ZAAK PELZKR-YAUGHAH. Leon en Ai man J Pel/er z j .i Zater dag, (en 2 uren, namiddag, voor de Raadskamer van Brussel verschenen, krachtens art. 5 der wet op Je preven tieve gevangenis. De kamer was samengesteld uil MM, Knoff, vooizitter, Uoliyns en Ketels, rechters. M. de substituut Dieudo.'iné bekleed de den zetel van bet openbaar ministerie l,eon ui Arinand werden slipt ten 2 uren in het kabinet van den onderzoeks rechter geleid. Sedert Leon Pt-lzer zijnen blonden baard heefi laten groeien, is hij niet meer erkennrlijk voor degene die hem tijdens zijne eerste verschijning voor de raadskamer gezien hebben, twee of drij dagen na zijne aanhouding. ';i»e leefre gel der gevangenis beelt hem vollijviger gemaakthij ziet er gezond ml en ro zenkleur zijner wangen steekt geweldig af met zijn vropgir, bleek en ziekelijk voorkomen. Hij droeg kleederen van donkere slof en had een kleiuu ronde hoed op het hoofd. Arinand Peitzer is nog altijd denzelf den man hij gaat met hel hoofd in dc hoogte met vasten stap, beziet ieder in de ongeil en schijnt niet het minst ver legen voorde nieuwsgierigen. Hij droeg een licht grijzen overjas en ecnen ron den hoed, gezagd Trots I'rangois. Leon Peitzer bijgestaan door zijnen advokaut, M. Van Calster, is de eerste voorde rechters verschenen. Deze ver schijning was, zooals altijd, eeue een voudige formaliteit. In minder dan twee minuten was de opsluiting bekrachtigd en dc beschuldigde werd teruggevoerd naar het kabit.al van den onderzoeks rechter. De verschijning van Atmand voorde raadskamer heeft bijna eene halve uur geduurd M" Van Calsler Robert en Schoeiifcld waren aanwezig. De verdedigers hebben natuurlijk doen opmerken dal dit oogenblik af eene ernsiige basis aan het onderzoek ont- breekt, hetwelk beweert dat de 12,000 fr.door Lcou uitgegeven om de misdaad voor Ie bereiden en uit te voeren, hem door zijnen broeder Armand werden ter band gesleld. Zij hebben liet onder zoek gevraagd de bron van dit gelit te doen kennen. Daar de veronderstelling van diefstal volkomen vervallen is, zegden de ver dedigers, en die van wraak of jaloerseh- licid van allen grond ontbloot zijn, zoo hebben de verdedigers poogen te bewij zen dat er niets van de beschuldiging tegen Armand overbleef en zij vroegen aau de Kamer dan ook zijne invrijheid stelling. Al. de substituut van den procureur des konings verzette zich legen die vraag en eissebtte de bekratiging der opsluiting. De raadskamer heeft eene ordonnan- cie uitgebracht waardoor de aanhouding bekrachtigd wordt. De verdediging heeft oppositie aan- geteekend tcgfii dit besluit. M. Ketels heeft eene gewichtige ver klaring gedaan. Alhoewel Af. J/arique, expert in rekenkunde, zijn verslag nog niet nedergelegd heeft, hetwelk hij eerst aan zijnen collega M. Coene moest on derwerpen, blijkt van nu af teu duide- lilkste uit dit verslag dat de uitgaven, sedert 1878, door Armand Peitzer ge daan, volkomen verrechtvaardigd zijn dooi stukken in regel. Bij middel van papieren, dokumanlen en registers, bij tien beschuldigde in beslag genomen, zijn de experteo er in geslaagd eene nauwkeurige rekening op te maken der sommen door hem ontvangen en uitge geven. Hel is M. den advokaat-generaal Van Maldcghem, die in de kamer van inbe schuldigingstelling zetelen zal. Men zal zich herinneren dat eene maand geleden deze achtbare magistraat aang-'kondigd had dat de verschijning van zaterdag de laatste zou zijn en dat hij; na den 5 Augusti, in staat zou gesteld zijn, zeer duidelijke inlichtingen aan het hof te geven. HET SCHANDAAL VAN DüdHVNIJK. Wij lezen in La Gazettevail Brus sel Het onderzoek over het schandaal Ie Doornijk, dat ieverig en krachtdadig wordt voortgezet, is, naar men ons ver zekert, in liet geheel niet in 't voordeel van de geestelijke personagies, die in de zaak betrokken zijn Reeds w orden ecitige hunner, en niet de minste, eerder ondervraag! als beschuldigde dan als getuigen. Eu, als men de personen moet gc- looveti die in slaat zijn de bijzonderhe den te kennen, dan zou men in Belgie, in liet aanstaande rechterlijk jaar, wel liet aardig schouwspel kunnen bijwonen van kopstukken der Kerk, die voor de correct ion neele rechtbank moeten ver schijnen. ONDERWIJZERS-CONGRES. Het Congres der onderwijzers zal dit jaar gehouden worden te Arlon, den 10, 11 en 12 September. Onder de voornaamste kwestiën die zullen gediscuteerd worden, tievindt zich <le volgende Welk zijn de middelen om liet ver- plicht onderwijs in Belgie in te voe- ren. het artikel 17 der Grondwet in aanmerking nemende 1 De klerikale dagbladen vallen daar na tuurlijk op uit eti w illen aan de onder wijzers alle initiatief ontnemen. Burgerwacht. De Luitenant-kolo nel Bevelliebber, heeft de eer ter ken nis te brengen van liet Legioen dat den Nationalen prijskamp van schijfscliie- titig zal plaats hebben le Brussel van 20 lot 28 dezer maand Augusti. Het Concours par corpsge«chicd den zondag 20 Augusti 's namiddags. 50 per honderd vermindering op don vervoerprijs wordt toegestaau aan de schulters in uniforme. De kaarten zijn verkrijgbaar ten kan- toore van M. Blondiau, voorzitter der Francs-Tireurs. H. I.E.CLERCQ. Wij vernemen dat doktor Dutrieux, van Gent, die de reis naar Midden- Afrika met kapitein Cambier beeft ge daan, aan alle gevaren is ontsnapt, waaraan de Europeanen in Alexandric hebben blootgestaan. In het hospitaal gevlucht, liep bij gevaar van verbrand le worden. Gelukkig is bij in leven en de onderkoning beeft hem met belang rijke bedieningen gelast, liet dagblad van Alexandrie dedt er liet officieel nieuws van mede. Dr. Dutrieux is een gewezen leerling der hoogeschool van Gent en na zijne terugreis uit Aftika gaf bij in deze stad eene voordracht over dit land. De heerCamille Flammarion, geleer de weerkundige (van Parijs) schijnt zich voor taak aangesteld te hebben zijne le zers schrik a an te jagen. Hij kondigt ons tegen September aanslaande eene komeet of steerlsier aan, zich'baar te Parijs, en welke onze aardbol mei eeue onherstelbare ramp bedreigt. Een steertslag van die dwalende ster, zegt hij, ware genoeg om de aarde in vier deelen te scheiden. Dit ongeval behoort, zoo het schijnt lot de gewone orde der zaken. Het zou niets veranderen aan het evenwicht van het planeetstelsel 't Is alzoo dat de vier mannen van Jupiter ge vormd wer den. Ziedaar eene geruststelling. iMoordpoging uit jaloerschheid. Dinsdag morgend werd door een poli tieagent van Laken, een kerel aangehou den, die gansch verwilderd cn met be bloede kleeren door de Volkslraat, op 't grondgebied van St. Jatis-Molenbeek, gcloopen kwam. Toen men de kerel be tast", werd in een zijner zakken eeuen met bloed besmeurden schoenmakers hamer aangetroffen. Door vragen overladen, eindigde hij met te antwoorden, dat hij een tooneel gehad bad mei zijne minares, weRe op een zolderkamrrke woont in de Kool- branderstraat te St. Jans-Alolenbeek in de volle hevigheid van T tooneel zou zijne minares een mes gevat bobben orn hem er mede te treffen. Ziehier volgens de inlichtingen ter plaats ingewonnen, wat er moet ge beurd zijn Foubert en z!jne minares waren maandag avond uitgegaan zij hadden een groot getal herbergen bezocht en waren zeer laat in den nacht 't huis ge komen. 's morgens zou er twist ont staan zijn tussehen llosina en haren tni- nanr. Deze laatste zou haar in harde woorden haar slecht gedrag verweten lielilien en haar bedreigingen gedaan hebben voor in geval zij 's avonds nog alleen dorst uitgaan. Het is ten gevol ge van deze verwijlingen dat de twee verliefden handgemeen werden. Geen enkel der huurlingen heeft iets van hel schrikkelijk tooneel gezien en toen Foubert zijne minares bebloed ten gronde zag vallen, heeft hij de vlucht genomen in de richting van Molenbeek. De toestand van de gekwetste is zeer erg; men vreest voor haar leven. Arlon.Men m6ldt als een zonder ling feit dal het de laatste nachten in de Ardenen gev rozen heeft. Des morgens beeft men op verschillende plaatsen de weiden met rijm bedekt ge vonden. In den nacht van Dinsdag tot woens dag, omtrent 3 uren 's morgends, heeft men te Mechelen schrokken van aard beving gevoeld. Volgens zekere buite- lieden moeten in eene hoeve in de om streken der stad, de schrokken hevig genoeg geweest zijn, om de diereu die in den stal gesloten waren le verschrik ken cn zelfs verscheidene voorwerpen om le werpen. Het onderwijs in Japan. Blijkens het zevende jaariijksch verslag van den Minister van Onderwijs, zijn er 28,025 lagere scholen in Japan, van welke 16,770 openbare de vermeerdering in één jaar bedroeg 1316 openbare en 12a bijzondere scholen. Het aantal der mid delbare en hoogere was 107 openbare, tegen 65 in 1880 en 677 bijzondere, tegen 614. Bovendien waren et vele be waarscholen en kindertuinen De bijzondere hoogere scholen beklecdcn in hel leven der Japanners eene groote plaats er zijn er vele, die cenige hon derden leerlingen tellen, welke, evenals bij liet opkomen der universiteiten iu Europa, aangetrokken worden door de faam van een enkelen leerjaar. De be- rocmsle van deze leeraars isFukusa- wa, van Tokio, aan man, door en door met ile Westersebe beschaving bekend, wiens vertolkingen van Europeesche werken met graagte in Japan worden gelezen. Zijne leerlingen vervullen dc belangrijkste posten,maar blijven voort durend met hem in betrekking en lie- siudecren onder zijne leiding, de ge wichtigste staatkundige vraagstukken. goed betaald gezet Een welslelende landbouwer een klein kind verloren heb bende, gaat bij den pastoor der parochie, om eene begraving te bestellen, Welke klas begeert gij vraagt lietn de pastoor, de tweede of eerste? AVel.'t is mij al gelijk, neemt maar de eerste klas, zegt de boer, dio het ver schil niet kent van de klassen. De begraving heeft plaats, zeer beta melijk, niet orgel, pijkenheere, enz, Maar nu komt bet op het betalen. Do boer gaat bij don pastoor en vraag hoeveel het is voor de mis van zijn over leden kind, *t Is zestig franken, zegt de pas toor, Zostig franken roept de boer uit, 't is z«ker om mede te lachen Zestig franken, het is twee derden to veel. Dat gij nog van twintig franken sprak, 'k zou er misschien ean redo kunnen van maken. Maar hebt gij vergeten, pachter, zegt de pastoor, dat gij eene begraving van eerste klas hebt gevraagd. Zestig fran ken, dat is juisten prijs, cu geen centiem min. v En ik, zegt de boer. kwaad wor dende, ik betaal niet, Zestig f-anken dat is al te sterk. Hij zet zijne klak op lint hoofd en ver laat de pastoor, zeggende dat hij niet be taalt. Eenige dagen later wandelt, de pastoor in hei dorp, naar oen middel zoekende, om zich te doen betalen, toen hem eens klaps eene gedachte te binnon komt. Hij begeeft zich bij zijnen parochiaan, die wei gert te betalen. s Pachter zegt do pastoor, 'k heb daar eene partij hout te zagen, 'k heb aan u gedacht... zoudt gij u daar niet mede willen gelasten j> Zekerlijk, zegt de pachter. Men komt overeen en de pastoor gaat to vreden weg, zich de handen wrijvende, over zijn goed gedacht. Hij heeft hem ko- woigerd zijne mis te betalen, hij zal hem voor zijnen arbeid niet betalen. Het is al tijd zooveel afgekort. Des anderendaags, ziet de verwonderde pastoor, een man in zijn buis komen, go- heel op zijn beste gekleed, met zwarte krawaat en met eene zaag onder den arm. Hij begrijp niet dat uien hout kan za gen met zijn zondagspak aan hij beproeft den boer te doen begrijpen dat dit niet kan zijn dat hij zich zoo iti toilet aan 't werk steltniet te doen, de boot zet zich aan den arbeid. Als het werk af is, vraagt de pastoor Eiiwel. pachter, wat ben ik u schuldig v Zestig franken,mijnbeer de pastoor Hoe, zestig franken, voor eenige planken door te zagen Maar dat is onge hoord Verschooning, mijnbeer de pas toor maar bezie mij eens, ik heb ze in eerste klas gezaagd. Wij zijn nu kwijt, De pastoor stond stom en zwoer dat men hem voortaan altijd zijne diensten voorop zal betalen. Ramp op de schelde. Men schrijft uit Antwerpen Donderdag namiddag, rond 3 ure, is er verschrikkelijk ongeluk op de Schelde, nabij do brug van Thein- sche gebeurt. Ziehier de inlichtingen, welke wij ons over deze ramp hebben kunnen verschaffen Sinds eenen geruin/cn tijd ligt er nabij de brug te Temsche eene schuit gezonken die dan ook zeei diep in het zant moest gezakt zijn. M. Lisnueyer had, volgens men oris meld, da taak op rich genomen de schuit te lichten, doch er werd spoedig bestatigd dat men het schip bij middel van dynamiet zou moeten doen springen, daar het, zooals wij hier boven gezegd hebben te diep was door gezakt. De luitenant der ponteuiero van de ge nie Divo 29 jaar, werd dan ook mot deze taak gelast. Rond 3 ure, donderdag na middag, bevond zich de luitenant met zes andero personen,op eene schipbrug,en men was bezig met eene lading dynamiet gereed i te maken, toen eensklaps eene geweldige ontploffing plaats had, die weldra opgo- volgd werd door het gekermvan gewonden Langs alle kanten snelden men de otige- lukkiggen ter hulp, waarvan er eenigen door ontploving in het water waren go- worpen, doch die men er spoedig kon uit halen zooals men denken kan in zeer be- droevendeu loestand. Den luitenant Dive waren do twee boe nen afgeslagen drij burgers werklieden, de duikelaar, den mecanicien en een ander werkman,werden bijna op den slag gedood Den knaap van 15 jaar werd er aan den arm gewond. De heer Bracq, opziener van 7- Lruggen en wegan, heelt ingelijks erge wonden bekomen, Alleen de heer Lisnayer heeft geen letsel bekomen. Do luitenant Dive is in den nacht aan de gevolgen zijnor wonden bezweken. De schipbrug is onmiddelijk na het on geval gezonken doch dezen nacht door do zorgen van den kapitein van den steamer William Wilord weer opgehaald. Heilige geschiedenis. Een ka tholieke priester, Patrick Pacific AVa- de, aan de roomsche kerk van St. Wil liam te Dorlington gehecht is door het assisenhof van Liverpool veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid, voor aan-

Vooruit | 1882 | | pagina 2