WEEKOVERZICHT. Het Syndicalisme Maatschappelijk Vraagstuk. in verband met het Nog Diplomas afgekeurd Over Boeken. Tegenwoordig wordt er natuurlijk J onder de werklieden veel gesproken over vakbeweging, doch er zijn er zoo bitter weinig die goad het doel en het streven der vakvereeniging kennen. Men onderscheidt hier in België twee verschillende strekkingen van syndika- lism, te weten het socialistisch syndi calism die streelt naar een slecht begre pen collectivism, en die niets anders be tracht, om zijn doel te bereiken, dan haat te zaaien tnsschen werkgevers er. werk nemers, en het vrij demokiatisch syn dicalisme, die om tot zijn doel te komen eene verstandhouding tracht te berei ken tusschen bazen en werklieden om zoodoende op minnelijke wijze het maat schappelijk vraagstuk ten voordeele der werkende klas op te lossen. Die twee soorten van syndicalism staan regelrecht tegenover elkaar. (Niet daar waar het loonbewegingen geldt, die rechtmatig zijn.) In zulke gevallen zijn wij steeds bereid om het even aan wie ook eene helpende hand te reiken ten einde het welgelukken derzelve mogelijk te maken) maar wel in grondbegin ligt het verschil. Wij zijn besliste tegenstan ders van collectivism,omdat we overtuigd zijn dat dit stelsel onvermijdelijk alle persoonlijk initiatief in den mensch doo- den moet ten eerste, en ten tweede in plaats van meer vrijhein te brengen de menschen onder zulkdanige maatschap pelijke inrichting, slaven zouden worden van den staat. Vasten zeker is hei, dat het huidige kapitalistisch stelsel, geboren uit de Fransche revolutie, verdwijnen zai. Hel dere zienets hebben dit van over lang reeds voorspeld en deze oorlog heeft er veel toe bijgedragen om zijn val te ver haasten. De oorlog heeft toestanden en begrip pen in 't leven geroepen die niet langer met der. ouden gedachtengarig vereenig- baar zijn en die de totale herinrichting van de maatschappij voor gevolg moet hebben. Tegenover nieuwe toestanden moeten nieuwe maatregelen genomen worden, en wie zich tegen de nieuwe gedachten- strooming, de maatschappelijke evolutie verzetten wil, vecht tegen windmolens. Heel de geschiedenis is daar om zulks te staven. Tegenover hel collectivism of de staat meester van alles, stellen wij de vereeni- ging en samenwerking van kapitaal en arbeid. Dit stelsel zou voor gevolg heb ben de werkstakingen en den klassen strijd te doen verdwijnen. Er zouden arbeidsraden ingericht worden, die zitting zouden hebben in de nijverheids- en fabriekraden. en die den gang der zaken en de winsten zouden controleeren. De werklieden zouden deel hebben in de winsten en dus aandeelhou ders worden. Een droom zal men zeggen. Maar neen het is geen droom. Zelfs minister Dela croix heeft onlangs in de kamer over de mogelijkheid van dit stelsel gesproken, en volksvertegenwoordiger D' Van Isac- ker wijdt er een studie aan in De Stan daard van zondag 11. Van over tien jaar hebben wij dit stel" sel verdedigd in tegensprekelijke mee tingen te Kortrijk en te Deynze. Maar toen stonden wij, kristen demokraten, alleen om dit stelsel vooiuit te zetten. Nu begint men er over te spreken in de Ka mers en dit nog wel een eersfe minister. Dit is de maatschappelijke inrichting waar wtj naartoe gaan. Het lichaam die deze hervorming in zich draagt is de vakvereeniging.Daarom moeten alle werklieden daarvan deel- maken, en heeft deze inrichting voor taak de werklieden daartoe voor te bereiden, door aan de werklieden te doen begrij pen dat ze zich geene moeite mogen spa ren om het maatschappelijk vraagstuk te bestudeeren, en zich op te werken tot bekwame arbeiders die zich niet meer zuilen laten leiden als schapen, maar die bekwaam zijn zich zelf op te leiden, en den weg te kiezen, die ze willen opgaan. Daarom zal onze vakvereeniging het werk der hoogeschool-uitbreiding inrich ten voor hare leden. Daar zal aan de werklieden gelegenheid gegeven worden zich vakkundig te be kwamen,en zich op alle gebied te ontwik ten. We doen dus een oproep tot alle werklieden dat ze zich bij ons zouden vereenigen, waar zij benevens de verze kering dat hunne belangen rechtzinnig zullen verdedigd worden, daar ook de gelegenheid hebben om in boeken die binnen kort in ons lokaal te Aalst zullen te bekomen zijn, door de studie zich hooger te kunnen opwerken. O. V. IN HET PARLEMENT. Het wetsvoorstel van de" heer Impe- riali betreffende het vrouwenkiesrecht werd opnieuw ter Kamer ingediend. BIJ MINISTER DESTRÉE. Een afvaardiging van 't algemeen Vlaamsch Hoogstudenten Verbond werd bij minister Destrée ontvangen. De stu denten vroegen voor de ex gandavenses de toelating om te mogen stuaeeren aan de hoogescholen. Minister Destrée beloofde dat ieder geval zoo spoedig mogelijk zal onder zocht worden door de kommissie die zal ingesteld wordeu na goedkeuring van het wetsvoorstel De Brocqueville. Van zoohaast minister Destrée de ze kerheid bez.it dat het wetsvoorstel za) ting gezonden aan den Puitschen officier von Ardenne. 't Schijnt dat de twee briever. nogal een beetje vriendschap laten blijken te genover de Duitschers. En, last not least, 't schijnt dat ze jn- derteekend ziindoorMons Braün,burge meester van Gent en Minister Anseele. De twee photo's zullen bij het proces van Extergem op 't tapijt komen. Wezullen nog plezierige dagen bele"en ANTWERPEN, in de maand December kwamen er reeds 22 Duitsche handelsschepen te Antwerpen. WERKSTAKING. De bedienden der algemeene Sp3ar en Lijfrentkas zijn in staking gegaan. Er ziin ongeveer 500 stakers. Het bestuur deed oproepen in de bladen om tijdelijke beambten aan te wei ven. Het schijnt dat andere stakingen zullen volgen, en dat Brnssel weldra een heel leger penneiikkers zal hebben in staking. Bij DE AMERIKANEN OM GELD- België zou gaarne een leening aangaan in Amerika voor den aankoop van graan. De regeering der Vereenigde Staten eischt een rente van 10 tot !2 pet 1 HET GELD MAAKT RECHT DAT KROM EN Naar 't schijnf orden er een aantal patatten- en zeepbarons op vrije voeten gesteld. Onder hen Monsieur H. M. uit Mechelen mits borgstelling van 100 000 frank en Monsieur Ie baron M. uit Brussel mits borgstelling van 4o.ooo frank. VERLEDEN ZONDAG hielden de liberale Vlaamsche bonden hun kor.gres. Heer J. Hoste hield er een weldoordachte rede en wees op het feit dat voor som mige zijner partijgenooten franskiljo nisme synoniem is van liberalisme. De grootste hoop had hij beter gezegd. En hoor, Vuilgazet van Aalst de heer Hoste veroordeelt er nog eens uwe partij als ge in uw bedekt franskiljonisme blijft volharden Maar kom, het meerendeel der liberalen zijn te anfi-demokratiscn om Vlaamsch gezind te kunnen zijn. Ze spreken zij alleen onder malkaar over hel krapule en de verraders goedgekeurd worden zullen de studenten voorloopig toegelaten worden aan de hoogescholen. DE FRONTMANNEN uit Oost-Vlaan deren hieldeu Zondag 1.1. een kongres te Gent. In de molie die er aangenomen werd danken ze de volksvertegenwoordi gers der Frontpartij omdat zij de nooden van het Vlaamsche volk aan de Vredes conferentie hebben voorgelegd,wenschen ze de volksvertegenwoordigers der Front- parlij geluk voor hun kranige houding in de Kamer, laken ze de onverdraagzaam heid der andere partijen en drukken hun volle vertrouwen uit in de verkozeuen en het programma der Frontpariij, JEF VAN EXTERGEM wegens acti visme in het gevang te Antwerpen heeft bij zijn dossier twee photo's van brieven laten voegen. Deze brieven werden tijdens de bezet- HET BOLSJEWISME IN AMERIKA. De uitgevers van alle bolsjevistische bladen zijn aangehouden. Vërder hadden niet min dan 45oo aanhoudingen plaats. Het schijnt dat de kommunisten zinnens waren de Amerikaatische regeering om te werpen. IN RUSLAND. De Bolsjevislen gaan vooruit in Siberie. lil Zuid Rusland loopt het leger van Der.ikin (tegenstander der bolsjevislen) gevaar in twee te worden gekapt. Door hun opmarsch in Turkestan be dreigen ze Engelsch-Indië. De bolsjevisten hebben een wapen stilstand gesloten. Zij hebben ook een wet uitgevaardigd waardoor alie ongeletterden van 8 tot5o jaar verplicht zijn onderwijs te nemen. IN BULGARIJE. De slaat van beleg is afgekondigd ten gevolge van gevechten tusschen bolsje visten en regeeringsmachten. Over het heele land breidt zich de beweging ten gunste der kommunisten aanzienlijk uit. IN DUITSCHLAND. De Lokal Anzeiger ontving tele grammen uit Pruisisch Saksen, waarin gewezen wordt op de onrust welke aldaar heerscht. De kommunisten zijn buiten gewoon bedrijvig vooral te Maagdeburg. Het blad meent te weten dat de Spar- tacisten zinnen» zijn heel Duitschland door de diktatuur van het proletariaat uit te roepen. M. De Paeuw, algemeen bestuurder, heeft aan de hoofdopzieners van het lager onderwijs laten weten dat de diplomas in 1918 te Lier uitgereikt, ongeldig zijn en dat de onderwijzers, die reeds een plaats hebben, onmiddellijk uit de scholen moeten. Ons Vaderland zegt over dezen maatregel Wij kunnen niet gelooven dat minis ter Destrée de hand heeft in die ploerten streek. Maar we stellen de vraag zullen de haatdragende en oproerzaaiende bureelen dan eeuwig baas blijven Staat minister Destrée dan ook machteloos tegenover de broodronvers Wat kunnen nu toch die 27 arme jongens er aan doen, dat het Vlaamsch ministerie M. Thiry tot bestuurder van de Normaalschool benoemde zulks een maand voor de uifgangsexamen Na vier jaren ernstige studie in den duren oorlogstijd vliegen die jongens zonder brood de straat op Och wat geven onze franskiljonsche bureelen ru toch om de tranen van Vlaamsche moeders en vaders Zij im mers strijken duizenden en nog duizen den op. Jongens, onthoudt het De laatste kiezing schijnt geen voldoende les ge weest te zijn. Maar er komen nog kiezin gen 1 Jongens, onthoudt het 1 Stillekens aan geraken we in 't putje van den Winter. Het wordt tijd om eens met een boeksken in een hoeksken genoeglijk de traag voorbijkruipende avonden door te brengen. Ja, maar wat zullen wij lezen Vriend lezer, ik zal u hier niet een lijst opgeven van ellenlange romans waar het er slechts op aankomt te weten wie van Pier of Paul zal trouwen met Marie, neen ik zal u liever aanraden een boek te lezen van onze groote Vlaamsche schrijvers, van Streuvels bijvoorbeeld.J Streuveis is onze moderne Conscience. Hij is de schilder van het Vlaamsche landleven. Luister wat hij zegt van de sneeuw Omhoog uit den grijzen hemel, reu- selden en wervelden de vlokken als donkers xruimels, kriewelden daar rond als een muggenzwerm maar beneden was 't een spelen en een wentelen als van dartele witte vlinders, zacht wat- tige brokken die gruisdikke dooreen draaiden, robbelden op en neer, of in schuinen val van overdweersch wevende draden, grondwaards schoten en daar stil geruischloos,gdood gingen liggen op de dikke, donzige, witte vacht. Ge ziet en ge griezelt. Dat is sneeuw!... Spreekt hij van den ratelenden, knar- selenden donder, ge hoort het en huivert ervan. Spreekt hij van de boomen die daar zwaarstil in dichten drom in donkere

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2