Loopend nieuws eu Hutsepot Smotl"de 011 gecommandeerd door valschen Loo. Eindelijk de trein en do ambulancen beslaande uit alio slach van nonnekens, en een groot materieel zooals zeekkarreu beerkuipen, eggen en ploegen, drijwiel karren enz., staat oad»'r commando van Nard en Doe. Ik zou II nog meer schrijven ov»r de beweging van het leger, doch de vijand krijgt mij in 't oog, aanziet mij voor een spiosn en begint naar mij te schieten met rapen en pataten.lk vluchten telegraph ieer tegen de aanstaande -«k over de be we ging van 't leger. Misschien is er een groot» veldslag op handen. Arm Belgie, God behoede U liet haast. Uw vriend, Koben Trullemans. ZE GAAN' DEN BERG AF. D» Opinion libérale,van .Namen, zegt •e vernemen dat er in hel arrondisse ment Namen zeventien clerical» -obolen zijri. die 11a de vacantia niet meer geo pend zijn ge» eest. Zeventien in een enkel arrondisse ment De. geestelijkheid kan er den strijd niet volhouden, bij gebrek aan... geld. 'tls het geldgebrek, dat weldra over al de geestelijken zal dwingen tot de pacificatie. Maar wat zal er dan gedaan worden met de ledig staande scholen De Opinion libérale, voegt er bij, da! daarover in sommige dorpen reeds twist ontstaat tusschen d» clericalen. In zeker dorp wil men overgaan lot dea verkoop van de school. De inschrij vers eioClien hun geld terug, maar de vrienden van Al. pastoor willen het geld gebruiken voor .gu4vrushlige wer ken. Van daar hevige tweedracht en groo- te opschudding tusschen de clerikale bevolking, di» zich in twee kampen verdeeld heeft. Wij zullen nog aardige dingen bele ven en het naspel van den schoolstrijd zal ons misschien nog vermakelijke uurtjes gunnen. Koophandel Menschen van Aalst en hei omlig gende leest en ove'weegt Pier ui; 't Luid en den Werkman heeft nog nooit gelogen 1. Al twee of drijmaul hooft hij ge schreven dal. de sehoc! van N'iettwer- keiken 43 duizend franks zal kosten. Genomen inlichtingen hij h.'t geniecute- bi'Sluur lier plaats doen kennen dot de iinuncsiedirig voor 56 duizend ftan'*3 he ft plains gehad Een klein verschil van zeven duizend (ranken. '2. In zijn nummer van Zondag lani-t spreekt hij vin een schandaal dal te Cnarh'roi heef. jilaais gehad. Welnu van da' alles is. buiten liet ongeluk dat er gebeurd is en waarbij twee men seden hel leven verloren, geen enkel woord waarheid De Gazette van Char leroi logenstraft alles en zegt. dal de uiislrooiers va t het vaiseli gerucht rechterlijk zuIIpii vervolgd worden Toe maar boeren stikt Pier zijn pillen maar binnen 5. Moest g» Pier golooven, de pas toors en priesters worden zivaar ver volgd,, de pileis en nonnekens lijden veel en hebben veel honger en dorst uil te staan. Burgers en hoerkes, trekt eens de ongen open en ziet rondom u. Overal worden er kloosters g-botiwd gelijk pa leizen in de bisdommen liggende mil joenen opeengestapeld, hi| zooverre dal kanunnik Bernard met 7 miljoen kon schampavie spelen beziet uwe |ins- toois eu onderpastoors, zij hebben Luiken gelijk jietroolvateu, een gezicht zoo rood als eene pioen en 'neü Bour- gogneneus waar champignons op groei en Och God, wat zijn ze te beklagen De pastoor van Haaltert, bij Aalst, is over veertien dagen overleden en Maan dag heeft de venditie plaats gehad waar van wij de annonce vinden ia het Land van Aalst. Er zijn verkocht 23 zilveren lepels, 23 zilveren vorken, 22 zilveren koffielepels zilveren suikertang, suiker lepel en soeplepel enz., en 2300 FBES- WCHEN WIET EN' EN ROÜDEN WIJN. Boerkens, geeft maar uwen laatstee cent aan die arme vervolgde jiastaor- keris gij znult groot ongelijk hebben voor uwe ziele zaligheid niet te zorg»n terwijl de pastoor voor zijnen kelder zorgt. Uilespiegelwas een goede huis vader e Eik zijn goe.ste, zij Uilespiegel, I en hij al den pap van hel kind uit. Verplicht onderwijs. Volgens de Chronique meldt, zouden «1 rij leden van de jonge linkerzijde, nu de samenstel ling van kej bureel, een nieuw voorstel in de Kraiêi- nederleggen, lol doel heli - beridez/ctó onmiddelijke uitvaardiging eerier wet het kosteloos verplichtend ouderwijs bevelende. Men west dat de kwestfe sinds verscheidene jaren in de Sektiön is bcsiudeerd geworden, en dat er een lijvig verslag beslaat van den priester De Haerne, die de kwestie on der allo oogpunten heeft onderzocht. Dank heer Opsteller voor de op name van het artikel over zedeleer en eergevoel uit den 13°". Thans voel ik lustom mijn praatje voort te zetten. Ik heb immers mijne belofte gehou den. Leest en overweegt, beminde Le zer, waardoor men alle eergevoel ver liest en schaamteloos wordt, Inge volge Pater Snaps, maar vooral moet ge weten dat er te L... eene ruiters- maatschappii bestaat die allle politiek uit haar midden sluitzoo spreekt haar reglement. Welnu de gekrenkte collega die. alles beknibbelt wat met het reglement strijdig is en overal de puntjes op de i 's zet wil zich daar nu niet naar gedragen ge zult gaan hoo- ren Geeft de maatschappij een concert voor hare leden, hij kraait links en rechts, dat liet e»u geuzenfeest is.om- dat zekere personen meespelen die in zijne genade niet staan. Over jaar be woog hij hemel en aarde om den schrijver der sociëteit uit zijnen-zetel te lielnsn, omdat deze officiecle on derwijzer was, doch hij viel vuil. Moet er een nieuw lid gekozen worden, tlat anders denkt dan li ijzoo loopt hij als •eenbezetene rond om de leden over te halen tegen te stemmen. Zoo ging het dm ook toen over viertien dagen een anderen officieclen onderwijzer moest gestemd worden. Meester Pan- neko k trok te velde en gelukie er in de eenvoudigste leden in zijne netten te rollen 'i zij tusschen haakjes ge zegd hij velen durf hij zijn stieltje niet uhoefent-n.) De kandidaat mislukte dan ook. De stemming gaf 12 tegen en 73 voor men moet de iwee derden der stemmen bekomen om gekozen te zijn Ziedaar in sansch hare eenvou digheid de geschiedenis der naamloo- ze briefkaart. En als de onderwijzer tegenover zulk resultaat ziin ontsla? niet gcett is hn eenen man zonder eer gevoel, zonder schaamte 1... Wat dunkt er u van, lieve Lezer is het niet prédis? Paler Snaps weet de snaar van eerg»toel te toetsen hé Dat hij zijn verledene eens overwege; hij, die ai zoovele wederwaardigheden bij maatschappijen ontmoet heeft; hij, die zonder bescherming van andere al dikwijls mei gescheurde ooren en geknakten steert uit de vergaderingen zou on'snapt zijn; hij, eindelijk die sociëteiten Heeft moplen verlaten om zijn onverdragelijk karakter... Meer zeg ik nietwie verdere inlichtingen wil, wende zich tot de leden dermaat- srhappijenSint Sebastiaanen Sinte Ce cilia bij deze staat det wist- en twee drachtstoker in zijn "olie daglicht, daar verkeert hij in geur van heilig heid. Een zonderling proces zal eerlang te Brussel plaats hebben. Het bestuur der nationale tentoonstelling had, mits 40,000 frs. aan eenen herbergier de exploitatie toegestaan van het koffie huis der tentoonstelling, onder bepa ling dat geen ander koffiehuis er zou toegelaten worden. Het schijnt dat die voorwaarde niet gehouden is en de herbergier die geene fortuin ge maakt heeft, spant aan het bestuur een proces in en vraagt honderd dui zend franken schadevergoeding. liet Cassatiehof, 2° kam"r (crimi neel» sectie; heeft zich maandag met de zaak van den klerikalen notaris D» Pauw bezig gehouden. De beschul digde. die hef. vonnis van tiet beroeps- hui' aan het Hoogrr Gerechtshof had onderworpen, heeft zijne aanvraag, en dus de straffen van 2 maanden ge vangenis en de 3 jarige berooving zijner burgerrechten aangenomeu. De vrouw Rosalia Helias, door het zelfde vonnis als medeplichtige Van De Pauw veroordeeld, had zich niet tot bei, verbrekingshof gewend. lsidoor De Pauw, door dit vonnis onwaardig verklaard voortaan nog de functien van notaris Ie bekleeden, heeft reeds, zegt men, M»chelen ver laten en zich te Lieve-V'rouwe-Wa.ver zijn geboortedorp gevestigd. Naar aanleiding van het voorstel tot afschaffing van het zegel in Frankrijk is bij het departement van financiën te Parijs een onderzoek ingesteld naar de papiervoortbrengsels over geheel de aarde Daaruit blijkt dat een aantal papïet- fabrieken 3985 bedraagt, en dat deze jaarlijks 952 miljoen kilogrammen pa pier voortbrengen, waarvan het ver bruik zich verdeelt als volgt Drukkerijen dagbladen, 300 mil joen kilogr. boekwerken enz. 176 regeeringeri 100 onderwijs 90 handel, 120 nijverheid. 90 brieven enz.. 52 diversen, 24. Totaal 957 miljoen kilogrammen. Een militair, die met twee kame raden in verlof ging, wilde maandag tusschen de statiën van Mndenne en N'ameche, over de rigels loopen op het oogenblik dat de trein van Hoei aan- gestoomd kwam. De ongelukkige viel op de riggels en werd letterlijk onder de wielen vermorzeld In eene gemeente nabij Rijsel. hebben twee kaartspelers, na alles verspeeld en verdronken ie hebben, voor hun hemd gespeeld. Een der spelers, die verloren heeft, was ver plicht zijn hemd uit te trekken en al- zoo, under de spotternij der aanwezi gen zonder hemd te vertrekken. De gouvernante van een ouden jongman had. een jaar geleden,40 000 franken aan haren meester, te Rijsel ontstolen. Onlangs werd de meid, weduwe Verdez, te Londen aange houden zij verklaarde dat doktor Labauhie haar medeplichtige is en dat zij van de gestolene som 20,000 frs. heeft ontvangen. Hij zou aan den ouden jongman een slaapdrank hebben ingegeven, waar door de meid den tijd heeft gehad den coffre fort te openen. De geneesheer is vrijdag aangehou den. Hij loochent krachtdadig zijne medeplichtigheid, maar er zijn brieven gevonden, die hij met de meid gewis seld beeft De geneesheer had schulden, die bil naar deri diefstal betaald heeft. De bestolene, M. Baratte, had geld geleend aan den geneesheer en de schuldbekentenis is ook uit den cof- fre-fort verdwenen. De geneesheer Labauhie is te Rijsel zeer gekend. Hij is gehuwd en vader van drij kinderen. Vrouw Verdez wordt nog beschul digd eenen anderen diefstal begaan te hebben, buiten diegene van 40,000 frs die zij zou gepleegd hebben met ge- melden geneesheer. Zij had een eerste maal haren meester besiolen deze veizoclit liet parket aan de zaak geen gevolg te geven men weet hoe hij door die vrouw voor zijne goed heid beloond werd. De zaak is zeer gewikkelk. Zij zal in december voor het assisenhof opge roepen worden. De toegevingen der meubelma kersbazen hebben hunne gasten niet ontwapend integendeel zij zijn hard nekkiger geworden en hebben beslo ten het werk niet te hernemen voor aleer al hunne voorwaarden door de bazen van Parijs zijn aangenomen. Binnen kort z.il de broeder van koning Humbert van Italië, prins A- medeus, hertog van Aoste, welke meer dan tweejaar de kroon van Spanje heeft gedragen en sedert 1876 wedu wenaar is, in het huwelijk treden met prinses Teresia van Beieren, nicht van koning Lodewijx 11 van Beieren. Het jaarlijksch verbruik van vlcesch is in Gront-Britlanje per per- soon ongeveer 50 kilos. Geen ande- Europeesch land nadert dit cijfer; Voor Denemarken is hit 39 kilos, voor Fran krijk en Zweden 35 kilos en voor Ita lië slechts 9 kilos ln I860 bedroeg do invoer van vlcesch in Eiigauland 3.3 kilos per inwoner, in 1880 was liet reeds 20 kilos in 1860 vertegen woordigde de vleeschinvoer een waarde van 4,589,000 pond sterling, in 1880 van 26.612,000 pd. st. In 1881 werden 9 miljoen tonnen vleesch naar Europa gebracht, voor hei grootste gedeehe iu engelsche schepen. De Veldbloem van B'ussel heeft een open brief gezonden aan de Vla mingen, om hen aan Ie zetten niet lan ger de wet in zake van tribunalen en die aait administratie, onwil en kwade trouw der ambtenaars, te laten misken nen. Die oproep verdient gehoord te wor den. De Veldbloem heeft een grievencome- teit ingericht. Handelsgaanderij, 78, te Brussel, en vraagt meèdeeling van alle feiten, die 'egeo gemelde netten ingaan. Hoe verstandig ln eene nurmale school niet God). Student: «Hoe komt het toch, professor, dat er zooveel oude ongehuwde jufvrouwen zijn Professor. Ik denk d it het moet zijn omdat, er meer mannen trouwen dan vrouwen.» Hel staatsbestuur herinnert dat abonnementskaarten worden afgegeven voor allen afstand tot 102 kilometer, geldig voor drit: of zes waanden, en voor gansch hei schooljaar, aan kinde ren til jongelieden, die zich met den spoorweg naar school begeven (lagere en middelbare scholen, collegiën, atlie- nma, boogescholen, muziekscholen' landbouw- of nijveiheidsclmlen. enz zonder onderscheid tusschen private eu openbare gestichten.) Om intijds aan zulke ubonnempntsvra- gen gevolg te kunnen geven, moeten deze minstens 15 dagen op voorhand worden eu vergezeld zijn: 1' V'an hel potret der aanvragers, ge- pholografieerd op papier 6 centimeters hoog, bij 4 breed; het hoofdmoet min sten één centimeter hoog, zijn; dal por tret bestemd om op de aboiinemeni- kaart te kleven, mag niet op karton ge plakt zijn. 2' Van een bewijs van inschrijving, af te geven door den bestuurder der bij gewoonde school, met aanwijzing van den dag waarop de lessen beginnen en waarop zij eindigen alsmede de dagen dei week waaroji zij gegeven wot den. Dat bewijs moet wegens hel werkelijk volgen der lessen door de plaatselijke overheid der verblijfplaats van den a- bonnent bevestigd worden. Be prijs dezer abondementen voluit moeten op voorhand worden betaald in de statie waar zij gevraagd worden. Een soin van 3 frank moeten boven dien worden gestort, als waarborg van de teruggave der kaart, onmiddelijk na het vervallen des abonnemenls. Burgtrwacht. Het i- nil be slist, door het gouvernement, dat de officieren maar verplicht zullen zijn, na hunnen eed, welke moet plaatsheb ben ten gevolge der vijfjarjge kiezing

Vooruit | 1882 | | pagina 2