democratie, door Oud- Senator L. DE MEDE Tjjdens een der laatste zittingen van de senaatp is het tot een vinnige woordenwisseling gekomen tussen de Heer Spaak en de commu nisten. Op zeker ogenblik riep de Heer Spaak uit s DEMOCRATIE IS VRIJ HEID. Ve kunnen deze uitspraak van de Heer Spaak onderschrijven, e' vinden we, dat deze slagzin een beetje uitleg verdient.» te roer daar de Eerste Minister er een toevoeging aan deed^ die wel niet gehetl met de werkelijkheid strookt. Hij voegt er namelijk aan toec dat zulk3 de onderwerpt g meebracht van de minderheid tegenover de meer derheid. Wat dit laatste betreft, hen ik het niet eens. Want ook een meer derheid kan misbruik maken van haar macht en dictatoriaal optreden. Die meerderheid zelf, kan op het ogenblik ban dit optreden» enkel nominaal zijn» en mogelijk zelfs niet eens de weerspiegeling van de eigenlijke volkswil. Een meerderheid is zelfs vaak relatief en dit is vooral waar in een land als het onze, waar het hij de kiesstrijd gaat om een dogma» doch niet om het algemeen welzijn en economische belangen. Een dergelijke meerderheid heeft het recht niet de naam van democratie te dragen, want zij is de eerste om aan anderen elkr vrijheid van denken te ontzeggen.. Zij is er op uit om dezen te dsarc bomen, te fnuiken en te benadelen» die haar dogma niet als de hoog ste waarheid beschouwen. Zo handelt bij ons de C.V.P. Wil dat nu zeggen, dat ik in deze het communistisch stelsel verdedig en dezes handelswijze goedkeur 9 In "t geheel niet en geen enkel oprecht democraat kan hiertoe besluiten. Communisme betekent overheersing en dwang, ook al zijn mogelij} creel vommunisten hiervan niet bewust. Communisme,- het kan niet an ders,- lijdt tot dictatuur, wijl het communisme ondenkbaar is zon der een vaste leiding, die fataal haar eigen zienswijze aan de mass: opdringt, en degenen, die haar opvatting niet delen, dwingt er de zelfde opvatting op na te houden. De uitkomst is dezelfde als hij de CoV.P, Dat zulks geen ijdel woorden zijn bewijzen de bloedige en mens onterende feiten, die van achter he; ijzeren gordijn soms tot hier doordringen, en die terecht in ons land afschuw verwekken. Ze geven een voorsmaakje van wat een communistische regering en overheersing betekent. Als we vernemen hoe de verse communistische regeringen in Bulgarije, Joego-SlaviRoemenië, Hongarije en Polen te werk gaan. dan heeft elke democraat hiervoor maar één woord: Schrikbewind. Mannen als Petlecv, Bratianu, Mikolajezylc en zoveel anderen, di< tijdens de wereldoorlog hun leven waagden om het nazisme te vernie tigen. worden thans als landverraders vervolgd, gevonnisd, gekerkerd of gedood, omdat ze tift Vrijheid liefhebben en het communistisch stel sel niet als het ware, enig goede \ALllen erkennen. Dat iemand dergelijk stelsel als democratie verdedigen durft, klinkt als een bittere spotternij. Zeker in België is het nog niet zo ver gekomen en het ziet er nog niet naar uit alsof het zover komer za.l. Maar het gevaar is nie denkbeeldig en ve moeten op onze hoede zijn, Als we d.e blik ever de Zuidergrens richten en zien wat er in I'rankrijk gebeurt, vaar het gordiin nog niet werd dichtgeschoven, dan is er reden om na te den ken. Wilde stakingen, d.ie heel het land in rep en roer zetten en hei economisch leven lamleggen, betekenen voor deze natie een sciija op leven of dood. Het is zonneklaar, dat de Eranse communisten specu leren op de wanhoop die uit de ellende volgen moet om opstand te vc wekken en een greep te doen naar de mach-, moest dat lukken, dan zc. het in Frankzijk gedaan zijn met Democratie.

Waarheid | 1947 | | pagina 2