1881. Aalsl, ill October. JV 711. Fr. 4-00 Fr. 4-7 3 VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN BEEST. 's jaars voor de stad. aankondigingen 4 5 Cme" den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C'°. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc GEMEENTE KIEZINGEN VAN 25"en OCTOBER 1881. De gemeantekiezingen van den 25slen dezer maand zijn in geheel het land eene schitterende zegepraal geweest voor de liberalen. De liberale zaak zegeviert mei eene verpletterende meerderheid in al de provinciën, te Antwerpen, Gent, Luik, Verviers, Namen. Leuven en in eene menigte andere gemeenten. Overal, waar er in 1882, kiezingen voor de Wetgevende Kamers moeien plaats hebben, zijn de klerikalen verleden Dins dag in den azijnlobben gevallen. Om slechts een voorbeeld te geven van de ne derlaag welke zij hebben ontvangen zullen wij vermelden dat erin gansch het arron dissement Verviers, geene enkele hoofd plaats van een kanton is, waar nog een enkel klerikaal raadslid in den gemeente raad zetelt. Sedert 1857. hebbende klerikalen nog geene grootere afkoking gehad dan ver'e- uhuiDijnsdag. Zij meenden te Antwerpen op het stad huis te geraken en werden er niet 700 stemmen minderheid buitengejaagd Te Brussel kri jgen ze eene klopping van 800 stemmen, ea de Gentenaars geven aan de klerikalen eene rammeling van 1800 stemmen minderheid I ERDABI, zou Pier vit 'l Land zeggen. Klopping der klerikalen te Namen, Leuven, Oostende. Veurne, Nieuvvport, Dixmuide, Ieperen, enz.enz. In een woord, het is een volledige massacre des innocents geweest. In geheel de provinciën Hene gouwen, Luxemburg, Namen en Luik, zijn er geene twintig katholieke gemeente temden meer te vinden WELKE POEIERING Te Aalst en in al de steden van Oost- Ylaanderen, uitgenomen Gent, zijn _de uittredende katholieke leden herkozen. In onze stad hebben de Bokken eene meerder heid gehad van 306 stemmen. Dat is veel, doch die uitslag moet niemand verwonde ren, als men ziet hoe bijna al onze liberalen hier handelen Ja. Aalst alleen blijft achteruit gaan, en dat door de schuld der liberalen zeiven Door hunne schuld, door hunne allergrootste schuld Ziet maar eens, lezers, hoe zij hier handelen onze liberalen 1° Gaat men rond voor de nieuwjaars gift van den paus, voor de katholieke scho len, voor dit of dat van de honderd zaken waarvoor dapriestersrondloopen.de da- men onzer liberale opperhoofden zijn de eersten om te geven En het is met het eigen geld der liberalen dat de katholieken in de kiezingen binnen onze stad zegepra len 3° Zijn er volksfeesten door de liberalen gegeven, men ziet er nooit de groote libe rale familien onzer stad. Wanneer hebben wij die familien gezien op de feesten van het Willemsfonds, van Taal en Vrijheid enz. enz. Spiegelt u eens aan de groote Bokkenheeren 3° Op de prijsdeeüngen onzer stadsscho len, waar ste"ig de plaats van eiken waren liberaal is. hebben al onze opperhoofden door hunne afwezigheid geschitterd Onze ministers, al de liberale opperhoof den in audere steden, zijn fier vanbij dergelijke feesten op de eerste plaats te mogen zitten ;~zij gaan op die dagen de gelukkige ouders en kinderen door hunne tegeuwoordigheid aanmoedigen en worden alzoo vrienden van het volk I Ja, heeren, het volk kent u niet en daarom zal het u ook NOOIT kiezen. Het, spieekwoord zegt Onbekend is onbemind. 4° In de meeste onzer liberale groote hui zen zijn bet bokken of twijfelachtige libe ralen, welke de leveranciers of werklieden van het huis zijn Liberale opperhoolden, kuischt dat volkje buicen. en neemt zuj. zeer achtbare en deftige heden, van ieder een goed gezien en geëerbiedigd Uit dit alles blijkt, dat de oorzaak van den val der liberale partij in Aalst, eene anderen oorsprong heeft, en wij meenen onzen plicht te hebben gekweten met hem hooger in ons artikel onder de 6 nummers op te geven. Honny soit qui mal y pense De redactie van den Vooruit. verbloedige liberale winkeliers en am bachtslieden. Volgt daarin het voorbeeld der groote borikenhnizen onzer stad 5° In de plaats van acht dagen voor de kiezing te werken, moet gij onophoudelijk en gansch het jaar door op uwen post zijn! Is het ooit gebeurd, wat er hier is voorge vallen Aciit dagen vöör de kiezing heelt men op eene der vergaderingen van de li berale associatie kunnen vaststellen, dat NIEMAND wist, wie er deel maakte van de versehillige sectiën! In andere steden, kent iedereen die mannen van buiten on in onze stad zelve, weel iedereen, wie er van de bokkensectiën deel maaktalleen hij de liberalen slaapt alles. 6° Opent de oogen, liberale opperhoof den, en ziet wat er rondom U omgaat geen enkel kind,wier ouders werklieden zijn van de stad, ot eenigszins van het Bestuur der stad afhangen geen enkel kind van ouders die op Bokken werkhuizen of fabrie ken werken, woont de stadsscholen bij Is het ook zoo met U gelegen, liberale fabriekanten! en werkbazen Neen, gij laat de kinderen uwer werklieden naar scholen gaan, waar men de lïbaralen af schildert als ongedierte en gebroed der hel En dan zijt gij verwonderd, als het volk uwe handelwijze afkeurt dat het volk voor U niet stemt Kom, kom, de maskers af Wij zeggen U rechtuit, dat gij gansch moet verande ren van gedrag of.... dat pij nog, in geene twintig jaren zult bovenkomen. Maar wij zeggen U ook, dat, zoo gij wilt werken eu handelen als ware liberalen, gij binnen drie jaren met 200 stemmen meerderheid gekozen wordt. Sedert Dinsdag hebben wij nog niets anders gehoord dan verbazing uitdrukken over den uitslag der kiezing te Aalst. Kon men eene schoonere lijst samen stellen Allen brave, eerlijke, deftige on bekwame heeren Is er in geheel de stad een beter, een liefdadiger hart dan M. Cumont Is er wel iemand in de stad, die liever gezien wordt, die meer diensten bewezen heeft, en nog alle dagen bewijst, dan de bekwame dokter, JM. Joseph De Windt En de 6 andere kandidaten zijn dat geene woorden dat hij in de eene hand vuur en in de andere water draagt. Mgr. Dumont heeft overigens alfi|d Leo XIII daarvan beschuldigd en M. Frère-Urban heeft het tijdens de bespre king der onderhandelingen niet het Va- tikaan niet ontegensprekelijk en officiee- le stukken bewezen. W IE MOETEN WIJ GELOOVEN De bisschop van Namen de hevige aanstoker van den opstand der belgischc geestelijkheid le*en 's lands wetten heeft ter gelegenheid van den 50<ten verjaardag der stichting van hel semhiarie van Bus- togne eene redevoering gehouden waar in hij verklaart da! h<jt de Paus zelf is die Item heeft opgelc.ud van le volherden in dbegonnen strijd. Toen hij zich over twee jaren te Ro me bev md en op het punt was naar Bel gië weder te keeren vroeg hij den II. Vader of deze hem niets opteleggen had Twee zaken zegde hem de vertegen woordiger van Christus op aarde, de eerste is dac gij den strijd tol het uiterste zoudt voortzetten, «te tweede, dat gij de klooster orders in uw bisdom met zorg zoudt bewaken. Steunende op dit woord, heeft de bisschop er bijgevoegd, bevestig ik rnij- nen krachtdadigen wil om het bevel des Heiligen Vaders puntig natekomen. Ik zal tot het uiterste strijden Ik weel dal de strijd voor mij eene strenge plicht is de plicht moet onze leus zij i en wanneer eens de plicht gesproken heeft, moeten wij noch de gruolen, noch de machtigen dtr aarde vreezen. Ziehier nu van eenen anderen kant de nieuwe rector der universiteit van Leu ven die een publiek document aanhaalt waarin de Paus leert dal de calho- lieken het voorzichtig gedrag der kerk voor oogen moeten houden en navolgen indien zij nut voor het algemeen willen slichtenzoo als het gew oonlijk met de menschclijke zaken toegaat, zegt de H. Vader, is de kerk soms verplicht kwalen te gedoogen welke het bijna on mogelijk zou zijn le beletten, zonder zich aan ergere onheilen en beioerlen bloot te stellen. Wie van beide moeten w ij nu geloo- ven de bisschop van Namen die be weert van de Paus zelve het bevel ont vangen le hebben om tot het uiterste te strijden, ofwel van den rector, die van zijnen kant beweert dat de H. Vader de katholieken uitnoodigt om vrede te ma kenen de wetten des lands te eerbiedi gen ten einde ergere onheilen (e voorko men. Indien zij beide waarheid spreken dan is het eens te meer waar gemaakt dat de paus in bijzondere gesprekken de bel- gische geestelijkheid aanstookt terwijl hij in openbare schriften den vede en de gematigheid aanpreekt in andere DE KLOOSTERGESTICHTEN UIER EN ELDERS. De Paus Leo XIM heeft aan den bis schop van Namenden last opgelegd van te waken op de kloostcrgestichten van zijn bisdom. (jij hebt in uw bisdom, zegde de H. Vader, kloostergestichlen waak met de grootste zorg dat er de regelmatigheid en de tucht onderhouden worde zorg dat er de kloosterregels nauwkeurig ge- ■brd worden; want indien er ongeluk kiglijk de verslapping insloop zou het onmogelijk worden ze te verbeteren. Ik heb er hier die in het geval zijn; en daar ik ze niet verbeteren kan, zal ik ze moe ten afschaffen. Zoodus de onfeilbare waarheid heeft aan den bisschop van namen toever trouwd dat hei er te Rome iu de kloos- Jergestichten niet beter toegaat dan hier. De verslapping is er ook ingeslopen zelfs tot een punt dal. er geen verbeteren meer aan is en dal hij verplicht zal zijn ze te doen sluiten. De Heilige Vader heeft waarschijnlijk door dit voorbeeld aan de belgischt bis schoppen wilbui leeren dat er maar een enkel middel beslaat om een einde te stellen aande onrustbarende uitbreiding van de verslapping der zeden, welke men hier ten linie in eene menigte, kloosterdorders bestatigd heeft, le we len, van ze radicaalaftesehaffen. En dit is inderdaad noodzakelijk want wanneer de kloostelingen de be- dervene moederhuizen verlaten, dragen zij het zedenb derf naar hunne nieuwe verblijfplaats over en zoo verspreidt zich de post der broederkenszonde op eene schrikkelijke wijze. De menigvuldige gevallen welke liet ge;echt in dezen laat ste tijden onledig gehouden hebben en namelijk die van Ronse en Mallebrugge, hebben ons op eene onbetwistbare wijze geleerd hoe het er toegaat met de voortzetting der kwaal. Daaraan moet noodzakelijk paal en perk gestelJ wor den, zooveel te meer, dear er hier kwes tie is van het eeuwig ongeluk der kin deren, van het zedenbederf bij het op komend geslacht. De arsclial'fing dier moederhuizen, echte kweekscholen van bedorzelingen is volgens Paus Leo liet enige wat er overblijft om de kloosters te zuiveren en een einde te stellen aan de schandalen met dewelke het gerecht zich zoo dik wijls bezig le houden heeft. OORUIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1