1881. Aalst, 11 Augustus. iv m. Fr». 4-00 Fa. 4-7» VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT 1 'sjaarsvoor de stad. 5mc" den drukregel ikondigingen VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. ftc ÊlMHinemerdsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiter des Woensdags voor 0 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et Ci0. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc de redactie aan hare lezers. Eerste goed nieuws Wij trachten op alle mogelijke wijze onze geeerde lezers te vergenoegen en tot nut te strekken. W ij deelen heden in ons verschillicj nieuws, de opening mede der nieuwe spoorlijn van Aalst op Antwerpen alsook dë vertrekuren der treinen. Wij zullen deze mededeeling tweeachtereenvol- gende weken afkondigen opdat ieder een er nota kunne van nemen. Tweede goed nieuws. Onze redactie zal in 't kort eenen prijskamp uitschrijven voor een let terkundig werk, dat wij aan al onze abonnenten als premie zullen geven en dat men nergens anders in den boekhandel zal kunnen verkrijgen. Verscheidene onzer bijzonderste liberale familien ondersteunen onze pogingen en doen al wat in hunne mach' is om ons blad te verspreiden. Op onze be^nt willen wij dankbaar zijn en beloven wij onze lezers te zul len voldoen zooveel wij kunnen. OPGELET Verleden week is de Kamer weder bijeengekomen voor eenige dagen, met liet doel de kredieten te stemmen voor groote openbare werken, deze kredieten bedragen 46 millioen en zijn over het geheele land verdeeld. Iedereen brengt hulde aan de werk zaamheid van het liberaal ministerie dat piet achteruitwijkt de grootste op offeringen te doen voor het algemeen welzijn. Verleden winter heeft het land veel schade geleden door de overstroomingen en 't is om aan der gelijke rampen paal en perk te stellen dat meestal de kredieten gevraagd zijn. Dat is wijzelijk handelen, geheel in voordeele van den landbouw die door den overvloed van water zwaar gele den heeft. Dit bewijst ten klaarsten met welke goede geyoelens get libe raal gouvernement bezield is voor de landelijke bevolking, dat het niet op houdt den landbouw met alle moge lijke voordeelen te begunstigen ter wijl de klerikale partij eene ware zuigplant is die gestadig de boeren pluimt en den laatsten duit afperst. Dat de klerikalen kunnen aardig zijn, veel leven maken en eindigen met alles goed te keuren, bewijst het volgende Woensdag, was de wet in de Kamer in discussie, waarbij de kiesrechten verleend worden aan de natuurlijke kinderen, geboren op bel- gischen grond, van onbedende ou- ders.Uoor Deugnieterijen der klerika le partij te Antwerpen, was de aan bieding der wet noodig geworden. M. Cooremans randde de nieuwe wetgeving lievig aan, noemde ze schandalig, eene partij wet. Hij denkt zeker dat de heilige re presentanten er als een man tegen stemden O o wat bedriegt gij u. Het was leven maken om niets een vat dat meest bomt heeft minst in. Wat zottekensmisdag. De wet werd met algemeene stemmen goedge keurd Wel zeker em bewijs dat zij rechtvaardig en goed is. Dit zij gezegd tereerevan M. Rara, onze uitsteken- minister van justicie en tot, schan de der klerikale hansworsten. Verleden donderdag heeft de Kamer de kredieten voor openbare werken gestemd, met de meerderheid van 75 stemmen tegen 2 en 2 onthoudingen. Een oogenblik lachten de klerika len in den vuist, ziehier waarom. Aan liet krediet voor de normaalscholen vroegen zij de stemming bij naarn- oproeping. Bij de optelling kwam men tot den uitslag 41 tot 41. Dus was het kre diet verworpen De klerikale repre- santanten dansien alskermisduivels Maar de vreugde duurde maar 'nen oogenblik er hadden 83 leden aan de stemming deelgenomen en het ar tikel was met 42 stemmen tegen 41 aanvaard En toen keken de tjeekensrepre- santen als uilen op kluiten zoo blij de als zij eerst waren, zoo neêrslach- tig zaten zij daar nu. Farceurs va In deze drij dagen heeft de Kamer een groot getal wetsontwerpen ge stemd en is donderdag onbepaald uiteengegaan. tusscheugeplaatste personen duit, en in het huidige geval zou de kerkfa briek de plaats innemen voor iets dat de wet geen bestaan toekent. De gift.eener kapel weigeren Wat zullen de klerikale gazetten donderen en lawijt houden. L ts stichten en dan weggeven om het onderhoud en voor bestaan ten koste van anderen te leg gen, dat is een der duizende knepen van welke de geestelijke partij met voorliefde altijd gebruik gemaakt heeft. Dat is de afgeschafte doode hand ten profijte der geestelijkheid weder invoeren. Op die wijze zouden ook de kloosters een wettelijk be staan kunnen lierlangen. En daarme de was het vroeger klerikaal ministe rie reeds begonnen, maar werd in haar onderduims werk deerlijk on derbroken iii 1878. De liberalen zijn nu aan 't roer niet om de kleine affairkens der pastoors te doen. Ter contrarie. Ik vind verleden donderdag in den Moniteur een koniklijk besluit dat on getwijfeld een vloed klerikale scheld woorden over den minister van justi cie zal doen vloeien. Een zestal jufvrouwen (nonnen misschien) van Heule wilden eene ka pel aan de kerkfabriek van lleule schenken, op deze voorwaarde dat ten eeuwigen dage dekapel zou dienen en gebruikt worden volgens hare he- dendaagsche bestemming en onde- liouden ten koste der kerkfabriek. Deze gift mag de kerkfabriek niet aanvaarden de noodige bemachti ging is haar geweigerd. Versta goed dat de wet geene ONDERWIJZER MET GOD... MAAR ZONDER CENTEN. Men verhaalt ons eene droevige ge schiedenis van eenen onderwijzer met bod, uit het Walenland, die door den pastoor zijner parochie, overgehaald was en, na meer dan zes maanden dienst, nog geen centiem kon beko men. De onderwijzer in kwestie, na zich herhaalde malen tot de geestelijke overheden te hebben gewend om zijne jaarwedde te bekomen, begaf zich zekeren dag bij zijnen pastor, die, behalve eene tmede pastorij, nog vele andere profijtjes geniet. De pastor was juist bezig met een schoonen kreeft te eten, dien hij met een glas Rhijnwijn begoot De pastor, toen hij boorde waarvoor de school meester met God kwam, maakte zich kwaad en zegde, dat hij bij den schat meester van het L atholiek schoolko miteit moest gaan. De onderwijzer begaf zich des an derendaags bij den schatbewaarder. Die belangrijke persoonaadje zat in zijn bureel, omringd van twee baar- delooze klerken Om den tijd te doo- den, waren zij bezin met de litanie van den II Joannes Baptiste, den pa- troon der ongelukkige echUenooten, op te zeggen «II. Joannes-Baptiste... zegde de schatbewaarder. Bid voor ons antwoorden de twee klerken liet binnenkomen van den katho lieken onderwijzer, die bleek was en er zeer mager en kaal uitzas. deed de drie schatbewaarders ontstellen. JFat wilt gij, mijnheer vroeg de sekretaris-schatbewaarder. v\ at ik wil, zegde de arme schoolmeester, brood voor mij en mijne familie Het is reeds zes maanden dat ik op mijn geld wacht. Zes maanden dat ik op de beloften wacht d er lieèren geestelijken, die mij uit mijne goede plaats getrokken hebben om mij in eene school met God te steken. En ik zie geen rooden duit. Wat wilt gij dat ik er aan dpe Geef mij ten minste iets op re kening. Uwe kas is daar, de pastor zendt mij bij u gij hebt toch iets om mij te teven. Ik bezit geenen centiem, ant woordde de schatbewaarder. Maar waartoe dient dan die groote coffre-fort Om de menschen te doen ge- ooven dat wij geld hebben zie maar de kas is geheel ledig, zooals uwe maag en de mijne gij moet geduld hebben even als wij j> Maar waarvan leeft gij dan, heer sekretaris Van niets, om zoo te zeggen wij herinner n ons de woorden van den profeet Mathias die zegt De mensch leeft niet alleen' van brood, maar van elk woord, dat uit den mond van God komt. Het is daar om dat wij bezig waren met eene litanie op te. zeggen, toen gij binnen kwaamt, om onze ellende te verge ten, En de pastor D De pastor 1 Ja de pastor, zegde de onder- wijzer hij was bezig met kreeften te eten en Rhijnwijn te drinken. Die leest zeker maar de litanie aan het dessert, om het overige te doen teren'? Hij kon mij wel wat geld geven ik wordt moede van alzoo gedupperd te zijn. Als ik naar geld vraag, antwoordt hij mij, dat.het. een goed werk is wat ik doe dat ik mipie ziel moet redden en die der kinderen maar gaat daar eens mede bij den bakker en been houwer Van heden af geef ik mijn ontslag ik heb genoeg van het red den der zielen De onderwijzer met. God verliet daarop het bureel en des anderen - daags vond men hem verdronken in de rivier Voorbijgangers hadden den ongelukkige, langs den boord van het water gezien, al zwijmelende van flauwte. Dit liet nu aan den pastoor toe des zondags, op den predikstoel, te zeg gen, dat de hemel wel gedaan had, de gemeente van dien onderwijzer te verlossen, die een slecht voorbeeld voor de kinderen zou geweest zijn en die de gewoonte had geheel zijne jaarwedde... te verdrinken TWEE LESSEN VAN HOOGE AMBTE NAARS. Ia ons vergaande nummer deelden wij eed incident niede, hetwelk iu den pro vincialen raad van Antwerpen verwekt was door M. de hertog d'Ursel, clcricaal burgemeester van Hingene en wij meld den] hoe M. de Gouverneur, ridder l'ycke, in krachtige liewoordengen het OORUIT 7

Vooruit | 1881 | | pagina 1