Burgerlijkenstand Nieuwe koopwaren, en meubelaire voorwerpen, 783 7r. Al (leze Loreis krijsen een vel pensioen. En waarom Wat heb ben ze gedaan Geheel bun leven lang goed goétt-n en gedronken, misschien tegen koning en wel gepredikt en go- tempeest en hel land in rep en roer hel pen brengen. Is het niet waar, beminde parochianen, dat de zachtmoedige pas toors schrikkelijk vervolgd worden. Te-Gent, Zaterdag rond 11 3/4 uurs, is hel lijk eener vrouw uit liet water ge trokken in de Nieuwe Wandeling. Het is erkend voor dat eener winkeldochter onzer stad, welke zeer fanatiek was. Te Aalst gaan de zaken goed. Onze Middelbare school met het Atheneum, telt thans meer dan 200 leerlingen, dus omtrent 40 leerlingen meer dan vóór de vacanlic. De andere officieele scholen der stad, zoowel deze voor jongens als de/.e voor meisjes,hebben insgelijks het getal schoolkinderen merkelijk zien aangroeien. Eu die nieuwe leerlingen komen loeit al van ievers. Indien de clericale voorstanders de vrijheid wil den laten aan de ouders van hunne kinderen ter school te zenden, waar zij willen, het zou nog een ander paar mouwen zijn De ouders ondervinden wel dat men in de zoogezegde scholen met God niets leert en daarom vragen zij niets beters dan hunne kinderen maar de officieele scholen te mogen zenden. En wat zou het dan zijn, moesten zij eens de onderwijsmethode zien van die zeer goede broederkens, ziisterkcns .enz. Men zegt. dat men er zich zou hij kreupelj lachen I Doch waar men niet zou lacheu. dat is daar waar men sedert ecotgen tijd de me thode van Ronse en Malielirugge heeft ingebracht.— Men schrijft ons tut An- seghem, 12 Octobern Niellegenstaan- •dede naarstige opsporingen der politie is men er nog niet in gelukt de hand te leggen op De Brouwer, den ultra klen_ kalen smid, die zijne vrouw vetmoor(l heeft. Dceenen denken dal hij zich >n den omtrek schuil |iondt, terwijl ande_ ren denken dat hij zich in Frankrijk be_ vindtsommigen denken dat hij doo^ ■■verdrinken een einde aan zijn leven ge^ steld heeft, «liet gerucht was zelfs eer_ gisteren hier algemeen verpreid, da zijn lijk te Avelgem uit de Schelde! opgevisehl was, doelt hij nader onder zoek bleek hel dal 't lijk was van cenen persoon, die eenigc gelijkenis oplever de met den moordenaar. In dien hij nog in leven is, zal lrij zich niet lang kunnen omtrekken aan de opzoe- ktngen van het goreht want men ver zekert dat hij in zijne vlucht slechts weinig geld en juweelen zijner vrouw •mede genomen heeft, die bij aar. gerin gen prijs zal moeien verkoopen. Die razende klerikaal heeft zooveel schrik tiis-clien de bewoners verspreid dal ve len 's avonds limine woning met dur ven verlaten.Men zal slechts gerust zijn, wanneer liet gerecht hem zal in handen hebben. P. S, Uit Rijsel wordt aan de Etoile Beige gemeld, dat men in de ge meente Madeleine, bij Rijsel, den ge- naamden De Brouwer, den moorde- naar van Anseghem gezien heefl. L>e policie, hiervan ouderricht, heeft on- middel ijk den moordenaar achterna Hier is weeral wat anderstop Maandag ,8 Oogst laatst is de genaamde Pelagte Simoens, oud 11 jaar, blond van haar en rood van wezen, die zich met ha re ouders, rondreizende muziekanten op de kermis te Coukelaere bevond, aldaar door een vrouwspersoon me de genomen geweest en sedert beeft men het kind niet meer gezien Het vrouwspersoon hiervan verdacht, is zeker e Bruno na Roose, oud 33 jaar, van klein gestalte, geboortig van Swevezeele. die zich zonder vaste woonst bevindt en niets doet voor be drijf dan rondleuren met liedjes, of met orgeldraaiers, enz. Het verdriet der ouders, die de gemeente Clerc- ken bewonen, is onbesclirijfbaar. De zen die eenige inlichtingen zouden kunnen geven, tot het ontdekken van gemeld vrouwspersoon en kind, wor den aanzocht zulks te laten kennen, aan de politie-commissaris te Oost kamp. De klerikaalderij is de can ker van onze kleine ateden en dor pen. Wat brengt die sectie voort 1 Niets dan oproer, haat, tweedracht en vuiligheid. Verblinde buitenmen sehen leest en huivert I Voor de dui- zenste maal in eenj enkel jaar, weeral een scliandalig feit Ziellier eenige bijzonderheden over het rechterlijk onderzoek dat te Toureoing heeft plaats gehad, in de school der broe derkens, Calvariestraat. Dezer dagen ondervroeg een vader zijn kind, dat er zoo aardig uitzag, of er iels ge beurd was na eenige aarzeling zeg de het kind dat hij van wege zijnen meester met God, het voorwerp was geweest van de grofste onzedelijke fei ten. Da vader ging eene klacht indie nen bij den politiecommissaris. Een enkwest werd geopend, verscheidene kinderen werden ondervraagd en men bekwam de overtuiging dat al de kin deren der klas van broeder X. slacht offer van zijne vuile driften waren ge- geweest. Toeu men het broedeiken wilde aanhouden was de vogel gaan vliegen. Maar er is iets anders ge beurd. Het parket van Rijsel heefl zich naar het gestieht begeven, en vroeg aan den overste van het kloos- ster, hoe de familienaam van dal vuil broederken de overste weiger de hem te noemen dat is wat al te sterk en dal bewijst dat het noodig is dat de politie wekelijks bezoeken in die lclooslcrscholeu aflegt, om te zien wat voor kerels daar gehuisvest zijn en hoe hunnen familienaam is. Te Denderhoutem, heeft de genaamde Leonard De Schryver, schoenmaker, zich opgehangen. Hij was sinds eeni- gen tijd in de hersenen geraakt. Zoo meo zegt, is de man zot geworden van de lievige predikalien der paters.Over al waar dat volkje geresideerd heeft, laat het desolalie en onheilen achter Lieve Heer, van 't ongedierl der papen verlos ons Vaderland Beminde lezers en lezeressen, ik zou u nog meer nieuws moeten vertellen, maar mijn Trien komt mij roepen dat de café gereed slaat en in mijne jaren, doet een potje goeden San Domingo ferm deugd. A jiropos van café, den besten vindt mijn Trien bij Oreten in de Albert Licnart straat, en bij Limpens in de Vaartstraat. Als er nog andere winkeliers, zijn die goede waren ver koopen, zen hebben ons maar een staaltje te zenden om te proeven. Ons adres is Mijnheer knben Trullemans, ter druk kerij van DE VOORUIT Vaartstraat M'6 te Aalst. En nu tot de toekomende week. ha- lut en de kost. Uw vriend, Koben Trullemans. HIEL'S WERKMANSLIEDEREN. Eene oude Lengende. Op de markt te Dendermonde Preekt een paap getooid niet sclielpen; Boeren gapen in het ronde, Als doortrapte vossenwclpen, Tegen hondenrazernij Helpt geen menselienartsenij, God, die ons het leven gaf. God alleen zendt bijstand af... Wen een dolle hond tt bijl. Neemt medaaljen vroom gewijd Door den Paus en Sint flubertus, Plots zijt gij genezen.» Op de markt te Dendermonde Liepen tierend menschenscliaren, leder vlucht en wijkt in 't ronde... Ach wat is er wedervaren 1 Ook de Paap steekt schuit van kant, Latend't heilig kraam inbrand... God, die mij twee beeneu gaf. Dacht hij, zendt mij bijstand af... Wee, daar naakt een dolle hond, Wee, zijn beet is ongezond... Hier helpt Paus noch Sint Hubertus. Vluchten is liicr 't beste Op de markt te Dendermonde Zingt de gulle liedjeszanger Vrienden, luistert in het rond, Fopt u nog die Pater langer Zijn gewijd miralteldom Is als zijne vingers krom... Zelf gelooft Itij daar niet aan, *t Is alleen om geld te slaan... Drinkt veel liever eene pint, Lacht volmondig, welgezind Met den Paus en Sint Hubcitus, Dat is veel gezonder Op de markt te Dendermonde Stroomt het volk uit alle hoeken. Naar den liedjestnau in T ronde Hoort men eensklaps grollen, vloeken. Werpt den liedjesman ten gronde, Roept de Pater, 't is een hond, Doller dan de dolste beest, Die gij schroomlijk hebt gevreesd I Randt hij niet den godsdienst aan, Dood moet gij dien ketter slaan... Voor den Paus en Sint Hubertus Is dit doodslaan heilig s Op de markt te Dendermonde Klinkt een aardig spolgeschater Tusscben 'l volk, geschaard in 't ronde, Beet de bond den dollen Pater... Doch de Pater beet den hond, Schuimend rolden ze op den grond... God, die bun bet leven gaf, Nam hun beiden 'l leven af... Beiden... T werd door't volk beslist, Slak men in dezelfde kist. Voor den Paus en Sint Hubertus VVaren beiden heilig koste van den Staat, Ia het bisdom Doornijk zonden er ook 26 duitscho priesters zijn, die geen loon meer zullen ontvangen. Wat dingen wat dingen Iedereen zal „„ggen dat vreemde opstandelingen tegen de wetten door den Staat niet moeten be taald warden. Men verzekert dat een groot getal onder pastoors eeuen brief van erkentenis aan den achtbaren minister van justicie gezon den hebben. Zij aanzien de maatregel waarbij de vreemde priesters geene jaar wedde meer ontvangen, als eon buiten kansje om verhooging te bekomen zij zeggen voor hunne reden dat zij zoo goed als de Hollanders en Dnitschers, een vet pastoors-plaatsken kunnen bekleeden, dat zij blijde zijn van die vreemde concurrencia bevrijd te wezen. L'économib financière onzième an- née. Rédacteur L'hoest avocat. Prime gratuite. (Voir annonces.) Court St. Étienne, arsenicaal water, (Ziel advertentie.) KLERIKALE LOGIEK. De bisschop van Nancy heeft een man dement afgekondigd tegen de nieuwe fran- sehe schoolwet, Hij zegt, dat die wet in strijd is met de religie en spoort de oiti- cioele onderwijzers aan, zolven het gods dienstig ondemijs buiten de uren der klas en buiten de schoolokalen te geven. Dat is nu de klerikale logiek Id Belgie spoort het gouvernement de officieele onderwijzers aan het godsdiens tig onderwijs in de scholen te geven en de geestelijkheid verbiedt het hun op s.raife van in den ban te worden geslagen. In Frankrijk verbiedt do wet stellig aan de onderwijzers zich met hot godsdienstig ouderwijs bezig te houden, en het is de feestelijkheid die ze verzoekt de kinderen den catechismus aan te leeron. Dit bewijst nogmaals dat in Belgie de geestelijkheid enkel een politiek doel be oogt en zij hare wereldlijke belangen bo ven de geestelijke- en roligiebelangen stelt. DAT ZIJN DINGENDINGEN I DINGEN! Mogen wij de klerikale gazetten geloven dan zou de heer Bara, minister van justi- cie, een goeden maatregel genomen heb ben. De Staat zou namelijk, met 1 October laatst, De jaarwedde van de pastoors en de kapelaans niet meer betalen, die vreem delingen in Belgie zijn,'t is te zeggen Hollanders of Duitschers of Franschmans, wanneer zij de toelating van het gouver nement niet beitten. Het schijnt dat eene massa Hollanders en Duitschers in ons land geplaat* zijn als pastoors en kapelaans, vooral in het bis dom Namen en de provincie Limburg. Het schoolenkwest heeft bewezen dat die vreemde priesters geen kleine duivel jagers waren tegen de wetten van ons va derland. Dus dat de Staat zelve die revoln. tionnairen had moeten betalen komende uit den vreemde. Dat is toch wat al te De heilige gazetten zeggen dat die pries ters niet zullen heengaan, maar leven van de aalmoesen hunner parochianen, dat zij zwart brood zullen eten en water drinken in plaats van de w»jn/In de provincie Limburg.zouden 39 pastoors en onderpas toors geene jaarwedde meer ontvangen^ Slichtte men in hetbelgisch Jerusalem dan eeue kolonie van vreemde priesteis ten Koninklijk Atheneum Aalst, van De leergangen der latijnsche afdee- ling, volgens het officieel progromma ingericht, bevatten al de vakken welke in de 7\ 6% 5°, 4°, en 3° der konink lijke atheneums onderwezen worden. De familiën der burgers welke wen- I schen een of meer leerlingen in kost fe I nemen om de leergangen van het KO NINKLIJK ATHENEUM te volgen worden I verzocht hun adres te geven aan den bestuurder M. Marchandise van den G tol den 43 Oktober. GEBOORTEN. Mannelijk 14) Vrouwelijk 3) HUWELIJKEN. E. Van Bempten, schoenm., met P. P.oelandt, winkelierster. J. Eeck- hout, landbouwer, met C. Ledegen, landbouwster. A. De Rybe), dag- looner te Hofstade, tnel M. Rimbaüt, dagloonster. OVERLIJDENS. J. Roosen, man Rielens, kleerma ker, 43 j. Zoutstraat. P. De Clercq, soldaat, 23 joverle den te Meehelen. M. Levionnois, wed" MOens, z. b. 45 j., overleden te Parijs. D. Michiels. z. b. 80 j, overleden te Gent. Ed. Verhuist, onderluitenant, 27 j. overleden te Antwerpen. J. Van de Velde, man Janssens, herbergier. 62 j. overleden ta Gent. P. De Strooper, man Linthout z. b. j. overleden te Gent. T. De Grauw, soldaat. 24 j. overle den te Bergen. L. Van Den Borre. soldaat. 32 j. overleden te Anagaloöeng. (Java.) M. Hutsebaul schoenmaker 25 j. overleden te Merxplas. F. Van de Meerssche vr. Huysman i. b. 67 j. overleden te Lede. 5 kinderen onder de 7 jaren. BIJ VERANDERING VAN WOONST. De ondergetekende Emils MEF.RT- PLAISANCE, heetl d' eer het publiek te berichten dat zijne magazijnen van ellegoederen enz., zullen geopend worden op 1' October aanstaande, op den hoek der Groote Markt en der Zoutstraat, laatst bewoond door d' heer Prosper LENOIR. Emile MEERT-PLA1SANCE. Bij uitscheiding van bedrijf. Openbare verkooping van te AALST, Moleustraat N° 12. Deurwaarder Van Muylem, I zal voor den heer L. Gurné-Dolders^

Vooruit | 1882 | | pagina 2