de bofslede van de weduwe Plas, landbouwsler le Hekelgcm. De schuer en de slallingen, milsgaders drie vaerzen, zyn de prooi der vlammen geworden, docli de hofstede zelve is weinig beschadigd. Sinds dien heeft de donder bynageenen dag opgehouden te woeden en alom miu of meer schade aengerigt. Doch, eergisteren, H. Sakramenls lag, was de onheilvolste dag van allen. Te beginnen van 3 ure 's namiddags lot 7 uren 's avonds bulderde de donder onopboudelyk terwyl een ge weldige regen onze zoo veel beloovende veldgewassen in den grond slogen en ecne acnzienlyke schade aen den oogst verrigteden. Meu noemt, onder anderen, de omstreken van Geeraerdsbcrgen, de gemeenten Burst, Borsbeke, en ver- scbeide anderen, waer de schade aen de veldvruchten, door de regens veroorzaekl, onberckenbacr is. Een brief uit Denderbaulem is ons heden te laet toe gekomen om in ons tegenwoordig nummer le verscbynen. Vrydag zyn er le Brussel op verscheidene plaetscn overstroomingen geweest. In het paleis van justicie heeft men de zitting moeten opscborsen, daer bel water in de zael drong en de hagel de ruilen aen stukken sloeg. De donder is zondag te Gent, op dry verschillende plaetsen in de voorgeborglen gevallen. De schade door den eelve aengerigl, is echter weinig aenzienlvk. Den 28 mei is het hemclvuer gevallen op de kerk te Beveren, en heeft er zeer veel schade aengcrigt. Denzelfdcn dag op de kerk le Vracene; schade 4000 francs. Denzelfden dag viel de bliksem op den kloktoren der kerk van Sint-Gillis, kromde het yzeren kruis; slingerde een groot getal schalica weg, beschadigde hel dak. In den toren gedrongen, heeft de bliksem een goed deel van hel timmerwerk beschadigd. Den 28 mei heeft ook de hofstede van pachter De Bonne, te Sciioorisse, door den bliksem geleden. Ily drong in de schuer, alwaer by eene melkkoe doodde en een begin van brand veroorzaekte, dal echter spoedig wierd gedoofd. Ver lies 500 francs. Men leest in het Journal de Liége van den 28" mei Dc gazetten hebben ons doen kennen dal er schrikkelyke onweders in al de steden van het land uitgeborsten waren. Gisteren Doen heeft er een hevig onweder in onze pro- vintie gewoed. De donder rommelde, de regen viel by slroomen neder op verscheidene plaetsen le Verviersen in de naburige om- straken, vielen zeer groote bagelbollen. In de omstreken van Bois-de-Breux liggen al de granen op den grond. Maer deze ongevallen beleekenen niets in vergelyking met bel schrikkclyk voorval dat te Remoucbamps, by Aywaillc, beeft plaels gehad. Zietbier de droevige byzonderheden die wy vernemen uil den mond van eene getuige van deze ramp. Laet ons eerst eenigc woorden zeggen van die gemeente zelf Remouchamps ligt op den regtcn kant van de Amblève, by eene beigengle, in welke zich, by de inkomst van het dorp, de twee wegen van Hauregard en van Louvegnez vereenigen. Eene groote dikwyls uitgedroogde beek, wan neer hel schoon weder is, onlvangi do waters die van de booge bergen komen. Gisteren ten balver een, was de beek droog. Rond een uer liet de donder zich op eene schrikkelyke wyzc hoo- ren de regen viel by slroomen neder, en bel onweder duerde dry kwaert uers zonder optehouden. Het water vermeerderde zich inde beek die overstroomde met eene snelheid waervan men zich geen gedacht kan vormen; de inwooners hadden den lyd niet hun vee le red den evenmin als zich zelve hel water klom zoo hoog dal in een huis van den weg het water 3 meiers hoog stond. Het is byzonder aeu de verbinding van den weg van Louvegnez met dien van Hauregard dal de schade groot zal zyn geneest. Zes wooningen zyn er ingestort. De steenen, de balken, dc hoornen, alles spoelde in liet midden van het dorp en werd in de Amblcve verzwolgen. De hoeveelheid dier voorwerpen is zoo groot, dal de rivier, nogthans zeer breed op die plaels, er door versperd is. De hevigheid van den stroom was zoo groot dat men kocijen gezien beeft, die met den steenen bak, acn welken zy ge bonden naren, lot in de Amblève medegcsleepl werden. Tusscben Dignc en Remoucbamps is de weg op negen verschillende punten doorbroken, zoodat men zelfs met een peerd er niet door zou kunnen geraken. De brug, die over de beek ligt,op de plaels waer dc twee wegen samcnloopen, is gebroken. Maer men beeft nog meerdereongclukkente betreuren. Er zjn negen menschen verongelukt. Gisteren avond bragt men in bet dorp vier verdronkene kinderen, uit dc rivier ge- baeld by de brug van Sougnez. En al de dooden zyn nog niet gevonden 1 Een boodschapper was met cenen zyncr zonen, denkt men, naer Verviers vertrokken. Zync vier kinderen en hunne moeder, medegcsleepl met de puinen van hun huis, 2yn in de Amblève geworpen geworden, dc moeder alleen is door een buitengewoon geluk blyven leven. Hebbende onder haren arm een stuk hout, iszy, dank aen dit redmiddeltol Hallcux, by Marlinrivc gedreven, dal is 5 kwaert uers van daer. Vyf andere persoonen, waervan twee kinders, zyn insgelyks verdronken. Die ver liezen dompelen twee-buisgezinuen in den rouw. Geene hulp kon gebragt worden acn de ongclukkigen die do stroom medcslecpte, want dezelve was zoo hevig dat, indien men zelf een bootje had gehad, het onmogclyk zou geweest zyn, de drenkelingen le redden. Men zag een jon gentje dal legen den stroom worstelde en zyne armen lot teekeu van nood uitstak, onder dc brug van Sougnez door- dryven, roepende by bunnen naein de menschen die op de brug en op den kant stonden; doch den stroom sleepte den jongen mede, zonder dat men hem hulp kon brengen De stoffelyke schade bedragl onlzaggelykc sommen. De weg is onbegaenbaer zes huizen vernield, al de naburige velden zonder oogst, honderde koeijen, verkens en schapen verdronken dit is hel schouwspel dal deze streek aen- biedt. De donder heeft niet lang geduerd. Des avonds stroomde het water nog, maer zonder hevigheid, en liet water was in de bedding van de rivier teruggekeerd. Het is byzondcrlyk tusscben Dignc en Remoucbamps, gelyk wy gezegd hebben, dat de schade groot is. Op een kwart uers van daer viel een zware regen, maer zonder de beek te doen overloopen. Er is geen hagel gevallen terwyl by te Sprixhe en te Theux viel. P. S. Een brief dien wy dacrevcn uit Aywaille ontvan gen, bevestigt al dc voreustaende byzonderheden. Volgens onzen correspondent, ontbraken er 14 persoonen te Remouchamps. In den achternoen zag men op de Amblève te Aywaille dryven, trappen, meubelen, huisdaken enz. dan twcelyken, van ecne vrouw gevold, die aen een hout vastgeklampt was. M. Groulard, ingenieur van het kanacl van Luxemburg, heeft haer vruchteloos willen redden, Dry persoonen die ook op deze wyze iu dc rivier dreven, zyn er uilgehaeld geweest. Dc schade te Remouchamps is grooter dan wy het dach ten. De vernielde buizen waren van MM. Doheinc, Lagasse. Carpentier, Leclerc en anderen. De weg van Digné is onbe- gangbaer op ecne lengte van 100 meters. De borstwering, in zware blauwe steenen, die de Amblève bczoomde, is afgerukt op eene lengte van 2oo meters. Men schryfl een deel van die ongelukken acn dc weinige breedte van de brug van Sougnez toe. Men leest in helzelfJe blad van 29 mei De byzonderheden die wy gisteren gaven nopens dit scbrikkelyk ongeluk zyn nauwkeurig. Het getal der ver- droukenen is 10. De wanhoop is in gansch het dorp. Dc plaets van de ramp levert een schrikkclyk gezigl op. Bui len de zes vernielde huizen zyn er veel die erg beschadigd zyn. Het verlies van gereedschappen, landbouwbolm en vee is zeer aenzienlyk. De weg van Deiiiicz is zoo beschadigd, dat, om er op te komen, men achter de buizeD gacn moet en op de rotsen klimmen, die hel water afgezonderd heeft, De weg zelf is een onbegangbare afgrond. UuitsclilniMl. Daer wy hel verslag van den franschen generael Forey over het gevecht van Monlebello hebben medegedeeld, reke nen wy het ons tot eene pligl ook het gene van den ooslcn- rykschen veld tuigmeester Giulay over het zelfde gevecht aftekondigen. Onze Iczeren zullen bemerken dat dit lactslc verslag niet meer dan het eerste vry te spreken is van over- dryving Sire, lk haest my aen U. M. myn verslag le doen over hel eerste belangryk gevecht, hetwelk de troepen U. M. in den legenwoordigcn veldlogl hebben geleverd. Gelyk reeds blykt uit de eerste onvolledige verslagen, welke tol grondslag V3n het tegenwoordige dienen, hebben al de detachementen van het dapper leger, w elke aen de worsteling hebben deel ge nomen, schitterende bewy zen van hunne beproefde dapper heid en van hunne standvastigheid gegeven. Zoo als ik den 19 dezer maend in eene telegrafische depeche reeds aengekondigd heb aen den eersten aide-de- camp-gencrael Uwer Majesteit, hevoolik den 20 eene groote verkenning te doen op den regter-ocver van den Po, aengc- zien de verslagen der spions, zoowel al de opmerkingen der voorposten, die langsheen de Sesia en de Po geschaerd ston den, deden veronderstellen dat de vyand voornemens was met eene groote krygsmagl langs Voghcra,opPlaisance eene beweging le doen. In den nacht van 19 en 20 werden er 3 brigaden van bel öc legerkorps met dit doel naer Pavia -e- rigt, naer hel bruggenhoofJ van Vaccarisza, hetwelk reeds bezet was door de brigade Boer, deel makende van het 8C korps. Ik had die expeditie onder de bevelen geplaelst van den kommandant van 'l vyfde legerkorps, luitenant veldmaer- sclialk Urban, die door vroegere expedilicn het land reeds verkend hadden tusscben Stradella, Vaccarizza en Vogbera en die zich juist ten dien einde met ecne brigade van liet korps (generacl-majoor Braum) en ecne brigade zyner reserve-divisie (generael majoor Scbaeffsgossche) tusscben bet bruggenhoofd van Vaccarisza en Broni bevond. De expeditie, gekommandeerd door den luitenant-veld- maerscbalk Stadion, was, behalve de divisie Baumgarten (brigaden Gaal, Bils en prins van Hessen) samengesteld uil hel öc balaillun der brigade Braum, het 9C en het 2C hatail- lon van het 6C korps, alsook uil de brigade Schacffgossche welke laetsle volledigd was door de troepen van hel garni zoen van Plaisance (regement Hess), om degedeellcn te ver vangen van die brigade, welke er gebleven waren. Luilenant veldmaerscbalk Stadion heeft den 20 des morgens zyne beweging voorwaerts naer het bruggenhoofd begonnen. Luitcnant-vcldniaerschalk Urban was op den grootcn weg naer Caleggio getrokken, na vooralgaendelyk den berg links, door hel 3U' bataillon jagers le hebben doen onderzoe ken. Luitenantmaerschslk Baumgarten volgde in de plein met de brigade Bils van den kant van Casalina, en do bri gade Gaal in de rigting van Robcceo. Hunne reserve, samengesteld uil 2 l;2 bataljons alsmede uit bel korps van don trein artillerie, naderde Barbianello. De brigade prins van Hessen formeerde den regtcrvleu"cl en marcheerde door Verina op Brindazzoz. Luitenanl-veld- maerscbalk Stadion bad last gegeven, dal men uit die posi tie, welke ten 11 ure bereikt was, den aenval ten 12 ure zou beginnen. Luitenant-veldmacrschalk Urban moest zich meester maken van de lokaliteiten Casteggio en Monlebello, ten einde daer eenen grondslag le winnen, om Voghcra des le meer le bedreigen en deu vyand te dwingen zync magl te ontwikkelen. Generael majoor Gaal moest, als reserve, den luilenant veldmaerscbalk volgen. Toen dc vyand Montebdlo verlaten had, drong de veldmaerschalk Urban, door de lokaliteiten lot Gencslrello. Hy vond er eenen vyand die veel grooter in getal was dan hy, en die hem een bloedigcn weerstand bood; dezen echter werd overwonnen door de dappere jagers van hel 3° en 1' bataillon der regementen Hess en Don Miguel, welke nictlegenstaendo een aenzienlyk verlies, wel- baesl meester waren van de vlakte en van Gencslrello. Doch de vyand ontwikkelde welhacsl zulk eene over- lalligc krygsmagl, welke nog door aenhoudende versterkin gen vermeerderde, die hem langs de yzeren wegen werden aer.gebragt, dat de luitenant-veldmaerscbalk Urban, alsook de brigade Gaal, welke intusschcn waren toegesneld om hem le ondersteunen, en die met groote verliezen, docli heldhaftig streed, op Monlebello werden teruggedreven. Middenwyl had de luilenant-vcldmaersclialk Stadion de brigadier Bilsen cn Hess, van den regtervleugcl der linie doen naderen. Het was legen den generael Gaal, die zich met een ba taillon Hess en een bataillon Rossbach, met generael Braum vereenigd had, dal de vyand eene allyd acngroeijende krygs magl ontwikkelde. Monlebello werd, na eenen hardnekki- gen weerstand, ontruimd. De vyand door nog groolere verliezen, door dc goede houding der troepen, en door de voorafgedane ontwikkeling van dc reserve der brigade Bils in loom gehouden, zette zyne vervolging niet voort, cn hel korps, hetwelk reeds le Casteggio niet te zeer was geplaegd geworden, kwam des nachts aen hel bruggenhoofd en verwyderde zich den 21 morgens lot op den tegenovergcstelden oever van de Po. Zoo als blykt uil de verschillige nog onvolledige ver slagen, namen het 3C bataillon jagers, hel 3- bataillon Don Miguel, 2 balaillons van Rossbach, het bataillon grenadiers Hess, 2 stukken van 7 en 4 van 12 van hel 8C regement Hall, te Genestrello, onder den veldtuigmeester Urban, deel aen den slryd. Hel is daer dat hel gevecht het bloedigste en de verliezen de grootste waren; de vyand had er drymael meer volk dan wy. In hel gevecht van Monlebello waren er 2 1/2 kom- pagnics Rossbach, I bataillon grenadiers cn I balaillun linie van dit regement, hel 2C infanterie Hess, 2 balaillons acrls- herlog Karl, liet balaillun konfinarisscn Liccans, 1 eskadron huzaren Hall, 4 stukken van 6 en 2 van 12. Een groot <*e decile der troepen, welke le Genestrellu streden, nam ms-c lyks geJurende den aftogl deel aen hel gevecht legen eenen vyand die nóg twecmacl sterker was dan wy. Prins von Hessen kummandeerde hel regement Culoz 1 bataillon Zohel, 4 stukken van 12, en 3 eskadrons hulancn Sicilië. Er beginnen gevechten hy Calcababbio en Causoua de Lausi. Men zag er meer dan eens van die schoone voor beelden, waerin de infanterie dc kavalcrie chargeert met debajonnet; uf dat, op hel oogcnhlik van den aenval.de infanterie op 30 passen afstand \uer geeft. Dc huzaren cn de bulatien wedyverde in den gelukkigen keus van le vech ten cn dit met hel wapen, dal iedereen eigen is. Do artille rie naderde den vyand zeer digt; hel uitwerksel wascr maer des le verschrikkelyker om, en terzelfder lyd verminderde zy hare eigene verliezen. Hel is eene bewonderensweerdige zaek, dat dc artille rie zoo weinig gekwetsten in onre gelederen heeft gemaekt; byna overal school de vyand over ons heen, en echter bevon den wy ons maer al te digt hy hem. De vyandlvke infanterie school zeer juist. Zync karalerie verdient zulk geen gunstig oordeJ. Overal werd zy door onze huzaren en hulanen by den eersten schob op de vlugl gedreven. De hierby gevoegde lysl onzer verliezen zal vollcdigen hetgeen in het tegenwoordig verslag slechts oppervlakkig wordt opgegeven, alsook hel min of meer groot acndcel, dat elke divisie acn bet weikelyk gevecht heefi genomen. Het gedonder van het kanon had insgelyks den luilc- nanl-veldinaeischalk Crennevillr, die naby Broni met een gedeelte der brigade Fehlmayer geposteerd was, naer Cas teggio gelokt. De luilenanl-vcldmaerschalk Stadion deed hem naby Borgo-San-Giuletta stand némen, ten einde des noods de brigade Bils te ontvangen, welke bestemd was om den aflogt le dekken. Er blykt uit de rapporten, dat er gcenc vervolging heeft plaets gehad dientengevolge keerde de luitcnant-veldmaer- sclialk Crcnneville dcnzelfden avond te Stradella terug. De regtervleugcl was gedurende den maisch vooruit, en de af togl, door den generael prins van Hessen beschermd, had met zooveel voorzigtigbeid als vaslberaendhcid plaets. Hel schynt dat er van den kant der vyanden, geheel het legerkorps van Baraguay-d'Hilliers en eene brigade Picmonleters, in linie geschaerd stonden. De franschc troepen, die in hel vuer geweest zyn, be stonden uil 12 regeu-.enten infanterie, eenige balailjons jagers en I regement kavalerie; de Piemuntezen hadden ecne brigade en een regement kavalerie Novaro geleverd dc reserven waren talryk en groeiden nog altyd acn. De luilenanl-vcldmaerschalk Stadion schal ten minslo op 40,000 man, hel getal der slryders, die aen den kant der vyanden aen het gevecht deel namen. b Hel resulael der verkenning, welke rnyne tegenwoor dige positie reglvecrdigt, schynt my dus luc zeer goed de onderneming te beloonen, nieltegenstacnde dc groote opof feringen, welke zy gekost heeft. Ik wacht nog verdere inlichtingen. Luitenant-veldmaer scbalk Stadion roemt voorloopig den moed van alle de troe pen welke hebben deel genomen aen 'l gevecht. De regementen aerlshertog Karl, Hess, don Miguel, Rossbach cn Culoz, de huzaren Hall cn het derde bataillon jagers, en in liet algemeen al de troepen die in de worsteling zyn ge weest, hebben eene schoone bladzyde gevoegd by hunne"e- scbicdenis en der militaire geschiedenis van Ooslenryk° Ik zal Uwe Majesteit slechts de namen der opperhoof den doen kennen, als ik de verdere rapporten zal ontvangen hebben van ieder korps in het byzonder. Ongclukkiglyk, dat glcricryk gevecht heeft ons groote opofferingen gekost! Men heeft 600 gekwetsten naer Pavia gebragt, waer- ondcr 20 ofliciers. Majoor Bultncr, van den generalen staf, die zich juist in partikulicrc zending bevond le Vaccarizza en zich by de kolom voegde, is gesneuveld alsmede de majoor van hel 3° batailjou jagers. Luitenant-kolonel Spielbergcr en majoor Piers van liet infanterie rcgemcnl-Acrlsherlo" Karei zyn afwezig en waerscbynlyk dood. In alle geval zyn zy gekwetst gebleven op het slagveld; gcncrael-majoor Braum is gekwetst. lk zal niet nalaten, zoo spoedig mogelyk, acn Uwe Ma jesteit de omstandige verslagen over te maken; doch ik kan reeds van nu af met hoogmoed zeggen dal de troepen door hunne dapperheid cn den geest die hen bezielde, zich de gunst Uwer Majesteit wcerdig getoond hebben; zy zullen de goedkeuring van hunnen keizer en opperhoofd bcschou-

Het Verbond van Aelst | 1859 | | pagina 2