Loopend nieuws en Hut sepot Onze Lieve Vrouw van goede ver lossing Bescliermster der zwangere vrouwen, ontfermt u over iiaar en verlost ze van lnre pijnen. Amen. e Vervolgens, onder dit zantje, maakt eene schriftelijke aanteekening ons kenbaa r dat hetzelve gegeven is geweest als eerste prijs in de krisle- lijke leerling aan Mej. Rosolie G..., leerling in het pensionnaat van Hou den g-Ameties. Het gedacht van als prijs aa n een jong meisje te geven een godvruchtig zantje ten dienste der zwangere vrou wen, dil gedacht is van zulken leede- ren aard en zoo verassend dat het maar kan voorkomen van een won dergeloof in begijnnerokken. liet zijn de wereldlijke onderwij zeressen niet die ingevingen van zul ken aard zouden hebben. Toe, pak vast, Land en Denderbode daar hem gij beentjes om peuzelen. A voire santé DE VLAAMSCHE ANNATES PARLE- MENTA1RES. Ouder de achterstallige wetsont werpen over welke de Kamer nog geeue beslissing genomen heeft, be vindt zich het voorstel van den heer Bara, om de Annates Parlementaires in het vlaamsch te vertalen. Inderdaad deze nuttige maatregel 'blijft te lang achterwege. Wij hebben reeds het Verkort Ver slag ia het vlaamsch maar dil is nog •niet genoeg, Alles moet in zijne taal aan ons volk kendbaar gemaakt worden. Geen domper op het licht. Meef dan ooit is het noodig dal de bevolking wete wal te Brussel gebeurt. Het Verkort Ver slag heeft reeds veel licht vespreid, maar nog niet genoeg. Eerstdaags moeten de Annalen en •de Moniteur ook in hel vlaamsch ver schijnen. De Vlamingen hebben volstrekt recht op die genoegdoening ;te meer. zie eens hoe bevreesd de klerikale gazetten zijn omdat het publiek reeds «oo gretig het Verkort Verslag leest. EEN GOED MIDDEL. Het klerikaal blad le Courrier de Bruxelles, is opgetogen van vreugde, over dc lijding dat het gouvernement aan de Kamer een krediet van twee miljoen frank gaal vragen om de burgerwacht te wapenen. Dat is goed nieuws, zegt het kleri kaal blad op spottende wijze. Maar wat mogelijks geen goed nieuws voor hem zal zijn, dal is, dat jnen voornemens is die twee miljoen te vragen aan het budget der eere diensten 't is te zeggen dat budget van zoo veel verminderingen. Dat ware, zooals een brusselscfc blad daet opmerken een goed middel men zou de burgerwacht wapenen en de geestelijkheid ontwapenen 1 Telegraphische depechen, Bambrugge, i 9 December 1882. Tien uren voormiddagAan de Vooruit» te Aalst. De veldslag is ge ëindigd, 200 troepskinderen van Aalst hebben het klerikaal leger op de vlucht gedreven. Nauwelijks waren er eenige schotten gelost of al dc Xaverianen, Vincentiussen onderpastoorkens, broerkens en andere helden wierpen hunne wapens weg en stelden het op e.en loopen. Geheel het slagveld ligt bezaaid met tikkenhanen. L)e oorlog door de klerikalen voor speld is dus geëindigd. Het was een tempeest in een glas waier. De berg heeft eene muis gebaard. Verladen vriidag om 5 1/2 uren des avonds, was er een zeldzaam verschijnsel in de lucht waar to nemen. Bij eene heldere lucht strekte zich eene bluedroode klaarte, even als eene vurige wolk, van aan den noordwestelijken hori zon tot Lijna aan den ooslelijkon uit. Bleekere stralen losten zich bij tijd af op de roode kleur. Het was het noorderlicht hetwelk dit maal met eene buitengewone helderheid en uitgebreidheid schitterde. Dit verschijnsel levert ia de ttoor- derlijke landen ccn der schoonste too- neelen op welke de natuur den rnensch aanbiedt, Men heeft het verschijnsel tamelijk laug in zijne volle pracht kunnen waar nemen later is de vurig roode kleur in wit overgaan, witte stralen versche nen meer ten westen, daarna hernam alles weer de roode lint. üm 7 uren was alles verdwenen. Later in den nacht heeft zich hel verschijnsel op nieuw vertoont, doch gansch in het uoorden. Nu de wetgevende zittijd begon nen is, drukken wij den wensch uit dat hij niet voorbijga in nuttelooze woor denkramerijen, maar vruchtbaar zij aan goede wetten en maatregelen. Het ware te wenschen dat het ver plichtend en kosteloos ouderwijs als wet gestemd werd, met de uitdrukkelij ke bepaling dat niemand onderwijs ge- lren mag, tenzij hij bewijzen van be kwaamheid gegeven hebbe. De vrijheid van onderwijs kau nooit de beteekenis hebben van de onwetendheid en de ezelooren als leermeesters aan le stellen De persoonlijke vrijheid van doen eu la ten, is ook door de Grondwet gewaar borgd. maar de wetten bepalen streng dat niemand zijn eveninensch mag be- nadeeligen. Het kind in zijne jonge jaren van alle ouderwijs ontblooten en berooven, ja dat moet eene misdaad heelcn. Een mirakel dal tegenstrijdig werkt. De pastoor van D. had in een., klein kaskeu, in zijne sakristij een tien tal flesschen ouden Tourswijn staan, waarvan hij dezer dagen eens wilde proeven. Maar hoe stond bij verwon dert, toen bij de lippen aan het glas zette en gewaar werd dat de wijn in water was veranderd. Evenwel waren de stopsels onaange roerd, men zag niet dat de flesschen waren geoppnd. Ondanks dit, bevatte de 10 flesschen niets dan klaar waler. Hoe dat verkeerd mirakel uitleggen Op de bruiloft van Cana, heeft Ons Hcere hel water in wijn doen verande ren, maar nu is het den wijn die water is geworden. De pastoor, die natmolijk op zoek ging om da! mirakel te kunnen uitleg gen, begreep er niets van eu zooals men zegt, verloor er zijn lalijn bij. Hij nam eene flesch in dc band, onder zocht ze van onder en van boven, toen eensklaps zijn oog valt op een grijs vlekje dat in het midden der fleseli is. Hij schrabt er aan. het vlekje verdwijnt en laat een rond gatje zien dat in de flesch is gemaakt. De pastoor onderzoekt al de fles schen en vindt dat zij allemaal dezelfde fout hebben. Wie mag dal toch geweest zijn dat moeteen geus, een communard zijn geweest, die zich zoo verstout lieelt den pastoor zijnen wijn uit te drinken? Neen lezer, het was de koster, die zich bezig heeft gehouden met al dc fles schen te doorboorden en den goeden ouden wijn door Valer le vervangen. Dal die mirakeldoener van een nieuw slacb wel zal gevaren zijn, kan men denken. Uit dil historisch feit is eene zedeles te trekken indien de pastoor wat meer aan de mirakels had geloofd hij zou zoo niet gezocht hebben om het gatje le vinden, langs waar men zijn wijn door water heeft vervangen maar hoe nader Rome boe meerder geuzen zegt het spreekwoord, en de pastoors zijn stellig de laatste menscheu die aan de mirakels gelooven. LUIK. Eene afschuwelijke misdaad is den 12 November le Jtfpille gepleegd; Op de baan die naar Wandre leidt, staan twee aaneenpalende huizen, het eene dienende tot herberg, het andere be woond door de echtgenooten Arpanl, fruitverkoopers, lieden van zekeren ou derdom, daar zij reeds getrouwde kin deren hebbeu. M. Arpant was uitgegaan en toen hij een weinig na 5 ure 's avonds terug keerde, en op liet punt was binnen te gaan, zag hij eenen kerel uit zijne wo ning komen, die hel op een loopen zet te daar hel zeer duister was kon hij met moeite de man onderscheiden. Hij vermoede terstond dat hij bestolen w as bij snelde naar zijne kas en bestaligde, inderdaad dat zij opengebroken was en dat er 300 frank uit gestolen waren. I)och zoodra bij licht ontsteken bad, bood zie.i een schrikkelijk schouwspel aan zijne vrouw lag uitgestrekt op den grond. Hij wilde baar hulp bicden,doch te vergeefs de ongelukkige was dood de moordenaar had haar verwurgd. De moordenaar is niet gekend. Sluiting der jacht. De miuister van binnenlandsche zaken komt, door brief aan de heeren gouverneurs der provinciën, de stijdstippeu vast le stel len voor de sluiting der jacht. Het zal dus verboden zijn te jageu 1.Na den 3 december aanstaande patrijzen en alle wilde vogelen, met uitzondering der hierna genoemde. 2. Na den 3 januari 18S3 de hazen, fezanten, kwakkels, hazelhoenders, riethoenders of kwakkelkoningen, kor- hanen. 3. Na den 2 februari 1883 de ree bokken, herten of damherten. Na den 18 April 1883 de watervo gels, zoo als wilde eendvogels, kieviten watersneppen, kleine poelsneppcn, enz M. Van Hemelryck, horlogema ker, woonachtig in de rue Terre-Neuve was verleden vrijdag, rond 8 ure 's a- vonds, verplicht eeue boodschap in de buurt te doen. Toen hij in zijn maga zijn terugkeerde, bemerkte hij, tot zijne groote verbazing dat een behendige dief, bij middel van valscbe sleutels in zijn huis gedrongen was en hem zeven gouden horloges ontstolen had. De be zitters van ze» dier horloges zijn gekend. Zijnen arm kwijt en nog eene boe daarbij.Lenigen tijd geleden kwam een reiziger, die zich naar Gent moest begeven, op den trein, te Aelter hij scheen nog al wat gedronken te heb ben. De man had geen koepon geno men en toen de garde de kaartjes kwam afhalen, zegde deze hem dat hij zich in régel moest stellen. Eene woordenwisseliug had plaats, waarna de bediende verklaarde dat hij proces verbaal tegen hem zou opmaken en hij hem in de eerstkomende statie bij de statie-overste zou doen komen. De reiziger door den drank verhit, zag alles in 't zwart toen de garde weg ging werd hij bevreesd en, niet meer wetende wat hij deed, opende hij het portel en sprong uit den wa gon. De onvoorzichtigheid kostte hem duur, want een der wielen verplet terde hem eenen arm. Men bracht hem naar de Bijloke, waar men ver plicht was zijnen arm af te zetten. Nu. dat is nog niet al, behalve dat hij zijnen arm kwijt is, is hij veroor deeld tol eene boet om zonder koe pon te reizen en uit den trein te zijn gesprongen. Men schrijft uit Zurich,, 15 November, dat de vrouw van den protestantsche domi- né, terwijl deze laatste in de kerk was, •verwurgd is geworden. De meid van den pastoor, eene Duitscbe, liep in net dorp, met een kind in de armen, zeggende dat zij uit bet. venster was gesprongen, 5 me ters hoog, om aan de moordenaars te ontsnappen. Na onderzoek is het gebleken dat het de meid is, die hare meesteres heeft ver moord en het geld en de juwcelcn had ontvreemd. Het kind van drij jaren, zegt men.heeft zeer kurieuse veropenbaringen gedaau. Het einde der aarde. Het ob servatorium van Parijs meld dat onze arme wereld nog slec-nts een voortbe staan is voorbehouden van 600 miljoen jaren. Dat maakt,wanneer de rekening juist i«, nog ongeveer 300,000 maal den tijd van haar bestaan volgeus de kristene tijdrekening. Niemand weet, of zal wel nooit we ten van wanneer de aarde bestaat. Het kristendom doet haar beslaan dagtee- kenen van Adam en Eva, of 6,000 jaar. De Bhoudisten, uil de Indies ma ken haar 30,000 jaar oud. maar de chineezen doen dien opklimmen tot 400,000 jaar. Men zie', bet verschil is tamelijk groot. Aangenomen nu dal de .garde de d^jjelft van haren tijd heefTjfeleefd en baar dus nog 600 miljoenen jaren ovei blijven, zoo zal zij bij haar over lijden den eerbicdwaardigen ouderdom hebben bereikt van 1200 miljoeu jaren. Antwerpen. De locomotief van den trein, die maandag namiddag ten 1 uur 25 uit Oostende van Antwerpen naar Gent langs Boom, vertrok, is nabij den Ouden God ontriggeld, op de plaats waar de baan van boom d'a van Brusel scheidt. Men heeft geene oogelukken te betreuren gehad Gij dit ongeval en zelfs bijna geene stoffelijke schade. Men heeft eene andere locomotief voor den trein gezet, die zijnen weg vervoorlerd heeft met eene lichtte vertraging. Landbouw Het saizden is weer hier dat menige hoorenbeesten dikwijls zoo ge weldig opjagen dat ze uieer dan eens in sterl'gevaar verkeeren. Deze opjachten komen meest voort uit het vormen van allerlei zuurdauipen in de mook, dampen wier vorming fel bevoor- deeligd is door het buiteama'ig voederen van kruidloofen vooral van nat kruidloof. Dus zal de landbouwer wijs handelen met dit laatsto voedsel nooit ovei lollig te geven en te zorgen dat het nimmer vochtig Zij. Wanneer eene koe te dik staat on drijgt te bersten moet men ze steken (in de mook) om het uitjagen der dampen toe te laten en alzoo. het grootste gevaar te vermijden. Maar het gebeurd dikwijls dat een man van de bunsl o( een tender ontbreekt om zulks te doen en dat men ook geene andere middelen in zijn bezit hoeft om de kwaal te bevechten. Dan zal do landbouwer nooit mogen aar zelen om aan de hoornbeest een of meer liters kalkwater (afgegoten water waar men eene goede brok kalk in gebluscht heeftop te geven, tot dat do beest in- slanke. Men zal ook niet slecht doen eenen slrooi- Wis welke goed vol bruine zeep gestreken is, door haren muil te trekken en met elk liber eind aan de hoorns vast te maken. Men kan soms ook zeer voordelig één liter straf afgekookt hoschkdlen water ge ven, alsook eenige lepels Hoffmanlikeur. Maar wat voor deii landbouwer welke zich met zijne belangen oekreunt voordee- ligst is, dat is op voortand zich te voorzien bij eenen veearts, waar hij zich een middel kan verschaffen dat zelden feit en schier niets kost. Daar dezo medecijnen niet ver anderen noch bederven met staan, kan er zich ieder voor lang genoeg van voorzien Verleden Vrijdag heeft men uit den vijver van het kasteel van M. Leonard, tusschen Aalst en nieuwerkerken, liet lijk opgevischt van Maria Grade, oud 70 jaren echtgenoote van Ed, Vandermeersch. her bergier, le Aalst. De Etoile maakt een statistiek, wat de werklieden zouden kunnen besparen met geene sterke dranken te drinken. Het blad maakt de berekening wat een werkman, die dagelijks voor 50 centie men sterken drank gebruikt zou bespaard hebben, ingeval hij dat geld op de spaar bank had gelegd. Per jaar maakt 50 centiemen daags fr. 182,50 op 10 jareu 2,240 op 20 jaar 5,725; op 30 jaar 11,130 op 35 jaar 14.270 en op 40 jaar 18,780 traces. Die 75 centiemen daags verdrinken,zou door bet besparen van die som. in het tijd verloop van 40 jaar, een kapitaal van 28,170 fr, bezitten en aan 1 frank daags, 37,560 fr. Wij treffan in een dagblad van Brussel eenige belangrijke inlichtingen

Vooruit | 1882 | | pagina 2