert jaren bezig houden is met politiek en kiezingen. De geestelijkheid heeft gedurende jaren haren invloed op den buiten be vestigd en uit gebreid juist door hare politieke priesters, die zij in overvloed langs alle kanten geplaatst heeft om alles naar den zin der ultramontanen te schikken. Zonder het te weten heeft het liberaal ministerie daar standvas tig toe aan meegeholpen en 't zal mis schien eenige overdenking en moeite kosten om 't gepaste middel tegen die kwaal te vinden. Er bestaan thans veel rnscr priesters dan vroeger wij spreken hier niet van allerhande paters of heilige per- sonagiën, die in ons land ontelbaar zijn, maar alleen van de gewone priesters onzer kerken die door den Staat bezoldigd worden, en het plat teland tyraniseeren. ais wij ons afvragen waarom er thans meer priesters zouden noodig zijn, dan vinden wij geen antwoord. Dat in groote steden, ten gevolge van de vermeerdering der bevolking, nieuwe parochiën gesticht en bijge volg ook nieuwe priesters zijn be noemd geworden, dat kan men nog eenigzins aannemen maar op den buiten, maar op tiet platteland te bekwaamheden bezit en daarvan bewijzen heeft gegeven gij moet zien of de onderwijzer door zijn gedrag, door zijne inborst, door zijne hoeda nigheden en kennissen uw vertrou wen waardig en bestand is om uwe kinderen, de hoop van uwen ouder dom, als bekwame en nuttige leden der samenleving te doen optreden. Moet gij u onderwerpen aan de grillen van iemand anders, van uwen pastoor bijvoorbeeld ik houd staan van neen gij weet, gij ziet, gij on dervindt dat de gemeentescholen goe de scholen zijn gij weef d t Ie cite- c' lismus er onderwezen wordt dat die Catechismus dezelfde is als vroeger dat die catechismus, zeg ik, goedge keurd is door den Bisschop gij zijt overtuigd dat de kinderen, die reeds één geheel jaar de gemeenteschool bij wonen er niets geleerd hebben dat tegenstrijdig is aan Geloof en goede zeden en gij weet ook wel dat de Staat zoo uitzinning is om aan zijne onderwijzers iets te bevelen dat in overeenstemming met de christene gevoelens uwer kinders niet zou zijn. Waarom dan uwe lievelingen aan de gemeenteschool niet toevertrouwen Mag men u booswicht, schelm, geus Mensehen die van over 30, 40 jaar weten te spreken, herinneren zich nog zeer goed den vroegeren toestand en weten u te zeggen dat er toen bij na overal min onderpastoors beston den, dan nu. Schier in elke ge meente is het getal vermeerderd waar twee onderpastoors waren zijn er drie gekomen waar er slechts één was, heeft men er twee geplaatst en in vele kleine gemeenten warr de pastoor alleen was, is er thans ook een onderpastoor. En waarom die vermeerdering Is de bevolking op den huiten aan gegroeid Integendeel, iederen weet dat onze vlaamsche gemeenten onder dat betrek niets aanwinnen sedert 30, 40 jaar is in het grootste getal on zer gemeenten de bevolking vermin derd, om zich daarvan te overtui gen, heeft men slechts eene vergelij king te maken met die vorige jaren. Wij hebben hier voor ons het ver toog liggen van den toestand der pro vincie Oost-Vlaanderen van 1848 en en van 1879 Met de volgende tafel zal men zien wat verandering de be volking van eenige gemeenten sedert die 31 jaar ondergaan heeft. Wij hebben in die tabel slechts de bijzonderste gemeente van den bui ten opgenomen de plaatsen rond noemen omdat gij de eenige misdaad bedrijft uwé kinderen eene goede opvoeding en eene grondige geleerd heid te bezorgen Heeft de geestelijk heid de macht of het recht u te ver- oordeeten, te excommuniëeren omdat gij u niet slaafs aan hunne grillen on-, derwerpt 1 Ware het geene lafheid uwre kinderen er uit te trekken om 's pastoors eigen zin te voldoen. Schaamte, menschelijk opzicht en laf heid, achteruit in de opvoeding van mijn kroost Die kreet moet uwe kenspreuk zijn Een ware vaderlander is verkleefd aan zijnen koning en onderdanig aan 's lands wetten. Toont dat ge ware vaderlanders zijt. Moed dan, Ouders! Doet wel en ziet niet om Verdediging. OVERHANDIGING VAN 'T ADRES VAN Z M. DEN KONING. De Deputatie die gelast was aan Z. M. het adres in antwooqd op de Troonrede te overhandigen, werd woensdag in het Paleis ontvangen. In zitting van denzelfden dag van den Senaat heeft M. de Selys de Long- Gent hebben wij weggelaten, omdat daar eene buitengewone beweging heeft plaats gehad onder den invloed dier groote stad. Zooals men ziet, hebben wij ons in 't hert Aran het plat teland verplaatst en schier overal heeft de bevolking eene merkelijke vermin dering ondergaan zoo zien wij dat Meerendre en Oosterzeele 8 ten hon derd verminderd zijn Nevele 9 ten honderd Waarschoot en Vynckt 10 Evergem 12 1/2; Sleidinge en Hansbe- ke 15 Zomergem ondergaat een ver lies van 20 ten honderd Zeveren ver liest 21 ten honderd zijner bevol king En nochtans is sedert 39 jaar in meest al de gemeenten van eenig be lang eenen onderpastoor meer be noemd waarom Het antwoord vindt gij gemakkelijk zelf. Men zou ons kunnen tegenwerpen dat de wegen slecht zijn, maar het tegendeel is al wederom waar Sedert 40 jaar zjjn er miljoenen uitgegeven voor 't verbeteren der gemeenschap pen. Zijn er niet langs alle kanten goede buurtwegen te vinden en zijn de gemeenten thans niet allen doorkruist met de schoonste kasseiden, die iedereen toelaten zich jn zeer korten tijd op eiken hoek te

Vooruit | 1880 | | pagina 1