VOOR VRIJHEID WAARHEIDEN RECHT. 1882 Aalst, 23 Maart. IV 91 F». 4-00 Fst. 4-73 aankoodigiagen De aboniiomcnlsprijs 's jaars voor de stad. 15 O" den drukregel VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. OORUIT 's jaars vor heel liet land. is voorop betaalbaar De aakondigineen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voer 0 urén namiddag te zenden. DE STRIJD VERSTERKT DE LIBERA LE PARTIJ. EEN WOORD OVER DE GEWICHTIGE KIEZINGEN DER MAAND JUNI. De strijd geeft leven aan de liberale partij. Dat ondervindt de oproerige geestelijkheid, lot hare schade en schande, dagelijks meer en meer, zij die met eigene handen het geloof in de braafste harten doodt en niet aar- zeld ons rustig land aan de vier hoeken in brand te steken om twist en twee dracht te zaaien. Drij maanden slechts scheiden ons van de algemeene ktezingen in de helft van Belgie. Drij maanden en het land zal nogmaals uitspraak doen om zijne volle goedkeuring te hechten aan de krachtdadige aan de vooruitstre vende en rechtvaardige politiek van het liberaal ministerie. Van al de arrondissementen des lands, waar eene verkiezing moet plaats hebben, komen ons de beste tijdingen toe en wij ondervinden al langer zoo meer dat de schrik en de neerslachtigheid in het kamp onzer tegenstrevers heerschen en hunne buize te Oostende zal hunnen moed niet opwekken. Ter contrarie. Wat zijn we reeds verre van de schreeuwende politiek der klerikalen in 1878. Hoe uitdagend ze toen ook waren, zooveel ie kalmer, zooveel te moedeloozer zijn zij nu, omdat al hunne pogingen om hel ministerie omverre te werpen, om het land tegen het gouvernement op Ie hitsen, de eene na de andere tegen de standva stigheid van datzelfde ministerie achipbreuk hebben geleden. Nauwelijks had in 1878 de liberale partij gezegepraald of de klerikale drukpers voorspelde alle soorten van onheilen. Hei Sjcialkmus door de liberalen bevoordeeligd. zoo schreeuwden zij, zou evenals in Duitschland en in Frankrijk hare betreurenswaardige gevolgen doen gevoelen. »De Konink lijke Familie en de Koning zelf werden niet gespaard en in de plakkaten met den dood bedreigd. Het volk liet zich niet opruien en er moest wat nieuws uitgevonden wor den. Daar kwam oti de nieuwe school wet. Talrijke smeekschriften met dui zenden handteekens men weet op wat wijze die handteekens verkregen werdenom de stemming der zooge zegde ongelukswet te beletten. Die werd gestemd Van toen af scheen de ondergang der liberale partij, voor onze tegen- strevers, verzekerd. Onze scholen waren hollen van verderf, waar men van onze kinderen gndde- loozon zou maken, welke weldra hun nen nadeelige in vloed op de maat schappij zouden doen gevoelen. De zoogezegde vrije scholen rezen overal uit den grond, door afgepeste spaarpenningen tot stand gebracht. Niets werd gespaard om do ezel- scholen te bevolken, om de officieële scholen te ontvolken, om de uitgaven te bestrijden die de nieuwe schooliri- richting voor gevolg had als werden zij door het land met tegenzin gedra gen. als drukten zij loodzwaar op de bevolking. Men deed het volk voor zijn geloot vreezen doch dat hielpen niet, want men zag dat de religie misbruikt werd als politiek wapen, dat de godsdienst van vrede en broedermin een insiru- ment van vervolging en verdrukking werd. Daaruit ontstond eene algemee ne verontwaardiging. Dat zijn geene ijdele woorden. O iedereen kent de daadzaken, de ge beurtenissen der laatste jaren. Overal waar, na 1878, kiezingen voor Kamer, provincie af gemeente plaats hadden, was de liberale partij zegevierend en werd de liberale denk wijze vet sterkt. Het verledcne leert hel heden. De roekclooze oorlog der geestelijk heid zal nog gestadig de liberale poli tiek versterken, ln afwachting der ju- nikiezingen hebben wij. in Vlaanderen op dit oogenblik drij liberale zegepra len aan te teeken triomf te Oostende in eene wetgevende kiezing 1 triomf te Pollinchove in eene gemeentekie- zing en verleden maandag triomf te Gent in eene Kamerkiezing. Dat zijn goede 'eekens van den tijd. Zulks moet de harten van het libera le volk versterken en tot dubbelon ijver en werkzaamheid aansporen. Leve leve de liberale partij, die deze is van het vaderland en der vrij heid. EEN PRIESTER VAN VREDE Over drie weken stief de eerbied waardige heer Vratnbout. pastoor van Hclchin, een priester geacht en be mind om zijne gevoelens van liefde en vrede, en wiens geheele loopbaan in een paar welsprekende woorden kan afgcschelst worden Broeders bemint elkander ln deze tijden van gewetensdwang en geestelijke vervolgingen, is liet een ware troost een herder te vinden die nog de broedermin aanpredikt. Wat bitter verwijt voor zooveel anderen aan wien men zon mogen loeroepen Zie, hoe zij elkander halen Wij mogen niet nalaten een gedeel te der lijkrede mede te deelen van den heer Burgemeester van Helchin, uit gesproken over liet graf van den heer Vrambout. Ziehier »Het is na de dood van dezen voor stander van het goede, dat de nederi ge dorpspastoor als bet geestelijk op perhoofd der parochie van Helchin werd aangesteld. Het geliefde hem deze zending ie aauvaarden. Wij allen herinneren ons zijne herderlijke intrede en de plechtige woorden die hij uitsprak Dat de vrede met u zij Mijn leven d is op hel altaarIk wensch u dien vrede, die de kleine kinderen laat toe mij komen en die door eene opvoeding ganscli op de li< fde ge- j> steuml, de wercM hervormt. Ook zal de liefste bezigheid mijner geestelij- ke bediening bij u het aanhoudend bezoeken zijn uwer bloeiede offici- ede scholenUwe ondtrwüzers s> en onderwijzeressen mogen over- tuigd zijn altijd in mij eenen goe- den huisvader te vinden, eenen vriend die hunne zaak is toegedaan, eenen vurigen verdediger hunner belangen. Deze beloften wierden verwezrnl- lijkt, en ik verklaar het luidop, de moeilijks'e oms andigheden bobben een bewijs gegeven van de kraehlige gevoelens en d e rechtzinnigheid der betrachtingen van den volksvriend. Ook zal de naam van pastoor Vrambout in onze schooijaarboeken als een voorbeeld van verzoening en vaderlandsliefde prijken, IETS OVER DE VASTENAVOND FEESTEN. Er is niets nieuws onder de zon, sprak Salomon. Die spreuk mag voor namelijk op de camavaifcesien toege past worden. De oorsprong der feesten van dien aard verliest zich in de oudheid; ondir verschillige namen vindt men ze aange duid bij de Egijpienaars, de Grieken en de Romeinen. M^n denkt algemeen dat het v oord Carnaval uit twee latijnsche woorden gevormd is, te weten uit Caro (vlecsch) en vale (vaarwel) omdat onir.iddelijk op die feesten het vleeschderven volgt. De buitensporigheden welke de vas tenavondfeesten na zich slepen waren oudiijds veel grooler dan nu De lentefeesten van O «oris in Envp'e en die van Bacchus in Gnekenland gin gen naar Rome over waar zij, onder ee- nige keizers, met veel meer losbandig heid en schaamteloosheid gevierd wer den dun hel wel ooit in Egypte en in Griekenland het geval geweest was. De volksfeesten van den vetten os, welke men over eenige jaren Ie Rrussel afgeschaft heeft, waren slechts eene llauwe herinnering der processie van den os apis hij de Egypteriaars. De feesten van Pan en Saturnus wel ke bij de Romeinen gevierd werden, waren niet min uitgcialin dan die der Egvptenaars. De jongelieden die er deel aan namen liepen ganscb naakt en verve- den zich hi t voorhoofd met liet bloed der geiten welke zij doodden alvorens zich op weg te begeven. Al die feestvieringen hadden de vreugd, bel vermaak, de smulpartijen ten doel even als onze vastenavondfees ten. Bij liet omslaan der krislene kerk legden de geloofspredikeis er zich op loc die beidensebe feesten aan de geloo- vigen te verbieden, doch zij zijn er enkel in gelukt dezelve ie vervangen door an dere feesten die, alhoewel in de school der kerk gevierd, hetzeIfde doelen dc- zcllde uitgelatenheid behielden. Hel zotten/eest bestond no: in de 14° eeuw. Een ezel, de held der feesi, werd op de koor der kerk geplaatst men zong hijmncn, deed eene menigte cere moniën en vormde eenen stoet waarin de zotste kuren uitgerecht werden en waarin de schandalen zeer ergerlijk waren. Op die dagen kleedden de pries ters en bedienden der Onze Lieve Vrouwenkerk le Parijs zich op een be lachelijke wijze en zeuoden een masker op om aldui aangetakeld en zotspringend de straten le deorloopen dit zot- spel eindigde in de kerk. De carnaval te Rome was lot over eenige jaren liet aanlokkelijkste feest hetwelk in Italië gevierd werd. Uit alle landen van Europa stroimlen het volk er heen om gedurende tien dagen zich ten vollen top le kunnen overgeven aan al wat een uitgelaten leven aanbieden kan. De rijkdom der roomsche edellieden en kerkvoogden werd daar met over- grooten praal tentoon gespreid alle uil- gelateiic en fantastische verbeeldingen werden toegelaten en elkeen, de Mon- signari's aan liet hooid, wedijverden om de wertldschc vet maken den meeslen luisler en aantrekkelijkheid bijtezeden. Wanneer men de buitensporigheden leest welke oudiijds op de vastenavond feesten plaats grepen, dan mogen wij ons niet te veel beklagen over de uitge latenheid onzer carnovaldagon. Van de zotte en buitensporige dwaasheden en losbandige feilen welke men in vroegere eeuwen bcstatigl, zijn die fersten zoo veranderd dal zij op vele plaalsrn geen ander doel meer hebben dan de liefda digheid of hel voordeel der ingezetenen. Hoe meer de onwelendhcid verdwijnt des le meer verandert de wijze van zich le vermaken, l'o? meer de measch hel besef zijner waardigheid bewust is, des te meer schaamt hij zich in losbandig heid zijn vermaak te zoeken. HIEL'S WERKMANSLIEDEREN. OPSTAAN. Staat op, verlaat hel bedde, üp, ronkers, uit de rust, U wacht aan T werk de wedde, D;e 't leven loont met lust. Hee zijn de zonnestralen, Nog niet van mistonthlool Zingt als de nachtegalen En wint door 't werk hel brood. Een kusje zoet van moeder, Een zoen der lieve vrouw, Dat schut als de albehocdcr U tegen ramp en rouw. Ja, gij moet zegepralen, Bekampen dwang en nood Zingt als de nachtegalen En wint door 't werk het brood. En trekt ge langs dc stralen. Door morgendauw en damp Hangt bleek de maan verlaten Als uitgedoofde lamp... Bij 't lustig ademhalen. In 't warme morgenrood, Zingt als de nachtegalen En winldoor 'l werk het brood.

Vooruit | 1882 | | pagina 1