188!. Fr. 4-00 Aalst, 51 Maart. iV 40. VOOR VRIJHEID WAARHEID EI REGIT. 's jaars voor de stad 15me° den drukregel, aankondigingen VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. s jaars v,oor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C'"\ Paris, Londreè, Frankfort s. M.Berlin, Vienne, Zurich etc DE MANNEN VAN ORDE. Wij liberalen, juichten altijd de waardige priesters toe, die zich beij veren de edele gevoelens der menigte op te wekken die onophoudend de zalige leering van den Godmensch voor oogen houden, die de harts tochten der bevolking door Evange lische predikatiën in bedwang hiel den. Wij juichten ook de klerikale dag bladen toe, toen zij nog de Grondwet en andere wetten getrouw naleefden doch ongelukkiglijk, hoe is dat alles veranderd sedert de nieuwe school wet in voege is, sedert dat de pries ters, op aaraden der Bisschoppen, de scholen verlaten hebben, sedert dat de geestelijken opentlijk opstaan te gen de wetten, sedert bijna de helft der Belgen in den kerkban geslagen is? Van dag tot dag worden hunne schriften heviger, hunnen haat groot- er hunne woede hardnekkiger. Leest de Courrier de Bruxelles, het orgaan onzer Bisschoppen, het dag blad der concieteit Sinte Pieter, Daar in wordt een burgeroorlog voorspeeld, voorzien en uit al hare macht ge roepen. Luister naar hare eigen woor den. Wij zouden wel eerstdaags uit alle onze kracht een boeren-oorlog kunnen uitroepen. Wij rekenen meer dan ooit op het geloof der Belgen, op de kracht- dadigheid en rechtschapenheid van het Belgische gevoelen, om de ha- telijke en oneerlijke staatkunde, die wij te lang reeds verdragen, ^chter- 3 uit te slaan, en uit het land te ver- drijven. Indien deze hoop nochtans bedrogenwerd indien, door een s dezer schielijke wendingen, waar- 3 van den tegenwoordigen tijd reeds 3 zooveel voorbeelden oplevert, en 3 die onze vijanden door alle slechte 3 middelen zoeken te bewerken, de 3 (.'euzen er in zouden gelukken, om 3 hunne heerschappij staande te hou- 3 den en te versterken, dan zouden 3 wij zien wat ons te doen staat en 3 wij zouden geen enkel der herinne- ringen verstooten, ons door de 3 Kempische boeren, endoordeman- 3 nen van het heldhaftige Vendée na gelaten. 3 De eenen zoowel als de anderen hebben gevochten pro arts et focis. 3 Wij zullen ons die spreuk gedenken, 3 en moesten wij het op een ander 3 vaandel dan op den titel van ons blad zetten, wij, voor wat ons be- 3 treft, zouden niet aarzelen. 8 Zulke taal zou schandelijk zijn zoo de burgers zich in dien zin uitlieten, doch hoeveel snooder, hoeveel schan- lijker is het niet wanneer zulke woor den, uit de ppn der klerikalen, zeggen wij het maar rechtuit, uit de zinneloo- zen herssens der geestelijken vloeit. Het is genoeg gekend dat, de Cour rier de Bruxelles bijua uitsluitend door priesters is opgesteld. Laat ons daarom niet nalaten op beide ooren te slapen en gerust zijn. De tijd is voorbij dat de gemoederen door de hevige preken en dagblad-ar tikelen der geestelijken verontrust worden, De geleerdheid is in het menschdom gedrongen. Wij hebben het gezien tijdens depredikatien tegen de schoolwet, hoe schokschouderend die sermoenen onthaald werden, hoe het volk moede van altijd hetzelfde gezaag, in plaats van het Evangelie, en de zalvende woorden van Christus van den predikstoel te aanhooren, de kerken verlieten, en de pastoor niet, eenige verkwezelde zielen alleen liet. Uw aardsch rijk is ten einde, Heeren, en het oogenblik gekomen, dat de woorden van den Opperrechter zullen waarheid zijn. Hij zegde immers Mijn rijk is van deze wereld niet. T DE SCHOOLSTATISTIEK. De groote schoolstatistiek der kle- ricale belhamels,"zoo trotsch door de klerikale gazetten veropenbaard, met den stempel van M. Malou bekrach tigt is bezig met zoo bliksems in dui gen te vallen dat er weldra niets meer zal van overblijven dan wat schande voor de godvruchtige opstellers. Wij hebben reeds de veropenbaring van den schoolmeester van Ouden burg medegedeeld nu geven wij nog eenige cijfers, uit de zitting der Kamers van 22 dezer getrokken. Voor Kortrijk had den clericalen M. Tack maar 515 leerlingen te wei nig opgegeven voor de gemeente scholen en den niet minder welden- kenden heer Van Wambeke deed, voor Aalst, maar de geringe missing van 1.115 kinderen ten nadeele, na tuurlijk, der officicieële scholen. M. Van FAimbeeck voegde er bij dat hij nu op deze cijfers niet wilde aan dringen daar het schoolenkwest wel dra de zaak zoo nauwkeurig en volle dig opgehelderd hebben. M. Crombez op zijne beurt, zegde aan -M. Malou, dat hij op 1 december, maar 1225 leerlingen in de Doornik- sch'e scholen rekende, terwijl de be volking op dezen datum 1562 beliep. Al weer een klein verschil van 25 per cent ten voordeele dér kakscholen. Voor de kindergaarden is de misre kening nog grooter, daar M. Malou maar 1060 ingeschrevene aan die scholen toekent terwijl dit getal 1700 bedraagt. M Neujan sprak van de provincie Luik M Malou telt daar 51,768 kin deren in de gemeentescholen, terwijl deze door 70.255 kinderen zijn be zocht Nog een verschil van 85 per honderd. Voor de kindergaarden is de misrekening maar van 33 per cent. M. Willequet kwam oak wat schoons veropenbaren aangaande de clericale statistiek van Gent. Deze kent aan de gemeentescholen maar 8060 leerlingen toe en het is sinds verleden jaar officieel bestat.igt dat de ze bevolking 14-512 beloopt. Als men van alle de scholen eene rechtzinnige statistiek zal opgestelt hebben moet men zich nog op andere verwonderingen verwachten. Toch brave en rechtzinnige lieden, die clericalen 't Zijn immers toch maar leugens om beterswil. IIOSANA 'T IS JUB1LÉ Meer dan eens hebben wij gezegd, dat de priesters met eenen Ju- bilé zouden voor den dag komen, na dat ze alles in rep en roer gezet heb- ben en t is ook zoo. De heilige Va der komt er ons eenen aan te kondi gen. Maar wat is dan toch, eene jubilé, zal men vragen Wel, vriend lezer, dat is zoo een ding, waar men altijd mee afkomt, als de priesters door hun slecht gedrag, door hun heb- en heer- zucht vele geloovigen uit den winkel, die zij religie heefen, gestooten heb ben. om ze weer terug te kunnen krij gen. Tot hiertoe heeft men met dat ding nog al wel gelukt, omdat men goede instrumenten had, om het volk schrik aan te jagen. De twee grootste dier werktuigen zijn zeker de hel en het vagevuur. Deze zijn op een paar jaren, zoodanig door het overvloedig gebruik versleten, dat iedereen, die een grein tje verstand bezit, de schouders op haalt, en in eenen schaterlach uit berst, wanneer men hem daarmede nog wil bedreigen. Daarbij gevoegd de slechte redenen, waarom men verscheidene personen uit de kerk gejaagd heeft, doen ons voorzien, dat men dezen keer zoo ge makkelijk niet zal gelukken als op voorgaande keeren. Maar zal men ons zpggen, de pas- stoors zijn geleerde mannen, zij zul len het volk weer tot zich kunnen trekken met overtuiging en bewijsre denen zonder schrikaanjaging Neen, lezer, dat kunnen ze niet; de zaak, die zij moeten verdedigen, is eene slechte zaak; en daarbij de pries ters zijn geene mannen van overtui ging meer, die het geluk en het wel zijn van het volk behartigen. Al wat onze geestelijkheid nog beoogt is weelde, eigen welzijn en heerschap pij over alles. Zoo worden ze heden in de seminarien, naar de leering van den hoogmoedigen Ignacius van Loy ola opgebracht, en zonder schrikin- strumenten, die den geest uitdooven, zijn ze niets meer of kunnen ze niets meer verrichten. Wij voorzien dus eene volkomene mislukking in den aanstaanden Jubilé! Krijgt men hier en daar al een schaap terug, dat met geweld uit den stal verdwenen is, de meeste zullen zich wel wachten van onder den ijzeren herderstaf nog te willen bukken, en let wel op, die, welke niet meer terug zullen keeren, waren de beste scha pen Wel zal de geestelijkheid met den H. Vader te roepen hebben Beminde Broeders en Zonen. De strijdende kerk van Jesus- Christus, die het beste in staat is om geluk en vrede onder de men- schen te brengen, is zoo hard be ft proefd, door het ongeluk des tijds dat zij iederen dag overvallen wordt door nieuwe onweders, die gelijk staan met die, welke eens de schuit van Jesus-Christus en zijne leerlin- aanvielen, op het meer van Geneza- reth. 3 Het klaarziende volk zal hun vra gen Maar wie heeft de tegenwoordi- geonweders voortgebracht? A'ie hoett. de onheilen van onzen tijd, waaron der de kerk «ebogen gaat, doen ont staan Is het de paus zelve niet Zijn het niet de bisschoppen, zijn het niet de priesters, die met hunnen verwaanden hoogmoed dachten, dat ze nog met geweld het volk konden doen bukken onder hunne zware krossen, statiën en wijwaterkwis- pels Zijt gij het zelf niet, die al die onweders gezaaid hebt En nu dat ge met al uw geweld, uwe onweders, zooals gij dat heet, niet gelukt hebt, nu komt ge zeggen, dat uwe schuit gevaar loopt. Nu komt ge degenen die [gij met uwe onweders had willen verbrijzelen op nieuw tot u roepen Neen, duizendmaal neen zal u het volk toeroepen wij zijn onder uwen geeselenden arm ontsnapt, en wij zul- OORUÏT

Vooruit | 1881 | | pagina 1