Toen ik voor een drietal weken hier cp dezelfde plaats, voorspelde dat er in ons land weldra 200,000 werklozen zouden zijn, dan beken ik graag dst ik dan niet vermoedde dat mijn pessimistische vooruitzichten zo spoe dig werkelijkheid zouden werden Thans wordt officieel toegegeven, dat dit cijfer bereikt werd, en Minis- ter Van Acker werklaarüe te Gent, dot er op de 2007000 werklozen, 120.000 zijn in het Vlaamse landsgedeelte. Niemand-hij moge nog zo tegen de huidige regering gekant zijn,- kan zulks met leedve. maak aanzien, en het is een plicht voorone liberalen, al onze krachten in te spannen ore te beletten, dat de werkloosheid in een cata- stroof ontaarde wants HET GEVAAR IS GROOT EAT DRUISEND DE NOOD» Indien de toeneming der werkloosheid in hetzelfde rhythine moest voort gaan, dan moeten we ons verwachten aan een diepgaande cricis, waarvoor de geneesmiddelen niet zullen gevonden worden, en die tenslotte zal uit lopen op een devaluatie, die zelf maar een lapmiddel is ou een schijn- genezing te verwekken, We zijn er stellig van overtuigd, dat de onbegrensde fiscaliteit die door de regering wordt toegepast, de grootste oorzaak is van de huidige crisis. De Lasten zijn zódanig hoog gezwollen, dat het merendeel der za ken niet meer renderend zijn. Is" het dan te verwonderen, dat sommige firma's verkiezen met heel hun uitrusting' naar de vreemde uit te wijken. Ook het dreigend spook van nationalisatie is hieraan niet vreemd. Onze Liberale Parlementsleden,- en onder deze vooral Senator Dierdkx,- hebben de re gering ongenadig geroskamd wegens haar fiscale politiek. Spaak en Eyskens hebben zich kwaad-' gemaakt, maar ze hebben tenslotte de bewijzen van Senator Dierekx niet kunnen weerleggen Volgens de berekeningen nan professor Paudhuin bedraagt ons huidig na tionaal inkomen,- het inkomen van Jan en alle man,-ongeveer 214 milliard. Order verschillende vormen en benamingen, eist de Staat hiervan op de sm volgende sommen. 1, Voor de Maatschappelijke Zekerheid(34,28/ op de lonen) of 20 milliard. 2, Als gewone fiscale ontvangsten 60 1/2 milliard. 3 Als bijzondere belasting 6 1/2 milliard, 4, Aan Compensatie vergoedingen,die door den Staat ten Laste gelegd wer den van de patroons 1,2 milliard. 5, Aan Provinciale en Gemeentelijke belastingen 5 milliard. 6, Aan belasting op de uitvoer I milliard. 7, Aan dubbel verlofsvergoeding I milliard* 8 Aan Binnenlandse leningen 6 1/2 milliard.. Dat maakt globaal 100 milliard of nagenoeg de helft- van ons hele inkomen. Dat een dergelijke fiscaliteit onze krachten te boven gaat, valt niet te- betwisten, en vermits er niet lean gespaard worden om reserves aan te leg gen, zuilen we me n - boord van de afgrond staan, ...ai - Jt GEVAAR IS GROOT EN LEIGENDDE NOOD, H

Waarheid | 1949 | | pagina 3