1880. Aalst, 10 December. JV2 Fr. 4-00 Fr. 4-75 VOOR VRIJHEID WAARHEID EN RECHT. Mgr. Dumont. ,s jaars voor de stad. aankondigingen 15men den drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaaibaar. De aankondigingen verzoekt men ui ter1 ijl des "Woensdags voor 0 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C". Paris, Londres, Frankfort s. M.Berlin, Vienne, Zurich etc. DE KLOOSTERPLAAG. Een van ons clericale bladen jam merde dezer dagen over de verdrijving uit Frankrijk van eenige honderd vreemde paters en kloosterlingen en wisselde zijn jammerklachten tevens af met eenige regelstruut, in de vol gende bewoordingen De arme zal geen honger meer hebben, en aan den luie:ik zullen nu voortaan de gebraden kwakkels in den open mond vallen En wat verder Misschien hoopt men, dat de uit- drijving der kloosterlingen andere gevolgen zal hebben, bij voorbeeld dat de zon nu zal schijnen als zij moet schijnen, de regen zal vallen als hij moet vallen dat men in den winter in zijn hemdsmouwen, en in den zomer nog locnter zal kunnen wandelen dat men zal verlost zijn van da phvloxera, van de aardappel- plaag en van de cholera Me dunkt als er zoo geestig getruut wordt met de uitdrijving in kwestie, dat dan toch de jammerklachten niet heel diepuit het hart kunnen komen. De clericale bladen, die zelf den aap houden met den opschep der Krariscne kloosterlingen, dat ont brak er aan die martelaars nog in bun miserie .daar bij dit, alles is Frankrijk ze toch kwijt, en mag dat land er zijn eigen proficiat over wenschen. 't Is waar, de plagen zijn uit de wereld nieten het zal thans in Fran krijk daarom geen schooner zomer nog zachter winter worden den phv ioxera hebben de paters niet mee over de grenzen genomen, en de aardap- pelplaag is niet zoo gemakkelijk te heelen als de kloosterplaag maar toch, ziet ge, die plaag, de kloosterplaag is in Frankrijk uitgeroeid en zulke winst, dunkt me, kan rijkelijk opwe gen tegen al de stoffelijke en zedelijke schade, welke ziekte en onweers mochten veroorzaken. Een land van kloosters gezuiverd, dan is de ergste aller plagen geweerd L. werd een dienaar van den protes- tantschen godsdienst, die eene rede had gehouden tot eenige boeren op een dorschvloer en hun vervolgens boekjes had uitgedeeld insgelijks veroordeed tot eene gevaiigzitting van t.wee jaren. Het hooggerechtshof heeft beslist, dat beide personen zich schuldig gemaakt hebben aan manifestatien tegen de Staatskerk, die bij de onder de Res- tanratie tot stand gekomen wetgèving verboden zijn. Wat het verspreiden van den bijbel en van boekjes door protestanten betreft, dit is alleen ge oorloofd in besloten gebouwen vnor den protstantschen eeredienst aange wezen en toegelaten. Zooals men ziet geeft Spanje nog zijne inkwisitie. Daar is de staatsreli gie nog in voege en zijn de geestelij- keu meester. Maar ook, ondanks de groote vruchtbaarheid van den bo dem, is het 't land. dat de meeste schulden heeft, die zijne schulden niet. betaalt en waar de meeste staat kundige omwentelingen plaats heb ben. Ziedaar een land naar he' hart der klerlkalen Wie wenscht zoo iets 1 Niemand. DE INKWISITIE IX SPANJE, liet hooggerechtshof te Madrid heeft dezer dagen twee vonnissen van de rechtbanken in Catolonie bevestigd, die vermelding verdienen. Bij het eer ste werd een persoon veroordeeld tot twee maanden gevangnisstraf, omdat hij op straat, bij het voorbijtrekken eener processie, geweigerd heeft den hoed af te nemen bij het tweede DE WET OP HET LAGER ONDER WIJS IN FRANKRIJK. Het is opmerkenswaardig dat het fransch staatsbestuur, in de bepleiting der wet op het lager onderwijs, voor stelt van liet zoo zeer besproken art. 4 onzer schoolwet daar ook in te voe ren. Even als hier zou er in elke school een lokaal ter beschikking van de bedienaars der eerediensten gesteld worden, om voor en na de school uren het godsdienstig onderwijs te geven. De ouders zouden op die wijze vrij zijn hnnne kinderen te doen on derwijzen in den eeredienst welken zij verkiezen. Dit voorstel mag aanschouwd wor den als eene verrechtvee 'diging on zer wet op het lager onderwijs. Het is tevens eene eer voor het kleine België, hetwelk door een groot land nagevolgd wordt in het vervaardigen zijner wetten. «Wanneer de bisschoppen in Duitsch land met den waren stand van zaken bekend waren, zou de vrede met de Roomsch Katholieke Kerk niet slechts mogelijk zijn, maar ook gemakkelijk verkregen kunnen wor den onder eervolle voorwaarden, welke noch den katholijken gods dienst, noch het geweten der bis schoppen zouden kwetsen. Wanneer zij geloof konden hech ten aan hetgeen helaas de waarheid is, zonden zij aap paus Leo XIII ver klaringen vragen en verlangen over de trouweloosheid der Vatikaansche diplomatie. Ik ben kathol ijk in hart en ziel, ik heb geleden en lijd met mijnen broeders in Duitschland? maar het is mij duidelijk dat hun tegenwoordig lijden voornamelijk een gevolg is van de eerzucht en wereldlijke bedoelin gen van Leo XIII en talrijke prelaten van zijn hof. Er moet nog vrij wat tijd verloop- en voordat katholijke bisschoppen tot de overtuiging komen, dat een paus naar iets anders tracht dan de eere Gods en het heil der zielen. De bisschoppen van Duitschland kunnen daarover aan de Belgisch bis schoppen inlichtingen vragen. Ik hoop dat over een of tweejaren de tegenwoordige Vatikaansche dip lomatie derwijze ontzenuwd zal zijn, dat zij ophoudt een gevaar op te le veren voor den inwendige vrede der staten en voorde rust van liet in wer kelijkheid katholijk geweten De voormalige bisschop van Door- nijk. Mgr, Dumorit, heeft aan den uit gever van het maandblad Deutsche Revue die zich schriftelijk tot hem ge wend had, een antwoord gezonden, waarvan wij het volgende ontleenen. politiek en kiesbelang nazitten en de religie bij hem maar op den dgrden rang komt. Het gouvernement kan ze maar temmen, met ze op hunnen zak te kloppen dat. is de eenigste gevoelige plaats, wij herhalen het, die zij aan geheel liet lichaam hebben. HIJ ZAL NIET ANTWOORDEN. De klerikale bladen hadden aange kondigd dat de paus, de archieven van het Vatikaan wilde raadplegen, alvo rens te antwoorden op het grijze boek ven den lieer minister van buitenland- sche zaken van Belgie. Maar volgens de italia van Rome meldt, zou de paus na rijpe overwe ging besloten hebben niet te antwoor den. Er zou zelfs volgens dat zelfde blad eene circulaire gezonden worden aan de bisschoppen van België, om ze aan te bevelen, zich zoo veel mogelijk te onthouden van alles wat aanleiding kan geven aan het belgisch gouverne ment om tegen hem te handelen. Wij Wften, bij ondervinding, hoe weinig de bisschoppen naar den paus luisteren en zijn zeker dat die prela ten en de geestelijken voort zullen gaan in hunnen tegenstand aan wet en overheden, omdat zij enkel een ONZE OFFICIEELE ONDERWIJZERS. Zondag middag hielden de officiee- le onderwijzers van de provincie Ant werpen hunne jaarlijksche vergade ring op het stadhuis alhier, onder voorzitterschap van den heer De Schutter, onderwijzer te Nieuw- moer. 't Was een onderwijzersvergade- ïg, waar onderwijzers over onder- wijzersbelangen spraken en waar dus Spiegels of Luybrechts geene toe gang noch recht van moeien hadden. Maar in den Koophandel van woens dag stond te redevoering van den voorzitter gedrukt ep dat stuk een meesterstuk geeft ons toch de gelegenheid om te oordeelen wat geest die vergadering beheerschte een geest van plichtbesef, eigenwaar de en trouwen vrijheidzin een echt nationale geest 1 Geerne zouden wij die prachtige redevoering hier overdrukken, maar oris formaat is daartoe veel te klein. Een enkele brok toch, betreffende den strijd van over jaren, die de clericale partij voerde tegen de officieele on derwijzers, moet hier plaats vinden ze is te typiek, te waar om niet eene tweede maal na Zondag voor nog een ruimer publiek herhaald te worden. Het woord des Voorzittérs luidde onder andere als volgt «Reedsvoor 1870. deed men den onderwijzer bij alle gelegenheid gevoelen, dat hij geen burger van een vrij land, maar de nederige slaaf van Rome moest zijn ja zoo verre gingen lnmne vermetelheid, dat zelfs een geestelijke inspecteur openlijk op eene officieele conferencie dorst uit roepen Ons programma is voor taan vervat in deze weinige woor den Alles of niets 1 Wie niet met mij is, heeft Christus gezegd, is tegen mij en sinds eenigen tijd slechts hebben wij de woorden be grepen. Alles moeten en zullen wij dus hebben en weet het, naar dit doel zullen wij voortaan al onze daden richten. De kiezingen van 1870 versterkten Trog hunnen overmoed. Doch door de OORUIT

Vooruit | 1880 | | pagina 1