1881. Fu. 4-00 Aalst, 5 Februari. A0 32. Fn. 4' VOOR VRIJHEID URHEID EN RECHT. 's jaars voor^de stad. aankondigiiDgcn if(jen drukregel. 15' VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. s jaars voor heel bet land. Dc abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daubë el 'C]% Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc OOR IEDEREEN Heeren Notarissen, nijveraars, handelaars, kooplieden, winke liers en ambachtslieden sedert een jaar is de VOORUIT een der meest verspreide en gelezene liberale dagbladen Sedert een jaar hebben wij in ons arrondis sement alleen meer dan 400 ahon- nenten bijgewonnen. Overal, bij hoeren burger is de VOORUIT gekend. Daarom beeft iedereen er belang bij, indien men iets wil annonceeren of ruchtbaar maken, het in den VOORUIT te doen zetten. Goedkoop en schoon werk, spoedige bediening en treffelijken handel, ziedaar wat wij het geëerd publiek aanbieden. DE REDACTIE. commissie van onderzoek, dat zij geen nadeelig advies kunnen geven over het officieel onderwijs. De tegenstrevers van liet gemeente onderwijs zijn dus verplicht zeil te. bekennen, dat liet onderricht der jeugd in de gemeentescholen goed is en dat het godsdiestig onder wijs bij middel van den catechismus even goed gegeven wordt als onder het beheer der wet van 1842 Die bekentenis is kostelijk en ver nietigd eene der bijzonderste grieven welke de bevecliters der wet van 1879, hebben te berde gebracht. De vermaledijdingen op hooger be vel tegen de onderwijzers en voor- staanders van de officiëele scholen uitgesproken, zullen weldra op het hoofd terug vallen van hen, die de oorzaak des opst.ands tegen de wét geweest zijn; op de bisschoppen wel- ie volgens een pontificaal schrift door lun gedrag de kerk hatelijk ge maakt hebben. Ziedaar de winst van 1880 Enge land blijft hetzelfde Polen verzet zich tegen den dwang van Rusland in Asiè heerscht hongersnood in Afrika doet men eenige ontdekkingen Dat is al en volgens ons bitter wei nig EEN GEVOLG VAN HET SCHOOLON DERZOEK. Een der voornaamste gevolgen van het schoolonderzoek en dat den besten indruk onder 's lands bevolking zal te weeg brengen, is, dat overal de geest- lijkheid verplicht is te bekennen, dat zij niets weet in te brengen tegen het officieel onderwijs. Ten allen kante verklaren de pries ters dat de gemeente onderwijzers def tige personen zijn en dat er in de scho len niets onderwezen wordt, dat strij dig zou zijn met de zuivere leer van Christus. De gezette geestelijkheid, dat wil zeggen, de bejaarde pastors, bekennen meest al op eene min of meer bedekte wijze, dat het tegen hunnen dank ge weest is dat zij de hevige voorschriften der bisschoppen hebben moeten ten uitvoer brengen. Weinige hebben, naar het voorbeeld van den pastor van Raemsdonck, zich door het geven van hun ontslag, aan die verplichting kun nen onttrekken; de meeste hebben moeten vreezen van verplaatst te worden, even als den pastor van Ruysbroeck; de andere hebben zich gestookt gevoeld door de hoop op ver hooging, en in dit geval hebben zich voorval de onderpastors bevonden die, jong en driftig, zich hebben wil len onderscheiden op het oorlogs veld, om de aandacht der overheid op hen te trekken en de zoo zeer ge wenschte verhooging zoo haast mo gelijk te bekomen. Wat er ook van zij, Pastor en on derpastor, verklaren overal voor de WINST EN VERLIES. De Bien Public, het blad der nltra- montanen geeft volgens de verslagen van de uitbreiding des geloofs een ta fereel van den vooruitgang, welke het katholicismus in 1880 gemaakt heeft. Volgens dit verslag is de aan winst groot. Alhoewel Europa in rep en roer staat heeft men er groote veroverin gen gedaan. Engeland is in werking en zal weldra zijne rijkdommen en zijne wonderbare naarstigheid aan de verspreiding der waarheid besteden Polen toont ons eene natie,- die gedu rig en voor Vaderland en vöor Gods dienst strijd levert. En dan Niets meer dat is alles voor Europa In Asië staan de zaken niets beters In Armenië, Mesopota- mië, Persië, China en Hong-king heerscht nogmaals- e;en schrikkelijke hongersnood, De apostolische vica rissen dier streken roepen om hulp tot hunne broeders van het Westen en verzekeren dat zij bij die honger lijdende volken vele aanhangers win nen. In Afrika dringen de zendelingen langs de kusten van Hoog-Zambesië tot aan de boorden van het meer Nyanza door, treffen er nieuwe volk stammen aan, doen er eenige aar drijkskundige ontdekkingen en heb ben er zelfs in 1880 een klooster van Trapisten gesticht. In Amerika en Australië heeft men niets bijgewon-- nen. En nu het verlies 1 Nummer een vooruit. De Paus heeft veel van zijne waarde verloren. De eerste minister eener vrije natie heeft hem van bedrog beschuldigd en het is bewezen gewor den dat die minister gelijk had. Ook beeft men gevonden dat Pecci niet beter is dan Pius IX. In Frankrijk zijn de verliezen zeer gevoelig Waar zijn die honderden Jesuieten, Capucienen, Trapisten en andere Broederkens Hoeveel ver- verlatene kloosters worden er niet aangetroffen t! En wat zal er nog niet gebeuren, nu dat er in de kamer gaat voorgesteld worden een onderzoek te doen op welke wijze, meest on rechtvaardig natuurlijk, de kloosters hunne talrijke goederen verkregen hebben De paï lij der kerk is in Frankrijk door het Republiek plat geslagen en hunnen hoofdman. M. Chambord, mag zelfs aan den franschen troon meer denken In Duitschland schijnt er niets be ter. Bismark wil niet naar Ganossa gaan, en de geloovigen blijven zonder bisschoppen, priesters en kloosters En hier in Belgie dan Hier zijn de verliezen zwaar. Mr. Dumont heeft schrikkelijk slagen toegebracht en een groot deel der Belgische natie heeft zich op eenmaal van de kerk afge scheiden. Half Belgie is en blijft ge doemd en de gebannen leven zoo ge rust als te voren Nu wil de geeste lijkheid door zachtheid terug winnen wat zij eens door dwaasheid en hoog moed verloren heeft, omdat zij onder vonden heeft dat de wil des volks sterker is dan die der priesters 1 Doch het volk zal dit zoo gemakkelijk niet vergeten, omdat het gezien heeft wat het mag en wat het kan Tot op de fanatiekste dorpen vindt men thans lieden die met de kerk hebben afgebroken en er zullen nog vele hongersnooden in Mesopotamië moeten komen om daar terug te win nen, wat men hier in Balgie verloren heeft dadige hulp der overheden, eene sus- senschool gesticht. Dé nonnen, die voor de wet 1 juli 1879 de officiëele school deden, gingen tot de niouwe over en hadden, door burgemeester en paap geholpen, geene moeite de schoolkinderen tot hun te trekken. Alles ging dus opperbest toen ver- ledene week jongens en meisjes in volle opstand tegen de twee zusters stonden. Zij wierden inktpotten, hol leblokken. al wat ze krijgen konden naar het hoofd der begijntjes. Met groote moeite konden deze laatste eindelijk de school doen ruimen, maar daarmede was de oorlog tocli nog niet ten einde. Van buiten be gonnen de kleine bengels met steene te werpen; de pastoor kwam met een knuppel af een schepene, van zijne driekleurige slerp omsingeld, ver - scheen ter plaatse, maar dat kon al- temaal niet helpen zij moesten zelf achteruit wijken voor den regen steenen en allerhande voorwerpen die hun te gemoet kwam Eindelijk kwamen de ouders op het lawijt af en het was maar wanneer ie dere vader zijn kind met de oor naar huis leidde dat men er in gelukte alles tot bedaren te brengen. Voegen wij er bij dat diezelve ouders luidop hunne opmerkingen maakten aangaan de het onderwijs met God, dat zulke gevolgen bad. Toen den pastoor in den achter noen eenige inlichtingen kwam vra gen, vond hij de twee masoeurkens druk bezig met malkaar eens goed af te priegelen. De pastoor kwam er tusschen en smeet op zijne beurt de zusterkens aan de deur. Zij zijn ver trokken. en sinds is de school met God gesloten. NOG IETS OVER DE SCHOLEN. In een dorp der omstreken van Dinant, had de pastoor, met de werk- Men leest in de Opinion. Het parquet heeft eene klagt ontvan gen tegen clericale onderwijzeressen. Ziehier waarvan er kwestie zou zijn. Over drie weken kwam een zekere V.... wiens kind altijd naar de sussenschool was geweest den burgemeester van zijn dorp vin den een der bevolkste van de Kempen vragende of zijn zoontje van 4 1/2 jaar niet naar de gemeente school zou kunnen gaan. Wel zeker, \yas het antwoord. Toen legde de vader uit dat zijn kind naar de zusterkensschool niet meer wilde gaan omdat deze het mis handelden. Het schijnt dat de lieve masoeur kens, voor eene beuzeligheid, het kind van 4 1/2 jaar hadden doen plat ter

Vooruit | 1881 | | pagina 1