<880. Fr. 4-00 Aalst, 2 December. Fr. 4-75 VOOR VRIJHEID WAARHEID EN RECHT. i\o 2; De politieke sermoenen. Op het zakje geklopt. De excommunicatien, s jaars voor de stad. aankondigingen 15™" den drukregel. V O O R U I T verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Elrangère G. L. Daube et C!«. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. BEMJDENSNURUIliE OJiGlLlim. Onlangs hoorden wij een onderpas toor, in den stoel der waarheid, pre diken dat de geestelijken tegenwoor dig zoo hevig vervolgd worden en dat zij ten uiterste te beklagen zijn Ah M. de onderpastoor, gij schil dert uwe ambtgenoten als weerlooze slachtoffers af, dewijl de samenleving u met al hare gunsten overlaadt, maar in vergelijking met ons, uwe mede burgers, zijt gij overgelukkig en uwen staat is te veel geërbiedigd j Vau zijne jongelingsjaren af is hij, die priester wil worden, het voorwerp van eene bescherming, welke hen nooit verlaat, Studiebeurzen helpen hem zijne humaniteiten doen. De mi- liciewet, welke al de jongelingen van zijnen ouderdom treft, spaart hem, hij ontsnapt aan al de plagerijen der bur gerwacht, hij moet niet zetelen als gezwoorene, in een woord, voor hem bestaan de lasten van burger en huis vader niet Indien de wet hem herdenkt dan is het om hem tebeschermen, om hem, uit de staatskas, eene jaarwedde te geven om mis te lezen, te preêken. biecht te hooren, te doopen, trouwen en te begaven. Boven deze jaarwedde en kosteloo- ze huisvesting doet de geestelijke zich nog een tweede maal betalen door het publiek hij alleen, van al de bezol digde staatsambtenaars, eiseht eene bijzondere vergelding, buiten hetgeen hem budjet verleent. Hij doet de ge- loovigen betalen voor de missen, het doopsel, het huwelijk en de be rave- nissen. En nog is het niet al. Nog zijn er de geldomhalingen in de kerk, de offerpenningen, de geestelijke stich tingen de giften enz. enz. Men heeft gezien en ziet nog ko ningen hunnen troon verliezen, machtige nijveraars tot armoede ko men, boeren die hunne pachten niet kunnen geven, weelderige kooplieden failliet gaan, rijke bankiers arm wor den, notarissen hunne betalingen staken, doctors veertig dagen vasten, maar wat men nooit gezien heeft, M. de onderpastoor, is eenen pastoor in ellende levende. Ondanks al de gunsten, waarmede de geestelijken overladen worden, zou niemand er aan denken hem te benijden noch hen in hun geluk te storen, indien zij het geluk van ande ren niet stoorden. Men vraagt hen niet in ruiling van al de weldaden, welke zij genie ten, niets dan zich stil te houden in hunne kerken, de rust van anderen met in gevaar te brengen. Deze vraag schijnt zoo rechtvaardig als ge- matig en gemakkelijk om voldoen. Maar de geestelijken zijn overgeluk kig Zij hebben ledigen, veel ledigen tijd over, en om hem te bezigen, den ken niets beter te kunnen doen dan zich met dingen te bemoeien, welke hen niet aangaan en stoornis te bren gen in de huisgezinnen, in de gemeen ten en in den Staat. Overal willen zj gebieden en, in dien men hen wederstaat, den zeggen zij de ongelukkigsten der menschen te zijn, zij vergelijken hen aan de mar telaars der eerste Kerk, zij stellen zich aan als vervolgden, zij zuchten, zij kermen en gaarn zou men met hen medeweenen, indien zij er zoo welva rend, zoo vet en zoo struisch niet uit zagen en zoo men niet wist dat zij de gelukkigste menschen van de wereld zijn. Het publiek was, verleden zondag ter kerk hevig ongerust en op gewonden en dit tot tweemaal toe, in de eerste mis en in de aehture mis. De kapel laans predikten wederom op de liberale gazetten, een bewijs dat dezen te veel de waarheid schrijven. Het volk was diep verontwaardigd dewijl juist dien dag de professors gazet zich schuldig gemaakt had aan eene massa laaghartige personalitei ten, enkel met doel om treffelijke burgers in hunne neering schade te doen. Iedereen vrceg zich af en zegde 'l is de professorsgazet die eene slechte gazet is. Inderdaad zij aarzelt niet de schandaligste leugens te verzinnen, van welke geen enkel woord waar is zij is eene faamroofster, eene dolzin nige benijdster van den voorspoed onzer burgerij in 't algemeen. Het publiek was verontwaardigd ter kerk gegaan en toen het gewaar werd dat het voor de duizendste maal een langdradig sermoen over de ga zetten ging moeten hooren, was iedereen verkond, het hoesten nam geen einde, en de predikanten moesten er van uitscheiden. Het is de eerste maal dat zulks ge beurd, maar ook er moet bijgevoegd worden dat men Dixmude sinds eeni- gen tijd op den rang van boeredorp wil brengen. Echter weet men genoeg zaam dat geweld hier nooit baat. Ser moenen van evangelischen aard die worden aanhoord met godsdienstige stilte, maar politieke aanvallen daar van heeft men walg en afkeer. Dat de geestelijkheid het voorbeeld geve van broederliefde en gematig- heid en rechtvaardigheid Maar juist het tegendeel gebeurt het is al ver volging. haat en nijd dat de klok slaatneeringrooverij voor de burgers stoffelijken en geestelijken dwang voor de arme lieden zij martelen de onderwijzers, de ouders, de kinderen erger dan bij de wilste volkeren. Ah de liberale gazetten zijn slecht omdat zij het goede recht wreken, de waarheid laten kennen en tyrans schandvlekken. Maar indien de gees telijkheid geene verachtelijke en on- menschelijke daden pleegde, gewis zouden de gazetten er niet moeten van spreken gewistzou de gods lienst er bij winnen en eene zoet broeder liefde onder de menschen heerschen. De vrucht valt niet verre van den stam; haat en tweedracht en vervol ging prediken, daarvan toch kunnen geene goede vruchten voor de prie sters geplukt worden. Wee dezen die wraak plegen Wat een sermoen min of meer te gen de gazetten betreft, dat is eene recommandatie. Bovendien de gees telijken doemen en vervloeken zoo danig iedereen, dat er op het laatste geen enkel katholieke meer zal kun nen gevonden worden al ging men met een lantaarn rond bij klaren da ge. De oorlog tegen de liberale gazet ten is eei. strijd tegen waarheid; en bewijst dat de geestelijken zelve be schaamd zijn over hunne eigen daden. Dwingers maak u van kant de tijd is heen, voor altijd heen, dat liet volk u geloofde en volgde op uw woord op uw bevel. K'op op uwe borst, heerschzuchtigf; kliek, gij vindt thans wat gij gezocht hebt; het volk geloolt u niet meer en wil weten en lezen. O met recht en reden ,en ge zond verstand (DL mudenaar J De redevoering van den heer Jan - son, vrijdag in de Kamer uitgespro ken, heeft vooral op deklerikalen een grooten indruk gemaakt. De redenaar heeft ze bij hunne zwakke zijde ge nomen en duidelijk aangetoond wat wij reeds zoo dikwijls gezegd heb ben, dat de geestelijken geene voor rechten meer verdienen, sinds zij zich op eene zoo geweldige en onwettige wijze tegen liet officieel onderwijs verzetten. Het kan immers niet zijn, dat man nen, die döor de belastingschuldigen worden betaald, die nog soldaat,noch burgerwacht moeten zijn, het recht hebben, de wet door de meerderheid der Kamer gestemd en door den ko ning goedgekeurd, op eene zoo on gehoorde wijze af te breken als zij doen. In geen enkel land zou men zoo iets verdragen en het is maar redelijk dat men zulke mannen, die voor niets te rugwijken, zelfs niet voor de uithon gering van de arme ouders, omdat de ze hunne kinderen naar goede offici- eele scholen zenden, alle voorrechten ontneme. Ja, M. Janson heeft wel gelijk. De wet, welke de priesters van den sol daten dienst vrijstelt, moet ingetrok ken woi'deu daar waar het getal ge- doemden, die ter kerk niet meer mo gen gaan een zeker ceifer heeft be reikt, moet men het getal dienaars verminderen en men moet vooral het budjet der kerkfabrieken nauw keurig nazien, waar soms rekeningen in voorkomen, die niet voldoende ge rechtvaardigd zijn. Men zal wel zien dat de toon der klerikalen zal dalen, naarmate zij min voorrechten zullen hebben en men ze op den zak kan kloppen want als men alles goed inziet, is bet geld en de overheersching het eenig doel welk zij beoogen. Alles wat met de kerk in betrek staat, loopt altijd op geld uit. Het middel door M. Janson in de Kamer vooruitgesteld is het echte middel om die oproerige mannen tot reden te brengen en wij twijfelen niet of geheel de liberale partij zal die middelen goedkeuren. Men heeft schoon te ze ggen dal er in zake van Godsdienst, niels veranderd. Het is gcnsch wat anders. Zie, b'j voorbeeld, van hoe geinig weerde tegenwoordig de excommunica tie is. Over eenige jaren was het noglans eene zaak van groot belang. Het is wel waar dat men er alsdan wat tneer fat soen aanhing. Om het even, de geëxcommuniceer- den wisten er toen van te spreken. L\\ w ierden door hunne medeburgers aanzien en behandeld als lieden welke door de pest aangedaan waren. Men vluchtte allen omgang met hen. men weigerde het water, brood, zout en schuilplaats; in 't kort de dadelijke en werkelijke gevolgen waren verschrikke- -i$£5£5<£^- fcX- OORUÏT

Vooruit | 1880 | | pagina 1