<881. Aalst, 22 December. Fr. 4-00 N N» 78. Fr. 4-75 ¥00R VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT. Liberale Federatie. 's jaars voor de stad. aait kondigingen 15 O""1 den drukregel r siiag25®- VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars vor heel het land. Re abonnementsprijs is voorop betaalbaar De aankondigingen verzoekt men uiterlijkt des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C". Paris*, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. DE GODSDIENSTLES IN HET LA GER EN IN IIKT MIDDELBAAR ON DERWIJS. Herhaalde malen hebben wij reeds de gelegenheid gehad de ongerjimd- heden en tegenstrijdigheden te doen uitschijnen welke de tegenwoordige handelwijze onzer Belgische geeste lijkheid kenschetsen. Een nieuw geval stelt die ongerijmd heid alweer in het klare daglicht. JNogmaal zijn het officeele stukken welke ons ten be»\ijze dienen Moni- teur van verleden zondag bevat twee koninklijke besluiten door de welke de aanneming goedgekeurd wordt van twee priesters, voorgesteld door den bisschop van Doornijk om het Gods dienstig onderwijs te geven in de staatsmiddelbare scholen van Beau mont. en Thuin. De wet op het jager onderwijs van 4879 stelt in elke gemeenteschool een lokaal ten dienste der geestelijkheid om er het godsdienstig onderwijs te gaan geven. Zij laat dus de volle vrij heid aan de bedienaars des eeredien sten hun ambt van geloofsleeraars te vervulen bij de jonge schoolknapen. De wet op het lager onderwijs wei- te sedert 1859 toegepastgeweest is noodigt de geestelijkheid uit het gods dienstig onderwijs in de middelbare scholen ie gaan geven. Die bepaling is in de laatste herziene wet behonden om de reden der verklaring van het gouvernement dat het verzekeren van een lokaal voor het geven der gods- dienslessen in de lagere scholen over eenkwam met de uitnoodiging der geestelijkheid in de middelbare scho len. Er is dus geen verschil van grond- begin tusschen de beide wetten voor wat het godsdienstig onderwijs bs- Wij deelen hieronder de belangrij ke en belangwekkende redevoering mede, door den heer Ed. Pecber op de algemeene zitting der Liberale Fe deratie uitgesproken. Die redevoering wordt reeds door heel de klerikale drukpers op de he vigste wijze aangerand. M. Pecher moet haar dan wel diep in 't hart ge troffen en den politieken toestand des lands goed afgeschilderd en blootge legd hebben. De Dien Public en de Courtier de Bruxelles noemen hem, als hadden zij malkaar afgesproken, Z. M. Pecher I, en zijne redevoering eene troon rede. Eene t oonrede geestig gevon den, niet waar Ongelukkig voor de klerikale druk pers komt dat niet van haar dat komt van de Etoilc Beigedie veertien da gen geleden, dus meer op tijd gn stond, dien naam gaf aan de synodale allocutie van Mgr. Dechamps, die hem zulk duchtig antwoord van M. Pecher op den hals haalde, welke Z Em, niet openbaarlijk durfde neder. treft en nog tans benoemden de bis schoppen priester als professors in het middelbaar onderwijs, terwijl zij de geestelijken verbieden de voet in de lagere school te zetten. De tegenstrijdighied is nog zoo veel te sterker als men nagaat dat de Paus de wet van 1850 op het middelbaar onderwijs in geheim consinstorie ver oordeeld en aangetoond heeft als gevaarliik voor het behoud van den waren godsdienst in België. Zulke veroordeeling heeft hij over de wet op het lager onderwijs niet uitgesproken hij heeft zelfs de bel gischekerkvoogden lotonderdanigheid aangemaand en door zijne geestelijk heid van Rome het voorheeld doen geven van onderwerping aan de wet welke het onderwijs aldaar onzijdig maakt. Hoe komt het toch dat onze kerk voogden in het middelbaar onderwijs toelaten wat, zij in het lager onderwijs verbieden?l)ai zij als deugdrijk eu ver- dienstig" aannemen het geven van de godsdienst lessen in de middelbare scholen, waar de leerlingen reeds eenen zekeren ouderdom bekomen hebben en allen reeds eenige jaren hunne eerste communie gedaan heb ben terwijl zij het geven van ditzelfde onderwijs doemen in de lagere scho len waar jongere knapen die meest al hunne eerste communie niet gedaan hebben en gevolgelijk dit onderwijs meest noodig hebben, aanwezig zijn. Het is onuitlegbaar Eene enkele rede kan er gevonden worden om de tegenstrijdigheid te verklaren en dit is de gedkwestie. Het geven van het godsdienstig on derwijs wordt in de middelbare scho len beter betaald.Daar geniet de prie leggen. Dit gezegd zijnde, ziehier nu de redevoering door hem uitgesproken en die weer oanleiding gaat geven tot ven tot eenige dagen aanranding Mijne IIeeren, Bijna drij jaar en half geleden gaf Belgie aan de wereld het voorbeeld van een zeldzaam politiek doorzicht, en van eene buitengewone voorzich tigheid. Het land zag heï vaartuig waarop zijne foriuin was geladen naai de klippen ioopen en waarop het ging lieslagen en verbrijzeld worden. In tijds wist het nog liet vaartuig van richting te doen veranderen. lk zal niet zeggen dat de beman ning aan boord onbekwaam was om het vaartuig te besturen en nog min der dat zij verraderlijk te werk ging, maar het compas was ontrouw en nooit wilde de manschap aan die on trouw gelooven, Dat was het com pas der priester regeering. Belgie, hetwelk die regeering wantrouwde en ongerust was, riep de hulp in van andere mannen. Deze hebben zich met eene zeldzame zelf verloochening toegewijd aan het alge meen welzijn en door met kracht het ster, m< t dien curus gelast, een trak tement als professor. De kwestie van zeieer of van geluk en zaligheid der kinderen.het redden hunner schoonc en kostelijke ziel zou dus op het achterplan staan De geld kwestie zou de hoofdoorzaak zij.i de drijfveer der liandelin jenonzer geeste lijkheid. Wel wel Meer dan eens is het overiggns klaar bewezen dat de schoolstrijdgeen ander doel heeft dan het bevoordeeli- gen der geestelijke gestichten In een woord gezegd, eenen geldwinkcl. DE KLERIKALE PRIESTER, DE POLITIEKE GEESTELIJKHEID, DAARIS DE VIJAND. Sedert lang wijzen wij gestadig op de noodlottige gevolgen welke de be moeiing der geestelijkheid in onze politieke belangen met zich sleept. Men zal het bekennen wij houden de pijlijke gevolgen te doen uitschij nen voor godsdienst en vaderland, voortspruitende als eene natuurlijke plaag uit de verwarring der bestuur lijke en der religie belangen. De priester is burger zooals gij en ik. doch hij is noch min noch meer. Velen willen dat niet verstaan en kunnen deze eenvoudige» waarheid niet begrijpen, omdat de politieke priester, met opgezetten wille, gedu rig en ten alle tijde de stoffelijke be langen met de gewetenszaken ver- wardt en vermengt. Den dag van heden, als de priester spreekt, onverschillig over wat, is het, op gebiedende wijze. Hij vereisch: op roer in handen nemen,hebben zij met beleidhet v lartuig terug gebracht naar vaarwater waar heil is te vinden. De schipbreuk is ontweken,nu ploegt het Staatsschip vreedzaam zijne vaart naar de kusten van vooruitgang. Het is dus waar wanneer men zegt, dat liet land aan eene ramp is ontsnapt, dank aan de bekwame en zich opof ferende mannen in welke gij reeds met erkentelijkheid de liberale minis ters van 1881 zult begroet hebben. De openbare zaak die vroeger het voorwerp uitmaakte van onze pijnlijke onrust, is vandaag omringd door be zorgdheid en onze beste wenschen. maar in eenen kring van opgeruimd heid. De politiek van het kabinet voert in al zijne daden den indruk mede van nationale fierheid.Zij heeft in aide tal rijke gedeeltelijke vergadering hebben plaats gehad, de schitterende goed keuring van het land verworven. Zij hëeft ons de uitstekende genegenheid der vreemde volkeren verschaft. In het al'geloopen jaar hebben de bestuurlijke bezorgdheid en de wijs beid der parlementaire meerderheid nuttig de belangen der nationale zaak, alles ootmoedige gehoorzaamheid, want hij beweert ten onrechte altijd te spreken in name van den gods dienst. Bovendien gij zijt verplicht op straffe van doodzonde nooit iets of wat te lezen die zijne belachelijke vereisenten zou tegenspreken daar om is da klerikale priester opsteller of ingever van zekere eerlooze gazet ten die standvastig opgepropt zijn met logen en lastertaal. De klerikale priester, de politieke geestelijkheid handelt bij hooger be vel en zij is zelfs verblinde gehoor zaamheid verschuldigdmen beoogt over ganscli Belgie de oppermacht. t Ministerie is niet onderworpen aan den priesterlijken willekeur, aan de klerikale verdrukking daarom schandvlekt men dezer handelingen zonder eenige uitlegging te dulden alwie opmerkingen waagt, moet mee- doogenloos gebroken en in den ban geslagen worden. Het is door de menigte den schrik aan te jagen dat de klerikale dwinglan- dij haar oogwit hoopt te bereiken', Dat noemt men schaamteloos de burger lijke rechten handhaven De politieke priester bemoeit zich met alles en wat valt er dus over zijne beslissingen niet te onderhandelen, zoomin als het over eenvoudige stad- huiszaken betrekking heeft of het openbaar onderwijs geldt. üevalsche schijnheiligaards welke onder de priesterlijke vleugelsscliui- len zijn onfaalbaar verklaard. De kie zers worden niet geroepen om de be stuurlijke handelingen hunner raads- heeren te beoordeelen de lastbeta- lers mogen geene rekening eischen, die de onze is gediend. Het. openbaar onderwijs heeft eene gelukkige verbetering ondergaan door de wet van 15 Juni 1881. Het getal onzer atheneums en middelbare scholen is aanzienlijk verhoogd en een belangrijke vooruitgang is verwezen lijkt door de inrichting van het mid delbaar onderwijs voor meisjes. De wet van 1 Juli 1879, waardoor het lager onderwijs wordt geregeld, wordt uitgevoerd gelijkluidend met het gevoelen der openbare meening. In al de verlichte centrums omringt de bevolking met innige deelneming de scholen der volkskinderen. Er blijven nochtans hinderpalen te overkomen Het is eene ondankba- t iak den slechten wil van een groot getal gemeentebesturen te overwin nen, die, in plaats de algeheele uitvoe ring der nieuwe wet te vergemakkelij ken, toegeven aan de schuldige inbla zingen der geestelijkheid, door alle soorten van moeilijkheden op te wekken en door met haar te werken oip volk te houden in de duisternis der onwetendheid en in de ketterijen van het bijgeloof. /Vervolg nadien OORUIT Redevoering van KS. E» l'ECHER

Vooruit | 1881 | | pagina 1