1881. Aalst, li November. iV 7i. Fr. 4-00 V Fr. 4-7;'» VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT. 's jaars voor de stad. aan kondigingen 5 Cmen den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaarsvoor heel liet land. De abonneinenlsprijs is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren n middag te zeaden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C". Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc ZIJ ZIJN ZOO HEVIG NIET MEER. Over eenige dagen las ik in de L'Etoile dat de geestelijkheid thans met zooveel geweld de schoolwet niet meer bestrijdt.. Zulks kan waar zijn in sommige plaatsen, maar is onwaar in onze goede stad Aalst. De geestelij ken laten hier geene gelegenheid voorbijïaan om de officieele scholen niet alleen te bestrijden maar zelfs te belasteren, zoo niet in het openbaar op den zoogezegden stoel der waar- dan toch in het geheim, in den schoot der familien. De onderpastoor R. schijnt zich voornamelijk te willen onderscheiden. Volgens de mij toe gekomen inlichtingen zoo die heer een# bijzondere jacht maken op de kinderen onzer gemeentescholen, en de middelen, welke hij gebruikt, zijn niet zeer loyaal. Indien ik dien pries ter in het bijzonder aanstip, dan is het omdat hij leeraar van godsdienst is in de middelbark school van den Staat en daar voor acht uren, welke hij er wekelijks overbrengt om de catechismuslessen te laten opzeggen, eene jaarwedde van 1350 fr. opstrijkt. Hij. bediende van het Staatsbestuur, leeraar eener Staatsmiddelbare- school, verklaart dus eenen hard- nekkigen oorlog aan de Staatsscho len Hij loopt al de huizen zijner wijk af. 1° om geld in te zamelen voor de katholieke onderwijsgestichten, 2° om te vernemen waar de kinderen der verschillige huishoudens ter school gaan en 3. vooral om ze door alle mogelijke middelen uit de stads scholen te trekken. Als het gebeurt, zooals het hem over eenige dagen is voorgevallen, dat vastberadene ou ders hem antwoorden dat zij uit vrijen wil hunne kinderen naar de gemeen tescholen zenden en zullen blijven zenden, om reden dat daar hoege naamd geen slecht geleerd wordt en hunne kinderen er een goed onder wijs ontvangen, dan zegt die goedhar tige dienaar des Heeren Het is waar, men leert in de gemeentescho len van Aalst nog den catechismus, nu beter misschien dan vroeger, maar het is slechts uit oogverblinding. La ter zullen die scholen gansch slecht worden. Oogverblinding M. R. aanziet dus de onderwijzers en onder wijzeressen als vai.schaards, als menschenbedriegers. Hij denkt dal zij heden goed en morgen kwaad zullen leeren. Wees gerust, heer zulke volksbedriegers zijn het niet. Gelijk zij over een jaar waren, zullen zij al tijd zijn hunne handelwijze zal niet veranderen. Zij zijn, wel is waar, ge trouw geblevpn aan eer en plicht, on derdanig aan de wetten huns lands maar geen bestuur zal ooit van hen vergen of kunnen bekomen dat. zij van jlen goeden weg afwijken. Het is dus laster te zeggen dat zij slechts uit oogverblinding nog voor eenigen tijd het goed onderwijzen en later de kin deren zullen slecht maken. Zoolang gij geene doorslaande bewijzen heb!, zouden zulke woorden uwe lippen niet mogen ontvallen. Indien de kerk voor de officieele onderwijzers gesloten wordt, is het alleen te danken aan den hoogmoed der belgische bisschoppen dit weet gij zoo goed ais ik. Het is ook die on- verzadelijke hoogmoed, welke de eenige oorzaak is van de wanorde, die thans in de kerk heerscht het is nog toe te schrijven aan denzelfden hoogmoed dat de godsdienst zooveel van zijne waarde verliest en dat, ge lijk hooggeleerde katholieke hoofd mannen vreezen- men zou kunnen eindigen met de relide bij het volk hatelijk te maken. X. DE VRIJHEID GELIJK IN BELGIE Men zegde wel eens en wij mochten om die lofspraak over onze vrijzinnige in stellingen recht fier zijn «de vrijheid gelijk in Belgie. Ons dunkt, dat onze clericalen in de huidige tijden, hoezeer zij dan ook kermen en klagen, die spreuk tot hunne leus moeten aangenomen hebben. Ons gezegend oord is immers wel een pa radijs op aard voor de mannen der Kerk. Wij gewagen hier niet van al de menig vuldige vrijheden ten wille van paters en priesters van alle slach in ons vervloekte Charter neergeschreven ook niet van sommige andere, welke zij zich buiten en tegen alle wetten weten aan fe matigen Neen, eene nieuw geboren vrijheid bedoe len wij wij willen spreken van de vrij heid om ongestraft tegen de wetten des lands in opstand te komen en het volk er tegen aan te zetten. Gekende feiten willen wij hier niet uiteen zetten, noch de geschiedenis van den schoolstrijd in Belgie gedurende de twee laatste jaren verder beschrijven. Het zi ons geuoeg vast te stellen, dat, sedert de laatste schoolwet, de geestelijkheid te on zent in gedurigen opstand is tegen overheic en wet. en zonder ophouden ons volk tot minachting en overtreding der bestaande wetgeving aandrijft. De ministers worden als schurken uitgescholden, de wet als een onzedelijk en goddeloos iets voorgesteld Om de regelmatige uitvoering daarvan te keer te gaan, zijn geene middelen voor onze priesters of te wreed of Ie laag. Als een eiiendüiig wordt uu de Kerk gebannen, al wie aan dat blind fanatisme geen gehoorwil geven, en meent, dat hij levens God enden Staat getrouw kan blijven Hoe onmogelijk iet ook schijne, de ergste, misdaad in de oogen onzer gezalfden, voor welke zij dan ook geene vergiffenis te schenken hebben, is wel zijnen plicht als burger na te leven, en de wetten des lands getrouwe lijk uit te voeren. Ook ziet men te enzent het droevig en ongehoord schouwspel, dat personen die getrouwheid gezworen hebben aan do wet ten des lands, in geweten meenen diezelfde wetten te moeien met de voeten treden, en en er zich op toeleggen op allerlni wijzen de toepassing ervan te verhinderen, ja, zoo mogelijk,heel en al te beletten.Zoo ziet men niet alleen bijzonderen, maar ook personen met eene openbare hoedanigheid In kleed, door het hoogere besfuur aangestelde li chamen, samenzweren om met vereenig- de krachten, beuteb lings opeli jk of bewim peld tegen de wet en hare verdedigers den strijd te voeren. De burgers zijn, als 't ware, in twee legers verdeeld, welke als vijandige troepen tegen elkander staan, de eene ryn-fcet gezag der wet af te breken de andere om hef te verdedigen. Ziedaar in breede trekkken de vrome daden onzer geestelijkheid want die toe stand is eerst en vooral haar werk. Tot loon dan ook vaa zoo kostbaar eene arbeid worden onze priesters door den Staat rijk betaald, en alle werkelijke instellingen door de Schatkist mild begiftigd. Voldoen zij immers niet aan eene roaatschapprlijke behoefte Prediken zij niet het Evangelie van Jezus, die leer van deugd en heerlijk heid Ja, prediken doen zij, maar hunne leer is die der plichtverkrachtinghet Evangelie dat zij verkondigen is het Evan gelie van den burgeroorlog. Want, men bemerke bet, het is voorzeker aan onze priesters niet te wijten,indien het volk over het algemeen gerust en k»ilm bl'jft gen.ne ophitsingen toch worden gespaard, mis bruik van zedclijken en stoffelijken invloed ontbreekt er niet. Hebben wij overigens, te midden onzer bedaarde bevolkingen, geene onlusten te betreuren gehad waar- een priester eene voorname rol in sp»elde, en waar het bloed gestroomd heeft?Dedroe- ve zaak van Heula is nog inallar geheugen. Wat te doen, zal men zeggen De vrijheid van onderwijs, de vrijheid der drukpers, de vrijheid van het woord, de vrijheid inzonderheid van het woord des priesters in den predikstoel, zijn zij niet door onze wetten gehuldigd Het is zoo, docb. de vrijheid van tegen de wetten des lands op te staan en het volk er tegen op te ruien, die vrijheid, zoo wij meenen, staat nergens in onze wetgeving geschre ven, wellicht omdat die vrijheid door den Syllabus niet is gedoemd geworden, wordt zij door de kl -rikdlen geësebt als een recht Heeft de vrijheid met den opstand tegen de wet wel iets te maken Zien wij wat in een naburig land omgaat. Eenieder is met den ongelukkigen toestand van het katho liek lerl ind bekend. Daar ook heeft men het volk tegen het hoogere bestuur weten op te jagen, daar ook wordt het gezag der wet miskend, de overheid gehoond en'ge. lasterd. Daar ook houdt men oproerige ver gaderingen, waar geen smaad aan de man nen van het bestuur gespaard wordt. De pers voert er eene niet min hevige taal als ten ontzent, Ginder heett de geestelijkheid het vuur helpen aansteken nu toch weet zij zich in het uur des gev aars, voor zichtig genoeg terug te trekken. Immers in het klassieke land der vrij heid hebben de mannen, die aan het he- wind zijn, en over de rust en de orde Ver antwoorden. besloten krachtdadig en vast beraden te werk to gaan. Zij willen aan de onlusten een einde maken en de ruststoor- ders met onmacht slaan. Zij willen het gezag der wet door allen, en overal kost wat kost doen eerbiedigen, en rust en vrede aan de bevolking verze- keien. Te dien einde meenen zij de krach tigste, de strengste maatregelen fe moeten aanwenden. Zij denken, die mannen die Gladstone, Bright, Forster heeten en wier vrijheidszin boven alle verdenking staat dat vrijheid geene regelloosheid is, en dat wie zich boven de wet, zet er hoeft buiten gesteld te worden; zij denken dat hoe meer een land vrij is, hoe meer het gezag der wet er moet gehandhaafd blijven... Wie zal zeggen dat zij hei mis hebben Men begrijpe ons wel- Het valt in onze bedoelingen niet den huidigen toestand in Belgie met den staat van zaken in Ier land, hoe gelijkend ook langs zekere zij den, op éênen voet te stelleD. Wij vragen ook niet, dat de krachtdadige politiek van den liberalen Gladstone dadelijk jn Bejgie zou ingevoerd worden. Doch, wij meenen, dat het kan noodig zijn eens na te zien. welke politiek men in andere vrije landen tegen openbare ruststoorders denkt te moeten volgen, en wij hebben het niet on gepast geoordeeld, tegenover de fiere spreuk de vrijheid gelijk in Belgie. die andere in overdenking te brengen de vrijheid gelijk in Engeland. NIEUW KIJKJE IN DE KLERIKALE WERELD. Men leest in de Flandre Libérale Wij zouden niet kunnen zeggen zoo de veroordeeling van M. de pastoor De- senre, van St Denijs bij Kortrijk, die hem getroffen heeft voor zijne sermoe nen over de branden in dat dorp, de geestelijke geholpen heeft tot zijne bevordering. Maar ten minsten schijnt hei ous toe dat zij hem van geene scha de is geweest, aangezien w'j in de kleri kale gazette» lezen dat de bisschop van Brugge M. De Seure tot pastoor van Lichierveide heeft benoemd, eene ge meente dubbel zoo groot als Sl Denijs Onze warme gelukwenschingen aan de bewoners der gemeente. M. Baltus. pastoor va n Meix-voor- Virton, is door het gouvernement be richt geworden dat hem zijn pensioen niet meer zal betaald worden. Die pas toor had goed gevonden zich als dag bladschrijver testellen en volgde overal de commissie van het schoolenk s\ est, om verslag over de geiuigennissen te geven. Pastoor Ballus verwaarloosde zijne geestelijke plichten waarvoor hij betaald was. Het gouvernement wil nu den pastoor-redakteur niet meer pen- sionneeren. Het Staatsbestuur heeft grootelijks gelijk. De zwarte redacteurs «Ier klerikale gazetten moeten door de algemeene kas niet betaald worden. Echter kennen wij allerwege nog vele onderpastoor-redacteurs die in 't geheim s3>£3«3<£s- OORUIT L

Vooruit | 1881 | | pagina 1