1881. Aalst, 20 September. Fr. 4-00 Fr. 4-75 VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT. Liberalen van Aalst. Liberalen van Aalst Liberalen van Aalst, Liberalen van Aalst; 's jaars voor de stad aankon digingen 15C,uen den drukregel VOORUIT versctiijnt wekelijk s den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. Dc abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité E tnmgire G. L. Daube et C-. Paris, Londres, Frankfort s. M„ Berlin, Vienne, Zurich etc De kiezing is nakende. Wat is er reeds gedaan door U om volksgezinde en bekwame kandidaten op te zoeken Heeft iedereen zijnen plicht gekweten en met de hand op het hart mogen zeggen dat hij al gedaan heeft wat in zijne macht is om den ral onzer onbekwame en geldverspillende hokkenregeerders te bewerken hebt gij U zeiven geene verwijten te doen Hebt gij niet sedert jaren in de herberg getierd eir opgespeeld tegen de partijdige en wraakroepende akten van de jesuietcnslaven welke op liet stadhuis zetelen Hebt gij niet luid uwe onte vredenheid uitgedrukt over de onver draagzaamheid dier schijnheilige jannen welke onder den dekmantel van den godsdienst, de eenvoudige boeren en burgers misleiden Ja niet waar Wel iide tijd is daar om uwe daden met uwe luoorden te doen overeenstemmen. Watzijt gij voornemens te doen Zult gij ali laffe mannen den strijd ontloopen en uwe vijanden met u den spot laten drijven Zult gij al hetwerk,dat er door ecnige moedige mannen is verricht la ten verloren gaan Wilt gij uwe partij, die de partij van den vooruitgang is, la ten vallen? Wilt gij voor al de liberalen van gansch het land als lafaards aanzien worden en beschaamd wezen nog Aalste- naars te heeten overal gaal men den strijd aan, overal stel i n moedige mannen hel hoofd op om het juk der klerikale gemeentebesturen af te schudden men zal manmoedig strijden in bijna al de kleine steden en in bijna al de groote dorpen van ous arron dissement, en gij Liberalen van Aalst, liberalen van de hoofdplaats van hel ar rondissement, gij zoudt met de atmeii gekruist, die schoone beweging onver schillig staan afzien Dat is niet moge lijk. dat ware eene zclfmoorpvoor onze partij. vergeet allen twist onder elkander, ver geel alle moeilijkheid welke tusschen sommigen van u is opgerezen, vergeet zelfs alle familiezaken welke tusschen U eeiiig» verkoudheid hebben doen ont staan cn denkt maar op eene zaak, op de welvaart en de toekomst uwer ge- buorleslad Blijft niet onverschillig, sluimert niet in, rust niet, vooraleer de vijand van den voorspoed van ons duur baar Aalst in bet stof verslagen ligt. Ver geet bet woord nit de Romeinscbe ge schiedenis niet. TU DORS BRUTUS ET ROME EST DANS LESFERS DE SLAVEN EN KERELS IN ONS VRIJE LAND. Een voortreffelijk geschreven week blad de Volksbode van Malde- ghem', geeft een portret met de pen naar 't leven geteekend van de slaven en de kerels die wij allerwegen op onze levensbaan ontmoeten, deze schets zal m-j.t vrucht gelezèn worden, de eene knarzetandend en bij de an deren met fierheid. Oordeelt zelf en vervloekt levens de slavenleiders en de slavenmakers in ons vrije vader land Daar gaat een nederig ambachtaman met gebakten hoofde. Hij wint het brood voor vrouw en kinderen, maar ach, het brood der schande. Gelijk elke sterveling ontving hij van den Goddelijken vader het oordeel en de rede. il/aar menschelljke tyrannen hebben zijn verstand geketend en de uiting van zijn oordeel geschorst, //ij moet lijdelijk afstand doen van het vrije gedacht... of hij heeft geen brood. En daar stapt hij met den blik ten gronde, veracht van anderen, zich zelve vertoeiend en vol afschuw voor hen, wier genade hem gebiedt. In hem is de zedelijke mensch gestorven hij is een vrijwillig krankzinnige die leeft en niet meer bestaat, een logenaclnig wezen die zijn geest heeft gedood. Daar wandelt een achtbaar werk-* man, het hoofd rechtop en met kalm gelaat, Mannen vol heerschzucht en en hoovaardij hebben hem geld, werk en neering aangeboden voor zijne on dersteuning eu blinde verslaafdheid. Maar hij heeft te veel eerbied voor zichzelve, zijn hert is te edelmoedig te rechtvaardig en te groot, dan dat hij zijne overtuiging lafhartig zou ver- koopen. En daarom lijdt hij vervolging daarom wordt hij werk en broodwin ning ontroofd en moet hij worstelen tegen armoede en gebrek. Verslaafde gunstelingen noemen hem dwaas, en ontraden hem zijne handelwijze maar hij walgt van hun eerloos gedrag. Dubbel hard wil hij werken voor het karig bestaan want ja, dan houdt hij de volle heerschappij over de geestvermogens die de Schepper hem tot onderscheiding van het goede en het booze geschonken heeft, en dan is hij vrij Eerbied en bewondering voor den rechtschapen en manmoedigen bur ger Medelijden voor den armen slaaf. Maar gij wiens doel is heerschen en gebieden, wiens betrachting het veroveren van macht en gezag, wiens wapen broodroof, dwang en vervol ging... Schande en verachting over uil! In name der vrijheid smeedt gij hare boeien en beraamt gij haren dood. Onder u durven er, eer zij hun wraakroepend werk gaan plegen van onmenschelijke drukking op den naarstigen en eerlijken burger, voor het outer met uitgestrekte armeu den zegen gaan inroepen van den goeder- tierende God De vijanden der vrijheid zijn dc vij anden des volks Het volk strijd voor vrijheid. In dien strijd wil liet overwinnen... of ver gaan DE CLERIGALE DRUKPERS EN DE KONINKLIJKE REDEVOERING. De clericale drukpers gaat voort met de redevoering door den koning te Gent uitgesproken te beknibbelen. Bij de meeste onder hen draait hun ne beknibbeling hierop uit dat het le ger gaat vermeederd en gevolgelijk de belastingen verzwaard worden. Het is niet moeilijk om vatten dat het voorname doel dezer bladen op de kiezingen van 1882 gericht is en dat de woorden des konings ten nadeele der liberale partij aangewend worden. Tot daar toe is alles nog wel ie dere partij zoekt voordeel te trekken uit al de omstandigheden welke zich voordoen. Doch andere bladen kunnen hun nen haat testen onzen vorst niet ver bergen. Zij zijn woedend omdat de koning zich streng in zijn grondwette lijke rol houdt en uiet openlijk de cle ricale partij bevoordeeligd en uit die oorzaak gaan zij zoover van Leopold II te beschuldigen van ons land in een leengoed van Pruisen te willen her scheppen. Andere drijven de gevolg trekkingen zoo verre dat zij den ko ning beschuldigen van toegevenheid voor zijne geuzen ('IJ ministers om de uitbreiding der krijgsmacht te beko men. De clericale Gazet van Boom drijft de onbeschaamheid zelfs zoover dat zij onzen vorst beschuldigt van toetelaten dat de catholieken bena deeld worden Telkens als de geu zen iets voor het leger doen, zoo schrijft zij, krijgen zij oorlof iels tegen de catholieken te verrichten. Dit is zoo maar ruw weg onzen vorst belasteren, hij die bij zijne troonbe klimming zegde Mijne grondwet telijke zending plaatst mij buiten de worsteling der gezindheden, aan het land zelve de zorg overlatende tus schen hen te beslissen. Die woor den welke met daverende toejuichin gen niet alleen door de vereenigde kamers maar door alle weldenkende Belgen begroet geworden zijn, is hij gestand gebleven wat er de clericale smaadschriften ook van zeggen mo gen. Niet kunnen zij een feit aanha len waar de koning zou te kort geble ven zijn aan zijn vorstelijk woord. Altijd en overal strekken zijne woorden en daden lot nut en voordeel van het algemeen. De partijgeest zoekt hij te matigen: Ik verlang vurig, zeg de hij, dat de oneenigheid (der partij en) steeds gematigd worden door dien geest van nationale broe derlijkheid die op dit ooganblik ron dom hetzelfde vaandel al de kinderen der belgisclie familie vereenigt. Al zijne berzorgdheid heeft de grootmaking des vaueriands ten doel. Het is voorzeker bedroevend te moeten bestatigen hoe weinig natio- nalen trotsch de clericalen bezielt. Terwijl zelG in deu vreemden onzen koning bewonderd en als het toon beeld der grondwettelijke koningen aangewezen wordt, verlustigt de cle ricale drukpers er zich in hem te be - leedigen en hem bei vormen van ont werpen ten laste te leggen die niet alleen zijne rol te buiten gaan maar zelfs ons land in moeilijkheden met vreemde natiën zou brengen. Zulke handelwijze is laf en kan niet genoeg gelaakt worden Maar wat toch mag men verwachten van personen die afstand gedaan hebben van alle vader- landsch gevoel om nog enkel te ^stre ven naar de wereldlijke verheffing van een vreemd geestelijk opperhoofd van hen, die onze nationale instellin gen slechts gedoogen uit iioofde der ongelukkige tijden en die zich gevol gelijk moeten gereed houden om ze bij de eerste gelegenheid om ver te smij ten. Van hen, die in hunne onderwijs gestichten de jongelinschap antipa- triotieke gevoelens inboezemen, die de kindsheid gewoon maken aan we- derspannriheid tegen de wet en er het voorbeeld van geven van hen die op de pninen van het vaderland de gele vlag van het pausdom zouden willen planten en onze grondwet door den syllabus zouden willen vervangen M. J. B. NOTIIOMB. De dagbladen melden het overlijden vnn M. J. B. ISothomb, ambassadeur van Belgie te Bet lijn. Door dez« dood verdwijnt er alwéér een der mede stichters onzer nationaliteit, een man van 1830. MetM. Rogiers, die nog leeft, De- vaux en Leban bracht hij veel bij tot het daarstellen der schoone inrichtin gen onzes vaderlands. Als minister van binnenlandsche zaken was hij de vader der wet op het lager onderwijs van 1842, welker af schaffing, in 1879, zoo groote tegen kanting van wege de geestelijkheid ontmoet heeft. OORUIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1