WOLFIJZERS SN SCHIETGEWEREN - - - - - - _-_ - -=-=-=-=-4=:" Is het een weèrwraak van de C.V.P. voor de consequenties van de interpellatie Buzet,of geldt het een terugdeinzen voor het Bpook der nationalisaties, die in het buitenland meer en meer spaak loper.? We kunnen slechts gissingen maken.- Stellig heeft de C.V.P. deregering van de II. Spaak met inbegrip van de C.V.P. ministers, een harde klap tijdens de laatste Kamerzit% -ting van 1947 toegebracht- Minister Delattre had het wetsontwerp, waardoor aan de regering machtiging wordt verleend 'om een compensatiestelsel in de staenkol:.. -nijverheid in te richten en om over te gaan tot opeising van' de steenkolenmijnen, die hun bedrijvigheid zouden stilleggen, pas een maand te veren ingediend. En in aller haast wou deregering het ontwfn er door krijgen.- In de kringen der mijneigenaars schijnt men niet a priori af- -keurig tegenover het stelsel te staan; alhoewel men de stichting vj een compensatiestelsel een voorlopige oplossing noemt. Het zijn vooral de Waalse mijnen die deficitair zijn. Doorveen compensatie- -qtelsel, waarbij 600 a 700 millioen frank van de Limburgse mijnen Wallonïe zullen ter hulp komen, zal slechts een derde van het deficiet kunnen gedekt worden. Of die transfusie de deficitairè mij, in het leven kan houden, is wellicht een deerlijke vergissing van de regering.- De benarde toestand van zekere steenkolenuitbatingen wordt duidelijk bij het lezen van de brochure De kolencrisis voor dé openbare mening Alle partijen zijn het daar Of omtent eens over het solidariteitsprincipe onder de mijnen. Inderdaad, de gemiddelde prijs van 629 frank per ton ligt hoger dan de normaal genoteerde prijs. Telkens de Belgische mijnen een ton brandstof aan het Land leveren, zijn ze verplicht 51 frank in te boeten. Dat leidt regelrec: naar de ondergang van onze kolenmijnen.- Ha maanden lang talmen komt de regering plots uit de schelp, oif. zonder slag of stoot een gedeelteljke oplossing te brengen.- Doch er is een maar. En dan nog meteen politieke schaduwzijde. Sommige parlementairen vinden in hei regeringsontwerp een voorsmaakje der nationalisaties.- Alhoewel de C.V.P. zich met de socialisten op de weg der natio- -nnalisaties wil begeven, schijnt de schrik haar te bevangen. En of de Eerste-minister al dan niet de aanwezigheid van de C.V.P. minis-" -ters in de regering een voldoende waarborg noemde, was het al boter aan de galg der C.V.P. fractie.- Een tweede opwerping is de duistere tekst, die aan de regering het recht toekende, de mijnen, die zouden sluiten, op te eisen. De voorwaarden waarin tot opeising mag worden overgegaan, zijn niet bepaald, evenmin als de voorziene grenzen. Sommigen vergelijken zelfs, de opeising aan een onteigening.- En nu komt de kat op de koord. De C.V.P.volksvertegenwoordiger Rarmel dient op het nippertje amendementen in. M.Spaak is diplomaat en heeft voor 's anderendaags een nieuwe tekst van het betwiste arti kel voorbereid,- De in overwegingneming der amendementen wordt door de liberalen en de C.V.P. gesteund en tegen de socialisten, de communisten en de C.V.P.- ministers aangenomen. En om de nederlaag van M, Spaak volle dig te maken, wordt daarop voorgesteld en aangenomen het wetsontwerj met de amendementen voor onderzoek terug naar de comissie te verzend Stemming: de liberalen en de C.V.P. op enkele uitzonderingen na en de socialist Vzn Belle (Luik) voor, de socialisten, de communisten en enkele C.V.P, tegen.

Waarheid | 1948 | | pagina 2