Kan men meer verwachten van die zogeregde C.V.P. Vlamingen Zi|n zij het die de les moeten spelen aan de Liberalen in zake vaderlandsliefde, gehechtheid aan de eenheid van België, getrouwheid aan de dynastie, het vorstenhuis en het Koningdom Sedert hoelang zijn die zogezegde C.V.P. vlamingen zo erg koningsgezind Na de oorlog 1914-18 hebben zij steeds tussen twee waters gezwommen, zij hebben altijd getracht de vooruitgang van de Frontpartij, het V.N.V. tegen te houden met maar altijd toe gevingen te doen. Zij wilden de verloren schapen in de oude stal terug krijgen... Zij huilden mee Voor 't Belgieksken... nieksken Hoeveel van die katholieken gingen mee naar de kerk, naar het Te Deum Zij durfden niet... De Heer Baron Moyersoen was er altijd De anderen stonden spottend te lachen aan de hoek van Taymans of aan de hoek van Paepes. Hoe dikwijls heeft M. Ludovic Moyersoen zijn Belgische vlag laten wapperen ter gele genheid van de 21 Juli of 's Konings naam dag Dan heeft hi| geen vlag, maar wel op de dag van Kristus Koning Het is natuurlijk zijn volle recht... maar een geweldige Leopoldgezinde zoals M. Ludovic, zou dan ook op 21 Juli en op LEOPOLD zijn NAAMDAG, ook zijn vlag MOGEN uitsteken. Van recht gesproken. Sedert wanneer zouden de Liberalen moe ten vergaderen als de C.V.P.ers het bevelen of goed achten Hebben zij al niet genoeg last in hun eigen partij Iedereen zal toch niet gaan geloven dat zij het altijd roerend eens zijn, zelfs niet met de Leopoldkwestie Er zijn er meer dan iemand kan vermoeden die bij een geheime stemming NEEN zouden antwoorden en wel onder de meest voorname. Het is niet te verwonderen dat zij zeer ongeduldig worden. En van ongeduld gesproken. Het zal volstaan enkele regels aan te halen uit een ander C.V.P. blad om er zich van te overtuigen. "De Standaard,, van Woensdag 5 April schrijft De C.V.P. heeft sedert haar ont- staan, van de terugkeer van de Koning een punt van haar programma gemaakt. Op haar weegt dus een zwaardere plicht als op de andere partijen. Het is onmogelijk dat zij zich aan de vervulling ervan zou ont- trekken. Gewis vraagt men zich at hoe de gebeurtenissen in de naaste toekomst zullen verlopen (zij beginnen er zich rekenschap van te geven (n d.r.J Niettemin had men gisteren de indruk dat België op een keerpunt stond.Nu moet er gehandeld worden, moet de knoop doorgehakt worden, (welke knoop, die van de schei ding (n.d.r.J. Zonder dat wij het gewild hebben, wordt het wellicht een kracht- proef Daarom zullen wij behoefte heb- ben aan kranige mannen, die het land gedurende de overgangsperiode besturen.,. Wat denkt gij daarvan, geachte lezers Slechts nu komen zij tot de bestatiging dat het een "krachtproef,, gaat worden. De krachttoer. Daaraan is ook verbonden de eendracht van de C.V.P. Telkenmale dat men van krachtproef spreekt bij de katholieken en bij de C V.Pers, boerkens wacht uw ganzen... 1932... de ziel van het kind- Ondanks de tweedracht en de strijd die bestond tussen de katholieken van de cerkel op de Grote Markt en die van het "Groen Kruis,,, zagen wij hen arm aan arm opmarcheren in de verkiezingsoptochten. 1938... de concentratie... Ondanks de geweldige meningsverschillen tussen de katholieke burgerij enerzijds, de vlaamsche katholieken, de V.N.Vers, en de Rexen, anderzijds, stapten zij allen eensgezind, arm aan arm, in de verkiezingsoptochten. In de Rink, op het podium, zaten de H.H. Moyersoen en Schelfhout naast Gravez en consoorten. Het zou een vuurwerk worden waaraan heel Vlaanderen zich zou warmen. En al de katholieke franskiljons juichten toe. En nu dc krachttoer. Voor de krachtproef, voor de eenheid van de C.V.P., die met meer achter of voor waarts kan, gaan terug arm aan arm, de H.H. Moyersoen, Henri Moens de Hase, en con soorten met de zwarten en diegenen die hun collaborateursgeld hebben kunnen uitwisse len op de manier van Seghers, Cardyn, Mallien, enz. De krachtproef. Dergelijke krachtproef laat de liberalen niet onverschillig, maar zij houden een waakzaam oog in 't zeil. Zij voegen er aan toe

Waarheid | 1950 | | pagina 2