BAZAR. F. DEBLENDE, De Vereeoigde Werklie den. BIERSTRAAT. MEST TE KOOP VOYAGEUR. nieedoogeml in den ban geslagen in Frankrijk zal liij naar den hemel gaan Is een In dezelfde clirislijke gazet kan men lezen dal volgens het schrijven van re nen correspondent, al de pastoors van hel kanton Beaupréau deelinaken van desehoolcomileiten. In Belgie zouden al die pastoors naar de hel gaan. in Frankrijk is de he mel hun vaderland Is twee Nog altijd in hetzelfde heilig dagblad dat zich veel, heel vee! met de school kwestie bezig houdt, kan men de vol gende regelen vinden De wereldlijke bestuurster ecncr meisjesschool zag onlangs den kanto- nalen afgevaardigden binnenkomen, liet kruisber g hing nog altijd op de eere- plantti, en de afgevaardigden deed op- uoeiken dat dit beeld niet uieer tot de schoolmoubelen behoorde. lie hoop wel. antwoordde de onder wijzeres, dat men in mijne aanwezig heid nimmer dit beeld zal durven weg nemen. O wij zullen het u wel doen kunnen van kant zetten Nooit zal ik die schandelijke daad verrichten, en bedrijft ze iemand, dan zal ik met mijne gespaarde penningen een gouden kruisbeeld koopen en hei als een medailjon gedurende de klassen op de borst dragen, opdat mijne leer lingen weten dat ik christelijk ben en dat zij het ook moeten zijn In Belgie, in onze provincie hebben clericale gemeentebesturen zelf de kruisen heiligenbeelden doen wegnemen en het keltersch, het slecht, hel afgrij selijk geuzengouvernement heeft speei- •le commissarissen moeten zenden om die godsdienstige beelden weer op hun ne plaats te zetten Is drie. Allons. onderpastoorkens, zet u aan 't werk en bewijst dat zonde hier, gin der deugd is. Willebroeck DE STATISTIEK. Wij hebben van wege het departe ment van hinnenlandsche zaken twee boekdoelen ontvangen 1° Annuaire statistique de la Belgi- que, twaalfde jaar, 1881. 2'Exposé de la situation du Roy- aume. van 1861 tot 1875. Wij nemen daaruit de volgende bijters In 1830. was de bevolking van Bel gie van 4,076,513 inwoners in 1875 beliep zij tot 5,403,006 inwoners. Onze uit- en invoerhandel beliep te zamen, in 1831, tot eene weerde van 186.600.000 fr.. en, in 1875 was hij gestegen tot 2,408,900,000 fr. Die ver meerdering is zeer groot. In 1860 hadden wij 1729 kilometers spoorweg en, in 1875, hebben wij er 3505. In 1801 had de schatkist 156 mil joen inkomen in 1875 was dit tot 245 miljoen gestegen. De post heeft in 1860 6,428.000 brieven en 26,000.000 dagbladen verzonden, en, in 1875,, 22,550,000 brieven en 65,000,000 dagbladen. De postkaarten, die hat jaar hunner opkomst het getal 687,000 bereikten, hebben, in 1875, tot 18,116,228 be- loopen. Het bier, dat in 1861 13 miljoen opbracht als accijnsrechten, bracht in 1875, 16 miljoen franken op. DIEFSTAL IN 'T BISDOM VAN DOORNIJK. Bij de aanhouding van Gentil Ber nard, vond men in zijne cel een inge bonden boek. Men zag dat het een boek was, die veel gelezen was en iedereen dacht, dat het de getijboek van den kanunnik was. Maar als men hem opende, zag men dat het integen deel een wetboek wak (de viif straf wetboeken in Belgie in zwang). Het was in dat boek dat Bernard gestadig las. Hij bestudeerde de artikels, die hem betreffenen heeft er zelfs aanteeke- ningen niet de pen aangemaakt. ZAAK PELZER-VAUGHAN. Mev. Bernays is Maandag morgend ondervraagd geworden in het kabinet van M. den onderzoeksrechter Ketels. Armand Pelzer is in den namiddag in liet zelfde kabinet geleid geworden. Waarschijnlijk zal men er hem ge confronteerd hebben met Mev. Ber- navs. HOOGMOED EN GODSVRUCHT. Met is algemeen bekend, dat. buiten eenige bibvaardig" uitzonderingen, al on ze edellieden klerikalen zijn dat laat zich vrel verstaan, terwijl zij geleerdheid on ontwikkeling van hot verstand minachten en daarin vei 1 achteruit zijn ook hea't het aan de geestelijken weinig moeite ge kost, om hun te doen gelooven. dat, zoo men aan de hoeren en aan de stadswerk- lieden een verstandig onderwijs gaf, dezen weldra op zouden staan, de rijke men- sclien uitplunderen, de priesters vermoor den. de kerken omverwerpen, enz. Zij geestelijken, zijn de zedelijke gendarmen die alleen in staat zijn het volk zoo op te voeden, dat het. als een lam alles verdra gen zou, de landheeren en de pastoors eer biedigen en zijne spaarpenningen aan de kerk geven. Iudien de gefopte edellieden een weinig met de ware geschiedenis bekend waren zouden zij klaarblijkelijk zien, dat het juist in die landen is, waar de invloed der Kerk overheersohend is, dat hot volk het meest woelend en uitgelaten was en het nu nog is, getuigen Spanje, deszelts kolo niën in Amerika, Ierland, enz. Het is "dus te verstaan, daten uit welke rede onze e- dellieden vrome calholijken zijn /maar wat onbegrijpelijk is, zij zijn daarbij hoo- vaardig, trotsch en beschouwen hun on- adelijken eveumensch alsof hij tot eene andere soort van wezens behoord" en de pas gebakkeni barons zijn somtijds nog bespottelijke!- daarin dan de aouereu, die zij naapen. Dit bewijst, dat zij hoegenaamd niets van de chiistelijke leer vei staan of nooit hebben aandachtig gelet op wat de Evan geliën zeggen van Jesus' leven, van zijne zed«los6cn, steeds de hoovaardigheid mot kracht aanvallende «u de trotsciisheid der Grooten, terwijl hij de minderen verhoog den en uitdrukkelijk leerden, dat eens do laatsteu de eersten zouden worden Te ver geefs prijken die Grooten inet hunne we si de, tot in de kerk toe, en bij do lijkdien sten, tot, met hunne wapens, op hun graf. Watzij ook doen, zij zijn uit den zelf den stam als allo menscheu afkomstig, hunne ziel bestaat uit dezelve oustoffelijke zelfstandigheid en hunne daden zullen m dezelfde schaal gewogen worden. Dr. X. Dn dagbladen habhon gemeld dat een kind uit den wagon van eoa rijdenden trein gevallen was, op don ijzeren weg van het Oosten, in de nabijheid der statie van Cortenbergh.Het wes op den reizigerstrein weiketen 7 u, 15. 's avonds uit do Noor derstatie van Brussel naar Leuven, ver trekt, dat het ongeval heeft plaats gehad. De moeder van het kind is eeno vrouw van 39 jaar oud, Louise Jughmans ge naamd zij was in eon comp'artement van derde klas gezeten met haar doehterfce, een kind van 4 jaar en half tusschen de statiën van Saventhem en van Cortenbergh ging bet portel eensklaps open en het kindje roMo uit den wagon. De oiosder het hootd verliezende van on'zetting. sprong haar kind achterna en rolde op den tains. Zoodra da trein in de statie van Cortenbergh stil hield, zond de statieoverste oogenblikkelijk zijne arbei ders op zoek naar de twee ongefukkigen. Die mannen vonden de arme vrouw op de baan bewusteloos uitgestrekt liggen. Wat het kind aangaat, dat was bezig met bloe men te plukken, tocwijL het op zijne moe der riep. Moeder en kind werden overgebracht naar da appartementen van den Statieover ste van Cortonbergh, waar zij de eerste zorgen ontvingen in afwachting dat een geneesheer ter plaatse kwam. Vrouw Jughmans heeft huiten een ge broken been en een gebroken arm, eene s :luikkeli|ke schedelbreuk. Zij is gisteren naar het gasthuis van Leuven overgebracht. Hot kind heeft eenige onbeduidende kneuzingen aan het hoofd bekomen, doch het klaagt over inwendige pijnen. P. S. Latere berichten melden dat vrouw Jughmans gisteren in het gasthuis van Leuven aau hare Wonden bezweken is. Op de Grondwetplaafs, te Brussel, is gisteren eoue moordpoging geploegd. De twee bloeders Lenaoro, hadden aan een kléine jongen, een glacé lateu eten bij «en koopman in ijs. die met een wagen rond de stad rijdt. De Italiaan die met het ijs op don openbaren weg stond, dacht niet spoedig genoeg betaald te zijn, trok zijn mes uit en gaf een dor broeders eene mes steek, zich vervolgons tot den anderen broeder wendende, gaf hij hem een diepe messteek, dat zijn leven in gevaar is. De moordenaar is aangehouden. Een smartelijk ongeluk is zaterdag avond, rond half negen, in de Geuzen- straat te Antwerpen gebeurd. Eene vrouw van 50 jaar, Tlmresia Huygons genaamd, die oen kwartier op het derde verdiep van een huis dezer straat bewo int, was in hare kamer op den rand van het venster,toen zij. eensklaps achter'over door hel Venster, ter hoogte van 1 '2 meters op de straatsteeuen viel. De ongelukkige werd in eeneu jam merlijken toestand opgeraapt en naar liet gasthuis gedragen, waar ze den zul ven avond ten half twaalf, aan de gevolgen ha- rer wonden bezweken is. De genaamde Pliilnmena Riem, huisvrouw van August Vanspranglie, is te, Popei'inghe op 27° Juni, moeder ge worden van haren 12" zoon Hij is het 25"° kind uit dit huwelijk gesproten. De valer is 48 jaren oud en de moeder 43; zij trouwden in 1858 en verhopen nog het getal hunner kinderen te zien aan groeien. Zijne Majesteit den Koning, over deze gebeurtenis onderricht, heeft vader Vauspranglie een eergeselienschenk van 100 franken toegezeid. Hel zal dien eerlijken werkman deugd doen, want hij heeft moeite om zijn talrijk huisge zin te ondei houden. Viijdag namiddag, rond half twee, heeft de genaamde J. T.oud 57 jaar, wonende in de Lazarusstraat, te Ant werpen, aaa een nagel die in den muur zijner slaapkamer was, zich willen ver hangen, doeli zipie poging tot zelfmoord is mislukt, doordien de nagel uit den muur geschoten is. Doctor Cavenaille die men in alle haast was gaan roepen is er in gelukt, ntf* lang werken, den ongelukkige tot het leven terug te roe pen. Men heeft hem vervolgens ter verpleging naar het gasthuis gedragen. Een jammerlijk ongeluk is verle den week, inde Diepestaaat, te Antwer pen gebeurd. Een knaapje van 3 jaar, HubertMariëngenaand, wonende in liet huis n° 96 dezer straat, speelde gedu rende de afwezigheid zijner ouders, met zijnen broeder, oud 9 jaar. De kleine Hubert stak al spelende eenen koperen hemdskop in den mond eu had liet on geluk dit voorwerp in te zwelgen. Zijn broeder zag het knaapje eens klaps verbleken terwijl liet geweldige pogingen aanwende om het ingezwol- gen voorwerp door te halen of uit tc spuwen. Op het hulpgeschrei der kin- dpren kwamen eenige buren toegesneld die onmiddelijk eenen geneesheer lieteu balen doch toen deze ter plaats kwam kon hij slechts de dood van hel kind bestatigen. De arme kleine was door de versmaehting gestorven. Van 650 meters hoog gevallen. Twee personen zijn vérleden vrijdag uit de lucht gevallen vnu eene hoogte van 650 meters, zonder het leven te verliezen. Dis onbe grijpelijk gebeurtenis heeft plaats gehad te Saint-Ouen. la den namiddag werden op de place Wagram twee ballons opgelaten door de zorgen Jer aceademie van luchtreis Eene ontzaggelijke menigte verdrong zich op d« plein om de opstijging hij la wonen. Toen het plechtig a alles los klonk en het touwwerk door vijf honderd urmen losgelaten werd, klom de luchthui eenige meters, doch viel terug op dezelda plaats neder. M. Perron, voorzitter der Academie, wierp eenen zak ballast, doch zonder uit slag toen een tweede zak hallast uitge worpen werd, klom de luchtbal eensklaps tamelijk snel in de hoogte langsheen de dakken der huizen een eind weg afleggen Toen de ballon eindelijk op een boogta van 400 meters gekomen was, begon hij op onrustwekkende wijze te schokken eu te draaien de menigte, die op het plein die zonderlinge bewegingen nagingen, wis ten niet aan welke rede zulks toe te schrij ven was. Nogtaüs klom de ballon gedurig, tot op eene hoogte van 650 meters. Op dit oogen- blik bewonderde M. Perronhij zelfheeft het verteld de prachtige panorama dia zich onder zijne voeten uitstrekte. Eens klaps liet zich een akkelig gescheur hoo- ren. iM. Collin, de gezel van M. Perron, riep verschrikt uit. «Do ballon is gescheurd» En inderdaad, de mand scheen onder hun ne voeten weg to zinken, terwijl zij met vreeselijke snelheid daalden. De twee onverschrokken geleerden, niettegenstaande zij eenen onvermijdelij- ken dood tegemoet zagen, vorloren geen oogenblik hunne koelbloedigheid zij sne den de uchterkoord door, alsook de sleep- koórd en wierpen al uit da mand wat hun onder de hand viel gelukkig was tie zij den van het bovendeel van den luchtbal niet gescheurd, zoodat dit eenigzins als valscherm (parachutte) werkte en geduren de drie honderd meters iet wat het geweld der daling verminderde doch op nog ruim 300 maters van don grond, rolde de over blijfsels der zijden bijeen en de mand waar in de reizigers gezeten waren, viel zoo Bliksemsnel, dat er geeno twee seconden noodig waren voor het overige van den val De twee luchtreizigers, ziende dat zij op dedakken der lunzen gingen terecht ko men, gevoelden dat zij verloren waren door een wonderlijk toeval. viel de mand tusschen iwee buizen v.n do passage Che- vallier, te St-Ouen, waar zij vastgeraakte eu hangen bleef. .MM. Perron eu Cullin gevoelden eenen sc.hrikkelijken schok, doch zij waren gered. L'économie financièbe, onzième an- née. Rédacteur L'hoest avocat. Prime gratuite. (Voir annonces.) Court St. Étienne, arsenicaal water, (Ziet advertentie.) TE VERKRIJGEN. Houillekolen aan Fr. 19,00 de 1000 kilos H'.iuillfkolcn (Brokken) aan Fr 23,00 de 1000 kilos. 2 Per honaerd vermindering op de Specerijen dan in de grootst magazijn. in de herberg den Oeievaar op de Hoppemarkt Aalst. Un induslriel de cëtte ville deman- de un Voyageur. Inutile de se présen ter sans de bons certificats Ècrire au journal sous les initials BEVERSTRAAT, 25. NINOVE. Gebreveteerde en Bekroonde Fabriek. van kleurende Blendine Elexir de Niuo- ve, uittreksel van Russischen onbederf- lijkon vschlijm en gelatine, net salicyli- que, zuur gemaakt. Glucose scheikundig zuiver, volgens eene verbeterde manier vevraardigd.

Vooruit | 1882 | | pagina 2