w erkloozen. Goed Nieuws W dida didaten blijk geven van de kennis der Nederlandsche taal, alle kandidaten moe ten echter de Fransche taal machtig zijn. Dat is nog een staaltje van het Belgisch examenstelsel. De Walen moeten maar één taal, de Vlamingen twee talen ken nen. En dan is men verwonderd dat deze laatsten zooiets beu worden NAAMKAARTJES en NIEUWJAARSW ENSCHEN. Ten einde de zware taak te verlich-en, door het verzenden van naamkaartjes en prentkaarten omtrent Nieuwjaar aan de Post opgelegd, en aldus zooveel mogelijk de vertraging in aankomst ter bestemming te vermijden, gelieve het publiek zijne zendingen niet in de brievenbussen te steken, maar ze aan het winket der post kantoren af te geven, en wel in twee pak ken,kruiselings met bindtouw ombonden, het eene bestaande uit de kaarten voor de stad of het postkanton, het andere uit die voor elders. Wenschelijk is het ook, gedurende bo venvermeld tijdperk de verzending van prospectussen, prijslijsten, omzendbrie ven, enz. zoomogelijk testaken, en de aankoop van postzegels niet tot einde December uit te stellen j NOG EEN DIE T' WEET Het Waalsch dagblacl Gazette de Charleroi zegt De verkiezingen in Vlaanderen zijn vlaamschge7inde verkiezingen geweest, 2ij die een reactie voorspelden tegen de vlaamschgezinden hebbenzich bedrogen.» Van de Kamer zegt het De eenheid lijk ze hier bestaat is een echte warboei. En ten slotte Onze overtuiging groeit dat het hui dig regiem onwedderroepelijk veroor deeld is, dat het noodig is een nieuwe politieke status te zoeken die beter over eenkomt met onze nationale noodwen digheden. Vooruit Vlamingen DE VOLKENBOND AAN 'T STERVEN? Naar't schijnt zullen Frankrijk, Enge land en later Italië en Amerika een ruili tair vei bond sluiten. Dus weeral militarisme en oorlog. De Volkenbond wordt doodeenvoudig in 't hoekje gezet I Waar is nu ne schoone belofte «Geen oorlog meer 1 WERKSTAKING. In 't land van Charleroi hebben de mijnwerkers beslist dat de algemeene staking er zal beginnen 15en December, er zijn reeds 45.000 stakers in 32 mijnen. RUSLAND. De Entente zal aan de Bolsjevisten geen vredesvoorstellen doen maar haar best doen om de anti Bolsjevisten te helpen. BERICHT AAN DE INTERNATIONALISTEN De inteliectueelen van alle landen be leggen op 20-30 Januari een internatio naal kongres te 3erne. GEEN HONGERSNOOD MEER 1 Volgens beric .t uit Londen is er genoeg tarwe voor de behoefte der heele wereld zonder de hulp van Ruslartd DE VOLKSGAZET, (Antwerpen) richt een oproep aan minister Destreéom de geldigheid der ooriogsdiploma's en de toelating der Ex. Gandave.nsïs aan de hoogeschool te verkrijgen. )E JODEN spreken van een Hce- breeuwsche Universiteit op te richten. Een Vlaming is min waard dan een Jood I OP DE ASSEMBLEE WALLONN'E verklaarde M. Pasiur Wij zullen er zorg dragen dat betrouwbare Walen in de commissie van onderzoek van het ta lenvraagstuk zullen zetelen. Hoort ge 't Vlamingen NOG ALTIJD HETVREDESVERDRAG! Het schijnt twijfelachtig of de Italiaan- sche Kamer het Vredesverdrag zonder wijzigingen zal bekrachtigen. De repu bliek Peru heeft het Vredesverdrag be krachtigd. HET MAXIMUM VAN HUN MINIMUM. H H- Helleputje en Vande Vyvere spreken Fransch in de Kamer van volks vertegenwoordigers. KAREL FOSSEY. In 1917 poogde hij over de grens te vluchten om het leger te vervoegen. Hij werd aangehouden en in Duitschland ge ïnterneerd. Hij voerde er aktivistische propaganda. Het assisenhof van Brabant gaf hen: !0 jaar dwangarbeid. IN CHINA breidt zich de sremming te gen de Japanners zoodanig uit dat verdere onlusten staan te wachten. BHLLEFROID wördt wegens aktivism tot 2 jaar gevang veroordeeld. TE KONSTANTINOPEL neemt het pestgevaar zeer ernstige \ormen aan. DUITSCHLAND gaf een bevredigend antwoord aan de Konferentie. IN DE KAMER las Minister-president Delacroix een regeeringsverkiaring af al leen in 't Fransch. Hij beloolde o. m. de oplossing van 't Talenvraagstuk door eene Commissie «dans une atmosphère calme et sereine de beperking van den diensttijd in 't le ger afschaffing van art. 310 maatre gelen om de vrijheid van vereeniging te waarborgen voldoening te schenken aan de oud-strijders, enz. enz. Over de Vlaamsehe kwestie zegde hij het volgende De oplossing van het taalvraagstuk moet zonder uitsieï en onbevooroordeeld nagestreefd worden. Hoe meer men ze verschuift, hoe grooter komen de bezwa ren voor, die daaraan zijn verbonden, wegens de verbitterende redetwisten, waartoe zij aanleiding geeft. Voldoening moet geschonken worden aan hen, die er rechtmatig om bezorgd zijn zich te ont wikkelen en te leven in en door hunne moedertaal. Het ware eene fout de ge er ichtigheid van het vraagstuk te onder schatten. Alle goede burgers, al mochten hunne gevoelens omtrent de modaliteiten zeer uiteenloopend zijn, moeten zieh eerlijk vereenigen om het Vaderland te behoe den voor een smartelijke scheuring en voor aan deszclfs heroprichting schade lijke woelingen. Voer alles, om de betwiste punten op te lossen, dient eeu rustige en kalme at mosfeer tot stand te worden gebracht. Aan eene parlementaire kommissie benoemd door de verkuzencn der Natie, waarin al de schakeeringen der tegenstrijdige strek kingen zullen vertegenwoordigd zijn naar verhouding van het getal verkozenen zal de taak moeten opgedragen iworden, de rechtmatige verlangens in overeenstem ming te brengen en ze uit te drukken bij wijze van beslu i tschr if ten uitgaande van de bezorgdheid om de eenheid van de Natie en van het Leger te handhaven.» Als het voor de zooveelste keer maar waeral geen holle woorden zijn. Wii vernemen uit goede bron dat, met Nieuwjaar aanstaande, de steun die tot op heden aan de werkloozen wordt geschonken een totale verandering zal ondergaan. Die steun gaat afgeschaft worden en een maand of zoo daarna, zullen alleen nog geholpen worden de gesymiikeerde werklieden. 1 mmers er zou bepaald worden dat de werklieden ver zekerd moeten zijn tegen werkloosheid en 'dat die verzekering niet opgedragen zou worden aan naamlooze vennoot schappen, maar wel aan de syndikaten. De Slaat zou tusschenkomen voor ongeveer 50 percent, de helft dus der gestorte bijdragen. Om hef\verk der vakvereenigingen te vergemakkelijken en ze den tijd te laten zich onder financieel opzicht degelijk in te richten zai de Staat al de kosten van den werkloozensteun te zijnen last nemen gedurende zes maand. Om steun te genie ten zal men ten minste een maand moeten aangesloten zijn bij een syndikaat. De provinciën en de gemeenten zullen insgelijks verplicht worden hun aandeel te storten in den steun. De familiesteun wordt afgeschaft door de nieuwe verordening en de steun zal voortaan per hoofd worden berekend. t ,Wat gaan nu onze werklieden doen, zoowel onze vrienden van der, buiten als van de stad Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. Immers,allen kunnen slaan voor die droeve, verschrikkelijke werkelijkheid zonder werk, zonder broodwinst vallen, en het gevolg armoede, hongerlijden. Vrouw en kinderen, vader, moeder,broers en zusters in de miserie zien koude lijden mangel hebben aan brandstof en kleederen Tranen zien, 't jammeren hooren van geliefden, en niet helpen kunnen Arbeiders, aarzelt niet Sluit u aan bij de christen-demokra- tische vakvereenigen. Zij bieden alle waarborgen van stevigheid, eerlijkheid en rechtvaardigheid. Bij ons wordt er hoegenaamd geen politieke propaganda gemaakt met uwe zuurgewonnen, koste lijke spaarcenten. Bij ons gaat geen cen tiem uit zonder dat van die uitgave reke ning wordt gegeven. Wij rekenen het als een schande, in droeve, moeilijke tijden als de huidige, het geld te nemen in de huisgezinnen der arme zwoegers om er wat anders mee te verrichten dan nooden te lenigen, te steunen en te sterken Zuike feiien moeten aan den schandpaal worden gespijkerd, ja; maar als ge na menigvuldige verwittigingen, alle-gelijk de wegen opgaat waar uw heiligste be langen worden verwaarloosd en uw beste rechten worden gekrenkt, dan kunt ge ons hel verwijt niet toesturen dat we u niet op de hoogte hebben gesteld en kunt ge, eerlijker wijze, alleen op uw borst kloppen en zeggdn ik heb het immers aldus gewild Wij herhalen ten slotte nogmaals den wensch, het innig verlan gen Arbeiders, Vrienden, sluit u allen aan bij de vakvereenigingen der Chris- tene Volkspartij Onze algemeene schrijver, Ociaaf Van Schamelhout, is een eerste inrichterhij zal zich heel ten uwen dienste stellen en u in alles behulpzaam zijn. Niet uitgesteld! Iedereen doe zijn plicht STIJN STORMS, Vragen gesteld aan de be voegde Ministers door Volks vertegen woordiger L. Van Op den Bosch Aan den heer Minister van Spoorwegen Post en Tetegraaj Voor den oorlog was de stopplaats te I lddergem zeer belangrijk er waren drie honderd weekabonnementen en het ver keer der reizigers was er druk. Sedert den wapenstilstand is deze stopplaats afge schaft. Zou het niet mogelijk zijn ai de treins, lijk vö6r den oorlog, te lddergem te doen stoppen Aan denzelfden Minister Zou het niet mogelijk zijn trein 2669 dieteAth vertrekt té 16 ure 42 te laten rijden tot Aalst en van uit dit station te laten terugkeeren Aan denzelfden Minister Ware het niet mogelijk het leggen der spoorlijn Antwerpen (ZuiU-Aalst) te be spoedigen, bijzonderlijk het deel der lijn Aalst en Opwijk. Honderden werklieden van Moorse!Meidert en Baardegem zijn verplicht dagelijks tien, twaalf en zelfs zestien kilometers te gaan om naar den trein re gaan en naar huis te keeren, na zwaren arbeid te Brussel en te Gent. Het lot van die arme zwoegers is a'les behalve benijdenswaardig. Wij zullen de antwoorden van den Mi nister in een volgend nummer afkondigen. VOOR DE OUD-WEGGEVOERDEN. De heer Delacroix, eerste minister, en de heer Renkin, minister van Binnen- Jandsche Zaken, hebben den heer Yseux, algemeen sekretaris van den Midden- dienst voor de Oorlogsgevangenen belast met eene uitdeeling van kleederen en schoenen ten voordeeie der oud-wegge voerden teneinde deze oorlogsslachtoffers te helpen den harden winter door te ma ken. De heer Yseux heeft zich onmiddelijk in verbinding gesteld met de Gouverneurs der negen provinciën, om door hunne tusschenkomst aan de gemeenten de noodige kleederen ie zenden, die geleverd worden door het Nationaal Komiteit. De uitdeelingen zullen gedaan worden zonder verwijl. De Middendienst denkt reeds volgende week zijne verzendingen te knnnen beginnen. Om tot een spoedi- gen uitslag te komen is het noodzakelijk dat de oud weggevoerden zich onmiddel lijk doen inschrijven bij het gemeente bestuur van hun huidige verblijfplaats. Het is gansch nutteloos vragen aan den Middendienst te richten betrek heb bende op alleenstaande gevallen, immers deze dienst houdt zich uitsluitend bezig met gezamenllijke verzendingen. Deze persoonlijke aanvragen zouden terugge stuurd worden aan de bevoegde gemeen tebesturen de weggevoerden hebben er dus alle belang bij zich rechtstreeks daar te richten om dien omweg te vermijden. De weduwe of bij gebrek daarvan vader of moeder der overleden oud- weggevoerden, mogen de pakken gaan afhalen die aan hun echtgenoot of zoon bestemd waren. N. B. -- Als de gemeente besturen nu maar niet achterwege blijven om er den n"odigen spoed bij te zetten, dan zal er in de families der ongelukkige lan zal ja <e

Werkerswelzijn | 1919 | | pagina 2