1881. Aalst, I September. Fr. 4-00 Fr. 4-75 VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT O 's jaars voor de stad. aan kon dig in gen 5men den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. jaars voor heel het land. De abenncnienispr ijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C;°. Paris, Londres, Frankfort s. M., Eerlij Vienne, Zurmh^T AAN HET WERK, LIBERALEN De keus is aanstaande overal in het geheele land maakt men zich ge reed om den kieswagen op te poetsen en te versieren met blauwe en roode linten en festoenen. Suikerdjus 't zal me een leventje zijn van schelden, verwijten, lasteren en leugens vertel len om den vijandelijken wagen van den oever inden dijk te helpen. We gaan stil aan naar de kiezingen van October, die kiezingen waarop de klerikalen al hunne hoop gesteld had den. Naarmate wij dat tijdstip naderen, zien wij de hoogdravende en verze kerde taal der klerikale gazetten dalen, meer en meer vallen, Vroeger ging geene week voorbij of zij riep uit dat de liberalen, in Octo ber stellig van al de stadhuizen zouden vliegen. Zij was of liever scheen zeker van haar stuk te wezen Er was geen genade voor de libe ralen, voor die geuzen. Zij moesten en zouden overal buiten het kie zerskorps, heel de "bevolking van Vlaanderen had hen veroordeeld. Nu geen woord meer van dit alles: de professorsgazetten en hare herberg- praters houden zich op dit punt stil cn zwijgen alsof er geene kiezingen op handen waren. Hebben zij den moed opgegeven DE BANVLOEK. De banvloek is het groot wapen der Roomsche Kerk. In vroegere tijd had het de kracht gansche bevolkingen met ontsteltenis te slaan, haar in 't harnas te jagen en alle denkbare middelen te doen ge bruiken om de opheffing dier straf te bekomen. Alsdan sprak men soms voor de meest aardsche zaken den banvloek over eene stad, over eene gansche streek uitde koningen van Frankrijk verkregen er meer dan eens de uit roeping van over Vlaanderen, omdat onze voorouders niet gewillig genoeg het vreemde juk drager, wilden en er tegen opstonden bisschoppen en machtige abten slingerden mogelijks den banvloek naar allen, die zich niet gedwee volgens hunne grillen gedroe gen. 't Is waar, sinds ruimen tijd was er van dat wapen geen erg gebruik meer gemaakt geworden en wij meenden dat de Kerk goed geoordeeld had het, evenals andere verouderde straffen, niet meer in werking te brengen. Men heeft het gezegd en 't is waar: in Rome heeft men niets geleerd, 't Vooruit is er onbekend. Zijn zij gewaar geworden dat er in Oc tober voor hen niets in de Hoofdstad te verhapzakken is en dat de libera len met klank zullen herhozen wor den Of zijn zij misschien bezig in het geheim een aantal schelmerijen en schurkerijen te fabrikeeren, waarmede zij op het laatste oogenblik voor den dag zullen komen om de kiezers te misleiden Wij geloven het eene en het andere. Wij zijn van gedacht dat inderdaad de tjeefkens geene hoop hebben en dat zij, voelende niet met deftigheid en eerlijkheid te kunnen overwinnen, al les zullen aanwenden, wat laag, schandalig en oneerlijk is, om zoo de zegenpraal pogen te behalen. Alle middelen zijn bij hen goed, hoe schurkachtig die ook zijn, als zij maar hun doel bereiken. Het ein de bekroont het werk, zeggen zij, en wettigt de middelen. Uit domme heerschzucht en ambitie zouden zij steden en gemeenten in twist en tweedracht brengen,stoffen en boffen dat zij iedereen zullen rijk maken en het kieken in den pot geven, maar intusschen de burgerij dip groote werkende familie ruineeren. Maar, zij mogen het weten, de li beralen houden een wakend oog in 'tzeil zij zullen zich niet laten ver- De schoolstrijd heeft de uitzinnige ul- tramontanen tot de uitzinnigste maat regels hunnen toevlucht doen nemen, het redden der schoone ziel van 't kind, ('t niet besmeuren erbij gerekend) wettigt natuurlijk alles. 't Was waarlijk een lichtstraal van hierboven toen in 't zieke brein van ons bisschopdom het denkbeeld ont stond dat geducht wapen weèr uit zijnen schuilhoek te halen. Vóór dat eenige leek er kennis van had was 't natuurlijk door gansch het heilig leger reeds gekend dat men ge bruik ging maken van 't onfeilbare middel om in eens de overwinning te bekomen, om geuzen en ketters voor eeuwig te verpletleren en hei vrijmetselaars gouvernement ineenen oogpink te doen neèrtuimelen. Op weinige uitzonderingen na deel de het gansche priesterenheer die overtuiging en hoe anders Alles rond ons getuigt van ontwik keling, alles spreekt van vooruitgang; nieuwe tijden brengen nieuwe nood zakelijkheden en deze nieuwe eischen, nieuwe denkbeelden mede; alle landen streven naar volmaking, verbeteren hunne wetten en trachten die in over eenstemming te brengen met de ver zuchtingen der volkerenDe kerk al leen heeftzichin eenen engen kringbe- sloien ende opvoeding harer priesters rassen of onverhoeds overvallen. Ook doen wij een dringend beroep op onze vrienden. Zij mogen zich door dil stil houden der klerikalen niet laten om den tuin leiden zulks is maar schijn en bedrog Toonen de klerikalen zich opentlijk, in het pu bliek werkloos, onverschillig, des te heviger, des te hardnekkiger werken zij in het dhister. Het is derhalve de plicht onzer politieke vrienden zich ook aan den arbeid te zetten. Zij hebben met ge» maskerden te doen, en de karnaval- dasen zijn nu te lang voorbij om zich met zotte streken te laten foppen en in het zakje te steken p dat conspin ren of samenzweeren in 't stille mi haar janusmombakus afgerukt woi den. Van heden af tot den dag der kie- Zirgen moet er gewerkt worden ge^1 ne slaperigheid, geen niets doen mo gen wij meer kennen. Nacht en dag moeten de handen uit de mouwen ge stoken, de zinnen in beweging ge steld worden. Kiezing altijd kiezing, aan niets and- rs mag gedacht worden. Alleen op die voorwaarde kunnen en zullen wij er ingelukken onzen vij and te verslaan. Men vergete het niet. flus, aan het werk ONDERZOEK DER WAARDE VAN HET CATHOLIEK ONDER W IJS. Het schoolonderzoek heeft van eerst af het ongenoegen der clericale bl 'den verwekt, doch nu er kwestie is geschiedt naar den geest van vroegere eeuwen, gedurende welke zij. volgens men beweert, oppermachtig en alleen heerschend was, Onze hoogmoedige geestelijkheid herinnerde zich dien vroegrren tijd van onbepaalde heerschappij zij her innerde zich het zielelijden dat onze voorouders aangreep toen de kerke lijke ban over liep geworpen wierd zij verlustigde zich reeds op voorhand bij het noodgeschrei hunner afstam melingen zij verbeeldde zich thans nog, in deze eeuw van rede en gezond verstand, de geesten genoeg te kun nen ontstellen om onze bevolking voor haar in het stof te doen kruipen en kermend de handen te zien om hoogsteken om haar een plaatseken in dien schoonen hemel af te smee- ken, Maar helaas hoe bitter moet thans de teleurstelling wel zijn Men stelde zich vooreerst voor al- de onderwijzers van den buiten op het minste bevel van Mijnheer den pastoor, onderpastoor of coadjutor hunnen post te zien verlaten, Der scholen hunne onderwijzers ontne men en deze het werktuig, de slaaf der priesters maken, was dat geen subliem gedacht Maar zie de heeren onderwijzers van de waarde van het catholiek "om derwijs zelf te beoordeelen, nu ver zetten zij zich met alle kracht tegen de inmenging der commissie van on derzoek in Jiunne zaken zij spreken van niet minder dan van de experten aan de deur te zetten. Wat het puldiek zeggen zal van zulke handelwijze, dat dragen de cle ricale schrijvers zich niet aan zij zijn zeker van hunne lezers. Deze ge- looven wel dat de broederkens die voor eerlooze daden veroordeeld worden, slachtoffers zijn van den haat en de vervolging der vrijmetselaars, waarom zouden zij er dan aan twijfe len wanneer het catholiek onderwijs /opgehemeld wordt en verheven boven al wat in de offieieele scholen zou kunnen teweeg gebracht worden. W aarom toch zijn de klerikalen zoo bevreesd van hunne scholen te laten onderzoeken Indien hun onderwijs zoo degelijk is, dan dunkt ons dat er -geene rede kan bestaan om het be zoek der commissie te weigeren. liet zijn partijdige rechters zeggen desacristijbladen en waarom hebben de clericalen vertegenwoordi gers dan geweigerd deel te maken van de commissie van enkwest 1 zij had den zich maar bij de liberale leden te voegen, zooals het voorgesteld wierd en het onderzoek van de eene, zoowel als van de andere zijde naar ieders voldoening te richten. W elke rede, overigens, hebben zij om de rechtzinnigheid van de liberale leden der kamer te verdenken Zijn hadden het voordeel der heeren prie sters, die zendelingen van vrede en broederlijkheid, van al te nabij te hebben leeren kennen. Sedert lange jaren waren zij wel is waar met deze in goede betrekkingen gebleven, uit wendig ten minsten hadden zij zich als hunne ootmoedige dienaars gedra gen, maar zoo vele, oh zoo vele herinnerden zich die onophoudelijke onaangenaamheden,die onmatige eis- schen welke men zich te nauwernood tengenover kinderen veroorloven zou. die barsche bevelen, die echte ver volgingen, waarvan zij het voorwerp en het slachtoffer geweest zijn, en dat alleen omdat zij eenig gevoel van eigenwaarde en het besef hunner plichten hadden. Daarbij, de onderwijzers hadden ge zond verstand genoeg om overtuigd te zijn dat de nieuwe wet niets bevat, volstrekts niets dat eenigszins met godsdienst of zeden strijdig is; zij za gen klaar in dat de ingeroepen gods dienstkwestie slechts een voorwend sel is waar de priesters hunne eer- en heerschzucht achter verduiken zij wilden zich niet tot een gedwee werk tuig onzer politiekegeestelij kheid ver lagen en, daar 't moest zijn kozen zij liever den haat dan de liefkozingen der priesters. Vervolg nadien.) OORUIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1