1881. Fr. 4-00 Aalst, 0 Juni. n° r»o. Fr. 4-73 VOOR VRIJHEID WAASHEID EK RECHT. 's jaars voor de stad 15men den drukregel, aankondigingen VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C!o. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etö, TE OVERWEGEN. Men klaagt putten in den grond over den rampzaligen toestand van landbouw en kleine neringen. i !e cle- ricale gazetten kunnen niet zwijgen "zoo zeer treft hun het nederig be staan der arbeiders en buitenlieden. Doch als men hen vraagt waaraan zulks moet toegeëigent worden, dan komen zij "met hunnen gewonen flau- wen zeever af en 't is natuurlijk de schuld der liberalen. Maar waarvan er nooit geene kwes tie is in de zoogezegde weldenkende gazetten, dat zijn de hooge pachten door de clericale landbezitters opge legd, de menigvuldige contributiën van allen aard, zooals, schoolpenning St-Pieierspenning, universiteitsgeld, enz., enz., die bijzonderlijk, te be ginnen van het doopsel tot de bejo^- fenis den on gelukkigen werkman en boer belasten. En wat dragen de kloosters al niet mede Is het niet ten nadeele der andere menschen dat zij bestaan leven zij niet op onzen rug gelijk de rupsen op onze hofplanten Oefenen zij niet allerhande stielen uit en wer ken zij niet onder den loon En dit is zeker alles niet. Wij we ten hoegenaamd niet tot hoeveel de geheime giften aan de bijgelovig heid der bevende zieltjes ontfutselt bedragen dit moet ontzaglijk zijn. Hebben wij niet gezien dat de ge heime fondsen ter beschikking ge steld van het bisdom van Doornik leen, millioenen bedroegen en zeker in Henegauwen niet dat de bij- geloovige mildadigheid het drukste afdopt. En overwegen wij dat ieder klooster, iederen pastor en onderpas toor nog afzonderlijke giften ontvangt. Maar laten wij dit alles onverlet hetgeen officiéél bestatigt wordt is reeds voldoende om te bewijzen hoe de doode hand, zich als een olievlek voortdurend uitbreid en alles tracht in zwart goed te veranderen. De algemeene statistiek voor Bel gië meldt dat in 1789, ons land 601 kloosters bezat, bevolkt door 12,000 inonnikken en nonnen. Deze weer hielden alsdan het grootste gedeelte der onroerende goederen en de kloos ters waren lusthoven waar het zweet der landbouwers in slemperijen werd verteerd. Maria Theresia had zich alreeds te- pen de geldinzamelingen en testamen ten] acht der papen streng verzetook had zij wetten uitgegeven om te belet ten dat men den rijke slachtoffers te vroegtijdig en onbewust de kloostei- lijke beloftens deed aannemen. Maar dit kon al niet helpen en de tegenkan ting die dezoo wijze hervormingen van keizer Josef II hier ontmoette, had geen ander oorzaak, in den grond, dan de schrik die de kloosterlingen en andere papen beving, voor al wat een rechtzinnig en navorschend be stuur moest te weeg brengen. De fransche revolutie alleen kon de papenplaag doen verdwijnen uitge nomen eenige vrouwenkloosters wiens bevolking zich aan het onderwijs of" die ziekenverpleging wijde, werden alle die stichten afgeschaft. ons maar zelden liet oor treft, en dat men nooit moet denken* er nog iets van terug te zien. al- 't is Maar zoohaast was de vrijheidsuur van 1830 niet geslagen of van alle kanten, uit alle streken kwamen pa pen van allerhande soort, naam, kleur en geslacht toegesneld om op nieuw bezit te nemen van die onuitputbare melkkoie die men liet katholiek Bel- gie noemt. Ze begonnen op nieuw hunnen vo- rigen handel en wandel, zoodanig dat het ongediert der papen in 1886 re eds 1,322 nesten bezat 't is te zeggen't dubbel van in 1789 met eene bevolking van 18,196 klooster lingen. Van 1831 tot 1851 hebben de gods dienstige stichten jaarlijksch voor 801,534 franken 44 centiemen door het gouvernement erkende mildadig- heden ontvangen. Vanl85) tot 1860 jaarlijksch 794, 873 franken 59 centiemen. Van 1861 tot 1875 jaarlijksch een miljoen 116 duizend. 713 franken 96 cent. Het eerste jaar dat M. Delantsheere minister was, in 1873, beliepen de mildadigheden 1 MILJOEN 977 DUI ZEND FRS. Daar is de plaag van ons land, daar is den echel die de armoede van een ieder bewerkt. Hetgeen wij hierboven aanhalen betrefi. geenzins de 6 MILLIOEN dat de geestelijkheid jaarlijksch uit de staatskas trekt, nog de menigvuldige toelagen door steden en gemeenten toegekent, noch de bedekte giften van TOEZICHT OVER DE BIJZONDERE SCHOLEN. Eerloosheden zonder naam, onlangs in eene broerkensscbool gepleegd, hebben nog eens de openbare aan dacht gevestigd op die nesten van ze deloosheid. Overgroot, en niet zon der reden was de opschudding door de rechterlijke ontdekkingen te weeg gebracht. Sedert zijn de pliclitigen veroordeeld geworden gestraft doch nié^want de meesten onder hen had den bij tijds het hazenpad gekozen; zij waren natuurlijk gelijk schier al toos in dergelijke gevallen, naar het het gerecht hen vermocht te vatten. Daarmede was 't al onnoozele zielen bleven bezoedeld, en de beruchte zaak van Ronse was afgeloopen, en.... vergeten. Vergeten, ja, ongelooflijk genoeg voor velen die zielenlast dragen, vergeten voor vele ouders, diedaarom niettemin hun teergeliefd kreost aan de goede zórgen van de goide broerkens, die vrienden der jeiqd zullerï blijven toevertrouwen. He kwaad van de verpeste broerkens- sciolen blijft voorturén, en nog wel zoider hoop van beternis. s er dan niets te doen om het ge- duig vernieuwen van zulke .erge fei te te keer te gaan Is het geen tijd. dj de wetgever tusschenkome De hogste maatschappelijke belangen stan op het spel, want wie de jeugd bfierft, brengt rechtstreeks de maat- saappij ten onder. Als voogd der zakken overigens is de Staat de na- Urlijke beschermer der kindsheid. Om ons heden bij eenen eersten aatregel te houden, welke, naar 011- j meenig, diehde genomen, waarom lijven altoos de bijzondere, scholen oor de rechterlijke overheid geslo- en Waarom mag nooit het hoofd allen aard neen, 'tzijn uitsluitelijk de der politie daar binnen dringen? Ver- fondatien en andere instellingen die scheen daar op tijd eens een man der niet kunnen verkregen worden dan wet, zijne tegenwoordigheid ware met de toestemming van het hoogei eene verwittiging en een teugel voor zoo men wil, binnen de muren van het heilig gesticht eenen Procureur des Konings geleid, die oogen had om te zien en ooren om te hooren De rechterlijke overheid hoefde het recht te bezitten, om de bijzondere scholen te bezoeken, en wat er omgaat gade te slaan. 't Is waar, de clericalan, altijd zoo zeer om de stipte naleving onze Grond wet bekommerd, zullen ons ongetwij feld opwerpen, dat de wet, die eenig toezicht over de bijzondere scholen zou instellen, ongrondwettelijk zou wezen. Het onderwijs, zegt men, is vrij de Grondwet, in haar artikel 17, verbiedt enkel voorbehoeden den maatregel tegen het bijzonder onder wijs genomen. De opwerping, hoe behendig ook, komt ons weinig ernestig voor. Het onderwijs is, ja, vrij alle voorko mende maatregelen tegen het onder wijs te verstaan. Moest men de cleri- kale uitlegging van sommige artikelen onzer Grondwet aannemen men weet wat al ongerijmd en onmogelijkheden in ons Cliater zouden te vinden zijn. Gelukkiglijk is de ware uitleggingvan de jezuietische nog al verschillig. bestuur. Denke men maar na wat op eenig jaren de macht der kloosters mo< worden daar zij voortdurend zuil aanzienlijke rijkdommen binnen sic ken, want de papenboedel is in e afgrond zoo oneindig diep dat het r luid van hetgeen op den boden de eenen, eene bescherming voor de anderen. Wat het toezicht der geeste lijke overheden geldt, is genoegzaam gebleken. Hoe lang nog zou le Ronse het opvoedingsstelsel daar in voege, onder liet vaderlijk gezag van Mon seigneur, vooitgeduurd hebben, had niet het toeval of de, Voorzienigheid, Wat is vrijheid van onderwijs Vrijheid van onderwijs veronderstelt dat welke leerlingen ook, zonder vooraafgande toelating der overheid alsook zonder latere goedkeuring of bemoeing van harentwege, vrij en onbelemmerd mogen onderwezen worden, en dat nog wel volgens zul ke leerwijze als den onderwijzer ge lieven zal De grondstellingen in. eene school aangeleerd mogen dan, van het oogpunt van wetenschap of zedeleer, min of meer valsch of gevaarlijk we zen ;de wijze van de kinderen te on derrichten en op te leiden moge met de ware beginsels der opvoedingsleer alof niet strooken:zeker is het, dat de wet gever onbevoegd is 0111 tusschen te komen, zoolang de onderwijzer niet onder toepassing valt der straf wetten. Zoo zou de schoolmeester strafbaar wordengelijk ook, bij voorbeeld, de gazetschrijver die het zelfde doen zou moest hij op kwaadaardige wijze de verplichtende kracht der wetten aanvallen, of rechtsstreeks uitlokken om er niet aan te gehoorzamen. Vrijheid van leer, vrijheid van methode die woor den bevatten, denken wij heel de vrij heid van onderwijs. Elke wet dan, welke eenig toezicht over het bijzon der onderwijs zou invoeren, onder OORUIT raEsaarnnzH L1 oaöto- VJ>'i i'oii.hen p.p.r

Vooruit | 1881 | | pagina 1