Programma. Land- en tlovinghonw— Hij rondere schikkingen voor de verschillige sectiën. Huisvaders en huismoeders, kunt pij eene enkele goede reden vinden. 0111 de opvoeding en liet onderwijs uwer kin deren aan bmcdcj-kens of nonnekens loc te vertrouwen 9 Geene enkele, ten ware gij van uwe jongens pastoors ofkos- ter en van uwe meisjes nonnekens wil- det maken. Ander hebben alle Belgen, zonder onderscheid van partij, klerika- len zoowel als liberalen, katholieken zoowel als protestanten, er belang bij hunne kinderen toe te vertrouw en aan de vaderlijke zorgen van een gouverne ment, dat letterlijk de voorschriften volgt van onze onsterfelijke Grondwet, die zegt dat hel openbaar onderwijsge geven ten kosle van den staaf, door de wet geregeld wordt. (De Liberaal.) HET LAGER ONDERWIJS EEN NA TIONAAL BELANG. Kr loopt seder t cenigeu tijd een ge rucht door het land namelijk dat dc geestelijkheid, in haie hoop op de over winning bij de laatste verkiezingen te leurgesteld, van hare vijandige houding tegenover de regering zou wenschen af te zien en zich geneigd motten om de wel van 1879 op het lager onderwijs, zoo niet openlijk aan te nemen, dan toch niet meer Itarknekkig te bestrijden en tiaar verleend aandeel in de uitvoe ring'lier wet te vragen. Dit gerucht, hetzij valsch, hetzij waar, heeft eene algemeene ontroering bij de liberale gezindheid verwekt. Im mers, krachtens art.4 slaat het den pas toor vrij in het schoollokaal den Cate chismus te onderwijzen. Wel nu,indien de geestelijkheid vail die toelating wil gebruik ntaken, dan is er gevaar en groot gevaar dal zij allengskens den verloren grond zal herwinnen eu gelijk vroeger den onderwijzer onder den duim houden. Ziedaar liet gevolg eener onnoodige, lioogst laakbare toegevendheid, tegen welke vele klaarziende liberaien de re- geet'ing bij tijds gewaarschuwd hebben. Ja, antwoordden toen de tegenstrevers eener radikale oplossing van hel aan hangig vraagstuk,die toegevendheid zou nadeelige gevolgen kunnen hebben, dat is waar, maar weest gerust, uwe vrees is ongegrond, nooit zullen de priesters zieh aan de nieuwe wet. willen onder werpen alles of niets dat is hunne leus. Stappen wij over dat gebrek aan rechtzinnigheid of schranderheid bij de aanhangers van het eens zoo fel be sproken, bestreden en ten slotte ver nield stelsel van het juste milieu heen halve matregelcii voldoen niemand, Omdat er daarbij meestal een achter poortje opengelaten wordt, waardoor de vijand kan binnensluipen tn post - vatten. Wal zou er van liet lager onderwijs worden, indien de klerikale», hetgeen altijd mogelijk is, aan hel bewind kwa nten Welke waarborgen van onafhan kelijkheid en zekerheid zoude hel on derwijzend personeel nog bezitten? Kn zelfs onder een liberaal bestuur, in den legeiiwoordigeii toestand, zou het al niet veel beier gaan hetgeen in de laatste jaren gebeurd is, kan bet bewijs daatloe opleveren. Twee middelen worden door onze ge zindheid aangeduid on1 onaangename verwikkelingen, nut- en vruchteloos gekijf en geharrewar voor te komen. Het eerste i> radicaal en buitenmate practised artikel 4 uit de wet schrab ben en, gtlijk onze zuiderburen, den priester 'teel buien de school slui ten. Maar juist onulat di? zieti,-.« ij/.e ge makkelijk kan uiigtvoerd worden, heeft zij geen" kans om Irj onze wetgevers in gang te vinden, ontdai deze er tegen opzien reeds nu hun werk van 1879 te wijzigen, Belachelijk is voorzeker een dergelijk voorwendsel liet tegendeel zou inoi t"it in voege zijn. namelijk ge brekkige, shelue wellen ten spoedigste te v Tbett ren of af te schaffen. Hel tweede middel is bel lager on derwijs, dat thans ten laste der ge meente valt, gelijk liet honger en nud- delbaare. geheel aan tie Slaat over Ie laten. Dit stelsel werd door den lieer Dclhottngne in krachtdadige, welspre kende bewoordingen vooruitgezcl en door velen behartigd en goedgekeurd. Doelt wij moeten het niet verbalen de inzichten van den knappen redenaar worden ook bestreden en dat door libe ralen. Die tegenstrevers zijn ofwel man nen, welke aan zekere theorie.» ver slaafd zijnen met groote in dn Beval holklinkende woorden, zo als gemeente vrijheden, voor tien dag komen en dit stokkepaard berijden, ofwel anderen, die weinig of niets van de vereischton van oei onderwijs kennende, hunne deuk heelden daarover naar hetgeen in de plaats hunner inwoning, doorgaans eene groote stad, gedaan wordt, ge vormd lubben en den toestand der on derwijzers op liet plalieLiitd.de slaclt! offers der lompheid en kwaadwillig heid van dorpsdwingelanden, naar die denkbeelden sfmeten. Daar gelaten dat de gemeentevrijheden er niet het minst door gekrenkt worden, omdat de regeering de leeraars dor hoogescholen, athenaea en middelbare scholen, even als de abtenaren de rech terlijke utachl, de officieren van het le ger en let liter vooral op de bur gemeesters en schepenen benoemt, vra- gan wij in genioede of het wel de ntot ite waard is nog voor de getneetrtevri|hc- den in zake van lager onderwijs te schermen, wanneer men kalm en be daard nagaat wal er onder de wet van 1879 van die voorrechten geworden is, Lasten heeft de gemeente behouden zij moet betalen en andere opgelegde ver plichtingen vervullen.Dat haarniet veel anders meer overblijft, zullen wij in een volgend nummer trachten te bewijzen. HEILIGE GESCHIEDENIS. De priester Malschaire, pastoor te Bercheux, is door de rechtbank van N'eufcliateau den 8 september, tot 2 jaren gevang veroordeeld, voor aan slag op de eerbaarheid op het kind van M. Bernard, ofticieele onderwij zer to Juseret. De onmiddelijk aan houding van den pastoor is bevolen. Het assisenhof van de Morbiltan (Frankrijk), heeft den genaamde Monfort. in religie broeder Colinan tot 40 jaren opsluiting veroordeeld, voor aanslagen te hebben gepleegd op de eerbaarheid van veertien kinderen, waarvan bij le Saiut-Palern. in de stad Vannes, den onderwijzer was. Die vuiligheid, in de broederkens- scholen, zal maar eindigen als de gouvernementen die gestichten zullen sluiten voor reden van openbaar ge vaar der zeden. Een pastoor, don Luigi Galanti ge- heeten, gedurende een jaar betrek king gehad hebbende met een klein meisje, min dan 10 jaren oud, is woendag door het hof van assisen van Rome, tot zeven jaaren opsluiting veroordeeld. Toen het publiek het vonnis hoor de, heeft liet de pastoor uitgejouwd. Van aan het paleis van justitie tot aan het gevang hoorde men niets dan Moordenaar, beul deugeniet. enz. Die pastoor was gelast de kinderen voor hunne eerste communie voor te bereiden.... Hjj gaf zedelessen.... Een klein meisje. Joanna Vicelet wilde maandag tn de Fortstraat, te St-Gilles, de straat overloopen, om een harer bloedverwanten le vervoe gen en is onder de wielen eener kar met een paard bespannen verpletterd. Het kind is eenige oogenblikken na dien in de ouderlijke woning bezwe ken, Dubbele Kindermoord. De heer V., koopman in wild, Hospitaaldoor- gaug, te BrusSel, had tie politie be kend gemaakt dat hij zijne dienstmeid Maria Bouillard, oud 22 jaren, ver dacht van heimelijk in het kraam le zijn gekomen en haar kind te hebben doen verdwijnen. Dit meisje, door den polilie-com- missaris ondervraagd, had alles ge loochend. Doktor Joris werd geroepen en de ze verklaarde dat er eene verlossing had plaats gehad. Opzoekingen werden gedaan en woensdag heeft men in den beirput niet een Hikje .maar twee lijkjes ge vonden, dat van een jongen en van een meisje. Er is dus eene dubbele misdaad ge pleegd. I Koninklijk Atheneum van Aalst. De leergangen der latijnsche afdee- ling, volgens liet officieel jirogromma ingericht, bevatten el de vakken welke in de 7". 5% 4°, en 3" der konink lijke atheneums onderwezen worden. Voor Taal en Vrijheid. De Besiiiurledm besloten hebbende op Zondag 17° dezer ntaand om 11 ure voormiddag, de betoogiiig, welke ter gelegenheid van den 25" verjaardag des Bestaans van bet Van Crontbrugglic 's Genootschap te Gent ingericht wordt, bij te wonen, verzoeken de heeren Leden zich aan hun te willen voegen om met een statig getal liet gezt Iscbap fn den stoel te vcrtegenwooi digen Hel vertrekuur is bepaald op 9,41 's morgens. De Sekretarïs BAN'NEVILLE. Het franscli gouvernement is voornemens zijn koperen geld door nickelmunt te vervangen. De onder kommissie van hel budget, gelast met deze hervorming te bestudeeren,heeft reeds een gunstig advies uitgebracht. Er bestaat tegenwoordig in Frank rijk voor vijf bonder miljoen frank ko peren geld, in stukken van vijf en tien centiemen, welke zullen moeten ingetrokken worden om ze te vervan gen door nickelstukken, ongeveer ge lijk aan die van Belgie, Zwitserland, Duitschland, de vereenigde Staten, Brazilië en Peru. Deze bewerking zal esnen ontzaglij ken arbeid vereisehen, doelt het munt hotel van Parijs en zijne sukkersaal te Bordeaux zijn voldoende ingericht om deze belangrijke hervorming uitte- voeren. Het schijnt dat het mansvolk nu ook armbanden gaat dragen, juist als het vrouwvolk.De aartshertog Rodoif, erfprins van Oostenrijk en echtgenoot van prinses Stefanie, draagt aan den voorarm een ketting-armband. De mode is reeds in Engeland in gevoerd. Het is zonderling, zooals een blad liet doet opmerken, men heeft zoo veel gedaan om de ketenen te verbrij zelen en nu vermaakt men zich met er mede te pronken. Daar zvas eene reden toe. M.Droogenbroeck,komt Neelke Speel man tegen en zegt hem. Hoe gij zijl hertrouwd 1 Ja. En met wie Met mijne schoonzuster. Wat gedacht x< Wel, mijn vriend, dat is om geene twee schoonmoedeis te hebben Hij toonde het. De knecht van M. B., had eene der twee vazen gebroken die op de schouw staan. Hoe hebt gij dat gedaan, vraagt zijn meester, om die vaas te breken. Dat is zeer eenvoudig, zegt de knecht, ik heb ze alzoo genomen (hij neemt de tweede vaas, om liet te lootten) eu ik heb ze alzoo legen de schouw gestoten. Ln terwijl hij dit loont breekt hij de (weede ook. A lie talen. Ziehier wat er de zer dagen in een hotel te Oostende voorviel Voor het venster stond er in ver scheidene talen aangeplakt Hier sjJreekt men alle talen Een persoon, die eens wilde welen of dat wel alzoo is, sprak tegen den eigenaar van liet hotel eerst engelse!,, dan spaanscit, vervolgens duitsch en rttssich, maar den pairoon verstond hem nietdaarop vroeg hij waarom hij voor zijn venster had aangeplakt dat men hier alie talen sprak. Wel zeker, antwoordde Itij, men spreekt hier alle tallen, maar het zijn de reizigers die hier logeren.» L'économie financier!?, onzième an- née. Rédacteur L'hoest avocat. Prime gratuite. (Voir annonces.) Court St. Ètienne, arsenicaal water, (Ziel advertentie.) LAND- EN HOVINGBODWMAATSCHAPPIJ VAN HET ARRONDISSEMENT AALST. MET HET OOG OP DEN UITVOER. De Land- en Hovingbouwmaatschappij van het arrondissement Aalst zal den S"'a October 1882 eene tentoonstelling voor veevoedergewassen, zaden en granen moeshovenierderij en fruiten opetieu. Er zullen modaillen en geldpremiën aan de merkwaardigste verzamelingen in t' algemeen en voor elke soort van land bouw- en moeshoven iet derij Voorbrengsels en zadelt in het bijzonder toegewezen worden evenwel de medaillon ten gelnlle van drij voor eiken prijskamp of soort, en de premiën heloopende van VIJF tol DER TIG FRANKEN, zullen alleenlijk toege kend worden wanneer de jury de voort brengsels verdienstig genoeg acht. Voor de fruiten enz. zullen er drij a vijf medail lon voor eiken prijskamp ter beschikking van de jury gesteld worden. Het bureel der maatschappij zal des noods van alle maat regelen gebruik maken om zieh te verze keren dat de aangeboden voortbrengsels bii der; tcnioulisteller zijn gekweekt of gewonnen. Zijn uitgezonderd de prijs kampen voor de zaden van den moestuin en den maïs. Al degenen die aan de prijskampen wil len deel nemen, moeten woonachtig zijn in het landbonwdistrikt van Aalst of deel maken der maatschappij. De geldpremiën zijn slechts voot de leden voorbehouden. De lijsten der voortbrengsels tot de ten toonstelling bestemd moeten TIEN DAGEN voor de opening ten iokale der maatschap pij s de VtEti Winden neergelegd zijn. En de voortbrengsels zullen den Zaterdag van 8 ure kunnen aangebracht worden, en moeten ten 2 ure namiddag Ier keizer lijke plaats aanwezig zijn. Twee jurys, elk uit vijf leden samenge steld, zullen zich gelasten met do waar deering der aangeboden voortbrengsels. 1"° SEKTIE. LANDBOUWVOORTBRENGSELS De voedergewassen zooals gras, klavers enz. zullen aangeboden worden in eenen bundel, de opbrengst van cenen vierkan ten meter inhoudende. Zij zullen groen of gedroogd wezen. De koolsoorten voor vee voeder zullen door vijf planten in hun ge heel vertegen woordigd worden. De mortel- en knolgewassen, zooals hoeten, rutabagas, wortels, aardappelen enz., zullen in elk lot vijf stalen vervatten. De zaden en granen zuilen in zakken, kisten of kassen, minstens vijf kil. inhou dende tentoongesteld worden.

Vooruit | 1882 | | pagina 2