1881. Fr. 4-00 Aalst, 16 Juni. iV 51. Fr. 4-75 VOOE JHEÏD EID E 's jaars voor de stad. 15mBn den drukregel, aankondigiogen VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C". Paris, Londres, Frankfort s. M.Berlin, Vienne, Zurich etc REPARATION JUDICIAIRE. Le tribunal de première instance séant a Termonde, arrondissement Judiciaire de la province de la Flan- dre Oriëntale, première chambre, a rendu lejugement suivant En cause de Rodolphe Eeman, avo- cat et conseiller communal a Alost, représenté par Maitre Oscar Schelle- kens, avoué licencié a Termonde, de in an deur. Cootre Monsieur Frangois De Wolf, imprimeur, Alost, défendeur repré senté par Maitre Eyerman, avoué li cencié a Termonde. Sur qooi le tribunal, le ministère public entendu en son avis, rendit, après avoir tenu la cause en délibéré le jugement suivant Oui les parties en leurs moyens et conclusions. Vu les pieces du procés. Attendu que le défendeur a publié dans le numéro seize de son journal le Vooruit, paru a Alost le sept Octo- bre mil huit cent quatre vingt, sous titre «Het schoolenkwest un long ar ticle oü l'on trouve entre autres le passage suivant Dat M. Eeman gemeenteraadslid, achter die heeren «(volksvertegenwoordigers ahou ge- roepen heeft, dit zal ook niet waar zijn die heer is immers te goed op- gebracht om zich te gedragen als eenen bleekershond, hij zoowel als Mijnheer de Burgemeester is im- mers voor de rust Attendu que le défendeur dénie d'avoir porté dans ces lignes contre le demandeur l'accusation précise dont celui-ci se plaint, mais qu'il n'y a pas lieu de tenir compte de cette dénéga- tion, tout le monde connaissant la fi gure de rhétorique appelée ironie ou contre verité que le défendeur a em ployee selon le précepte, pour donner plus de force a sa pensée et mieux pénétrer dans l'esprit de ses lecteurs. Attendu que l'imputation d'avoir outragé d'une fagon grossière les mem bres de la commission d'enquête était de nature a causer au demandeur un dommage moral et matériel considé- rable, d'autant plus que c'est le défen deur qui le premier a imprimé la ca- lomnie que toutefois, heureusement pour lui, les circonstances sont venues singulièrement atténuer les consé- quences que l'article devait avoir fat ten tion du public ayant été absorbée toute entière par les attaques violen- tes parues trois jours après dans un autre journal libéral d'Alost Het Ver bond attendu que le dommage maté riel peut ètre considéré comme nul et que le dommage moral sera réparé par une insertion du présent Juge ment dans le journal du défendeur Qu'enfin il n'est pas sufisamment prouvé que le défendeur a agi mé- chamment, pour appliquer la con- trainte par corps. Par ces motifs le tribunal, faisant droit oui en son avis conforme, Mon sieur Durutte substitut Procureur du Roi déclare le passage de l'article in- titulé «Het schoolenkwest» repro duit ci-dessus calomnieux et injuii eux pour le demandeur condamne le défendeur a ihsérer le présent Juge ment dans le premier numéro de son journal dans les mêmes caractères que le passage incriminé, a la première page et sons la rubrique Reparation Judiciairei) ce sous peine de deux cent francs a titre de dommages intéréts a défaut d'insertion dans le premier nu méro du journal a dater de cette si gnification. Déclare le demandeur non fondé en ses autres conclusions condamne le défendeur aux dépens taxés a non compris le coüt de l'expédition du présent jugement. Ainsi jugé et prononcé a l'audience publique de ce tribunal le six mai mil huit cent quatre vingt un, pre mière chambre, ou siegeaient Mes sieurs Landuyt Juge, faisant fonctions de pfésident, Angelet Juge, Martens Juge suppléant a défaut de titulaire Durutte, substitut Procureur du Roi, Bogaert Greffier adjoint (signé) Ch. Landuyt, T. Bogaert. EEN BRIEF UIT BRUSSEL. Brussel, den 9 juni 1881. Nogmaals eene hoop voor *de kleri kale partij verdwenen als damp in den zomer. Zij had op den Senaat ge rekend voor de verwerping der wet op het middelbaar onderwijs, waarbij het getal middelbare scholen verdub beld wordt en 50 middelbare scholen voor meisjes ingericht worden. De droom is nu ijdel gebleken dat eenige liberale senators de zwaheid zouden gehad hebben de wet niet te stemmen. Dat ware te schoon geweest voor de geestelijke oproermakerspar tij. Gisteren woensdag heeft de Senaat, na eene korte diskusssie, de wet het middelbaar onderwijs uit gebreidende aangenomen met 34 stemmen tegen 27 linker- tegen rechter zijde. Na door den Koning bekrachtigd te zijn, zal de wet uitgevoerd worden. Het land mag zich verheugen dat de liberale partij zoo ijverig de hand aan het werk slaat om het onderwijs der bevolking tot den hoogsten trap te voeren. Dat is de grootste eer voor Belgie, de grootste kracht van den lande voor den vooruitgang en het welzijn des volks. Vooral is de inrichting van het bur gerlijk onderwijs der meisjes van het hoogste belang Dat is de doorn, de scherpe doorn in het har t der tegen partij voor wie geene zaligheid bestaat buiten het congreganisten onderwijs der nonnen die niets van den wereld weten nog mogen kennen. Belgie wil onderwezen vrouwen en dochters hebben «lie de mannen en broeders met verstand kunnen bijstaan en on dersteunen in de moeilijkheden des levens. Te lang reeds heeft het land er ac'iters moeten wachten, en nu zal zijnen wensch verwezentlijkt worden. Bravo bravisimo De Kamer heeft het budget van bui- tenlandsche zaken gestemd, zonder spreken bijna. De oppositie heeft on derhouden, om te zeggen dat zij spijt gevoelde over het afbreken der diplo matieke betrekkingen met het Vati- kaan. Zulke troost in nood zoeken is niet kwalijk te nemen.Al bezit Brussel geen nuncius ifteer, evenmin als Bel gie een gezant bij den P»us, de we reld draait algelijk voort mij dunkt, en niemand spreekt nog een woord van den nuncius, al voorspelde de geestelijke partij ons vele ongelukken en rampen in hare goedertierend- heid die geene gelijke heeft. Een waar woord van den heer Bara, minister van justicie, deed de heer Woeste en zijne tjeefkens-metgezellen brieschen van kwaadheid. Er was kwestie van de dagorde der Kamer, de minister vroeg dat de nieuwe wet geving op de naturalisatie dinsdag zou onderzocht worden, i e lieer Woeste ribp uit dat het eene partijwet was om liberale kiezers te fabrikeeren. Daarop antwoordde de minister dat het geene partijwet was en dat in zake van kiezerslijsten de klerikale partij eene volleerde bedriegerspartij is. Dat kan niet gelochend worden. Die schandvlekking is de waarheid en moet de klerikale partij zonder eer noch vaderlandsliefde eeuwig bijblij ven. Verdiend. De verwarring is ten hoogsten ge klommen in het professorskorps en bij die studenten der hoogeschool van Leuven, die de katholieke is. Sedert de veropenbaringen der brieven van M. Perin, door Mgr. Dumont, beziet iedereen in die Unie- versiteit elkander met wantrouwig oog en zegt bij zichzelven wordt ik niet verklikt Kiss kiss Eerst was het Mgr Naméche, rector der Universiteit, die in gevaar ver keerde aan de deur gezet te worden, Nu meldt men den dreigenden toestand van M. Cartuyveis, onder rector, van wie, zegt men, de bis schoppen een vrijwillig ontslag trach ten te bekomen, die hij weigert De broeders in christi zijn in twist, erge verdeeldheid Goede God, het is dan waar dat de wereld op krukken springt Gust. DE GEESTELIJKE BUDJETTEN. Het Vertoog over den toestand van hel koninkrijk, van 1861 tot 1875, be vat eenige belangrijke documenten, betrekkelijk den toestand der geeste-' lijken in Belgie. Gedurende de jaren 1831 tot 1875 zijn 19,108 bezette»! aan de geestelijk heid of ten hunnen profijte gedaan, tot een kapitaal beloopende van 41 milioen 502, 796 fr. IFat de giften betreft die van hand tot hand zijn gegeven, die moeten wel drij maal zoo hoog beloopen. De goederen aan de godsdienstige gestichten behoore nde, hebben eene opervlakte van 27,335, hectaren 44 aren 15 centiaren, een kapitaal voor stellende van 172,165,000 fr. Als men nu rekening houdt van de mobilaire waarden en de actiën die zij bezitten, dan mag men gerust de fortuin der geestelijken van alle slach op 700 milioen schatten. Behalve die groote fortuinen ontvangt de katholieke geestelijkheid jaarlij k- sche subsidièn van het gouvernement, de provinciën en de gemeenten. Wij vinden daarover omstandige bijzon derheden in de officiële documenten. De opsomming daarvan is zeer stichtend. Volgens het Vertoog in kwestie, hebben van 1861 tot 1875 de provin ciën voor 7,755,964 fr., en de staat voor 11,033,214,18 in alles f-.37,906, 098 41 bijgedragen. Sinds 1876, zijn de jaarlijksche sub sidien met 187,250fr. vermeerderd dus onder het liberaal ministerie en nochtans klagen de klerikalen dat zij vervolgd worden. Iedereen wenscht alzoo eene ver ging te mogen ondergaan. De jaarwedden der geestelijken, die in 1832 tot fr. 2, 571,027 beliep, zijn voor 1882, in hetbudjetvan M. Bara op 5,396,400 franks geschat. Zoodat het budjet dier ongelukkige vervolg den de helft vermeerderd is. Het is nog niet al. De geestelijkheid bekomt nog schadeloosstelllingen van de kerkfabrieken en van de gemeente raden.Die subsidiën beliepen in 1879 fr. 1,161,211, in 1880 1,110,112,60 UIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1