DE ZWAKKE REGERING. IN DE SENAAT. Op 1 September werd aangekondigd dat de diensttijd zou gebracht worden op 24 maan den. - Iedereen dacht dat de regering deze zeer belangrijke maatregel goed overwogen had. - Jammer genoeg is het de zoveelste teleurstelling want de aankondiging van al die maatregelen op militair gebied hebben mede- geholpen om de "koopwoede,, aan te wakke ren en de gemoederen enigzins ongerust te maken. Veertien dagen nadien laat de regering af kondigen dat het slechts 18 maanden zal zijn in plaats van 24. - Zoveel te beter. - Onze kritiek gaat hierover eerst nadenken, overwegen alvorens dergelijke maatrege len af te kondigen. Tussenkomst van Senator De Stobbeleir bij de bespreking van de regeringsverkla ring Pholien. Zitting 18 Augustus 1950. (Vervolg) Immers al diegenen die maar enigszins een verantwoordelijkheid dragen moeten, als ge volg op de moties gestemd in alle arrondisse mentsgroeperingen en als gevolg op de ron kende en herriescheppende artikels verschenen gedurende tien dagen in alle G.V.P.-bladen, zowel Vlaamstalige als Franstalige, van het bestuur van de C.V.P. worden verwijderd en andere machtdragers moeten vervangen wor den, tenware dat de achtbare heren Duvieu- sart, Carton de Wiart, Eyskens, Moreau de Melen, De Vleeschauwer, Orban, Wigny, alleen het verraderswerk zoals de C.V.P.- bladen het hebben geschreven hebben verricht. Kan het land vertouwen hebben in de C.V- P. als men leest in de Standaard van 4 Aug. dat tal van gewichtige zaken worden bedisseld in duistere clubjes en dat de volksvertegen woordigers en de instanties van de partij vóór het voldongen feit worden gesteld Kan het land vertrouwen hebben in de C.V.P. als op de congressen van die partij, zoals de Standaard het schrijft, aan dema gogie wordt gedaan Kan het land vertrouwen hebben in de C.V.P. als de leden van de C.V.P.-Kamergroep zelf zeggen Het vertrouwen is er niet meer en er bestaat een diepe kloof tussen de C.V. P.-mandatarissen en de kiezers Het kontakt is gebroken bij gebrek aan vertrouwen en ook aan voorlichting. De gewone mens weet niet meer wat hij er moet van denken. En met weemoed besluit die C.V.P.-mandataris En wij ook niet meer Kan het land vertrouwen hebben als van nu af reeds, en het zal werkelijk worden, de C.V.P.-Kamerleden er van overtuigd zijn dat de eendracht in de partij zoek is geraakt en die eendracht op één nacht werd vernield De extremisten, die tot de C.V.P. waren toegetreden komen bedrogen uit de strijd. Bij de volgende verkiezingen komt de Vlaamse concentratie beslist met afzonder lijke lijsten vóór het kiezerskorps en zullen V.N.V. en Vlaamse concentratie het roerend eens zijn. Van nu af is de meerderheid van de van de C.V.P. veroordeeld en een verloren zaak voor de toekomst. Kan het land vertrouwen hebben in de C.V.P., als de geestdrift voor deze regering in de C.V.P. ontbreekt, als de C.V.P. zelf geen vertrouwen heeft in de achtbare heer eerste- minister, omdat hij geen eersterangspersonali teit is.... De h. Baur. Zijt gij een eersterangs personaliteit De h. De Stobbeleir. Neen, M. Baur. De h. Baur. Om de liefde Gods, wees toch een beetje bescheidener en behoud wat zin voor proporties De h. Buisseret, (liberaal). C est une citation, monsieur Baur De h. De Stobbeleir. Het is in uw eigen pers, mijnheer Baur, dat de heer eerste- minister werd betiteld als tweederangsperso naliteit. Kan het land vertrouwen hebben als de C.V.P. zelf toegeeft dat zij er sinds 1947 geen enkele maal is in geslaagd een werkelijk sterke ploeg te vormen, waarin alleen elementen van eerste gehalte zouden zetelen en de samen stelling van de huidige C.V.P.-regering het resultaat schijnt te zijn van een Corsikaanse vendetta, voortvloeiend uit de interne tegen stellingen in de schoot van de C.V.P. Dat wordt gezegd in de Nieuwe Gids van 17 Augustus 1950. Kan het land vertrouwen hebben in een homogene C.V.P.-regering, als de conserva tieve vleugel van de C.V.P. geen vertrouwen heeft in de democratische vleugel van de C.V.P. Het gaat tegen de achtbare h. Segers, die wel, zoals de Libre Belgique van 17 Aug. 1950 het schreef Le candidat premier mi- nistre adjoint,, was. De h. Segers wordt opge hemeld door de Vlaamse pers en afgebroken door de Franstalige pers van zijn eigen partij. Kan het land vertrouwen hebben in de C.V.P., als men leest dat het moet gedaan zijn met de dictatuur van de comité's.die ach ter de schermen werken en dat zij geen polit- buro nodig hebben Om te sluiten, de Stan daard van 4 Augustus schrijft De C.V.P. beweert dat zij de democratie verdedigtdat de C.V.P. beginnen haar totalitaire methodes te laten varen.

Waarheid | 1950 | | pagina 2