1881. Fr. 4-00 Aalst, 2 Juni. i\° 49. Fr. 4-7.'» VOOR VRIJHEID WAARHEID EN RECHT. 's jaars voor de stad. 15,nen den drukregel, aankondigingen VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale del'uhlicité Etrangère G. L. Daube ét C'"\ Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc HET VERSCHIL. De heilige dagbladen stippen eenige gevallen aan, van veroordeelde onder wijzers vooFaanslagen op de zuiver heid en de zeden. Wij, van onzen kant, zullen niet aarzelen van die vuillappen te schand vlekken. Maar, wat ook zeker is, is dat zij aanstonds werden afgesteld, dat het officieel onderwijs voor hen al tijd ontzegd is, omdat men er geene plaats kan verkrijgen dan voorzien van een bewijsbrief van zedelijkheid in regel, terwijl men in het congrega- nistisch onderwijs, zooals het reeds dikwijls bewezen is, en onlangs nog met een der veroordeelden van Ronse, slechts over de grenzen te vluchten heeft, of eene veroordeeling te boeten, om aanstonds eene plaats in eene andere school te bekomen. Er is zelf meer een priester die zich in zulken toestand bevindt, kan eene pastorij verkrijgen, mag de mis lezen, tusschen zijne gevlekken, vin gers de gewijde hostie houden, het goddelijk lichaam van onzen Heer J. C, behandelen en met zijne be smeurde lippen uit den kelk drinken, gevult met het bloed van liet vlekke- looze lam Dat is gezien geweest men heeft zelf in de kamer een ontwerp van wet moeten voorstellen, opdat zulk schan deloosfeit niet meer gebeuren. Doch zegt ons waar het negen tien den der mannen uit voorkomen die de officieele scholen verpesten Is het niet uit de, een of andere congregatieschool, dat zij het venijn getrokken hebben is het niet daar, dat men hen de ondeugd aangeleerd heeft, welke de tribunalen geroepen waren te straffen Dat men de processtukken der offi cieele onderwijzers vergelijke met die der broerkens Dat men de scliaar- sche schandvlekken der officieele onderwijzeressen met de gemeene schandelijkheden vergelijke, die, se dert de verwij derste tij den, tot op onze dagen de menigvuldige vrouwen-kloos ters bezoedeld hebben; En bseft men de misdrijven der Pauzin Joanna vergeten 1 Die NANA van vroegere eeuwen, die op den Pauselijkenstoel van Petrus zetelde en de driedubbele kroon be zoedelde. En wie smoorde de fijne cigaren en dronk den beerlijken wijn, welke men onlangs, ter oorzake van bankbreuk, openbaar verkocht in een vrouwen kloosters der omstreken van Brussel. En wat gebeurde tusschen die twee tijdstippen in de vereenigingen tegen de natuur, en welke zedeleer heeft men aan de jonge meisjes ingeplant, die door hunne bezorgde moeders, aan die opvoeders, waren toever trouwd De klerikale dagbladen hebben, als altijd, tot de roekeloosheid hunnen toevlucht genomen, door in de vuilig heden der Broerkens te roeren. Hun ne schaamtelooeheid grenst het zin- jielooze. Dat zij zich bedaren De Broerkens hebben nog niet besloten een einde te stellen aan hunue PEUTER daden. Wacht maar Een terugblik om te eindigen. Waarom verdedigen de klerikale met zulk geweld hunne scholen, hunne gestichten, in een woord hun ne Werken Is het omdat zij goed zijn Is het om den Hemel te winnen Neen het is omdat zij winstge vend zijn, het is om geld te winnen. Wee den vermetele die aan hun nen winkel durft raken, die slechts genoeg bezield is om een gedeelte hunner winsten te snoeien. Brr wal vervloeking Aan alles mag men komen, behalve aan hun goud want dat is hun en kele God. Dien van het Evangelie is volstrekt niets voor hen. Een eenvoudige boerenjongen heeft het immers gezegd Zonder den duivel kan de pastoor niet leven. De duivel luister naar al hunne sermoenen, de duivel dat is.... 't geld WAAROM DE KLOOSTERSCHOLEN NIET ALS ZEDELIJKE SCHOLEN MOGEN AANZIEN WORDEN De clericale dagbladschrijver heb- hen na veel gezocht en lang gewacht te hebben en half dozijn officieele sclioomeesters gevonden die voor hunne ontucht of slecht gedrag eene welverdiende straf vooi de rechtbank bekwamen. Welnu, roepen die brave sussen, zoohaast een broederken wat mis- d peuterd, zoohaast een brave priester onder de valsche beschuldigingen der geuzen bezwijkt staat gij. libe- ralen, allen te gelijk te schreeuwen en te huilen. Gij ziet nu wel dat er on- der de officieele schoolmeesters tal- rijke slechte kerels zijn die de kin- deren onzedig maken.» Zoetjes aan, suskens, zoo gij wilt zullen wij eens afrekenen, den eersten dag den besten. Gij zult al de officieele schoolmees ter opnemen die door het gerecht werden gestraft. Wij zullen alle de geestelijke en broederlijke goede wer ken mededeelen, er naastzettende, alle degene die eene melding in uwe bladeren waardig werden. Voor hetgeen ons betreft, wij vin den de feiten ten' laste van klooster lingen en andere geestelijken zoo menigvuldig dat het ons begint te walgen alle die vuiligheden op te ne men. Nogtans om de kribbelaars van 't Vaderland en van de klerikale gazetten den mond wat te stoppen, zijn wij somtijds toch verplicht zulks te doen. Maar, ondertusschen dat onze te genstrevers bovengemelde uitdaging aanemen, willen wij eens onze rede nen zeggen waarom een sussenschool niet als zedebjk mag aanzien worden en waarom bet officieel onderwijs waarborgen oplevert die 's ouders vertrouwen verrechtveerdigen De kloosterlingen zijn doorgaans on geleerde menschen, die in gevorder den ouderdom dien slaat aannemen en 't onderwijs verkiezen in plaats van bij de schoenlappers tafel te blij ven werken of vlas te zwingelen zooals het proces der broederkens van Ronse het ons deed kennen. Zonder voldoende opvoeding en ge leerdheid, door luiardij alleen bewo gen, nemen zij niei alleenlijk een vak aan waarvoor zij niet bereidt zijn, maarzij zeggennog vaarwel aan alle de wereldlijke voldoeningen waar onze natuur naar streeft vriendschap en liefde, die om zoo te zeggen den hef boom uitmaken die liet menschdom tot eene altijd voordurende ontwikke ling drijft, mogen voor hun niet meer bestaan. Nemen wij aan, dat alle diebolof- ten van armoede, zedelijkheid enz. enz., als hecht mogen worden aanzien en dat het verdienstelijk zi) zich te gen de wetten, door God zeiver voor gesteld, te verzetten. Maar zoo die beloften niet gehou den worden, zoo men de driften den toom geeft op eene wijze die in tegen strijdigheid is met de nattuurlijke wetten waar van wij zoo even spra ken, worden die verbrekingen aan de •plichtige overtreders ten kwade gere kend door hen die de belijdenis ont vangen hebben Neen. x\ orden die overtreders der zede lijke en maatschappelijke wetten aan de rechtbanken overgeleverd Neen. Worden de onderwijzers met God die verscheidene geslachten gansch bederven van hun ambt afgezet Neen. Worden zij er ten minsten voor berispt 1 Neen. Doet men hun verbod in het toe komende hun vuig gedrag te vervor deren Neen neen neen In alle de stichten waar het ge recht onderzoekingen deed vond men plichtige, dikwerf in menigte. Het geen te Sint Huibrecht, te Namen en elders in de verbeteringsliuizen voor jonge kwaaddoeners, door de broe ders werd verricht is afschuwelijk en zou hier niet kunnen verhaald worden. En wanneer de geestelijke overheid die feiten kent zeg ze niets Ronse heeft het genoegzaam bewezen dit ging mij niet aan, zegt de biechtvader der broederkens, en deze, op laste van eenige paternosters of litaniea te bidden, dreven hunnen handel maar altijd voort. Geene beschuldiging, geene aan klaging, geene afschaffing, niets is voor de broederkens te vreezen. Zij gaan maar altijd rustig voort zoolang de burgerlijke overheid er niet tus schen komt zelfs wanneer 't een of 't ander liberaal blad op de over 't al gemeen gekende feiten zinsp eeld, dan zijn die broerkens verontwaardigt, ze sleuren den gazetschrijver voor de rechtbank, eischen schadeloosstelling en schreeuwen alsof ze onlioozele slachtoffers der geuzen vervolging waren. Maar als de zaak te grof wordt, zoo als te Ronse, dan zou men denken dat die mannen door hunne oversten afgedankt worden. Ja, ja, de zaak der Goed Werken van Ronse heeft ons dit bewezen. De broederkens, ten getalle van 22, werden allen min of meer plichtig be vonden, sommige aan vuile zaken, andere aan gruwelijke mishandelin gen. En den bisschop van Gent, door de bekentenissen der plichtigen zelf al lerbeste ingelicht, schafte zeker het klooster af Om de bliksem niet, zijne door luchtige hoogwaardigheid bevredigde zich met de kostskhool af te schaffen: de broederkens, hoe vuil ook, ble- —5 -^>£5C?*ES— i

Vooruit | 1881 | | pagina 1