VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT. 1882. Aalst, 11 Maart. iV 89. Fr. 4-00 ht. 4-73 aankondigingen De alioiinenicntsprijs- Zeehaven van Aalst. AANGEKOMEN EN 36 FEBRUARI 1882. In zee. 's jaars voor de stad. 15 O™ den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. OORUIT 's jaars vor heel het land. is voorop betaalbaar De aakondigingen verzoekt, men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C*. Paris, I.ondres, Frankfort s.erM" Blin, Vienne, Zurich ete Steamer ROZENKRANS. Drie master ongelukkig binnengekomen. Geladen met geavarieërde koopwaren, als vijf katholieke schoolmeesters wel ke in de loting gevallen zijn.Voor reke- kening van den cercle catholiqu*. Afré- teur Menheer Buyckmans van Ach- terkerken. Steamer MORIÈN. Kapitein K nufman, geladen met vuile mar- chandise, 23,000 kilogr. broederkens van Goede Werken, om onze brave en bekwame onderwijzers te vervan gen. Geklaard door Mainbode. Hollandsche schooner SCHERRE- WEG. Kapitaine Kiesbedrog, gela den met valsche wisgels, acties van Langrand-Dumonceau en kerktapy- ten. Amerikaansche briek GEEZE. A'api- tein Menheer Pol, met naaimachienen en geavarieerde broeken, 68 tonnen vreemd spek en acties om devoirs op te schrijven in de scholen met God. LA BELLE HÉLÈNE. Moorselsche Steamer van Glasgow. Kapitein Schulmeister met God.met geavari eerde congreganisten en een passagier die uil munt in hat aanleeren der ver menigvuldiging. Spaansche koff IMMACULATA. Kapitein Woeate. Geladen met ve nijn, slijk en drek, om naar het hoofd der geirouw geblevene onderwijzers te werpen. VERTROKKEN DEN 2 MAART. Deensche tjalk WASGH'vUlP. Ka pitein Peer, om hout naar Panama, voor rekening van de broederkens van Ronse. Belgische Steamer 13 JUNI 1882. Kapitein Jesuiet, naar .Midlesbro om buizen voor de katholieke kandi daten en van daar naar San Fran cisco, om goud voor de kakscholen. IN BESTEMMING NAAR AALST. Vlissingen.4 Maart 1882. Room- sr.he briek ASSOLUTAMENTA SE- GRETA.Kapitein Leo XIII, met een programma voor de Belgische bur gerij. Dit programma in zwarten Na- politaanscheu marmergebijteld luidt als volgt Blijft trouw nan uw verleden, Blijft steeds uw ifoomschen oorsprong waard, Weest Jïoomsch van hart cn Roomsch van aard, Weest Roomsch in uwen haat en üoomsch in uwe ceden, Het burgerrecht moet plat, de Kerkwet heersch allean, En de inquisitie werke «ens ferm gelijk voorheen ULTRAMONTANISM EN WETEN SCHAP. Eene tegenstrijdigheid in de han delwijze der ultramontanen valt bij zonder in het oog. Van den eenen kant geven zij zich uit als de bijzondere vrienden en voorstaanders van liet onderwijs en van den anderen kaat is het op terrein van het volksonderricht dat zij de ware verspreiders der wetenschappen den hevigsten oorlog aandoen. Wanneer men nagaat de aanhou dende en hardnekkige pogingen welke zij reeds zoolang aanwenden om het monopolium van het volksonderwijs terug in handen te krijgen, dan zou men redekundig veronderstellen dat zij de kwestie van de verstandelijke ontwikkeling des volks eene belang rijkheid toekennen zonder weèrgi. Edoch, men bedriegt zich het ultramontanism kan geene vrede hebben met den vooruitgang en de verspreiding der wetenschappen. De verstandelijke ontwikkeling des volks is het schrikbeeld van al wie dier ge zindheid verkleefd blijft. Trachten de ultramontanen het monopolium van het onderwijs op nieuw te verkrijgen, dan zal het enkel zijn om het volk in den halven duister te houden die hun stelsel zoo voordeelig is. Zij zouden overigens zondigen tegen de voorschriften welke hunne gedrags lijn moeten regelen en die allen te genstrijdig zijn aan de verstandsont wikkeling, aan het beoefenen der we tenschap. Onnoodig op nieuw te bewijzen hoe het er ondtijds toeging met de geleer den en hunne werken wat moeite het gekost heeft aan den drang der beschaving om tot ons ovenekoinen, niettegenstaande de aanhoudende stremming door de ultramontanen veroorzaakthoe zij zelfs zoover ge raakt waren dat er door hun toedoen in de middeleeuwen bijna geene ge leerden meer te vinden waren hoe, dank aan de opoffering eeniger ver nuften, die uit liefde tot da weten schap en de kunst en orn zich onge stoord aan hunne studiën te kunnen overleveren, den moed gehad hebban eenen kloosterrok aantetrekken, ten einde te ontsnappen aan de geloofson derzoekers die anders met eene bar- baarsche wreedheid hen zeiven en hunne werken zouden vernield heb ben hoe, dank aan die mannen, zeggen wij. de wetenschap behouden is gebleven tot dat er op het tijdstijd der wedergeboorte een nieuwe da geraad opschoot en de kunsten en wetenschappen herbloeiden. Niet noodig tot die vroegere eeuwen te blikken nog op onze dagen doen de uliramontanen geweld om den wa gen des vooruitgangs tegen ie houden en het is vooral op het onderwijs dat zij hel gemunt hebben. Het catholieke Oostenrijk en het evengezinde Beieren leveren alweder een bewijs dal ons gezegde op eene on loochenbare wijze staaft De Minister Lienbachur is er, na (wee jaren pogingen aangewend te hebben, in gelukt, den duur der lage re schoolleergangen te verminderen, niettegenstaande hel tegenovergestelde advies der beste padagogen. De baron Hafenbroedel, na in Beie ren voor da vijlde maal da afschaffing van het zevende scboolj iar voorgesteld te hebben is er eindelijk in gelukt, eene propositie in dien zin door da ultramontaansc'ie rnaerdarheid te doen stemmen. En in ons eigen vaderland heef' den oorlog tegen het officie-1 onder wijs een ander doel, dan wel door het volkaonderricht den graad van gees lesontwikkeling der massa's ie kunnen regelen of in te toornen Onder welke gezindheid vindt men hen die van het verplichtend onderwijs niet willen Waar zijn de voorstaanders van de zoogezegde vrijheid der ouders om hunne kinderan naar de vrije school te zenden, waar onder voorwendsel van beter den catechismu» te leeren, de kleinen toevertrouwd worden aan onbekwame meestere, ja somtijds aan monsters die ze bemorsen en bedor ven aan den huiselijken haard terug schenken. Het antwoord is niet twijfelachtig. ultramontanen zijn, en moeten noodzakelijk de vijanden zijn, van allen vooruitgang, van alle ontwikke ling des geestes. DE UOURRIER DE PRUXKLLES EN HET SCHOOLONDERZOEK. Ili-t ultrnmontaansch blad, de Cou ri<T de llruxelles heeft een anikel ge geven, waarin de jammerklachten niet gespaard zijn, over de kopstukken der clericalen, die zoo maar goedsmoeds de priesters voor de conrmissien van het schoolonderzoek laten beschuldigen cn door den modder sleuren. Builen eenige zeldzame uitzondc- ringen zou spreekt de Conrrier. i) waar zijn ze, de vrienden der pries- ters Wie bevindt zich daar orn hen te verdedigen a,iii tc moedigen, te wreken Waar zijn de getuigen ter )i ontlasting? Waar de weigevers of wet- geleerden wier tegenwoordigheid ver- d zekeriug en moed aan de beschuldig- den zouden geven Zij zijn waar de vrienden van Christus waren, toen Pilatus zich op zijnen rechter stoel he- vond zij zijn afwezig, zeer verre, zij houden zich elders bezig, zij verwaar- loozen zich te vertoonen en vreszen zich in nesten te steken. Eilaas, ja,de de Cournier» zegt daar eene waarheid waarvan de wrzenlliik- heid, voor du blad naar Gods hert, be droevend ja, wan hoopgevend moet zijn Maar de Courrier moet eens wel bedenken, dat sedert twee. drij jaren de tijden merkelijk veranderd zijn Waar zijn ze, de vrienden der priesters vraagt hij weet wel Courrier dal de priesters er zich, srderl bijna drij jaren op toeleggen om zich vijanden te maken; dal het getal hunner vrienden merke lijk gekrompen is; in zoo verre zelfs dat zij die nog hunne vrienden zouden wil len zijn liet niet meer opentlijk durven laten zien. Ilel is dus niet te verwonde- reu dat de priesters z:ch voor hel school- rnkwesl alleen bevinden. Waar zijn de *rtui;en ter ontlasting Eilaas Courrier» er worden cr geene gevonden. De daadzaken door de getui gen aan het licht gebracht zijn zoo wel bevestigd, bet lialelijk gedrag der gees telijkheid is zoo zonneklaar bewezen, dat er geene g'tuigenis ter ontlasting mogelijk is. Het openbaar geweten schijnt ui!- t> gewischt en dood te zija, zegt de Courrier verder.om de zeldzame on ds zwakke knagingen te stillen, welke van lijd tot tijd nog gevoeld worden. Wanneer men deu priester aan zulke onweerdign handeling, blootgesteld ziet. hebben sommige wijzen en voor- zichtigen de onbesehaa mdheid te zeg- gen maar 't is dat de geestelijkheid te ver gegaan is en wil heerschen Kostelijke bekentenis/ja. de wijzen der clericale partij zeggen inderdaad, dat de geestelijkheid te vor gegaan is. en zulks was ook hel gevoelen van M. Ma- lou en zijne vrienden toen zij aan den paus schreven dat de onbedachte han delwijze der geestelijkheid de kerk zou hatelijk gemaakt hebben Deze ziensw ijze komtgansch overeen met het gevoelen der liberale bladen dio niet opgehouden hebben hel gedrag der geestelijkheid als nadezlig onder alle op zichten te verklaren. KAMER VAN VOLKSVERTEGEN WOORDIGERS. Donderdag beeft de heer Rolin- Jacquemyns, minister van binncnland- sc.he zaken, eene uitmuntende redevoe ring uitgosprokenptie de klerikale repre sentanten als een steen op het hoofd ge vallen is en de belachelijke prelenticn van Thonissen, Woeste, Jacobs, Tack. Vandensteen totaal onder te hoven smeet. De minister beklaagde dozau die ge stadig dezelfde dommigheden herhalen sedert vier jaren, zonder dat bet land ooit de minste lust aan den dag gelegd heelt bet gouvernement om verre ie werpen, dat willekeurig en tyrariniek le werk gaat volgens de klerikale gazetten! M, Thonissen had w illen doen grlovrn dat M. Rolin met Donderde kiezingen verbroken heeft die legen de liberalen uitgevallen waren. Welke bespottelijke dwaasheid Er zijn aan den minister 518 voorstellen van verbreking gedaan. Dezelve heeft hij bijna allen Ier zijde geschoven. Slechls zijn 13 kiezingen verbroken geworden op de 2,600 der maand October. M. Thonissen had willen doen g' lo- ven dat de minister de kiezing van Zil- Icbeke verbroken had de representant had de, Patrie van Brugge geloofd, die leugenaarster van eerste klas. Eiwcl wat had de minister godaan Enkel cn alleen de beslissing van hel

Vooruit | 1882 | | pagina 1