Aalstenaars Loopend nieuws en Hutsepot en onderwijzen Is het niet op de fees telijkheid die den hoek der verdoemden op liet. kerkhof uilgevonden heeft, en deze nu nog, zoowel in Frankrijk als in Belgie, tracht te behouden Het is niet te verwonderen dat de geloovigen zich tot buitensporigheden, in den aard dergenen welke wij komen te vertellen, laten medcsleepen, wan neer de priesters het voorbeeld geven van den haat jegens allen die hunne meenirg niet deeleu. Warneer de zaken zoover gedreven worden zijn degenen die de buitenspo righeden begaan veeleer te beklagen. De. ware plichtigen zijn de priesters die hen daartoe drijven. In alle steden van het Land staan de Liberalen op de bres om de offi- cieele scholen te verdedigen en te ondersteunen. Te Ninove Geraarsd- bergen, Lokeren, Dendermonde, enz. richten de Liberale Damen en Heeren feesten in voor de schoolgaande kin deren. Hier in Aalst hoort men van ■mets spreken. Onze liberalen slapen den slaap der dooden.Hoe diep is onze stad toch gevallen En waaraan dit alles toe te schrijven Aan niets an ders dan aan gebrek van moed en goeden wil. Welaan dan, gij liberalen, wien geen slakkenbloed in de aderen vloeit.- de handen uit de mouwen en aan 't werk. Leest eens, wat men weeral te Gent en te Brussel doet GENT Kinderfeest. Een belangwekkend kinderfeest namelijk eene Fancy-Fair wordt te Gent, tegen 24, 25 en 26 de zer ingericht door den Damenskring ter bescherming van de olficieele Dorpsscholen. Op die Fancy-Fair zul len door jonge kinderen dier slad ten voordeele harer schamele medescho lieren' op den buiten, eene groote par tij pracht- en fantazijvoorwerpen wor den verkocht. Dit gansch nieuw feest kan niet missen veel volk en vertier uit te lokken- In vele burgergezinnen is het ge bruikelijk de kinderen deelachtig ie maken aan de vreugden van het Kers feest. de Fancy-Fair zal er eene gun stige gelegenheid toe bieden, en onge twijfeld zullen de ouders bezoekers gelukkig zijn het hunne bij te brengen om, door aankoopen bij de lieve kleine winkelierstertjes, het edelmoedig werk van dsn Dameskring vooruit te helpen BRUSSEL Op 25 december t. k. ten 2 uren 'snamidd ;>gs,in de zaal van den Natio- nalen Schouwburg (Alhambra). viert de Afdeeling van het Willnmsfonds. GROOT KERSTFEEST aangeboden aan een 500 lal kinderen van de gemeentescholen van Brussel, Voorsteden en omliggende buitenge meen ten Hrt feest beloofi zeer eigenaardig en merkwaardig te zijn. voor de kinderen en hunne ouders, hoogs; aantrekkelijk Kersboomen zullen worden geplant ert speelgoed, boeken, kleederen en boekjes op de spaarkas worden uitge reikt. Het toonkundig gedeehe zal vervuld worden door een 200 tal leerlingen Heicomiieit van inrichting, samen gesteld uit de h.h. Doms, voorgiiter Desès, schatmeester-feestbest uurder en Th. Coopman, secretaris, is volop aan 't werk. Wij hoeven het groote en schoone doel van dit feest niet te doen uit schijnen elke volks-en kindervriend zal eene gift willen gunnen. Inschrijvingen worden ontvangen ten bureele der Zweep. Bij deze gelegenheid doen wij eenen oprotp tot alle vlaamsche schrijvers, drukkers en uitgevers. Wij hopen dat zij zullen eenige exemplaren wil len schenkeu hunner werken ge schikt voor de kinderen. Met dank baarheid zullen die aanvaard worden. Men gelieve te schrijven aan den heer Th. Coopman, welke ze ten huizen zal doen afhalen. De persooncn die dit feest wen- schen bij te wonen, worden verzocht zich te wenden voor i5 December tot den heer Desèsschoolbestuurder, Vaartsiraai. Brussel, waar kaarten te verkrijgen zijn. Da beerEdm. Ilendrickx zal zorgen voor de prachtige versiering der zaal. De leden van h»t Brusselsch Wil- lems-Fouds d'e het ambt van feest- corr.missaris willen waarnemen, gelie ven zich te doen inschrijven bij den heer Desès. Er is binst, de maand november 148m water gevallen. Maximum op 24 uren. 23m6, den lö. Het regende op 25 dagen bet sneeuwde den 14, 15 en 20 er was een orkaan den 4 en een prachtig noorder licht don 17. Verleden Dinsdag laat. in den avond, keerde de heer B. Vermeire, Ie Hamme, van het Ceeiliafeest naar zijne woning te rug, in gezelschap van eener zijner vrien den. Nauwelijks in huis, wordt er aangebeld Mijnheer Vermeire gaat de deur openen en ziet, met ongemene snelheid grijpt men hem vast, trekt hem buiten huize en berooft hem van zijne gouden horlogie met ketting. Nauwelijks den buit vasi, was de dief verdwenen. Dit al vraagde min tijd dan wij het noodig hebben te zeggen. Het schijnt nogtans dat de policie, door ieverige opsporingen, den stoutmoedigen schelm zal welen te vinden en dat hij voor het gerecht over zijne stouten aanslag zal te verantwoorden hebben. Ken ongeluk is gisteren op don spoor weg van Brussel naar St-Nikolaas, langs Dendermonde, voorgevallen. Dc trein om 6 ure 's morgends uit Brussel vertrekken- dei is tnsschon Jette en Asoche onttriggeld. Een dame is nog al erg gekwetst en een reizigei heelt eenige kneuzingen bekomen. Het ongeluk is aan de gestadige regens toe te schrijven, De verledens week is cr voor 111,893 fr. visch in de mijn van Oostende ver kocht, te "welen 3,943 manden, voortsko- menue van 112 sloepen. De opbrengst der visch van de belgiscüe visschers beliep fr. 75,352-40 van de fransehe, fr. 22,284 00 van de engelsche, Iranks 14,250-00. Gedurende de maand november is er voor fr. 376,772-90 c, visch in de mijn te Oostende verkocht, De wilde bersten houden nog gevaar lijk huis in Engelseh-Indie. In 1881 stier ven er 18,070 personen aan slangenbeten er, 2757 tengevolgen van aanvallen van andere wilde dieren 43,609 runderen kwamen door dezelfde oorzaken om. Door de regeering werden premies uit betaald voor het dooden van 254,968 slangen en 15,274 wilde beesten. Eenen zak brieven ontvreemd. Woensdag morgen, ontrent 7 1/2 ure, vond een der hoveniers van den Kruid tuin te Brussel, in een der weg'ls van den hof, op den hoek der Planlenstraai en der Sinl-Lazarusstraat, eenen zak waarin zich de briefwisseling bevond des avonds rond den elven van Ant werpen naar de middenpost van Brus sel gezonden. De zak was opengescheurd en een deel der brieven lagen er nevens. Alles is oniniddelijk besteld gewor den in het poliliebureel van Öint-Joost- len-Nonde. waar men zich verhaast heeft deu zak te laten geworden aan den heer ontvanger der post ter Noord statie. In den zak bevond zich eenen om- I slag met waarden die omslag was on- aangeraakl gebleven. Een onderzoek is geopend om den dader dier ontvreemding te ontdekken. Ongelukkige geestelijken. Ze zijn wel te beklagen, die ongelukkige pastoors, onderpastoors., kanunniken en ander gewijd gedoen. Wat worden ze toch vervolgd in Bel gie sinds dit land door de liberalen be stuurd is l Wij nemen liet verslag, door M. Ba- ra aan dc kamer voorgelegd, in han den De schadeloosstellingen als bijvoeg sel bij de jaarwedden, die toegestaan werden door de kerkfabrieken en de gemeenten, beliepen in 1879 tot 1 mil joen 167 daizend 450 frank ld centie men en in 1880 1 miljoen 114 dui zend 650 fr. 66 centiemen. 't Is de moeite niet Daarenboven welen die heeren boe- veel hun jaarlijks de lijkdiensten en missen opbrengen, welke ze tegen idem zooveel doen. Eene vraag,—Een vader wandelt met zijn zoon langs den Dok. Pierken.Vader waarom dragen de schepen meestal vrouwennamen Vader. Omdat ze zooveel geld kosten om op te tuigen. De H. Petrus. Een man die niet al te gelukkig was met zijne vrouw, ging eenige schilderijen "an heilige be zichtigen. Vrouw, Zeg man, was de heilige Pelrns een martelaar. Man, Ik weet het niet of hij ge trouwd is geweest. Ze waren ezels.Een knecht komt bij zijnen heer en zegt KneclU. Mijnheer 'k ga trouwen. Heer. Ge ziit een ezel als ge dat doet. Knecht. Wel, Mijnheer, dan zijt ge nog een dubbelen ezel, want gij zijt tweemaal getrouwd Heer. Dat ben ik ook geweest. Te beginnen met 1 December zal er eene nieuwe statie geopend worden op den ijzeren weg van Londcrzeel naar Aalst, te weten te Steenhuffel. Karambol.Een mulder liep een srnid tegen het lijf en riep «Da's ka rambol.» En ik raak de witte, riep den smid, en bij gaf den mulder eene oor veeg. Als een aardigstaal van de beminne lijke goedhartigheid van den Duit- schen kroonprins die zich eene wel verdiende plaats in het hart zijns volks weet te verwerven verhalen de duit- sche bladen liet volgende voorval Dc prins bczöchl onlangs de school te Üornstedt, bij Berlijn, en wilde juist na de lessen een poos bijgewoond te hebben, liet gebouw weer verlaten,ioeu de onderwijzer vande eerste klas eenen brief kreeg, waarin bom bericht werd dat zijne oude moeder ie Spaadau op sterven lag. Toen de kroonprins den martelijken inhoud van den brief ver nam, beval hij den onderwijzer oogen- blikkelijk op weg te gaan naar de ster vende. Maar mijne klas, de kinderen stamelde de man. Daarvoor zal iK wel zorgen, tol aan bet gods dienstonderwijs te iï ure. Ga nu spoe dig, opdat gij uwe moeder nog levend moogt vinden.» Zoo hield de aanstaan de duiiscbe keizer een uur lang de schoolkinderen bezig. Hij deed hun vragen omtrent de vaderlandsche ge schiedenis, vertelde hun menig belang wekkend verhaal, en woonde daarna ook nog het godsdienstonderwijs bij. Bericht. In werking is getre den een nieuw, bijzonder, gemeen schappelijk uiuoerlarief voor het ver voer van ruw en gezuiverd steenzout, van bepaalde statiën der Maatschappij van den Est-Francois», naar Ant werpen, Auvelais. Boom, Brugge, Brussel, Gent, Luik, jMonstier, Namen, Niel, Ninoven, Schaar beek en Tamines. Medegedeeld. De spoorwegkocpons. Men verze kert dat do afschaffing van het afhalen de 1 reiskaartjes in de Joopende treinen, te re kenen van t januari zal afgeschaft worden Men zal op alle uur van den dag koe pons afleveren zij worden niet meer ge- timbert noch voor de dagteekening noch voor 't uur der aflevering. De reiziger moet bij het verlaten der wachtzaal zijn kaartje vertoonen eD de wachters zullen nog enkel de eerste en de tweede klas moe ten nazien, wal zij algemeen voor het ver trek van den trein kunnen doen. Een briefdrager van St-Ghislain, J. Pairaure, beeft het lot van 25,000 fr. gewonnen in de trekking der obligatien van de stad Bucharest. te Rochefort heeft een pachter zijnen knecht den hals afgesneden en het lijk in een brandenden oven gesteken. Het verkoold lijk is terug gevonden. De markgraaf de Namur d'Ezée, katholijke senateur van Namen, is gevaar lijk ziek. Een dagblad van Parijs bevat de volgende wreede, maar volkomen echte tijding De modisten zouden van zin zijn, met da eerstkomende mode, de vrouwenhoeden in plaats van met vogels ot druiven, met echte kattehkoppeu te versieren. Onze confrater zegt dat hij verscheidene magazijnen kan noemen alwaar de modis ten zich bezig houden met kleine katjes te kweeken, om ze te onthoofden zoodra hunne kopjes groot genoeg zijn om op do hoeden van die dames gesteken te worden. Wat zal de maatschappij tot bescher ming der dieren daarvan zeggen 2 - Eene zelfmoord Men schrijft uit Namen dat M. de vrederechter van Co- mélion, terwijl hij zondag op wandel was in het bosch van la Vecquée, zich eens klaps in tegenwoordigheid bevond van een mandie zich gezelfmoord bad. De revol ver lot de misdaad gediend hehbende lag nevens het slachtoffer. De dood dagtee- kende van over eenige dageu, want het lijk was in gevorderden slaat van ontbin ding. Men heeft tot nog toe de indeniteit van dezen persoon niet kunnen vaststellen. Hij schijnt tot de hooge wereld te belmo ren te oordeeleu naar zijne kleedij en naar den brief welke hij geschreven heeft voor aleer zich Ie zelfmoorden. Hij zegt Engelsehman te zijn en alle voorzorgen genomen ie hebben opdat men niet zou kunnen ontdekken wie hij is. Een miliciaan van het te Maastricht in garnizoen liggende 2 regiment infante- rie? die van bet begin van de maand Octo ber spoorloos was verdwenen, is Vrijdag in de nabijheid van het Belgische dorp Li- naken teruggevonden. De arme drommel, die niet goed bij het hoofd blijkt te zijn. heeft de garnizoenpl ials welgedaan en vet verlaten en is, na eene afwezigheid van 53 dagen, uitgeteerd en vermagerd lerugge bracht. Hij heeft zijne nachten grooten deels in een hollen boom, in de bosschen te Pielersbiene doorgebraent, zich grooten deels voedende met ponen en knollen, die hij op het veld vond. Hij bevindt zich in de infirmerie, waar hij met krachtige spij zen weder woidt opgeknapt. Het bestuur der posten heeft zichtotver- schillige fabriekanten gewend om hen Ie vragen de noodige veiocipeden lo willen leenen ten einde er op sommige punten des lands proeven mede te doen.Men wii onder zoeken of de briefdragers zich gemakkelijk van zulk een voertuig zouden kunnen be dienen en welke de vonrdeelen zijn die voor den postdienst uit het gebruik det veiocipeden zou vooitspruiten. Wij waren dus goed ingelicht toen wi j over eenige dagen deze nieuwigheid melden. Een flinke daad van een veelbe lovende achtjarigen knaap wordt door de fransehe dagbladen verhaald. Te Tliiasis viel een vierjarig meisje, dat met baar broertje aan het spelen was, in een put. De moeder, die er bij was, riep om hulp, maar er kwam niemand opdagen, en cr moest spoedig gehandeld wor den. Toen nam de achtjarige knaap een kloek besluit hij maakte den ket ting van den pul los, ging in den eomer zitten, liet zich naar beneden zakken, greep zijn zusje, zetie haar in den eemer en liet haar door zijne moeder naar bo ven halen, terwijl hij zich. aan den wand van den put geklemd, boven wa ter hield. Toen de kleine behouden was, liet dc moeder den eemer voor de tweede maal neder, om den knaap op te halen. Maar toen hij halverwege boven was, gevoelde de arme, diep geschokte vrouw dat haar krachten bezweken, en dat zij den ketting zou moeten loslaten, en haar kind aan een wissen dood prijs geven. De knaap bemerkte dat, en wist ook daarvoor raad. Hij riep haar toe, den ketting vast te maken, klauterde langsdaar naar boven, en lag weldra in de armen van zijn moeder. Soignies. Het is heden dat de disenssie plaats beeft over de kiezing

Vooruit | 1882 | | pagina 2